مجموعه « پسربچه » وابسته به سینمای تاکه شی نیست

۱۴۰۰/۰۳/۰۹ ۰۸:۱۸:۱۹


مجموعه « پسربچه » وابسته به سینمای تاکه شی نیست مقالات بزرگنمایی : اریا بانو - خبرگزاری کتاب ایران / پرویز جاهد گفت : داستان‌های این مجموعه به عنوان یک اثر ادبی مستقل مطرح‌اند و وابسته به سینمای تاکه شی نیستند ، و خواننده برای ارتباط برقرارکردن با انها نیازی به دیدن فیلم‌های کیتانو ندارد , به هر حال این کتاب وجه دیگری از فعالیت هنری تاکه شی کیتانو و دنیای ذهنی او را معرفی می‌کند , تاکه شی کیتانو نویسنده ، کمدین و فیلمساز ژاپنی است که در ایران بیشتر او را با اثار سینمایی‌اش می‌شناسند ؛ اما اخیرا یکی از مجموعه داستان هایش با عنوان « پسربچه » از سوی نشر کتاب پارسه منتشر شده است ؛ این اثر سه داستان نسبتا بلند را شامل می‌شود که با زبانی ساده درباره دنیای نوجوانی نوشته شده است و درونمایه یکسانی دارند .

با مترجم این اثر ، پرویز جاهد گفت وگویی انجام دادیم که در ادامه می‌خواند , اگر موافق باشید گفت وگو را از نویسنده کتاب « پسربچه » شروع کنیم ؛ تاکه شی کیتانو را بیشتر با فیلم هایش می‌شناسند ، به واقع او ابتدا نویسنده بود و بعد به ساخت فیلم روی اورده است ؟ یا به صورت موازی این دو کار را با هم انجام می‌داد ؟ تا که شی کیتانو بیشتر به عنوان کارگردان سینما در ایران مطرح است تا نویسنده , در واقع « پسربچه » اولین کتابی است که از کیتانو در ایران ترجمه و منتشر می‌شود .

از کیتانو بیش از 14 جلد رمان ، مجموعه داستان و مجموعه مقاله در ژاپن منتشر شده که برخی از انها به زبان فرانسوی هم ترجمه شده ؛ اما در زبان انگلیسی هم متاسفانه فقط مجموعه داستان « پسربچه » از او منتشر شده است , کیتانو ، کارش را به عنوان بازیگر نقش‌های کمدی بر روی صحنه تئاتر ژاپن و تلویزیون این کشور شروع کرد , یکی از اولین کارهای او ، مجموعه طنز و کمدی بود با نام « دو بیت » (two beats)، یک کمدی دو نفره در ژانر نمایش‌های منزای (manzai) بود که محبوبیت زیادی کسب کرد .

متن این نمایش‌ها را تاکه شی خود می‌نوشت و در ان با همه اقشار ملت ژاپن از پیرها بگیر تا بچه‌ها و زن‌ها و افراد فقیر و یا معلول شوخی می‌کرد و به دلیل جنبه‌های توهین امیز و رکیک ان سانسور شد و باعث شد که تاکه شی پنج سال از حضور در تلویزیون محروم شود , بیشتر داستان‌های اولیه تاکه شی از جمله همین مجموعه داستان « پسربچه » مربوط به خاطرات کودکی اوست که پر از رنج و ناراحتی بوده چرا که او در خانواده ای فقیر با پدری الکلی بزرگ شد , اما نکته جالب این داستان‌ها این است که با اینکه اغلب نوستالژیک و تلخ‌اند ؛ اما با لحن طنزامیزی نوشته شده‌اند که ان تلخی را تا حدی تلطیف می‌کند .

پرویز جاهد به نظر شما ایا کتاب‌ها و فیلم‌های تاکه شی کیتانو تاثیر و تاثراتی بر یکدیگر دارند یا فضای هرکدام جداگانه است ؟ خب ارتباط تماتیک زیادی بین نوشته‌ها و فیلم‌های تاکه شی هست , مثلا کتاب « میخانه » این نویسنده مجموعه ای از گفتارهای او درباره جنبه‌های مختلف زندگی ، اموزش ، روابط عاطفی ، مرگ و سینماست , در بخش اموزش این کتاب او خطاب به والدین می‌گوید که بیایید از گفتن حرف‌های ریاکارانه به بچه هایمان خودداری کنیم و به جای ان ، انها را از سنین پایین ، با حقایق و واقعیت‌های زندگی اشنا کنیم .

هیچ کس ادم کامل و بی عیب ونقصی نیست و اگر بچه‌ها این را بدانند ، قطعا در اینده افراد موفق‌تری در برخی زمینه‌ها خواهند شد و این همان درونمایه داستان‌های « پسربچه » است , تم هایی مثل برادری ، تنهایی ، شرارت و ازار که در این داستان‌ها وجود دارد ، جزو درونمایه‌های مهم فیلم‌های کیتانو است ؛ اما تفاوت این داستان‌ها با فیلم‌های او در این است که فیلم‌های کیتانو پر از خشونت و خونریزی است که تحمل دیدن ان برای برخی از تماشاگران غیرممکن است , این نوع خشونت در این داستان‌ها نیست ؛ هرچند کیتانو ، شرارت و خشونت دنیای کودکان را هم نشان می‌دهد ؛ اما این خشونت با خشونت عریان و بی پروای فیلم‌های کیتانو متفاوت است .

