درد پریود با درد حمله قلبی برابری می‌کند ؟

۱۴۰۰/۰۳/۰۷ ۰۷:۲۱:۵۱


درد پریود با درد حمله قلبی برابری می‌کند ؟ پزشکی بزرگنمایی : اریا بانو - دوره‌های عادت ماهانه روند طبیعی و البته ضروری در زمینه سلامت بانوان است ، این مساله هنوز هم در بسیاری از جوامع به عنوان تابو شناخته می‌شود و عدم اگاهی راجع به اهمیت بهداشت و مراقبت‌های فردی در این دوران به سلامت دختران و زنان اسیب می‌رساند , دویچه وله : بله ، درست خواندید , درد پریود می‌تواند به بدی درد حمله قلبی باشد .

اما در این مطلب حقایقی وجود دارد که می‌تواند رحم دردناک تان را ملتهب تر کند , در تقویم سلامت جهانی ، 28 ماه می‌(7 خرداد ) به نام روز جهانی « بهداشت قاعدگی » نامگذاری شده است , گرچه دوره‌های عادت ماهانه روند طبیعی و البته ضروری در زمینه سلامت بانوان است ، این مساله هنوز هم در بسیاری از جوامع به عنوان تابو شناخته می‌شود و عدم اگاهی راجع به اهمیت بهداشت و مراقبت‌های فردی در این دوران به سلامت دختران و زنان اسیب می‌رساند ، دردی که فقط زنان از ان اگاهی دارند و متاسفانه در بیشتر جوامع اهمیتی به ان داده نمی‌شود .

ما تقریبا در مسیر عبور از تابوی پریود هستیم و اکنون با عبور از دوران اگاهی‌رسانی درباره « فقر پریود » و بهبود تکنولوژی‌های مرتبط با پریود ، بیشتر درباره این مساله صحبت می‌کنیم , اما یک جنبه از پریود همچنان مغفول مانده است و ما باید بیشتر درباره‌اش اطلاع‌رسانی کنیم : درد , 80 درصد از زنان دیسمنوریا یا پریود دردناک را تجربه می‌کنند .

این سندرم ، طیفی از تجربه احساس ناراحتی تا دردی طاقت فرساست , اگر تجربه درد‌های شدید پریود را داشته باشید ، احتمالا این مساله را تایید می‌کنید , این درد را که بر اثر تغییرات ترکیبات شبه هورمونی به نام پروستاگلاندین‌ها ایجاد می‌شود ، دیسمنوره اسپاسمی می‌نامند .

زیرا رحم به معنای واقعی کلمه منقبض می‌شود تا خون و لخته‌ها را خارج کند , چه جذاب ! مطالعه ای در سال 2019 نشان داده که 14 درصد از زنانی که پریود دردناک داشته‌اند از مدرسه یا محل کار خود مرخصی گرفته‌اند , در عین حال 80 درصد از این زنان که به خاطر پریود مرخصی نگرفته‌اند رنج این درد را تحمل کرده‌اند و چندان هم در محل کار خود کارایی نداشته‌اند .

این نتایج با یافته‌های سال 2018 جان گیلاباد ، پروفسور برجسته تنظیم خانواده و بهداشت باروری دانشگاه یوسی ال منطبق بوده‌اند , جان می‌گوید : « این گرفتگی‌ها باعث ایسکمی می‌شود , ایسکمی ناشی از کمبود جریان اندومتر یا همان غشای مخاطی داخل رحم است .

دردی که احساس می‌کنید ناشی از جریان خون کم است , درحقیقت این بسیار مشابه مکانیزم درد ناشی از حمله قلبی است , حمله قلبی نیز بر اثر ایسکمی به وجود می‌اید .

» تا همینجا هم درد پریود ترسناک به نظر می‌اید ، اما موضوعات ترسناک دیگری هم وجود دارد , میزان دردی که زنان احساس می‌کنند در مقابل درمانی که دریافت می‌کنند از نظر اماری قابل مقایسه نیست , تازه این در صورتی است که پزشکان این درد را باور کنند .

در اینجا حقایقی وجود دارد که می‌تواند رحم دردناک تان را ملتهب تر کند , یک مطالعه در سال 2008 نشان داده است که زنان در مقایسه با مردان با احتمال کمتری مسکن‌های قوی دریافت می‌کنند و باید برای دریافت ان مدت زمان بیشتری صبر کنند , در مطالعه دیگری در سال 2014 در سوئد مشخص شد که مشکلات زنان به طور چشمگیری کمتر به عنوان موارد اضطراری طبقه بندی می‌شوند .

