کرونا در داستان چه تاثیری می‌گذارد ؟

۱۴۰۰/۰۳/۰۹ ۰۷:۱۰:۲۵


کرونا در داستان چه تاثیری می‌گذارد ؟ مقالات بزرگنمایی : اریا بانو - ایسنا / شهریار عباسی از تاثیر کرونا بر ادبیات داستانی می‌گوید و در عین حال معتقد است کرونا مانند برخی بحران‌ها در داستان‌نویسی موج ایجاد نمی‌کند , این داستان نوی درباره مواجهه ادبیات با بحران هایی از جمله جنگ ، بلایای طبیعی و بیماری‌های همه گیر از جمله کرونا اظهار کرد : ادبیات داستانی درواقع بازافرینی تجربه زیسته انسان‌ها به شکلی هنرمندانه و با یک نگاه خاص است , بنابراین ان چه در زندگی شخصی و اجتماعی ما پیش می‌اید ، انعکاس مستقیم و غیرمستقیمی در ادبیات و هنر دارد .

یک هنرمند در فضایی زیست می‌کند و زمانی که کار هنری و ادبی انجام می‌دهد ، تجربه زیسته خود را در قالب هنرش ، شعر ، داستان ، نقاشی و موسیقی بازافرینی می‌کند , زمانی که اتفاق هایی نظیر جنگ ، سیل ، زلزله و بیماری همه گیر پیش می‌اید ، قطعا بر روابط انسانی و اجتماعی انسان‌ها تاثیر می‌گذارد و به هر حال نمودی در هنرها خواهد داشت , او درباره این که برخی می‌گویند بعد از این که انسان‌ها سال‌های سختی پشت سر می‌گذارند ، به شکوفایی می‌رسند و شاهکارهایی هم خلق می‌شود ، و ایا ممکن است بعد از کرونا هم این اتفاق در ادبیات بیفتد ، گفت : من نامش را می‌گذارم انسان در موقعیت خاص ؛ زمانی که شما زندگی روتین و روی روالی دارید و به شکلی از زندگی عادت می‌کنید ، رفتارهای شخصی و اجتماعی شما از یک همسانی برخوردار می‌شود که خیلی به کار داستان و هنر نمی‌اید ، عاملی که این روال را به هم می‌زند مثلا جنگ یا زلزله و یا همین بیماری‌های همه گیر مناسبات اجتماعی را تغییر می‌دهد و انسان در مواجهه با این‌ها یک سری از درونیاتش را که در شرایط ساکن به فراموشی سپرده بود ، بروز می‌دهد ، یا بهتر است بگویم انسان در موقعیت خاص بیشتر درونیات خود را نشان می‌دهد .

عباسی در ادامه با تشبیه بحران‌ها به قطعی برق در چهارراه و نبود پلیس ، تصریح کرد : زمانی که یک چهارراه چراغ قرمز دارد و پلیسی هم ایستاده ، ماشین‌ها به صورت طبیعی عبور می‌کنند و با قرمز شدن چراغ می‌ایستند ، در چنین موقعیتی کمتر می‌توانید متوجه شوید کدام راننده عصبی است ، کدام باگذشت است ، کدام صبور است و کدام یکی عجول است , اما اگر برق برود و چراغ قرمز کار نکند و پلیسی هم نباشد ، ان وقت شما با یک صحنه جدید مواجه می‌شوید ؛ برخی از راننده‌ها شروع به داد و فریاد می‌کنند ، یک نفر از ماشین پیاده شده و می‌خواهد نقش پلیس را ایفا کند ، برخی می‌خواهند حق دیگران را ضایع کنند و رد شوند ، کسی از ماشین پیاده شده ، سیگار می‌گیراند و می‌خندند ، دیگری فحش می‌دهد , درواقع با قطعی برق شاهد یک سری رفتارها هستید که در شرایط عادی ، ان را نمی‌دیدید .

زمانی که جنگ می‌شود و یا بیماری همه گیر می‌اید و سیل و زلزله رخ می‌دهد چیزی شبیه خاموش شدن چراغ راهنما است و رفتار انسان‌ها در این موقعیت‌های دردناک و ناراحت کننده به کار داستان نویس می‌اید ، زیرا او دنبال نمایش جدیدی از انسان می‌گردد , من هم معتقدم این شرایط با همه تلخی‌ها برای داستان نویسان موقعیتی خاص است و قاعدتا شاهکاری از ان بیرون می‌اید , نویسنده « بازیگوش » و « دختر لوتی » درباره خلق اثار کرونایی در یک سال اخیر اظهار کرد : به نظر پاندمی‌ها تفاوت هایی با جنگ ، سیل و زلزله دارند .

