زندگی دوباره

۱۴۰۰/۰۳/۰۷ ۰۷:۲۱:۴۵


/ گزارشی از یک مرکز اقامتی ترک اعتیاد بانوان در مشهد / زندگی دوباره اجتماعی بزرگنمایی : اریا بانو - ایسنا / خراسان رضوی صدای دست ، جیغ ، خنده و شادی اولین صدایی است که اینجا می‌شنوم , رد صدا را می‌گیرم , به سالنی می‌رسم که جشن در ان برپاست .

چهره اغلب زنان سیاه و کبود است و جای خالی دندان هایشان موقع خندیدن تو را با سیاهی عمیقی روبه رو می‌کند , سحر که به گفته مددکاران ، فعال‌ترین فرد در این مرکز است ، در حال قرعه کشی مسابقه جشن است , وقتی قرعه کشی تمام می‌شود و با او صحبت را شروع می‌کنم .

متوجه می‌شوم بس که در جشن جیغ زده و فعالیت کرده صدایش گرفته است , سحر 32 سال دارد , او قصه زندگی‌اش را اینگونه تعریف می‌کند : « با پدرم مشکل داشتم چون خیلی بداخلاق بود و همیشه منو می‌زد .

یک شب از خونه زدم بیرون و رفتم حرم , بعد اینکه می‌خواستم برگردم خونه ، بابام منو راه نداد و بعدش هم منو از مدرسه انداخت و نذاشت درس بخونم , 18 سالم که شد از خونه زدم بیرون و هرشب خونه یکی از خواهر و برادرهام بودم .

خونه اونها هم موندگار نشدم و از خونه اونها هم اومدم بیرون که طی اتفاقاتی به زندان افتادم , در زندان با خانومی اشنا شدم که شوهرش به ملاقاتش می‌اومد , بعد ازادی از زندان به خونه اونها رفتم .

اونجا بود که کریستال مصرف کردم , بعدش یک شوهر خلاف کار گیرم اومد که براش جنس از شمال جابه جا می‌کردم , الان 12 ساله که معتادم .

6 ماهه که اینجام و یک ماهی می‌شه که متادون هم دیگه مصرف نمی‌کنم », دومین نفری که با او صحبت می‌کنم ، سارا یکی از مددکاران مرکز است که خودش هم قبلا معتاد بوده ، اما یک سالی می‌شود که ترک کرده است , در ظاهر سارای 21 ساله ردی از 4 سال اعتیادش نمانده .

اعتیاد او از 16 سالگی و با مصرف قرص هایی مثل ترامادول ، ب 2 و متادون شروع شده است , او در مورد ترک اعتیادش می‌گوید : « چون از وضعیتم خسته شده بودم به طور خود معرف اینجا اومدم , حمایت خونواده رو دارم و خونواده‌ام حمایتم می‌کنن .

خونواده‌ام خیلی درکم می‌کنن , یکسال ترک کردم و پاک هستم », مدرسه ، خونه و کوچه مون ، همه‌اش منو یاد مصرف مواد می‌ندازه سارا درمورد دلیل اعتیادش بیان می‌کند : « در دوران مدرسه چون دوست داشتم درس بخونم و روی کتاب قفلی بزنم ، قرص مصرف می‌کردم و واقعا هم اینجوری می‌شد ؛ ساعت‌ها می‌شد که روی کتاب قفلی می‌زدم .

اعضاء خونواده‌ام ، هیچ کدوم سابقه اعتیاد نداشتند , در راه مدرسه بود که قرص‌ها رو با دوستام تهیه می‌کردیم , 4 سال قرص مصرف کردم و 6 ماه کریستال .

من مهرماه 98 اینجا اومدم و طی یک سال ترک کردم , چون به اینجا وصل‌ام و کار می‌کنم ، وسوسه نمی‌شم که برم سراغ مواد , اگه به اینجا وصل نباشم ، احتمال داره وسوسه بشم .

