ایا قرص‌های ضد کوید -19 به زودی در داروخانه‌ها فروخته می‌شوند ؟

۱۴۰۰/۰۳/۰۷ ۰۷:۱۹:۱۳


ایا قرص‌های ضد کوید -19 به زودی در داروخانه‌ها فروخته می‌شوند ؟ بزرگنمایی : اریا بانو - چراکه حتی اگر پیشگیری بهتر از درمان باشد اما دانستن چگونگی بهبود همچنان حیاتی است , چندین سال طول می‌کشد تا واکسن در همه جا در دسترس باشد , و حتی اگر توزیع واکسن به طور گسترده انجام شود برخی از افراد همچنان از تزریق خودداری می‌کنند .

یا تعدادی از افراد واکسینه شده حتی اندک ، باز هم بیمار می‌شوند , داروهای انتی ویروس پیش از این برای مقابله با ویروس‌های دیگر از جمله اچ ای وی و یا ویروس انفلوانزا وجود داشته‌اند , در ابتدای همه‌گیری کرونا ، بودجه و تحقیقات بر روی تولید واکسن متمرکز شد که همین موضوع تاحدی تاخیر در تولید داروهای ضدویروس علیه کرونا را توضیح می‌دهد .

اما داروهای ضد ویروس چگونه کار می‌کنند ؟ داریا هازودا ، معاون بخش پژوهش بیماری‌های واگیردار شرکت مرک به خبرگزاری فرانسه گفت : « ویروس‌ها ماشین‌های کوچکی هستند که برای تکثیر به اجزای خاصی احتیاج دارند ,» وی افزود : « ضد ویروس‌ها به طور کلی موکول‌ها ی شیمیایی کوچکی هستند که برای تداخل در این ماشین‌ها تولید شده‌اند ,» ان‌ها [ انتی ویروس‌ها ] جهشی را به ویروس وارد می‌کنند و هنگامی که این اتفاق چندین بار رخ می‌دهد ، این جهش‌ها توانایی تکثیر ویروس را کاهش می‌دهد .

وی به طور خلاصه گفت : « ان‌ها [ انتی ویروس‌ها ] جهشی را به ویروس وارد می‌کنند و هنگامی که این اتفاق چندین بار رخ می‌دهد ، این جهش‌ها توانایی تکثیر ویروس را کاهش می‌دهد ,» بنابراین روند بیماری کندتر می‌شود ، می‌توان از شدت بیماری ، بستری شدن در بیمارستان و مرگ جلوگیری کرد , غیر از ضدویروس‌ها ، روش درمانی از طریق داروهایی که سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار می‌دهند و پادتن هایی که می‌توانند ویروس را هدف قرار دهند پیگیری می‌شود .

اما طبق گفته محققان داروهای ضدویروس باید در اغاز درمان و داروهای ایمنی در مرحله اخر تجویز شوند , دولت بریتانیا در ماه گذشته اعلام کرد که در حال ایجاد یک گروه ویژه برای بررسی درمان‌های ضد ویروسی علیه بیماری کوید -19 است , ان‌ها درصدد هستند دست کم دو روش درمانی موثر به صورت قرص را در سال جاری برای کمک به افراد با بروز علائم اولیه بیماری به سرانجام برسانند .

در حال حاضر چند طرح تقریبا پیشرفته روی بیش از هزاران نفر ازمایش شده‌اند که دو پروژه در مرحله سوم ازمایش بالینی هستند , چندین پروژه نیز در مراحل ابتدایی ازمایش‌های بالینی قرار دارند که مهمترین ان‌ها طرح فایزر است , دارو مولنوپیراویر ؛ امیدها بیشتر شد یکی از داروها از سوی شرکت داروسازی مرک با مشارکت شرکت بیوتکنولوژی ریجبک بیوتراپوتیک پیگیری می‌شود .