از دیدگاه شما ایا مطالعه اثار کیتانو به شناخت سینمای این هنرمند کمک می‌کند و در این زمینه می‌تواند موثر باشد ؟ حتما کمک می‌کند , به هر حال بین اثار یک هنرمند و سینماگر مولف و صاحب سبک مثل تاکه شی ، یک پیوستگی ارگانیک و مولفه‌های مشترک وجود دارد که اگر با دقت دنبال شود ، قابل ردیابی است , ولی این داستان‌ها به عنوان یک اثر ادبی مستقل مطرح‌اند و وابسته به سینمای تاکه شی نیستند ، و خواننده برای ارتباط برقرارکردن با انها نیازی به دیدن فیلم‌های کیتانو ندارد .

به هرحال این کتاب وجه دیگری از فعالیت هنری تاکه شی کیتانو و دنیای ذهنی او را معرفی می‌کند , شما این داستان‌ها را مقدمه ای برای ورود به دنیای خشن و مردانه تاکه شی می‌دانید ؛ ایا این به دلیل وجود مفهوم برادری و تم مشابه در این کتاب است ؟ بیشتر فیلم‌های کیتانو ، در ژانر گانگستری و نوار قرار می‌گیرند و درباره مردان و رفاقت‌ها و خیانت ,‌های انهاست ، هرچند زنان فم فتال ( نابودگر ) هم در فیلم‌های او وجود دارند .

این فیلم‌ها درباره یاکوزاها و دنیای زیرزمینی گانگسترهای خشن و بی رحم ژاپنی است , خب در داستان‌های « پسربچه » با این نوع ادم‌ها و فضاها سر و کار نداریم ؛ اما همان طور که قبلا گفتم ، یک نوع شرارت ، قلدری و خشونت کودکانه یا نوجوانانه در هر سه داستان هست که شکل تشدیدشده‌اش را در دنیای بزرگسالان و گانگسترهای فیلم‌های کیتانو می‌بینیم , همان طور که خودتان هم در مقدمه کتاب « پسر بچه » اشاره کردید اصولا اثار سینمایی تاکه شی کیتانو ، مردانه محور است و صحنه هایی ترسناک را به تصویر می‌کشد ؛ ان طور که از اسم کتاب پیداست ، گویا این اثر هم همانند فیلم‌های او مردانه است .

ایا تم ترسناک هم دارد ؟ فیلم‌های کیتانو ، خشن ، بی رحمانه و تهدیدامیز است ؛ اما ترسناک نیست ؛ یعنی در ژانر فیلم‌های ترسناک قرار نمی‌گیرند , در این داستان‌ها هم یک نوع ترس کودکانه از قرارگرفتن در محیط‌های غریب و نااشنا و یا بیم از شکست در زندگی وجود دارد یا مورد ازار افراد شرور قرارگرفتن اما از ترس‌های متافیزیکی و عناصر ماوراءالطبیعی خبری نیست , داستان‌های موجود در این اثر روان و ساده به نظر می‌ایند و تقریبا هیچ پیچیدگی در ان‌ها دیده نمی‌شود .

روایتی از یک داستان ساده است , شاید تا حدی هم بتوان گفت خسته کننده به نظر می‌رسند ؛ از این جهت که روایت یکنواخت است , داستان‌های این کتاب مربوط به دنیای کودکان است که کیتانو انها را به زبان ساده ای نوشته است و از کودکی خود کیتانو و ادم‌های پیرامون او الهام گرفته شده است .

داستان بچه مدرسه ای هایی که بزرگسالان ، نیازهای انها را درک نمی‌کنند ؛ بچه هایی که می‌خواهند مستقل باشند و توانایی‌ها و قابلیت‌های خود را اثبات کنند و نشان دهند که برخلاف تصور بزرگ ترها ، ادم‌های ذلیل و درمانده ای نیستند و می‌توانند به تنهایی گلیم خود را از اب بیرون بکشند , برخی از انها مثل بچه‌های سینمای ایران ، سرخورده از محیط زندگی خود ، با داشتن انگیزه هایی قوی ، محیط خود را ترک کرده و به سفر می‌روند و تجربه‌های سختی را از سر می‌گذرانند و به بلوغ می‌رسند و شناخت تازه ای از جامعه و نیز توانایی‌ها و ضعف‌های خود به دست می‌اورند , به نظر من اینها مسائل مهمی است .