هنوز که هنوزه بعد یک سال که میرم بیرون خیلی از چیزها مثل مدرسه ، خونه و کوچه مون ، همه‌اش من رو یاد مصرف مواد می‌ندازه , من بعد یکسال هنوز جرات نمی‌کنم که از اینجا برم , هنوز اینجا می‌خوابم و فقط اخرهفته‌ها می‌رم خونه ».

درس خوندن و رفتن به سرکار بزرگترین ارزومه پس از اینکه صحبت هایم با سارا تمام می‌شود ، از یکی از مددکاران موسسه می‌خواهم که کوچکترین فرد این مرکز را معرفی کند , مژگان یکی از کوچکترین افراد این مرکز است , می‌گوید 18 سال دارد ، اما صورتش به 14 ساله‌ها می‌خورد .

وقتی از او در مورد اینکه چگونه به این مرکز امده است ، سوال می‌پرسم ، با ترسی که در چهره‌اش دیده می‌شود ، می‌گوید : « از خونه مون فرار کردم و معتاد شدم , خونواده‌ام خبر ندارن که معتاد شدم و اینجام , هیچ کدوم از اعضای خونواده‌ام هم معتاد نبودن .

طی فراری که کرده بودم با چندنفردوست شدم و اونها باعث شدن که من به اعتیاد رو بیارم , الان یک ساله که معتادم , چند تا پسر من رو تحویل مامورها دادن .

الان 6 ماهه که اینجام , کاملا ترک کردم و متادون هم مصرف نمی‌کنم », مژگان درمورد بزرگترین ارزویش می‌گوید : « دوست دارم از اینجا برم بیرون و بتونم درس بخونم و برم سرکار ».

وقتی از او در مورد اینکه در روزهایی که بیرون از خانه بوده به او تعرض شده یا نه سوال می‌پرسم ، نگاهش در نقطه ای می‌ایستد و سکوت می‌کند , شوهر دومم منو فقط به خاطر مواد می‌خواست در محوطه بیرون و دورتر از سالنی که جشن در ان برپاست , گلخانه ای را می‌بینم .

داخل گلخانه پیرزنی با چادری که به دور کمر بسته ، نشسته است , از قصه زندگی‌اش می‌پرسم , اه عمیقی می‌کشد و با صدای گرفته ای که بغض سال هایی طولانی و سخت در ان حبس شده ، می‌گوید :« از بی کسی و بی محبتی به اعتیاد روی اوردم .

کلا یک سال خونه داری کردم , شوهرم رو نمی‌خواستم , به زور منو شوهر دادن و الانم از شوهرم جدا شدم .

همون جدایی باعث شد که به راه‌های بد کشیده بشم , الان 30 ساله که اعتیاد دارم , شوهر دومم منو فقط به خاطر مواد می‌خواست .

براش خلاف می‌کردم و جنس می‌گرفتم که مامورها منو گرفتن و 15 سال بهم حبس دادن , 6 سال حبس رو کشیدم که بعد اون خونوادم وثیقه گذاشتن و بیرون اومدم , وقتی بیرون اومدم به خودم قول داده بودم که خلاف نکنم ولی مواد وسوسه‌ام کرد .

از اونور هم شوهرم بهم خرجی نمی‌داد و همین باعث شد که از راه‌های دیگه خرجم رو دربیارم , حدودا 11 ماه شده که اینجام و هیچ بچه ای هم ندارم , الان ترک کردم ولی متادون 4 سی سی می‌خورم چون دیسک کمر دارم و زانوهام درد می‌کنه ».

فاطمه خانم پنجاه ساله است ، اما انگار بیشتر از عمر خود زندگی کرده , او تاکید می‌کند که بی محبتی وبی کسی او را به این روز انداخته است , همانطور که در گلخانه مشغول حرف زدن هستیم .

زنی با واکر وارد می‌شود , فاطمه خانم ، مهناز را معرفی می‌کند و می‌گوید : « مهره‌های کمر مهناز شکسته و بدون واکر نمی‌تونه راه بره , به قول خودش فقط مواد می‌تونسته دردشو اروم کنه ».

