مصر باستان و باورهای غلط درباره ان که به واسطه فیلم‌های سینمایی شکل گرفته

۱۴۰۰/۰۳/۰۹ ۰۷:۱۰:۰۳


مصر باستان و باورهای غلط درباره ان که به واسطه فیلم‌های سینمایی شکل گرفته زنان جهان بزرگنمایی : اریا بانو - فیلم‌های سینمایی یکی از قدرتمندترین عوامل پیش برنده‌ی فرهنگ عامه هستند و به همین دلیل هم هست که هر چه که در ان‌ها در قالب تصویر یا ایده مطرح می‌شود در ذهن ما سفت و سخت تثبیت می‌شود , بسیاری از باورهای غلطی که وجود دارد ، از جمله باورهای غلط تاریخی به لطف فیلم‌های سینمایی مختلف به وجود امده‌اند ، مثلا اینکه اوردن انگشت شست رو به پایین برای یک گلادیاتور به معنای صادر شدن حکم اعدام او است ، یا اینکه کلاهخود وایکینگ‌ها شاخ دار بود , در ادامه از باور‌های غلطی خواهیم گفت که به واسطه‌ی فیلم‌های سینمایی درباره مصر باستان به وجود امده است .

کلئوپاترا واقعا چه شکلی بود ؟ ملکه کلئوپاترا را در دنیا یکی از زیباترین زنان مصری می‌دانند و او به زیبایی‌اش معروف است , با این حال ، کلئوپاترا احتمالا ظاهر بی عیب و نقصی نداشت چون در اغلب پرتره هایی که از او در دوران زندگی‌اش کشیده شدند ، بی نقص ترسیم می‌شد , به عقیده‌ی تاریخدانان ، کلئوپاترا زنی ریزنقش با ظاهری مردانه و بینی ای عقابی بود و با توجه به منطقه ای که این پرتره‌ها در ان خلق شدند ، او متفاوت از ظاهر واقعی خودش به تصویر کشیده می‌شد ( مثلا در این پرتره‌ها گاهی اندامی انحنادار و زنانه دارد و گاهی اندامی ریز و مردانه ).

احتمالا گیرایی ، هوش و مهارت کلامی این ملکه قدرتمند بود که همگان را شیفته‌ی او ساخته بود , تله‌ها و گنجینه‌های درون اهرام فیلمسازها دوست دارند مقبره‌ها و دخمه‌های مصری را پر از تله هایی به تصویر بکشند که به دقت طراحی شده‌اند , و اگر شخصیت اصلی فیلم بتواند همه‌ی ان‌ها را با موفقیت پشت سر بگذارد ، در انتهای دالانی طویل یک پشته گنجینه‌ی پرتلالو در انتظارش خواهد بود .

اگر غیر از این بود ، اصلا چه لزومی داشت پا به این هزارتوی ترسناک باستانی بگذارد ؟ ان هایی که اهرام مصر را ساختند حتما تلاش خود را برای حفظ مقبره‌ها کردند ، اما قدرت تخیل قوی ای که بسیار از فیلمنامه نویس‌ها از ان برخوردارند را نداشتند , مثلا یک اتاق ساختگی در کنار اتاق اصلی درست می‌کردند و طوری ان را می‌چیدند که انگار مورد سرقت قرار گرفته تا غارتگران را گمراه کنند , علاوه بر این ، چاه‌های عمیقی می‌ساختند که کسی نتواند به تنهایی از ان‌ها خارج شود .

به گفته‌ی کارشناسان ، در هرم بزرگ جیزه یک « دستگاه باستانی » کشف شد که سیستم ان برای ان دوره بسیار پیچیده محسوب می‌شود , این دستگاه مسیر منتهی به تالار فرعون را با بلوک‌های عظیم گرانیتی مسدود می‌کرد و همین امر کار ورود را برای سارقان دشوار می‌ساخت , به همان ترتیب ، گنجینه‌ها هم اغلب در حد یک رویا باقی می‌مانند چون تنها تعداد معدودی از مقبره هایی که توسط باستان شناسان حفاری شدند حاوی جواهرات بودند .

در اغلب موارد ، هر گنجینه ای که در انجا یافت شده ، از ارزش تاریخی و فرهنگی برخوردار بوده ، نه ارزش مادی , مجسمه ابوالهول به خاطر ناپلئون بینی ندارد مجسمه ابوالهول در شهرت چیزی از اهرام مصر کم ندارد و برای بسیاری هنوز سوال است که این مجسمه‌ی باستانی چرا بینی ندارد , بسیاری تصور می‌کنند این ارتش ناپلئون بود که این مجسمه را هدف گلوله‌های خود قرار داد و بینی ان را از بین برد .

