چه کسانی اعتراضات مسالمت امیز مردم اصفهان را به خشونت کشاندند ؟

۱۴۰۰/۰۹/۰۹ ۰۷:۳۰:۳۵


به گزارش دیده‌بان ایران ؛ پس از 16 شبانه روز اعتراض و تحصن کشاورزان اصفهانی ، این اعتراضات به خشونت کشیده شد , کشاورزان اصفهانی از 18 روز پیش در بستر خشک زاینده رود گرد هم امدند تا گلایه‌های شان را نسبت به وضعیت بحرانی اب در استان و شرایط سخت معیشتی و کشاورزی به گوش مسولان استانی و کشوری برسانند , مردم هم کنار کشاورزان ایستادند و کم کم به این اعتراضات پیوستند تا انجا که این اعتراضات بزرگ‌ترین اعتراض محیط زیستی تاریخ ایران لقب گرفت .

اعتراضی مدنی و کاملا مسالمت امیز , کشاورزان چادرهایی در بستر زاینده رود بر پا کرده و اعلام کردند که تنها جاری شدن اب می‌تواند چادرهای انها را از بستر رودخانه کنار بزند , انها حتی رسم قدیمی پخت سمنو را در جریان اعتراضات مدنی شان اجرایی کردند تا انجا که از سوی برخی جریان‌ها « معترضان حکومتی » توصیف شدند و سازمان‌دهی شان نه خودجوش بلکه به حکومت و نه نسبت داده شد .

این در حالی بود که دست کم در یکی دو سال گذشته بارها و بارها کشاورزان اصفهانی نسبت به شرایط بحرانی در استان اعتراض کرده و تجمعات اعتراضی شکل داده بودند , معترضان اصفهانی اسفند 96 در نماز جمعه پشت به خطیب جمعه ایستاده و شعار سر دادند , در این سال‌ها بارها در مقابل اداره اب استان ، استانداری و فرمانداری تجمع اعتراضی داشتند و حتی در اعتراض به سخنان نماینده مجلس که گفته بود باید با نماز و دعا مشکل کم ابی را حل کرد ، جلوی در دفتر حسین میرزایی ، نماینده مجلس یازدهم تحصن کردند .

همه این اعتراضات نشان می‌داد که کشاورزان اصفهانی در مطالبه‌گری مسالمت امیز مصمم هستند و اجتماعات انها خودجوش است , حدود 18 روز پیش که تحصن کشاورزان در بستر زاینده رود اغاز شد ، بسیاری از ناظران مسالمت امیز و مدنی بودن این اعتراضات را مثال زدنی دانسته و البته برخورد با اعتراضات از سوی نیروهای امنیتی و کشوری و حتی صداوسیما را تحسین کردند , جلساتی با نماینده‌های کشاورزان و اعضای شورای میراب‌های زاینده رود در استان و جلساتی در سطوح عالی با حضور معاون اول و زیر نیرو و وزارت جهاد کشاورزی نیز برگزار شد .

دامنه اعتراضات از اصفهان به چهارمحال و بختیاری رسید و صدای اعتراض از برخی دیگر از استانهای درگیر با کم ابی همچون لرستان و خوزستان نیز به گوش می‌رسید , بامداد پنجشنبه اما همه چیز تغییر کرد , * اغاز خشونت با اتش بامداد پنجشنبه کشاورزان اصفهانی در بستر زاینده رود از سوی نیروهای امنیتی و یگان ویژه محاصره و تهدید شدند که اگر چادرها را جمع اوری نکنند با انها برخورد خواهد شد .

این در حالی بود که کشاورزان می‌خواستند روز پنجشنبه به تحصن خود پایان دهند , بعد از تهدید و ارعاب انها با پرتاب گاز اشک اور مواجه شدند , این اقدام باعث ایجاد برخی درگیری‌ها در جلوی چادرها شد .

بلافاصله بعد از ان پشت برخی چادرها به یک باره اتش گرفت و از انجا که در چادرها بخاری گازوییلی و کپسول گاز بود همه چادرها سوخت , به گفته کشاورزان حاضر در بستر زاینده رود این اتش سوزی‌ها خسارتی بیش از 500 میلیون تومان برای انها به بار اورده است , نیروهای انتظامی و امنیتی اعلام کردند که اتش زدن چادرها از سوی اراذل و اوباش صورت گرفته است .

کشاورزان حاضر در تجمع اما این گزاره را تایید نکردند , برخورد خشونت بار با معترضان اصفهانی با اتش زدن چادرها اغاز شد و ادامه یافت , از پیش قرار بود که روز جمعه مجددا تجمع اعتراضی همگانی برای حمایت از کشاورزان در بستر زاینده رود برگزار شود .