چون مارو اینجا زیاد نگه می‌دارن ، خیلی از شوهرها زن هاشونو ترک کردن مهناز 35 ساله است و از روزهایی که به اعتیاد دچار شده برایم این گونه تعریف می‌کند : « عمه‌ام باعث و بانی اعتیاد من شده , من اصلا نمی‌دونستم مواد چیه , عمه‌ام می‌اومد خونه ما و بعد از اینکه من رو بیهوش می‌کرد ، خودش نشئه می‌کرد و همین قضیه من رو معتاد کرد .

12 ساله که معتادم , عمه‌ام هم اعتیاد داره , اون رو هم می‌خوان بیارن اینجا که ترک کنه .

22 مهر پارسال بود که دستگیر شدم و از 10 ابان هم منو اینجا اوردن , منو به هوای تست کرونا گرفتن و ماموری که من رو گرفت ، گفت باید شبی سه نفر تحویل کمپ بدیم و اینطور شد که من رو به اینجا اوردن , از اینجا راضی نیستم .

کمرم خیلی درد می‌کنه چون بر اثر تصادف ، مهره‌های کمرم شکسته و از اونجایی که هزینه عمل نداشتم ، مواد مصرف کردم چون مواد ، درد من رو اروم می‌کرد , این شکستگی با من همراه بود تا اینکه دوباره ضربه ای دیگه وارد کمرم شد و الان هم به راحتی نمی‌تونم راه برم , یک بچه 5 ساله هم دارم که الان دست خواهرمه و دلم هم براش خیلی تنگ شده .

چون مدت زمان طولانی ما رو نگه می‌دارن ، این کار باعث شده که زندگی خیلی از افراد اینجا بهم بریزه و شوهرهاشون ترک شون کنن , کدوم شوهری حاضره ، زنش یک سال ازش دور باشه , الان هم دوساله که متادون مصرف می‌کنم .

از این وضعیت خسته‌ام », بعد از اتمام گفت وگو با مددجویان ، در مسیر رفتن به سمت دفتر مدیر مرکز سروصدای بحث دختر کم سن وسالی با خانمی بزرگتر از خودش توجه‌ام را جلب می‌کند , جلو که می‌روم ، متوجه می‌شوم انها مادر و دختر هستند .

دختر که 18 سال سن دارد ، می‌گوید : « من همراه مامانم از بلوچستان به مشهد اومدیم و در منطقه حر ، خونه ای اجاره کردیم , هردو معتادیم , برای تهیه مواد نیاز به پول داشتیم برای همین سر چهارراه‌ها وامیستادیم و گدایی می‌کردیم .

مامورها ما رو گرفتن و به این مرکز اوردن , الان هم درحال ترک هستیم و من چون بی سوادم ، اینجا تو کلاس‌های نهضت شرکت کردم که بتونم خواندن و نوشتن یاد بگیرم », مجتبی نوذری ، مدیرعامل موسسه زندگی دوباره در گفت و گو با ایسنا می‌گوید : موسسه « زندگی دوباره »، موسسه ای غیرانتفاعی است که از سال 1386 زیر نظر سازمان بهزیستی در حوزه درمان و پیشگیری از اعتیاد فعالیت می‌کند .

موسسه ما در سطح چهار مرکز ارائه خدمات می‌دهد , وی در خصوص مراکز ماده 16 عنوان کرد : در سال 96 به حوزه مراکز ماده 16 مواد مخدر ورود پیدا کردیم , که این مراکز برای ساماندهی معتادین متجاهر و کارتن خواب احداث شده است .