این دارو مولنوپیراویر است که نخستین بار برای مقابله با انفلوانزا تولید شد , تغییراتی در این دارو داده شده است که می‌توان ان را به شکل قرص مصرف کرد , این دارو باید دو بار در روز و به مدت پنج روز مصرف شود .

این درمان در چند صد نفری که ان را دریافت کرده‌اند نتیجه خوبی داشته است , تجزیه و تحلیل درمان ده‌ها نفر با این دارو نشان داد که ویروس پس از پنج روز قابل تشخیص نیست اما در 26 درصد افرادی که دارونما دریافت کرده بودند ، ویروس کرونا قابل تشخیص بود , پیش بینی می‌شود که ازمایش‌ها در 1450 بزرگسال تا پاییز امسال انجام شود .

شرکت مرک ، ماه گذشته با اوج گرفتن شیوع ویروس کرونا در هند اعلام کرد که با پنج شرکت هندی به توافق رسیده است تا مجوزهای این دارو را به طور داوطلبانه در اختیار ان‌ها بگذارد , بنابراین یک شرکت هندی اعلام کرد که ازمایش بالینی مرحله سوم این دارو را روی 2400 بیمار مبتلا به کرونا از نوع خفیف تا متوسط امتحان خواهد کرد , شرکت مرک پیش از این روی تولید دو واکسن کوید -19 تحقیق می‌کرد اما این تحقیقات را در ماه ژانویه متوقف کرد و در پژوهش روی داروی کرونا متمرکز شد .

قرصی که روی افراد بالا 12 سال ازمایش می‌شود اما طرح بعدی ، پروژه دارویی شرکت سوییسی روش با مشارکت شرکت داروسازی اتیای امریکا است , دارویی که مورد مطالعه این دو شرکت است ای تی -527 (at-527) نامیده می‌شود و در حال ازمایش روی 1400 داوطلب در اروپا و ژاپن است , این دارو در افراد بالای 12 سال ازمایش می‌شود .

ژان پیر سومادوسی ، مدیرعامل شرکت اتیا به خبرگزاری فرانسه گفت : « پیش بینی می‌کنیم که تا پایان سال مجوزها را دریافت کنیم و دارو را در سال 2022 توزیع کنیم ,» این دارو نیز برای بیماران مبتلا به کوید از نوع خفیف تا متوسط خارج از محیط بیمارستانی [ بیماران سرپایی ] تجویز می‌شود , شرکت فایزر برای تولید قرص دست بکار شد سومین طرح برای تولید قرص ضدکوید -19 از سوی شرکت فایزر پیگیری می‌شود که در مراحل ابتدایی مطالعه است .

نام این دارو ، قرص ضد ویروس پی اف -07321332 (pf-07321332) است , این دارو پیش از این وجود نداشت و به طور خاص برای مقابله با ویروس کرونا عامل بیماری کوید -19 تولید شده است , این دارو در حال حاضر روی حدود 60 بزرگسال در حال ازمایش است که نتایج ان تا پایان ژوئن مشخص می‌شود .

ساز و کار این قرص به گونه ای است که به انزیم ویروسی متصل می‌شود و از تکثیر ان جلوگیری می‌کند , این دارو همچنین با حمله به ویروس عامل بیماری کوید -19 از تکثیر ان در دستگاه تنفسی جلوگیری می‌کند , این قرص در دسته داروهای مهارکننده پروتئاز قرار دارد .

طبق گفته مدیران شرکت فایزر ، این قرص در مقابله با گونه‌های جهش یافته ویروس کرونا بسیار اثرگذار است , شرکت فایزر یک داروی تزریقی ضد ویروسی را نیز در حال ازمایش است که برای بیماران بستری در بیمارستان تجویز می‌شود , قرص‌های ضد ویروسیکانوا در قرص تولیدی شرکت مرک و روشه ، دارو نباید بیشتر از پنج روز پس از شروع علائم مصرف شود .