درست است که روایت‌ها ساده‌اند و صحنه‌های عجیب و غریب از نوع داستان‌های « هری پاتر » در انها نیست اما در نوع خود جذاب و الهام بخش‌اند , نشر کتاب پارسه کتاب « پسر بچه » اثر تا که شی کیتانو را با ترجمه پرویز جاهد در 136 صفحه ، با شمارگان 1100 نسخه و با قیمت 30 هزار تومان منتشر کرده است , شنبه 8 خرداد 1400 - 13:38:06 10 بازدید اریا بانو لینک کوتاه : https://www.

banounews,ir/fa/news/596584/ نظرات شما ارسال دیدگاه خطا : درج دیدگاه در کادر مربوطه الزامی میباشد ! خطا : درج کد امنیتی الزامی میباشد ! مخاطبان عزیز به اطلاع می‌رساند : از این پس با‌های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می‌توانید از امکان جستجوی ان عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز ارشیو این پایگاه بهره مند شوید , این امکان برای اولین بار در پایگاه‌های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای اریا برای مخاطبان عزیز ارائه می‌شود .

امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد , سایر مطالب بزرگ‌ترین مجموعه اهدایی نسخ خطی به کتابخانه ملی گوگل پرجستجوترین کتاب‌های داستان را منتشر کرد با این حرکات ساده برامدگی پشت یا همان غوزتان را درمان کنید مستند مهین ؛ یک قاتل زنجیره ای خونسرد و بالفطره سردرگمی سیستم ایمنی و رنجی به نام‌ام اس تقویت نقش دختران در ایجاد فضای با « نشاط »، « هویت‌یابی » و « شکوفایی استعداد » از جمله موارد همکاری بین دو نهاد است قطع برق به معاهده پاریس ربطی ندارد با انعقاد این موافقت نامه ؛ بازگشت 3300 دختر بازمانده از تحصیل به مدرسه مشاور امور زنان وزارت اموزش و پرورش ، به مناسبت میلاد باسعادت حضرت معصومه ( س ) و روز دختر ، برگزار می‌کند ؛ مسابقه کتابخوانی « بانوی اول » ویژه دانش اموزان دختر دوره متوسطه اگر از پرورش زنان « خلاق »، « توانمند » و « کارساز » غفلت کنیم ، از اینده جامعه غفلت کرده‌ایم / بیشترین سهم در ساختن اینده جامعه ، از ان « زنان » است ادویه ای معجزه گر برای درمان استرس و افسردگی اسیب‌های اجتماعی چگونه به حاشیه رفت ؟! تصاویری متفاوت از واکسیناسیون بیماران روانی موزیک مورد علاقه نامی پسر محسن تنابنده در سفر به شمال ارایشگر عجیب که سر مشتریان زن و مردش را با ساطور و تخته گوشت می‌زند ! تمرکز شورای عالی بر « ساماندهی شرایط معلمی » سوتی خنده دار مهران مدیری در پشت صحنه سریال هیولا ستاد مرکزی انتخاباتی لوکس ایت الله رییسی در اصفهان کنسرت بهنام بانی و بالا رفتن بابک جهانبخش روی استیج بعد از عمل قلب جشن تولد پدر امید حاجیلی خواننده پاپ با حضور برادرش از المان طلاق رضا ضراب و ابرو گوندش در دادگاهی در ترکیه رسمی شد درصد ایمنی واکسن کرونا ایرانی چقدر است طرز تهیه عدسی لعاب دار و خوشمزه دوز اول واکسن کوایران برکت به نیمی از داوطلبان مرحله سوم تزریق شد فواید اب برنج برای پوست و مو + طرز تهیه 2 روش طرز تهیه بادمجان کباب گیلانی قالیباف : دولت سریعا لایحه ساماندهی رمزارزها را به مجلس ارایه کند مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی فارس : حاکمیت و مردم در ارتقاء فرهنگ کار و تعاون نقش د ارند پرداخت 4804 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی در اذربایجان شرقی مدیرکل بهزستی استان البرز تاکید کرد : ضرورت ساماندهی کودکان کار غیر ایرانی در البرز اهنگ ترکی « سنین عشقین نفسدی » با صدای افشین اذری همکاری اهنگساز ایرانی با یک کمپانی معروف المانی همتی : لایحه رتبه بندی معلمان تا مهر امسال تصویب شود دستگیری 21 کارچاق کن در دستگاه قضا خوزستان کشف جنازه زن غریبه روی تختخواب مرد جوان اثر انگشت ، راز باند مسلح را فاش کرد مرگ کادر درمان با واکسیناسیون متوقف شد قاتل خاموش ، جان پدر و پسر را گرفت واکسیناسیون اساتید و دانشجویان از مرداد انجام بیش از 17 هزار تست « پی سی ار » در مرزهای کشور تشریح جزییات ماموریت‌های امدادی هلال احمر در اردیبهشت ماه تولد نوزاد سنگین وزنی که حتی والدینش را شوکه کرد ! ایه ای برای نجات از گرفتاری ، ناراحتی و بیماری ها قفلی که شبیه پازل است ! تصاویری زیبا از خرس مادر به همراه سه توله اش همکاری منابع طبیعی تهران با اموزش و پرورش برای اموزش رفتار زیست محیطی به دانش اموزان اقدام عجیب عروس و داماد وسط جشن عروسی ! یک رنگین کمان زیبا ببینیم با این کار‌ها بهترین همسر دنیا شوید صوت / استاد رفیعی ؛ به اندازه‌ی جیبت خرج کن.