دو قانون در مراکز ماده مخدر وجود دارد ؛ یکی ماده 15 و دیگری ماده 16 است , در قانون ماده 15 فرد می‌تواند به مراکز درمانی مراجعه کند و بیمار محسوب می‌شود , همچنین قانون گذار می‌گوید ، فرد معتادی که برای درمان خودش اقدام نکند ، مجرم تلقی می‌شود ؛ به همین دلیل مراکز ماده 16 شکل گرفته‌اند که این افراد توسط نیروی انتظامی جمع اوری می‌شوند و به مرکزی انتقال داده می‌شوند که غربال شوند و پس از غربالگری به مراکز ماده 16 اورده می‌شوند ، البته در این مراکز افرادی را پذیرش می‌کنند که شرایط سنی را داشته باشند ، افراد زیر 18 سال و بالای 65 سال پذیرش نمی‌شوند .

مدیرعامل موسسه « زندگی دوباره » تصریح کرد : مرکز ما مربوط به نگهداری از بانوان معتاد متجاهر است , در هر پاتوق معتادین از هر 10 نفر مرد ، یک یا دو نفر خانم هستند , این مرکز تنها مرکز نگهداری بانوان در استان است .

خانم هایی که اینجا هستند بعد از غربال به این مرکز ورود پیدا می‌کنند , وی با بیان اینکه هر معتاد در زمان اعتیاد ، حداقل 8 نفر را به اعتیاد مبتلا می‌کند ، گفت : خدماتی که به معتادین این مرکز داده می‌شود شامل بخش درمانی ، مشاوره ، روان شناسی و مددکاری است , همچنین بازدید از منزل انجام می‌شود و خانواده این افراد رصد می‌شوند .

بعضی از معتادین دارای خانواده حمایت گر هستند ولی خود خانواده هم اسیب دیده است , نوذری در خصوص بودجه مرکز خاطرنشان کرد : بودجه ای که به این کار اختصاص داده می‌شود ، از طریق بهزیستی و کمک خیرین است , بهزیستی روزانه برای هر معتاد 28 هزار تومان هزینه می‌کند .

وی اظهار کرد : درمان در مراکز ماده 16 با متادون است , این افراد به پزشک مراجعه می‌کنند و با توجه به میزان مصرفی که دارند ، به انها دارو داده می‌شود , دارو هم تا 5 سی سی و نهایتا تا 7 سی سی به انها داده می‌شود .

کسانی که دیگر متادون نخورند ، امکان ترخیصی برای انها فراهم می‌شود , در اینجا به زور به کسی متادون داده نمی‌شود , نوذری در خصوص مددجویان خانومی که باردار هستند ، گفت : کسانی که باردار هستند ، فرزند خود را در بیمارستان و با خدمات رایگان به دنیا می‌اورند .

اگر متادون را در این دوره ترک کنند و تیم درمان تشخیص دهند ، ان شخص را به زائرسرای امام رضا می‌فرستیم ولی اگر متادون را ترک نکرده باشند ، فرزند ان شخص به شیرخوارگاه فرستاده می‌شود تا زمانی که ان فرد متادون را ترک کند , وی افزود : یکی دیگر از مراکز ما مرکز ماده 15 است که به ان مرکز بهبود و بازتوانی افراد با اختلال مصرف مواد مخدر می‌گویند , افرادی که دچار بیماری اعتیاد هستند ، به صورت خودمعرف به این مراکز جهت درمان مراجعه می‌کنند .

اغلب این افراد را خانواده هایشان به این مراکز می‌اورند , مرکز ماده 15 ما در قاسم اباد قرار دارد , وی اظهار کرد : پایه و اساس مراکز بهبودی و بازتوانی در مراکز ماده 15، بر پایه درمان‌های همتا یعنی گروه‌های خودیار یا انجمن‌های 12 قدمی است ؛ به همین دلیل میزان هزینه ای که خانواده برای درمان پرداخت می‌کند ، در این مراکز از بقیه سطوح درمانی ، تعرفه پایین‌تری دارد .