با این حال ، تصاویری از مجسمه ابوالهول در سال 1755 وجود دارد که در ان‌ها هم بینی ندارد و این در حالی است که ناپلئون در سال 1769 به دنیا امد , این بدان معنی است که ناپلئون هیچ نقشی در از بین رفتن بینی مجسمه ابوالهول نداشته , اما اینکه چرا مجسمه ابوالهول از بینی محروم است ، معمایی است که هنوز حل نشده است .

اهرام مصر را برده‌ها ساختند مطالب پیشنهادی برای شرکت در وبینار رایگان تست نفوذ توسط اسیاتک کلیکی کنید , جکوزی دو نفره میخوای ؟ بهترین قیمتهارو چک کن | دماتجهیز فضای رمانتیک با جکوزی دو نفره | بهترین قیمت‌ها و برندها | دماتجهیز متاسفانه هنوز هم این باور رایج وجود دارد که فراعنه‌ی مصر اهرام را برای ستایش بزرگی خود و ثبت خود در تاریخ پس از مرگ شان ساختند , به همین دلیل است که تصور می‌کنیم برده‌های مصری زیادی در کار ساخت ان‌ها شرکت داشتند .

اما این تصور درست نیست , باستان شناسان در نزدیکی اهرام مصر گورهایی متعلق به افراد عادی یافتند که با تشریفات خاصی دفن شده بودند , تصور می‌شود این افراد کارگرانی از مشاغل مختلف بودند که برای این اثر عظیم که قرن‌ها باقی مانده است ، پول خوبی دریافت می‌کردند .

هیروگلیف‌های مصری ما از فیلم‌ها می‌دانیم که مصری‌ها از خط هیروگلیف استفاده می‌کردند , درست است ، اما ان‌ها متون مقدس و عادی هم داشتند که با خط مخصوص به خودشان نوشته می‌شدند , کاهن‌های مصری از خط کاهنی (hieratic) استفاده می‌کردند و از خط عامیانه (demotic) هم برای کارهای دیگری استفاده می‌شد .

نفرین فراعنه باور غلطی که درباره‌ی « نفرین فراعنه » وجود دارد احتمالا پس از گشودن مقبره‌ی توتانخامون شکل گرفت , می‌گویند بعضی از باستان شناسانی که موفق به کشف ان شدند بعد از گشودن مقبره جان خود را از دست دادند , اینگونه شد که مردم وجود نفرین را باور کردند ، گرچه همه‌ی کسانی که در حفاری‌ها شرکت داشتند به دلایل کاملا قابل درکی جان خود را از دست دادند که ارتباطی به ان نفرین نداشت .

با این حال ، کارگردان‌ها از این داستان خوش شان امد و شروع به استفاده از ان‌ها در فیلم هایی کردند که درباره‌ی مقبره‌های اسرار امیز و اهرام مصر بودند , فرعون‌ها و کاهن‌های مصری چه شکلی بودند ؟ فرعون‌ها با وجود پادشاه بودن شان ، اصلا زندگی رویایی ای نداشتند , زندگی ان‌ها مملوء از شن ، شپش ، انگل و بسیار چیزهای ناخوشایند دیگری بود که در فیلم‌ها حرفی از ان‌ها زده نمی‌شود .

احتمالا هم به همین دلیل است که در تصویری که فیلمسازها از زندگی مصریان باستان ترسیم می‌کنند اشتباهات زیادی وجود دارد , مثلا مصری‌ها از کلاه گیس هایی استفاده می‌کردند که هر کسی استطاعت خریدشان را نداشت تا زیبایی و مقام خود را با ان‌ها به رخ کشد , علاوه بر این ، بسیاری از زنان و مردان ارایش چشم داشتند چون در ان زمان معتقد بودند ارایش چشم‌ها اثر ضد عفونی کننده و حفظ کننده دارد .

دیوارنگاره‌های کشف شده ای که فراعنه و دیگر اشخاص عالیرتبه‌ی مصر باستان در ان‌ها به تصویر کشیده شده ، افرادی بلند قد ، باشکوه و زیبا را نشان می‌دهند , در ساخت فیلم‌ها از این باور بهره گرفته شده که همه‌ی ان‌ها به این شکل بودند , با این حال ، با در نظر گرفتن رژیم غذایی ( که شامل نان ، عسل و نوشیدنی‌های مخمری بوده ) و همینطور سبک زندگی ان‌ها ، پادشاهان باستانی و نیز کاهن‌های مصر اصلا ظاهر ایده الی نداشتند .