این بیماری ان چنان فاجعه بار نشده است ، نمی‌خواهم بی رحمانه به موضوع نگاه کنم ، تعداد زیادی از هموطنان مان از بین رفته‌اند ، اما در مقایسه با جنگ و بمباران و زلزله که در مدت کوتاه یک شهر را نابود می‌کند و تعداد زیادی ادم کشته می‌شوند ، کمتر با فاجعه مواجه هستیم ، این بیماری ذره ذره کارش را می‌کند و چندین هزار نفر را در یک فاصله دوساله از بین می‌برد , من انتظار ندارم ادبیاتی مانند ادبیات جنگ هشت ساله عراق و ایران که فضای احساسی و ایدئولوژیک مذهبی یا برای برخی ایدئولوژیک میهن‌پرستانه دارد ، داشته باشد , از کرونا اصلا چنین انتظاری ندارم اما قطعا تاثیری در ادبیات ما خواهد داشت ، حال ممکن است امسال نباشد و سال دیگری باشد .

البته به نظرم ممکن است داستان کوتاه در این زمینه داشته باشیم , در خانه کتاب و ادبیات ایران یک فستیوال داستان کرونا گذاشتیم و برای خودم جالب است که چه تعداد داستان و با چه کیفیتی می‌اید , حدسم این است داستان هایی خلق شود اما انتظار موج ندارم .

او درباره این که ایا نوشتن درباره بحران‌ها از جمله کرونا می‌تواند موجب تقویت روحیه افراد جامعه شود و مثلا در این دوران کتاب « طاعون » پیشنهاد می‌شد ، گفت : همان طور که گفتم من انتظار موج ادبی ندارم , بخشی از سوال را باید از جامعه شناسان بپرسید ، من از نگاه یک داستان نویس می‌گویم ، من کرونا را ان قدر قدرتمند نمی‌دانم که بخواهد در ادبیات موج ایجاد کند , در این دوره امار مرگ و میر قدری بالا رفته و زندگی‌ها از روال عادی خارج شده اما ان قدر زیاد نیست ، مانند جنگ که فرزند یک خانواده لباس سربازی بپوشید و به جنگ برود ، در برابر دشمن قرار بگیرد ، این‌ها سرزمینی را فتح کنند و در برهه دیگری ان‌ها .

چیزهایی که درباره « طاعون » هست در « کوری » ساراماگو هم هست اما ان‌ها موقعیت خود را به یک شهر تقلیل می‌دهند و بیش از ان نمی‌توانند لوکیشن بدهند ، چون جواب نمی‌دهد ، تمام افراد شهر با بیماری درگیر می‌شوند اما درباره کرونا این طور نیست که همه مردم جامعه درگیر شوند , از طرف دیگر 80 درصد افرادی که کرونا گرفته‌اند ، خوب شده و با یک بحران شخصی و خانوادگی مواجه نشده‌اند ، فقط بخشی کوچکی بحران داشته‌اند , عباسی درباره رمان جدید خود نیز گفت : یک رمان دارم که تازه تمام شده است و نامش را هم گذاشته‌ام « دختران شماره 17»؛ داستان درباره کسی است که عشقی را در دو نسل از یک خانواده تجربه می‌کند .

جنگ برایم مهم است و مانند همه کارهایم بخش از زندگی شخصیت داستان در جنگ می‌گذرد , اما شکل روایت و زبان داستانم با بقیه کارهایم متفاوت است ، راوی برای خود روایت می‌کند و زبان داستان برخلاف داستان‌ها دیگرم که رئالیستی بود ، نیست , برایم انسان ، عشق ، جنگ و موضوع زبان و فهم انسان از ارتباط زبانی مهم بود و مقداری مسائل فلسفی زبان در این رمان وجود دارد .

شنبه 8 خرداد 1400 - 08:05:19 8 بازدید اریا بانو لینک کوتاه : https://www,banounews,ir/fa/news/596446/ نظرات شما ارسال دیدگاه خطا : درج دیدگاه در کادر مربوطه الزامی میباشد ! خطا : درج کد امنیتی الزامی میباشد ! مخاطبان عزیز به اطلاع می‌رساند : از این پس با‌های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می‌توانید از امکان جستجوی ان عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز ارشیو این پایگاه بهره مند شوید .