نوذری در خصوص مراکزی که در حوزه درمان اعتیاد فعالیت می‌کنند ، بیان کرد : در حوزه درمان اعتیاد ، سه نوع مرکز فعالیت می‌کنند ؛ یکی از مراکز کلینیک‌های سرپایی است که در سطح شهر مشاهده می‌شود , نوع دوم ، مراکز اجتماع مدار درمان تی سی و نوع سوم ، مراکز اقامتی هستند , پایه و اساس این مراکز اقامتی ، گروه درمانی ، برگزاری کلاس‌های گروهی مشاوره و اتصال معتادان به سازمان‌های مردم نهاد است .

مدیرعامل موسسه « زندگی دوباره » گفت : افرادی که به مراکز ماده 15 می‌ایند ، یا خودشان هزینه شان را پرداخت می‌کنند یا خانواده حمایت‌گری دارند که هزینه را پرداخت می‌کنند , دوره‌های این مرکز یک ماهه است , پذیرش و ادامه درمان داوطلبانه است .

پزشک مسائل جسمانی فرد را بررسی می‌کند و اجازه دادن داروی مخدر به این افراد را ندارد , به طور کلی افرادی که قصد دارند از خدمات مراکز اقامتی ماده 15 استفاده کنند ، باید شرایط جسمانی را داشته باشند که بدون دارو درمان شوند , وی در خصوص خدمات مراکز ماده 15 عنوان کرد : روانشناس ، مشاوره‌های فردی با خود فرد انجام می‌دهد .

در مراکز ماده 15 چیزی به نام مددکار وجود ندارد ؛ یعنی در دستورالعمل هایی که به ما ابلاغ شده در مراکز ماده 15 فقط روانشناس و یک پزشک مسئول فنی باید وجود داشته باشد ، ولی چون ما خلا مددکاری را در مرکزمان احساس کردیم ، یک سالی می‌شود که مددکار اوردیم و مددکار پیگیری‌های پس از خروج را انجام می‌دهد , پزشکانی که در مراکز اقامتی کار می‌کنند ، پزشک عمومی هستند ، پزشکی که در مرکز ما کار می‌کند ، پزشک مختصص اعصاب و روان است , از انجایی که بیشتر معتادان به مواد مخدر صنعتی روی اوردند ، قاعدتا یکسری بیماری‌های دیگری مانند مشکلات روحی و روانی نیز دارند .

نوذری اظهار کرد : بعد از اینکه ما متوجه شدیم بعضی از معتادینی که به ما مراجعه می‌کنند ، توسط خیرین اورده می‌شوند و این افراد بعد یک ماه از لحاظ فضای اسکان و شغل نمی‌توانند کاری انجام دهند ، به همین دلیل مراکزی به نام مراکز توانمندسازی و جامعه پذیری معتادین بهبودیافته تشکیل دادیم , بر اساس دستورالعملی که نوشتیم ، توانستیم خانه ای به نام خانه بین راهی یا همان مرکز توانمندسازی را احداث کنیم , مدیرعامل موسسه « زندگی دوباره » گفت : عملکرد مرکز توانمندسازی و جامعه پذیری به این شکل است که فرد معتادی که وارد مجموعه درمانی می‌شود و بعد که از انجا خارج می‌شود و مشکل اسکان دارد به مراکز توانمندسازی مراجعه می‌کند .

در این مراکز ، یکسری از خدمات به صورت رایگان به فرد ارائه می‌شود , خدمات رایگان این است که تا 6 ماه هیچ هزینه ای از فرد دریافت نمی‌کنیم , وی بیان کرد : اقدام دیگری که انجام دادیم این بود که با شبکه جویای کار لینک شدیم و زمانی که فرد وارد ان شبکه شود و در ان سایت ثبت نام کند ، می‌تواند از خدمات کار انجا استفاده کند .

فرد می‌تواند فرمی را پر کند و بر اساس مهارت و سوادی که دارد شغلی را پیدا کند یا اینکه کارفرما تقاضای فردی برای کار کند , نوذری در خصوص روند کار کردن برای مددجویان ادامه داد : روزانه پیامک ، برای من ارسال می‌شود که نیازمند کارگر ، راننده و ,.