احتمالا بعضی از ان‌ها چاق و به دیابت مبتلا بودند , شنبه 8 خرداد 1400 - 9:58:31 am 11 بازدید اریا بانو لینک کوتاه : https://www,banounews.

ir/fa/news/596482/ نظرات شما ارسال دیدگاه خطا : درج دیدگاه در کادر مربوطه الزامی میباشد ! خطا : درج کد امنیتی الزامی میباشد ! مخاطبان عزیز به اطلاع می‌رساند : از این پس با‌های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می‌توانید از امکان جستجوی ان عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز ارشیو این پایگاه بهره مند شوید , این امکان برای اولین بار در پایگاه‌های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای اریا برای مخاطبان عزیز ارائه می‌شود , امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد .

سایر مطالب تاریخ‌سازی دختر وزنه بردار ایران در قهرمانی جوانان جهان / یکتا جمالی در یک ضرب برنز گرفت هنوز شروع نکرده میگه وزن کم کردم ! پژمان جمشیدی : این کرونای لعنتی هممون رو بدجوری دلتنگ کرده استقبال از قسمت ویژه « فرندز » به اندازه یک فیلم ابرقهرمانی سی و هشتمین جشنواره جهانی فجر در یک نگاه « زندگی پس از زندگی » تلنگری درباره معاد است نظر سعید راد در مورد رفاقت و عاشقی همبازی استیو مک کویین در « دانه‌های شن » درگذشت سریال « کلبه ای در مه » به زودی روی انتن شبکه سه فرشته صدرعرفایی : فیلمنامه « شهربانو » بسیار دغدغه مند و مسئولانه بود تهیه کننده اسکاری « کابوی نیمه شب » درگذشت خاطره باران کوثری از مرحوم عزت الله انتظامی در برنامه پیشگو قمپز در کردن به سبک فریبرز در سریال زیرخاکی 2 بازیگران « فرندز »: این اخرین جمع شدن ما جلوی دوربین است ! خاطره باران کوثری از اولین باری که جلوی دوربین رفت فیلم « نیم » با بازی حدیث میرامینی به مرحله فنی رسید از جنایات « مهین » تا فاجعه « خرمدین »؛ ریشه‌یابی با زبان مستند را جدی بگیریم ترسناک‌ترین انیمه‌های تاریخ ؛ کارتون هایی که برای بزرگسالان هم کابوس شدند ! تعقیب و گریز حمید لولایی در « بوتیمار » قاطی کردن رضا عطاران در سریال « خانه به دوش » معرفی سریال‌های جدید اداره کل هنرهای نمایشی رادیو ساخت کاخ جشنواره‌های سینمایی در پایتخت کارگردان « گیجگاه »: جشنواره می‌تواند یاد سینما را در دل‌ها زنده نگه دارد وقتی بازیگر قدیمی زن متهم به قتل را از اعدام نجات میدهد ! « بندر بند » در جشنواره زنان دورتموند - کلن تاریخ برگزاری مراسم اسکار 2022 باز هم تغییر کرد بازگشت پرقدرت پژمان به تلویزیون با « زیرخاکی 2» چهره‌ها / ژست کاملا جدی یکی از محبوب‌ترین بازیگران طنز ایران « فصل الوچه‌های سبز » به تدوین رسید « سرزمین ابی » راهی جشنواره ای در کالیفرنیا می‌شود شاه حسینی : دولت اینده به مهجوریت ارزش‌های انقلابی در سینما پایان دهد بازی زنده یاد قاضی مرادی در سریال « روز رفتن » خاطره باران کوثری از تصادف سنگینش در « پیشگو » کاوه خداشناس : « صبح اخرین روز » سریالی که هم درام است هم امنیتی اولین ربات بازیگر ترکیه با نام « ایپارا » قرارداد بست ! ساخت « دودکش » از سر گرفته شد جناب خان : کفتر چایی یا کفتر چاهی ؟! اولین سکانس از ایفای نقش فهیمه « پایتخت » در « زیرخاکی »! شوخی حمید لولایی با اسدالله یکتا : با پارتی بازیگر شد ! چهره‌ها / استایل و حال خوش بازیگر « اقازاده » لزوم ادغام جشنواره جهانی با جشنواره فیلم فجر استایل گلاره عباسی در سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر ایا شوخی‌های جبهه برای « زیرخاکی » کافی است ؟ روایت پدر بیژن بنفشه خواه از واکسن کرونا : نکند اب مقطر برایم تزریق کرده‌اید ؟! ناگفته‌های بازیگر اوکراینی « شوق پرواز » از دیدار با رهبر انقلاب و حضور در ایران ادرس خونه تیمی رو به مامورای کمیته میدم میخوای گل بخری یا خواستگاری کنی ؟ مشخصات فنی تلویزیون سری 8 ایکس ویژن و هر انچه که باید بدانید + ویدیو گزارش تصویری بازدید ایت الله رییسی از کارخانه امرسان لیست قیمت سماور برقی در روز یکشنبه 9 خرداد 1400 + مشخصات.