پیش بینی دوران پساریاست جمهوری روحانی / ظریف به مجمع می‌رود ؟

۱۴۰۰/۰۴/۲۹ ۲۲:۴۱:۳۸


عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی می‌گوید : رهبری چه بسا در دوره ای که مسولیت اقای صادق لاریجانی تمام شود ، بنا به احراز صلاحیت و قابلیت‌های منحصر به فرد اقای روحانی در قیاس با اعضای فعلی مجمع ، ریاست را به عهده اقای روحانی واگذار کنند , به گزارش خبرانلاین ، کمتر از یک ماه به پایان ریاست جمهوری هشت ساله حسن روحانی باقی مانده است ؛ هشت سالی که فراز و فرودهای زیادی داشت و ایران بحران هایی به خود دید که در تاریخ جمهوری اسلامی ایران بی سابقه یا کم سابقه بود , همین مسائل شاید از حسن روحانی مدیری با تجربیاتی متفاوت ساخته است که می‌تواند در اینده و در بزنگاه‌های تاریخی دیگر از ان بهره برد .

اما حسن روحانی دوران پساریاست جمهوری خود را چگونه خواهد گذراند ؟ حزب سیاسی تشکیل می‌دهد ؟ سکوت پیشه می‌کند ؟ همچنان در ارکان قدرت کشور باقی می‌ماند یا احتمالی دیگر ؟ این موضوعی است روحانی و یارانش تاکنون درباره ان سخنی نگفته‌اند , در این باره با محمد عطریانفر ، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو حزب کارگزاران سازندگی گفت وگو کردیم , او معتقد است روحانی هم مانند سنت پیشین رهبری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌شود ؛ هرچند به گفته او ، خاتمی تمایلی به حضور نداشته و احمدی‌نژاد هم به این حکم ناسپاسی کرده است .

عطریانفر حتی احتمال ریاست حسن روحانی بر مجمع تشخیص مصلحت نظام را مطرح می‌کند در این حال به استفاده ابراهیم رییسی از تجربیات دولت‌های یازدهم و دوازدهم خوشبین است , متن این گپ وگفت با محمد عطریانفر را در ادامه بخوانید ؛ **** * اقای عطریانفر ! پیش بینی شما از اینده سیاسی اقای روحانی پس از اتمام دوران ریاست جمهوری چیست ؟ ما شاهد سنت خوبی از ناحیه رهبری هستیم ، اینکه شخصیتهایی که در موقعیتهای برجسته در کشور مسولیت داشتند به خصوص روسای جمهور ، در پایان دوران خدمتشان مورد احترام رهبری قرار می‌گیرند و معمولا به عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام دعوت می‌شوند و این تجربه ای است که در دوران گذشته شاهد ان بودیم و ایشان نسبت به این قضیه با اهتمام ویژه ای اقدام میکرده‌اند , تجربه روسای جمهور می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد اولین تجربه این موضوع به مرحوم ایت الله هاشمی رفسنجانی برمی‌گردد ، اگرچه زمانی که اقای هاشمی رفسنجانی رییس جمهور بودند همزمان رییس مجمع هم بودند ( به عنوان یکی از روسا و اعضای قوای سه گانه ) لیکن در سال 1376 که مسولیت ایشان تمام شد ، موقعیت ریاست مجمع ایشان ابقا شد که تجربه ارزشمندی بود و بیشتر به این موضوع برمی‌گشت که تجارب روسای جمهور که هشت سال در پست مدیریت اجرایی درنگ کرده‌اند ، می‌تواند به نفع مدیریت بعدی مورد استفاده قرار گیرد و در اختیار مدیران جدیدی باشد که می‌خواهند مسولیت خود را دنبال کنند .