, هستیم , از بین پیامک‌ها ، تعدادی کار را انتخاب می‌کنم و بعد ان مددجو با کارفرما صحبت می‌کند و طبق توافقاتشان ، مددجو در انجا کار می‌کند .

مددجو نمونه ای از قراردادش را باید برای مددکار ببرد و کاری که مددکار انجام می‌دهد این است که قرارداد را چک کند و به انها در حین کار سر می‌زند , چون در این قضیه ، این خلا را احساس کردیم که بعضی از کارفرمایان از مددجویان سوء استفاده می‌کنند , وی تصریح کرد : بعد از 6 ماه در مرکز توانمندسازی ، برای اینکه فرد مستقل شود و متکی به کسی نباشد ، از فرد هزینه کمی را دریافت می‌کنیم .

حداکثر مدت زمانی که فرد در خانه توانمندسازی می‌ماند ، یک سال است , یعنی تا یک سال فرد باید توانمند شود , وقتی متوجه شدیم که بعضی از مددجویان بعد از یک سال با مشکل تهیه مسکن مواجه هستند ، صحبت هایی با مددکارمان انجام دادیم و خانه هایی برای بعد از دوره توانمندسازی معتادان ساختیم .

خانه ای را برای انها اجاره کردیم به این صورت که سه نفر از مددجویانی که باهم سازگار بودند ، هم خانه شوند و نصف وسایل خانه را ما هزینه می‌کردیم و نصف دیگر وسایل را خودشان باید هزینه کنند , مدیرعامل موسسه « زندگی دوباره » اظهار کرد : ما تنها مرکز توانمندسازی در استان خراسان رضوی را داریم و خانه بعدی که درست کردیم فکر نمی‌کنم در سطح کشور در حوزه موسسات کسی این کار را انجام داده باشد ؛ چون این خانه تعریف نشده است و قانون می‌گوید که بعد از یک سال باید مددجویان را رها کنیم و کاری به این نداشته باشیم که فرد توانمند شده یا نشده است , و اما اینکه چرا اسیب‌های اجتماعی نظیر اعتیاد که در گذشته به نظر می‌رسید مردان بیشتر به سمت و سوی ان روند اکنون گریبان گیر زنان شده است ؟ زنانی که مسئولیت مادری و نقش همسری در خانواده دارند و اسیب پذیری این قشر می‌تواند فاجعه ای بزرگ برای جامعه باشد و ایا کم رنگ شدن ارزش‌ها و باورهای دینی ، فقر ، نبود امنیت و .

,, از عوامل افزایش این اسیب هاست ؛ مسئله ای است که باید به طور جد از سوی متخصصان ، کارشناسان و مسئولان و دستگاه‌های مربوطه بررسی و پیگیری شود .

انتهای پیام جمعه 7 خرداد 1400 - 06:19:41 13 بازدید ایسنا - زنان اریا بانو لینک کوتاه : https://www,banounews,ir/fa/news/595913/ نظرات شما ارسال دیدگاه خطا : درج دیدگاه در کادر مربوطه الزامی میباشد ! خطا : درج کد امنیتی الزامی میباشد ! مخاطبان عزیز به اطلاع می‌رساند : از این پس با‌های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می‌توانید از امکان جستجوی ان عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز ارشیو این پایگاه بهره مند شوید .