استر چان ، پزشک امریکایی نیز در سال 2018 به بی بی سی گفته که درد زنان معمولا « جیناکولوژیکال » تصور می‌شود و بنابراین بسیاری از پزشکان مسکن قوی تجویز نمی‌کنند , این پزشک همچنین تاکید کرد که درد پریود اغلب دردی روان شناختی و نه جسمی تلقی می‌شود , همچنین ، یک تحقیق پیشگام در سال 2001 با عنوان « دختری که از درد گریه می‌کرد » در امریکا انجام شد .

این تحقیق نشان می‌داد با اینکه زنان نسبت به مردان درد شدیدتر ، طولانی تر و مکرری را گزارش می‌دهند ، ولی کمتر تحت درمان قرار می‌گیرند , گویا زنان باید « اثبات » کنند که به اندازه بیماران مرد درد می‌کشند , بر اساس یافته‌های این تحقیق در واقع هیچ کاری برای درمان یا جلوگیری از درد پریود انجام نشده است و بودجه‌های کافی برای تحقیقات بیشتر نیز وجود ندارد .

زنان مورد بررسی در این مطالعه معتقد بودند که جدی گرفته نمی‌شوند و احساس تبعیض می‌کنند , ایموژن والتر ، 31 ساله و دچار اندومتریوز است , این یک بیماری با درد مزمن است که بر اثر رشد بافت داخل رحم در خارج از این اندام اتفاق می‌افتد .

زنان می‌توانند چنین دردی را خفیف یا به شکل ایموژن بسیار شدید تجربه کنند , بعضی از زنان دردی فلج کننده را تجربه می‌کنند تا حدی که مثلا زنی ترجیح می‌دهد که رحمش را بردارد , وقتی ایموژن برای اولین بار این علائم را به پزشک اعلام کرد به دیوار ناباوری ان‌ها برخورد .

او می‌گوید : « به گمانم ناخوداگاه پیش فرضی وجود داشت مبنی بر اینکه نمی‌توان به درک من از بدنم و تجربیاتم اتکا کرد , به نظر پزشکان من یا اغراق می‌کردم و یا اطلاعات اشتباهی می‌دادم ,» درد‌های او فورا با عنوان « پریود است » نادیده گرفته شد .

البته ما خودمان این مساله را که « درد دوران پریود بخشی از زنانگی ماست »، تبلیغ می‌کنیم , چقدر این احساس ناخوشایند ناشی از واقعیت ناعادلانه زن بودن را پذیرفته‌ایم ؟ این ایده که درد در هر حال با زنانگی در ارتباط است درک دقیق متخصصان پزشکی از درد زنان را مخدوش می‌کند , اگر ما درد خود را تقلیل بدهیم یا نادیده بگیریم پزشکان نیز همین کار را خواهند کرد .

النی ماوریدس ، مشاور زنان و زایمان در بیمارستان پورتلند می‌گوید : « درد پریود به دفعات نادیده انگاشته می‌شود , چون زنان همواره این درد را داشته‌اند اینگونه تصور می‌شود که باید این درد را تحمل کنند , درد موضوعی فردی است ، اما خونریزی در زمان پریود مساله ای ملموس است .

خونریزی وضعیتی سیاه و سفید است و می‌دانید که اتفاق افتاده است ، اما درد یک مساله کاملا شخصی است ,» النی ماوریدس با زنان زیادی مانند ایموژن کار کرده است ؛ زنانی که از اندومتریوز رنج می‌برند , حدود 10 درصد از زنان در بریتانیا دچار اندومتریوز هستند ، اما تشخیص این مساله هفت سال طول می‌کشد .

او می‌گوید : « بسیاری از پزشکان هنوز درک درستی از اندومتریوز ندارند , تشخیص ان نیز دشوار است ، زیرا علائم ان با بسیاری از بیماری‌ها مشترک است ,» ایموژن اکنون به دلیل جراحی اندومتریوز درد‌های مزمن متفاوتی دارد .

اما هنوز هم نسبت به دریافت درمان موثر احساس ترس دارد , او توضیح می‌دهد : « احساس می‌کنم پزشکان چنین فرض می‌کنند که بدن من همواره و همانند اکنون درد خواهد کشید , این دلسردکننده و دلهره اور است .