این امکان برای اولین بار در پایگاه‌های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای اریا برای مخاطبان عزیز ارائه می‌شود , امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد , سایر مطالب تاریخ‌سازی دختر وزنه بردار ایران در قهرمانی جوانان جهان / یکتا جمالی در یک ضرب برنز گرفت هنوز شروع نکرده میگه وزن کم کردم ! پژمان جمشیدی : این کرونای لعنتی هممون رو بدجوری دلتنگ کرده استقبال از قسمت ویژه « فرندز » به اندازه یک فیلم ابرقهرمانی سی و هشتمین جشنواره جهانی فجر در یک نگاه « زندگی پس از زندگی » تلنگری درباره معاد است نظر سعید راد در مورد رفاقت و عاشقی همبازی استیو مک کویین در « دانه‌های شن » درگذشت سریال « کلبه ای در مه » به زودی روی انتن شبکه سه فرشته صدرعرفایی : فیلمنامه « شهربانو » بسیار دغدغه مند و مسئولانه بود تهیه کننده اسکاری « کابوی نیمه شب » درگذشت خاطره باران کوثری از مرحوم عزت الله انتظامی در برنامه پیشگو قمپز در کردن به سبک فریبرز در سریال زیرخاکی 2 بازیگران « فرندز »: این اخرین جمع شدن ما جلوی دوربین است ! خاطره باران کوثری از اولین باری که جلوی دوربین رفت فیلم « نیم » با بازی حدیث میرامینی به مرحله فنی رسید از جنایات « مهین » تا فاجعه « خرمدین »؛ ریشه‌یابی با زبان مستند را جدی بگیریم ترسناک‌ترین انیمه‌های تاریخ ؛ کارتون هایی که برای بزرگسالان هم کابوس شدند ! تعقیب و گریز حمید لولایی در « بوتیمار » قاطی کردن رضا عطاران در سریال « خانه به دوش » معرفی سریال‌های جدید اداره کل هنرهای نمایشی رادیو ساخت کاخ جشنواره‌های سینمایی در پایتخت کارگردان « گیجگاه »: جشنواره می‌تواند یاد سینما را در دل‌ها زنده نگه دارد وقتی بازیگر قدیمی زن متهم به قتل را از اعدام نجات میدهد ! « بندر بند » در جشنواره زنان دورتموند - کلن تاریخ برگزاری مراسم اسکار 2022 باز هم تغییر کرد بازگشت پرقدرت پژمان به تلویزیون با « زیرخاکی 2» چهره‌ها / ژست کاملا جدی یکی از محبوب‌ترین بازیگران طنز ایران « فصل الوچه‌های سبز » به تدوین رسید « سرزمین ابی » راهی جشنواره ای در کالیفرنیا می‌شود شاه حسینی : دولت اینده به مهجوریت ارزش‌های انقلابی در سینما پایان دهد بازی زنده یاد قاضی مرادی در سریال « روز رفتن » خاطره باران کوثری از تصادف سنگینش در « پیشگو » کاوه خداشناس : « صبح اخرین روز » سریالی که هم درام است هم امنیتی اولین ربات بازیگر ترکیه با نام « ایپارا » قرارداد بست ! ساخت « دودکش » از سر گرفته شد جناب خان : کفتر چایی یا کفتر چاهی ؟! اولین سکانس از ایفای نقش فهیمه « پایتخت » در « زیرخاکی »! شوخی حمید لولایی با اسدالله یکتا : با پارتی بازیگر شد ! چهره‌ها / استایل و حال خوش بازیگر « اقازاده » لزوم ادغام جشنواره جهانی با جشنواره فیلم فجر استایل گلاره عباسی در سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر ایا شوخی‌های جبهه برای « زیرخاکی » کافی است ؟ روایت پدر بیژن بنفشه خواه از واکسن کرونا : نکند اب مقطر برایم تزریق کرده‌اید ؟! ناگفته‌های بازیگر اوکراینی « شوق پرواز » از دیدار با رهبر انقلاب و حضور در ایران ادرس خونه تیمی رو به مامورای کمیته میدم میخوای گل بخری یا خواستگاری کنی ؟ مشخصات فنی تلویزیون سری 8 ایکس ویژن و هر انچه که باید بدانید + ویدیو گزارش تصویری بازدید ایت الله رییسی از کارخانه امرسان لیست قیمت سماور برقی در روز یکشنبه 9 خرداد 1400 + مشخصات.