این امکان برای اولین بار در پایگاه‌های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای اریا برای مخاطبان عزیز ارائه می‌شود , امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد , سایر مطالب مشخصات فنی تلویزیون سری 8 ایکس ویژن و هر انچه که باید بدانید + ویدیو گزارش تصویری بازدید ایت الله رییسی از کارخانه امرسان لیست قیمت سماور برقی در روز یکشنبه 9 خرداد 1400 + مشخصات قیمت تلویزیون هوشمند ریلمی شیائومی قبل از عرضه فاش شد ساعت هوشمند huawei watch 3 با سیستم عامل اختصاصی harmonyos به زودی معرفی می‌شود روایت باران کوثری از سخت‌ترین لحظه زندگی‌اش + عکس اولین عکس بازیگر جدید سریال دودکش 2 در پشت صحنه گلاره عباسی ، بهرنگ علوی و سایر هنرمندان در جشنواره جهانی فیلم فجر + تصاویر از حکایت " شهربانو " تا سفر هوایی به ایران و فیلم مسعود کیمیایی + تصاویر پرویز پرستویی و " افسانه بناسان ، غول چراغ جادو " + تصاویر تحلیل جامع چراغپور از خوب و بدهای قانون منع ورود خارجی ها وکیل سوشا مکانی : مهلت باشگاه پرسپولیس رو به پایان است برنامه تیم ملی فوتسال تا جام جهانی مشخص شد تمرینات اختصاصی شهریار مغانلو مهاجم پرسپولیس استیلی : بحرین و عراق در اندازه‌ی فوتبال ایران نیستند ناراحتی مدیرعامل استقلال از تصمیم اسکوچیچ تیم ملی و دو اتفاق عجیب در 24 ساعت قهرمان اروپا تنها یک بار باخت ؛ ان هم با سوپرگل طارمی ملی پوشان پرسپولیس چالش جدید گل محمدی بعد از بازداشت خلیل زاده ؛ احتمال اضافه شدن یک عضو به هیات مدیره استقلال مرفاوی : حاشیه همیشه چاشنی بازی بحرین است سفر وزیر ورزش به کیش و حضور در اردوی تیم ملی فوتبال علی نژاد : استعفایی از عضو هیات مدیره استقلال ندیدم فاطمی : امیدوارم همکاری خورشیدی با باقری موفقیت امیز باشد نامه استقلال در سازمان لیگ بایگانی شد ؟ سیتی هشتمین تازه وارد شکست خورده در فینال لیگ قهرمانان داستان 3 مربی قهرمان اروپا / وقتی شکست پل پیروزی می‌شود کواچیچ ؛ 10 دقیقه ، 4 قهرمانی در لیگ قهرمانان لبخندی که زیبایی فوتبال بود موافقت اسیا با برگزاری مسابقات بوکس در ایران همه راست پاها به تیم ملی دعوت شدند غیر از پرسپولیسی پرحاشیه ! فولادی‌ها جریمه مالی شدند بهترین و بدترین بازیکنان فینال لیگ قهرمانان اروپا چه کسانی بودند ؟ اعلام داوران هفته 27 لیگ یک رییس فدراسیون ، برنامه فوتبال 120 را نمی‌بیند ؟ گزینه‌های جانشینی زیدان در رئال مادرید / این مرد خوشبخت کیست ؟ استوری عجیب مهدی عبدیان ؛ گاهی باید رها کرد و رفت مسابقات بیس بال کاپ غرب اسیا مهرماه به میزبانی ایران برگزار می‌شود باشگاه پرسپولیس با دو شکایت اتفاقات اصفهان را پیگیری می‌کند یونتوس به دنبال معاوضه رونالدو با پوگبا ! استعفای اعضای هیات مدیره باشگاه استقلال عزیزی خادم : خلق ثروت یک شبه اتفاق نمی‌افتد گزتپه به دنبال مدافع استقلالی لیگ ملت‌های والیبال | دو تغییر اضطراری در تیم ملی ایران مقایسه درامد چلسی از فتح لیگ قهرمانان اروپا و پاداش بالقوه سوپرلیگ عزیزی خادم : الان زمان صحبت در مورد اختلاف با وزارت ورزش نیست تایید کمک 52 میلیاردی سازمان برنامه و بودجه به فدراسیون صحبت‌های قاضی زاده نماینده مجلس درباره دلیل حضور در جزیره کیش و اردوی تیم ملی محمد کشاورز جانشین وحید شمسایی شد سیلوا : در پاریس همیشه سپر بلا بودم.