تونل‌های کیهانی : سفر در فضا - زمان با کرمچاله ها

۱۴۰۰/۰۳/۰۷ ۲۱:۵۳:۲۴


تونل‌های کیهانی : سفر در فضا - زمان با کرمچاله‌ها گوناگون بزرگنمایی : اریا بانو - دیجیاتو / در ابتدای تحقیقات در مورد سیاهچاله‌ها یعنی پیش از ان که حتی دانشمندان اسمی را برای این اجرام انتخاب کرده باشند ، فیزیکدانان در مورد وجود چنین پدیده شگفت اوری اطمینان نداشتند , ان‌ها می‌توانستند حاصل روابط ریاضی پیچیده باشند که در تئوری نسبیت عام پا به پای گرانش توصیف شدند , پس از اثبات نظری سیاهچاله‌ها تا مدت‌ها فرض بر این بود که تنها موجودات غیر قابل درک کیهان سیاهچاله‌ها هستند ؛ اما این تنها پدیده عجیب در اخترفیزیک و کیهانشناسی نیست ! پس از ان زمزمه هایی از یک پیشبینی عجیب دیگر در نسبیت عام ذهن‌های پرسشگر را به سمت خود می‌کشاند .

کرمچاله‌ها تونل هایی در فضا - زمان هستند که دو فضا زمان دور از یکدیگر و مجزا را به هم متصل می‌کنند ؛ اما ایا این اغازی برای شکل جدید رفت و امد انسانی است ؟ ایا ان گونه که فیلم‌های هالیودی به این مفهوم می‌پردازند می‌توان از ان‌ها به عنوان میان بر هایی در فضا - زمان استفاده کرد ؟ ایا بشر باید امیدوار باشد که روزی بتواند از یک فضا - زمان به یک فضا - زمان دیگر برود بی ان که نیاز داشته باشد با مفهوم سال نوری دست و پنجه نرم کند ؟ با توجه به مجموعه تحقیقاتی که در سال 1935 انجام گرفت ، پاسخ این پرسش‌ها منفی است , اما پژوهش‌های جدید درباره چگونگی شکل‌گیری و اطلاعات به دست امده در این باره می‌تواند حقیقت کرمچاله را برای فیزیکدانان به شکل قابل توجهی ساده کند , ایده اولیه حضور پدیده عجیبی به نام کرمچاله از سوی البرت انیشتین و ناتان روزن ارائه شد .

ان‌ها در طی مطالعات خود به بخشی عجیب رسیدند که نمی‌توانستند ان را با پدیده‌های دیگر توضیح دهند ؛ این نقطه ، اغازی برای پل‌های بی بازگشت فضایی بود که بعدها کرمچاله نامیده شد , انیشتین و روزن در طی پژوهش‌های خود کشف کردند که از نظر تئوری ممکن است کرمچاله نقش پلی در فضا زمان را بر عهده داشته باشد که با ان بتوان به فضایی دیگر متصل شد ؛ برای مثال فرض کنید که در وان حمام خود دراز کشیده‌اید و درپوش وان را برمی‌دارید و خود شما نیز با اب از خروجی وان خارج می‌شوید و به جای گیر کردن در لوله‌ها سر از وان دیگری در می‌اورید ! این در اصل همان موضوعی بود که فیزیکدان هایی مثل انیشتین و روزن در حالت نظری سعی در اثبات ان داشتند , پس از انیشتین و روزن ، تحقیقات فیزیکدانان بعدی این ایده را گسترش داد ؛ اما چرا ان گونه که در فیلم‌های علمی - تخیلی مشاهده می‌کنیم نمی‌توان از کرمچاله‌ها برای عبوری ساده در فضا استفاده کرد ؟ در پاسخ این سوال دو مشکل اساسی در رابطه با کرمچاله‌ها مطرح می‌شود : مشکل اول اندازه این کرمچاله‌ها است ؛ کرمچاله‌ها معمولا اندازه‌های میکروسکوپی و ناچیزی دارند پس احتمال عبور هر مسافر ماکروسکوپی از ان‌ها برابر است با بسته شدن مسیر تونل ؛ مگر ان که در برخی شرایط اندازه ان‌ها دچار تغییر شده باشد .

اما مشکل دوم مربوط به ثبات و استحکام کرمچاله می‌شود ، برای ساخت یه کرمچاله پایدار و محکم نیاز به یک ماده اضافی داریم ، این ماده « اگزوتیک » نامیده می‌شود که می‌تواند کرمچاله را برای مدت طولانی باز نگه دارد , با اینکه وجود ماده اگزوتیک خود دارای بحث‌های بسیاری است اما وجود این ماده به معنای خواب و رویا بودن تئوری هایی که فیزیکدانان بیان می‌کنند نیست , اگزوتیک یک ماده غیر معمول با جرمی به شدت منفی است که این موضوع از نظر برایانا گرادو وایت ، فیزیکدان و محقق کرمچاله از دانشگاه برندایس نشان دهنده حساسیت کرمچاله‌ها است .