ایا پزشکان شرایط را فعالانه می‌سنجند و ان را درمان می‌کنند یا به نظرشان درد ناچیز و بی اهمیتی است که من باید با ان زندگی کنم ؟» جان گیلاباد معتقد است : « اگرچه درک کامل درد شخصی دیگر امری دشوار است ، اما در اینجا مشخصا تبعیض جنسیتی مشاهده می‌شود , درد دشوار است ، زیرا توسط بیمار احساس می‌شود نه پزشک یا محقق و بنابراین نمی‌توان ان را اندازه گرفت , من به عنوان مرد اگاه درباره این مساله صحبت می‌کنم .

اما مردان زیادی وجود دارند که نمی‌توانند همدردی کنند , زیرا این معضل زنان است , چنین نگرشی حتی گاهی در میان پزشکان زن نیز دیده می‌شود .

زیرا به دلیل فقدان روش تشخیصی واضح پزشکان گمان می‌کنند این درد روانشناختی است که البته این تصوری اشتباه است ,» واقعیت این است که برای تحقیق در زمینه مشکلات زنان بودجه چندانی وجود ندارد , النی ماوریدس تاکید می‌کند : هرچند کم توجهی به درد پریود و اندومتریوز ناشی از نگاه مردسالارانه در صنعت پزشکی است ، اما چون این درد کشنده و تهدید برای زندگی نیست در اولویت قرار نمی‌گیرد .

» جان گیلاباد نیز با این قضیه موافق است , او می‌گوید : « این درد هرچند شدید باشد ، اما شرایط خطرناکی نیست » این استدلال قابل درک است ، اما این حقیقت را که درد زنان و درد مردان به شیوه‌های متفاوتی درمان می‌شوند تغییر نمی‌دهد , این بسیار وحشتناک است که سرویس بهداشت ملی انگلیس در سال 2017 کارزاری با نام « زنان را باور کنید » برای پزشکان به راه بیندازد .

برای اطلاع شما از دیگر شرایط غیرکشنده باید بگوییم مطالعات مربوط به اختلال نعوذ پنج برابر بیشتر از تحقیقات مربوط به سندرم پیش از قاعدگی است , این درحالی است که 90 درصد از زنان در سندرم قاعدگی علائم ناتوان کننده دارند و فقط 19 درصد از مردان از اختلال نعوذ رنج می‌برند , اگر تامپون هایمان را در هوا با افتخار تکان می‌دهیم و برای دسترسی به محصولات مرتبط با پریود کارزار به راه می‌اندازیم ، باید درد خود را هم فریاد بکشیم .

اما درد کشیدن نباید واقعیت زندگی تمام زنان باشد و هر زنی حق دارد شنیده شود به ویژه درباره بدنش , جمعه 7 خرداد 1400 - 07:07:57 10 بازدید اریا بانو لینک کوتاه : https://www,banounews.

ir/fa/news/595918/ نظرات شما ارسال دیدگاه خطا : درج دیدگاه در کادر مربوطه الزامی میباشد ! خطا : درج کد امنیتی الزامی میباشد ! مخاطبان عزیز به اطلاع می‌رساند : از این پس با‌های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می‌توانید از امکان جستجوی ان عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز ارشیو این پایگاه بهره مند شوید , این امکان برای اولین بار در پایگاه‌های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای اریا برای مخاطبان عزیز ارائه می‌شود , امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد .

سایر مطالب مشخصات فنی تلویزیون سری 8 ایکس ویژن و هر انچه که باید بدانید + ویدیو گزارش تصویری بازدید ایت الله رییسی از کارخانه امرسان لیست قیمت سماور برقی در روز یکشنبه 9 خرداد 1400 + مشخصات قیمت تلویزیون هوشمند ریلمی شیائومی قبل از عرضه فاش شد ساعت هوشمند huawei watch 3 با سیستم عامل اختصاصی harmonyos به زودی معرفی می‌شود روایت باران کوثری از سخت‌ترین لحظه زندگی‌اش + عکس اولین عکس بازیگر جدید سریال دودکش 2 در پشت صحنه گلاره عباسی ، بهرنگ علوی و سایر هنرمندان در جشنواره جهانی فیلم فجر + تصاویر از حکایت " شهربانو " تا سفر هوایی به ایران و فیلم مسعود کیمیایی + تصاویر پرویز پرستویی و " افسانه بناسان ، غول چراغ جادو " + تصاویر تحلیل جامع چراغپور از خوب و بدهای قانون منع ورود خارجی ها وکیل سوشا مکانی : مهلت باشگاه پرسپولیس رو به پایان است برنامه تیم ملی فوتسال تا جام جهانی مشخص شد تمرینات اختصاصی شهریار مغانلو مهاجم پرسپولیس استیلی : بحرین و عراق در اندازه‌ی فوتبال ایران نیستند ناراحتی مدیرعامل استقلال از تصمیم اسکوچیچ تیم ملی و دو اتفاق عجیب در 24 ساعت قهرمان اروپا تنها یک بار باخت ؛ ان هم با سوپرگل طارمی ملی پوشان پرسپولیس چالش جدید گل محمدی بعد از بازداشت خلیل زاده ؛ احتمال اضافه شدن یک عضو به هیات مدیره استقلال مرفاوی : حاشیه همیشه چاشنی بازی بحرین است سفر وزیر ورزش به کیش و حضور در اردوی تیم ملی فوتبال علی نژاد : استعفایی از عضو هیات مدیره استقلال ندیدم فاطمی : امیدوارم همکاری خورشیدی با باقری موفقیت امیز باشد نامه استقلال در سازمان لیگ بایگانی شد ؟ سیتی هشتمین تازه وارد شکست خورده در فینال لیگ قهرمانان داستان 3 مربی قهرمان اروپا / وقتی شکست پل پیروزی می‌شود کواچیچ ؛ 10 دقیقه ، 4 قهرمانی در لیگ قهرمانان لبخندی که زیبایی فوتبال بود موافقت اسیا با برگزاری مسابقات بوکس در ایران همه راست پاها به تیم ملی دعوت شدند غیر از پرسپولیسی پرحاشیه ! فولادی‌ها جریمه مالی شدند بهترین و بدترین بازیکنان فینال لیگ قهرمانان اروپا چه کسانی بودند ؟ اعلام داوران هفته 27 لیگ یک رییس فدراسیون ، برنامه فوتبال 120 را نمی‌بیند ؟ گزینه‌های جانشینی زیدان در رئال مادرید / این مرد خوشبخت کیست ؟ استوری عجیب مهدی عبدیان ؛ گاهی باید رها کرد و رفت مسابقات بیس بال کاپ غرب اسیا مهرماه به میزبانی ایران برگزار می‌شود باشگاه پرسپولیس با دو شکایت اتفاقات اصفهان را پیگیری می‌کند یونتوس به دنبال معاوضه رونالدو با پوگبا ! استعفای اعضای هیات مدیره باشگاه استقلال عزیزی خادم : خلق ثروت یک شبه اتفاق نمی‌افتد گزتپه به دنبال مدافع استقلالی لیگ ملت‌های والیبال | دو تغییر اضطراری در تیم ملی ایران مقایسه درامد چلسی از فتح لیگ قهرمانان اروپا و پاداش بالقوه سوپرلیگ عزیزی خادم : الان زمان صحبت در مورد اختلاف با وزارت ورزش نیست تایید کمک 52 میلیاردی سازمان برنامه و بودجه به فدراسیون صحبت‌های قاضی زاده نماینده مجلس درباره دلیل حضور در جزیره کیش و اردوی تیم ملی محمد کشاورز جانشین وحید شمسایی شد سیلوا : در پاریس همیشه سپر بلا بودم.
سوئد امریکا بریتانیا ایران کردستان مدیترانه خلیج فارس دانشگاه یوسی ال امریکایی بی بی سی جیناکولوژیکال بیمارستان پورتلند سرویس بهداشت ملی انگلیس پایگاه های خبری تحلیلی گروه رسانه ای اریا اسیا ستاد علمی کرونا تیم ملی فوتبال ایران رئال مادرید یونتوس فوتبال ایران پرسپولیسی پرسپولیس منچستریونایتد چلسی والنسیا afc لاتزیو ویارئال استقلال پرسپولیس سپاهان سایپا فولاد تاتنهام اروپا پورتو اریا بانو جان گیلاباد استر چان ایموژن والتر النی ماوریدس طباطبایی پوران درخشنده بابک خرمدین خداداد عزیزی قایدی امیری مورینیو فرگوسن زیدان سیمونه اینزاگی اندره ا پیرلو بیرانوند اسکوچیچ داوید دخیا کنعانی زادگان ویلموتس کریستیانو رونالدو یونتوس رونالد کومان مهدی طارمی مهدی طارمی زیدان برانکو اق کمال حمید گودرزی مشاور زنان و زایمان سرمربی تیم ملی والیبال زنان سرمربی منچستریونایتد سرمربی جدید اینتر سرمربی پاری سن ژرمن روز جهانی بهداشت دربی تبریز