اما برخورد خشونت باری که از بامداد پنجشنبه صورت گرفته بود به جمعه نیز رسید , در ابتدا تصاویر و فیلم هایی از نیروهای لباس شخصی با باتون منتشر شد , یونیفورم انها اما شباهتی با اعتراضات سال‌های گذشته نداشت .

انها کاپشن و شلوارهای سورمه ای به تن و باتون به دست داشتند , پس از ان و با افزایش جمعیت یگان ویژه نیز اضافه شد , تصاویر و فیلم‌های منتشر شده از تجمع دیروز اصفهان نشان می‌دهد که گاز اشک اور و گلوله ساچمه ای به سمت معترضان پرتاب و شلیک شده است .

تعداد زیادی زخمی شده و گفته می‌شود یک زن در جریان این اعتراضات جان باخته ست , همچنین تصاویری از صورت‌های خون الود معترضانی که به بیمارستان مراجعه کردند نیز در فضای مجازی منتشر شد , با این حال فرمانده نیروی انتظامی استان اصفهان در گفت وگویی اعلام کرد « اعتراضات اصفهان با کم‌ترین هزینه برای نظام و مردم مدیریت شد ، تعدادی از همکاران ما مجروح شده و تعدادی از مردم هم جراحت سطحی دیدند .

» در میانه روز اعتراض‌ها از بستر زاینده رود به خیابان‌های اطراف پل خواجو ، خیابان اپادانا ، فلکه فیض و برخی دیگر از خیابان‌ها کشیده شد , از ظهر جمعه اصفهان به خصوص در مناطقی که معترضان حضور داشتند با اختلال جدی اینترنت مواجه بود , تجمع‌ها اما تا شامگاه ادامه یافت .

* تریبون‌های یک طرفه در جریان اعتراض‌ها در اصفهان کاربران در فضای مجازی به عملکرد صداوسیما در پوشش اخبار اصفهان اشاره و ان را نقد کردند , صداوسیما که در این مدت اخبار اعتراض و اعتصاب کشاورزان اصفهانی را در چند نوبت خبری با عنوان « گردهمایی » منتشر کرده بود در بخش‌های خبری دیروز اعلام کرد که معترضان دیروز اصفهان از کشاورزان نبودند و اراذل و اوباش چادرها را اتش زده و تجمعات را به خشونت کشیدند , همین رویکرد اطلاع‌رسانی در خبرگزاری‌های نزدیک به نیروهای نظامی همچون فارس و تسنیم نیز دیده می‌شد .

همزمان با جریان اعتراضات اصفهان به وضعیت بحرانی مدیریت اب سید احمد علم الهدی ، امام جمعه مشهد در خطبه‌های نماز جمعه این شهر گفت که « مشکل با تجمع حل نمی‌شود ، در مقابل خدا تجمع فایده ندارد ، تجمع باید در نماز باران انجام شود » و اتشی بر عصبانیت معترضان دمید , همچنین یوسف طباطبایی نژاد ، امام جمعه اصفهان هم با اظهاراتی مشابه مقابل معترضان ایستاد و گفت : « طبیعی است ادامه دادن کار برای منافقان و ضدانقلاب فرصت فراهم می‌کند و نباید ادامه پیدا می‌کرد ، مشخص است که اتفاقات امروز کار کشاورز نیست ,» صادق طباطبایی نژاد عضو مجمع نمایندگان اصفهان نیز معترضان را مزدوران دشمن توصیف کرد و گفت ایجاد ناامنی در ایران ان هم در استانه مذاکرات ، ایران را کشوری اشوب زده معرفی می‌کند که حاکمانش با مردم رفتار غیرمسالمت امیز دارند .

در میان همه واکنش‌ها و خیل واکنش‌های مجازی با هشتگ اصفهان تنها نیست ، اصفهان را تنها نگذاریم و ,,.

سکوت دولتی‌ها خیلی به چشم امد , سید ابراهیم رییسی ، رییس دولت سیزدهم که این روزها بازدید‌های سرزده و سفرهای استانیش نقل رسانه‌ها و فضای مجازی ست مشغول بازدید از نمایشگاه دستاوردهای صنعت فضایی بود , خبری از معاون اول رییس جمهوری هم نشد و سخنگوی دولت هم ترجیح داد از این موضوع عبور کرده و در شب اعتراضات در مورد طرح پاییزه کتاب توییت کرد .

در میان همه تصاویر و فیلم‌های هولناک منتشر شده از اصفهان نشانه‌گیری و شلیک مستقیم یکی از نیروهای یگان ویژه بیش از باقی تصاویر توجهات را به خود معطوف کرد , برخی کاربران فضای مجازی این تصویر را مشابه شلیک در حین جنگ با نیروهای جنگی بیگانه توصیف کردند و برخی هم خواستار مجازات او و مقامات بالادستیش شدند , منبع : مدارا کپی لینک کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام ارسال به تلگرام.