خاتمی تمایلی به حضور در مجمع تشخیص مصلحت نداشت تصور می‌کنم برپایه این فرایند در مقطع بعد از پایان دولت اقای خاتمی هم ، از ایشان برای حضور در مجمع دعوت شده باشد یعنی من احتمال می‌دهم که این اتفاق افتاده باشد ولی چون از طرفی رهبری کسی را الزام نمی‌کنند یعنی علی الاصول پیشنهاد ان از ناحیه رهبری میتوانسته مطرح باشد ولی قاعدتا موافقت اولیه فرد هم باید گرفته شود ، بنابراین تصور می‌کنم اگر از ناحیه اقای خاتمی تمایل و اقبالی هم صورت می‌گرفت منطقا ایشان هم به عنوان عضو موثر و تعیین کننده مجمع تشخیص مصلحت می‌توانستند در ان نهاد حضور داشته باشد , احمدی‌نژاد از حریم حکم رهبری صیانت نکرد در ادامه اقای احمدی‌نژاد هم همین موقعیت را پیدا کرد گرچه قدر ناشناسی و ناسپاسی کرد و از حریم حکم رهبری را با موضعگیری‌های عجیب و غریب خود صیانت نکرد , علی القاعده اقای روحانی هم در ادامه این سنت پیشین از ناحیه رهبری ، به عنوان عضو مجمع تشخیص درصورت تمایل دعوت به حضور خواهد شد .

احتمال ریاست حسن روحانی بر مجمع تشخیص مصلحت نظام اما در رابطه با صلاحیتها و قابلیتهایی که در اقای روحانی سراغ دارم فکر می‌کنم که رهبری درصورت اعلام تمایل وی و توافق ایشان علاوه بر مسولیت عضویت او در مجمع تشخیص چه بسا در دوره ای که مسولیت اقای صادق لاریجانی تمام شود ، بنا باحراز صلاحیت و قابلیت‌های منحصر به فرد اقای روحانی در قیاس با اعضای فعلی مجمع ، ریاست را به عهده اقای روحانی واگذار خواهند کرد , این رویکرد منطقی که نشان از اهتمام ویژه رهبری دارد باینکه تجاربی که روسای جمهور به دست اورده‌اند در اختیار مدیران جدید قرار گیرد دلالت می‌کند , ظریف و زنگنه هم عضو مجمع می‌شوند ؟ * نظر شما درباره موقعیت سایر اعضای کابینه چیست ؟ افرادی مانند اقای ظریف یا اقای زنگنه یا … موضوعی که در مورد روسای جمهور اشاره کردم بیشتر بیان یک سنت تاریخی و تجربه طولانی مدت است که از ان سراغ داریم ( ما از بعد از سال 68 تا امروز این تجربه را داریم ).

اما اینکه نسبت به دیگر اعضا چه رویکردی در پیش گرفته خواهد شد بیشتر به صلاحیتهای ذاتی ان فرد برمی‌گردد که به صفت شخصیت حقیقی ان فرد منشا اثر و ضمنا مورد تایید رهبری هم قرار داشته باشد ؛ اگر چنین اتفاقی افتاد و یک شخصیتی که به صفت فردی و حقیقی بتواند به این موقعیت کمک کند و رهبری هم او را مورد تایید قرار دهند علی القاعده انها هم می‌توانند در مظان عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گیرند , به استفاده رییسی از تجربه دولت روحانی خوشبین هستم * فکر می‌کنید دولت اقای رییسی چقدر امادگی و پذیرش استفاده از تجربیات دولت حسن روحانی را دارد ؟ اصالتا هر دولتی که بر سر کار می‌اید باید از تجارب دولت پیشین خود بهره بگیرد و این فرقی نمی‌کند که اقای رییسی باشد یا فرد دیگری ؛ این جزو اصولی است که درنظام تبادل قدرت باید به ان توجه کرد اما اقای رییسی علاوه بر اینکه علی الاصول تجربه دولت پیشین را در استخدام بگیرند ، امر مستحسنی است البته خود ایشان هم ادعایشان این است که می‌خواهند از تجارب فراتر از دولت هم استفاده کنند اما در مقام واقع باید دید که چه خواهد شد , من نسبت به اقای رییسی خوشبین هستم که بتواند از تجربه دولت پیشین استفاده کند و می‌تواند برای ایشان راهگشا باشد و انشالله که از ان بهره خواهد برد.