در سال 2017، پینگ گائو و دنیل جفریس با همکاری ارون وال ، از موسسه‌ی مطالعات پیشرفته‌ی پرینستون ، طرحی را درباره در هم تنیدگی سیاهچاله‌ها را پیشنهاد دادند , طبق این نظریه ، اگر بتوان یک زوج سیاه چاله را درهم تنیده کرد ، کیوبیتی که سیاه چاله‌ی اول می‌بلعد ، وارد سیاه چاله‌ی دیگر می‌شود , گائو و جفریس نشان می‌دهند که چگونه با اضافه کردن اتصال بین سیاه چاله‌ها می‌توان اطلاعات کوانتومی را بین ان‌ها مبادله کرد .

این فرایند شنبه به تله پورت کوانتومی است , در این فرایند ، از درهم تنیدگی بین دو ذره برای انتقال وضعیت کوانتومی یکی از ان‌ها به دیگری استفاده می‌شود , وجود این ایده یک خبر خوب برای فیزیکدانان به شمار می‌رود زیرا درهم تنیدگی از ویژگی‌های بازر فیزیک کوانتوم است بنابراین ایجاد کردن ان تقریبا اسان است .

نبیل اقبال ، فیزیکدان دانشگاه دورهام در انگلستان با اینکه بخشی از این تیم تحقیقاتی نبود اما معتقد است که این تئوری بسیار زیبا و شگفت اور است , با اینکه این روش باعث کمک به ثبات و استحکام کرمچاله می‌شود اما هنوز هم مشکل اول که مربوط به اندازه کرچاله‌ها است حل نشده است , در واقع ، فیزیکدانان امیدوار هستند که با ایجاد درهم تنیدگی انواع مختلفی از موارد بتوانند کرمچاله‌های ماکروسکوپی با سوراخ‌های قابل عبور ایجاد کنند .

برمبنای تحقیقات گائو و جفریس ، نبیل اقبال و همکار او از دانشگاه دورهام با نام سیمون راس تلاش کردند که کرمچاله‌های ماکروسکوپی تولید کنند , اقبال در این باره می‌گوید : « ما معتقدیم به تحلیل این ایده از نظر علمی بسیار هیجان انگیز است و بی صبرانه در حال انتظار برای دیدن این پدیده شگفت اور هستیم ,» در همکاری اقبال و راس ، تحقیقات نشان می‌داد که چگونه اختلالات الکترومغناطیسی مشخص از لحاظ نظری می‌تواند کرمچاله‌های پایدار را ایجاد کند ؛ لازم به ذکر است به رخ دادن چنین شرایطی در واقعیت بسیار بعید به نظر می‌رسد .

کارهای اقبال و راس بر بخش مهمی از ساختن کرمچاله‌ها تاکید دارد , این بخش در واقع یافتن فرایندی واقع گرایانه است که از هرچیزی خارج از فیزیک قابل درک بی نیاز باشد , خوان مالداسنا ، فیزیکدان انستیتوی تحقیقات پیشرفته و همکارش الکسی مایلخین از دانشگاه پرینستون در سال 2013 مقاله ای را درباره ارتباط کرمچاله‌ها با درهم تنیدگی تالیف کردند .

ان‌ها روشی را کشف کرده‌اند که می‌تواند مشکل اندازه را حل کند و حفره‌های ماکروسکوپی ایجاد کند , ترفند رویکرد انها این است که ماده تاریک مرموزی که جهان ما را پر می‌کند باید به روشی خاص رفتار کند که این مدل می‌تواند از قوانین جهانی که اکنون در ان زندگی می‌کنیم پیروی نکند , اما چیزی نکته مشخص این است که باید با استفاده از امکانات و دانسته‌های خود در حیطه فیزیک توصیفاتی را از این پدیده ادامه دهیم بی ان که از ماده اضافی بهره مند شویم .

به عبارتی دانشمندان یک جعبه ابزار با وسایل محدود در اختیار دارد و با این رویکرد می‌توانند کارهای زیادی را انجام دهند , با همه این موضوعات روند تحقیقات در مورد کرمچاله‌ها هنوز هم ادامه دارد , با اینکه تاکنون چیزی مشابه کرمچاله ماکروسکوپی توسط انسان‌ها گزارش نشده است اما نتیجه‌ها حاکی از پیشرفت فیزیکدانان است .

فیزیکدانان در تلاشند که بتوانند کرمچاله هایی بسازند که با استفاده از کوانتوم ساده ثابت و باز بمانند ؛ تا سال‌های اخیر فیزیکدانان نمی‌دانستند که کرمچاله‌ها می‌توانند به وسیله انسان‌ها ساخته شوند اما با توجه به پیشرفت ان‌ها در این حیطه می‌توانیم امیدوار باشیم که در اینده با ساختارهایی بتوان فضا - زمان را دور زد , جمعه 7 خرداد 1400 - 17:39:11 10 بازدید اریا بانو لینک کوتاه : https://www,banounews.

ir/fa/news/596127/ نظرات شما ارسال دیدگاه خطا : درج دیدگاه در کادر مربوطه الزامی میباشد ! خطا : درج کد امنیتی الزامی میباشد ! مخاطبان عزیز به اطلاع می‌رساند : از این پس با‌های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می‌توانید از امکان جستجوی ان عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز ارشیو این پایگاه بهره مند شوید , این امکان برای اولین بار در پایگاه‌های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای اریا برای مخاطبان عزیز ارائه می‌شود , امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد .

سایر مطالب مشخصات فنی تلویزیون سری 8 ایکس ویژن و هر انچه که باید بدانید + ویدیو گزارش تصویری بازدید ایت الله رییسی از کارخانه امرسان لیست قیمت سماور برقی در روز یکشنبه 9 خرداد 1400 + مشخصات قیمت تلویزیون هوشمند ریلمی شیائومی قبل از عرضه فاش شد ساعت هوشمند huawei watch 3 با سیستم عامل اختصاصی harmonyos به زودی معرفی می‌شود روایت باران کوثری از سخت‌ترین لحظه زندگی‌اش + عکس اولین عکس بازیگر جدید سریال دودکش 2 در پشت صحنه گلاره عباسی ، بهرنگ علوی و سایر هنرمندان در جشنواره جهانی فیلم فجر + تصاویر از حکایت " شهربانو " تا سفر هوایی به ایران و فیلم مسعود کیمیایی + تصاویر پرویز پرستویی و " افسانه بناسان ، غول چراغ جادو " + تصاویر تحلیل جامع چراغپور از خوب و بدهای قانون منع ورود خارجی ها وکیل سوشا مکانی : مهلت باشگاه پرسپولیس رو به پایان است برنامه تیم ملی فوتسال تا جام جهانی مشخص شد تمرینات اختصاصی شهریار مغانلو مهاجم پرسپولیس استیلی : بحرین و عراق در اندازه‌ی فوتبال ایران نیستند ناراحتی مدیرعامل استقلال از تصمیم اسکوچیچ تیم ملی و دو اتفاق عجیب در 24 ساعت قهرمان اروپا تنها یک بار باخت ؛ ان هم با سوپرگل طارمی ملی پوشان پرسپولیس چالش جدید گل محمدی بعد از بازداشت خلیل زاده ؛ احتمال اضافه شدن یک عضو به هیات مدیره استقلال مرفاوی : حاشیه همیشه چاشنی بازی بحرین است سفر وزیر ورزش به کیش و حضور در اردوی تیم ملی فوتبال علی نژاد : استعفایی از عضو هیات مدیره استقلال ندیدم فاطمی : امیدوارم همکاری خورشیدی با باقری موفقیت امیز باشد نامه استقلال در سازمان لیگ بایگانی شد ؟ سیتی هشتمین تازه وارد شکست خورده در فینال لیگ قهرمانان داستان 3 مربی قهرمان اروپا / وقتی شکست پل پیروزی می‌شود کواچیچ ؛ 10 دقیقه ، 4 قهرمانی در لیگ قهرمانان لبخندی که زیبایی فوتبال بود موافقت اسیا با برگزاری مسابقات بوکس در ایران همه راست پاها به تیم ملی دعوت شدند غیر از پرسپولیسی پرحاشیه ! فولادی‌ها جریمه مالی شدند بهترین و بدترین بازیکنان فینال لیگ قهرمانان اروپا چه کسانی بودند ؟ اعلام داوران هفته 27 لیگ یک رییس فدراسیون ، برنامه فوتبال 120 را نمی‌بیند ؟ گزینه‌های جانشینی زیدان در رئال مادرید / این مرد خوشبخت کیست ؟ استوری عجیب مهدی عبدیان ؛ گاهی باید رها کرد و رفت مسابقات بیس بال کاپ غرب اسیا مهرماه به میزبانی ایران برگزار می‌شود باشگاه پرسپولیس با دو شکایت اتفاقات اصفهان را پیگیری می‌کند یونتوس به دنبال معاوضه رونالدو با پوگبا ! استعفای اعضای هیات مدیره باشگاه استقلال عزیزی خادم : خلق ثروت یک شبه اتفاق نمی‌افتد گزتپه به دنبال مدافع استقلالی لیگ ملت‌های والیبال | دو تغییر اضطراری در تیم ملی ایران مقایسه درامد چلسی از فتح لیگ قهرمانان اروپا و پاداش بالقوه سوپرلیگ عزیزی خادم : الان زمان صحبت در مورد اختلاف با وزارت ورزش نیست تایید کمک 52 میلیاردی سازمان برنامه و بودجه به فدراسیون صحبت‌های قاضی زاده نماینده مجلس درباره دلیل حضور در جزیره کیش و اردوی تیم ملی محمد کشاورز جانشین وحید شمسایی شد سیلوا : در پاریس همیشه سپر بلا بودم.