یعنی تنها در هفته نخست شروع بیماری این دو دارو باید تجویز شوند , داریا هازودا ، مدیر تحقیقی شرکت مرک می‌گوید : « اگر هرچه زودتر با یک انتی ویروس درمان شوید ، نتیجه بهتر است ,» هنگامیکه این قرص‌ها در دسترس قرار بگیرند ، چالش اصلی تشخیص زودهنگام بیماری خواهد بود .

ژان پیر سومادوسی پیش بینی می‌کند برای سرعت بخشیدن به روند کار ، « ازمایش‌های خانگی هر روز اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند ,» از سوی دیگر پیش بینی می‌شود این داروهای ضدویروسی برای پیشگیری نیز مورد استفاده قرار گیرند , یعنی اگر یکی از اعضای خانواده به ویروس کرونا مبتلا شد ، دیگران می‌توانند برای جلوگیری از ابتلا به بیماری درمان را اغاز کنند .

تاکنون داروی تزریقی رمدسیویر تولیدی شرکت گیلئاد مجوز برای مقابله با کوید -19 را گرفته است اما تردیدهایی نسبت به اثرگذاری ان وجود دارد , پاییز سال گذشته در ایران نیز اعلام شد که دانشگاه تربیت مدرس با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال ازمایش یک داروی ضدویروسی علیه کوید -19 هستند , طبق گزارش رسانه‌های ایران فاز مطالعاتی این دارو ابتدا با یک تیم 40 نفره اغاز شد و سپس وارد فاز ازمایشگاهی شد .

جزییات زیادی از این دارو در رسانه‌ها منتشر نشده است و اخرین وضعیت ان نیز اعلام نشده است , جمعه 7 خرداد 1400 - 05:20:14 12 بازدید اریا بانو لینک کوتاه : https://www,banounews.

ir/fa/news/595869/ نظرات شما ارسال دیدگاه خطا : درج دیدگاه در کادر مربوطه الزامی میباشد ! خطا : درج کد امنیتی الزامی میباشد ! مخاطبان عزیز به اطلاع می‌رساند : از این پس با‌های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می‌توانید از امکان جستجوی ان عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز ارشیو این پایگاه بهره مند شوید , این امکان برای اولین بار در پایگاه‌های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای اریا برای مخاطبان عزیز ارائه می‌شود , امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد .

سایر مطالب مشخصات فنی تلویزیون سری 8 ایکس ویژن و هر انچه که باید بدانید + ویدیو گزارش تصویری بازدید ایت الله رییسی از کارخانه امرسان لیست قیمت سماور برقی در روز یکشنبه 9 خرداد 1400 + مشخصات قیمت تلویزیون هوشمند ریلمی شیائومی قبل از عرضه فاش شد ساعت هوشمند huawei watch 3 با سیستم عامل اختصاصی harmonyos به زودی معرفی می‌شود روایت باران کوثری از سخت‌ترین لحظه زندگی‌اش + عکس اولین عکس بازیگر جدید سریال دودکش 2 در پشت صحنه گلاره عباسی ، بهرنگ علوی و سایر هنرمندان در جشنواره جهانی فیلم فجر + تصاویر از حکایت " شهربانو " تا سفر هوایی به ایران و فیلم مسعود کیمیایی + تصاویر پرویز پرستویی و " افسانه بناسان ، غول چراغ جادو " + تصاویر تحلیل جامع چراغپور از خوب و بدهای قانون منع ورود خارجی ها وکیل سوشا مکانی : مهلت باشگاه پرسپولیس رو به پایان است برنامه تیم ملی فوتسال تا جام جهانی مشخص شد تمرینات اختصاصی شهریار مغانلو مهاجم پرسپولیس استیلی : بحرین و عراق در اندازه‌ی فوتبال ایران نیستند ناراحتی مدیرعامل استقلال از تصمیم اسکوچیچ تیم ملی و دو اتفاق عجیب در 24 ساعت قهرمان اروپا تنها یک بار باخت ؛ ان هم با سوپرگل طارمی ملی پوشان پرسپولیس چالش جدید گل محمدی بعد از بازداشت خلیل زاده ؛ احتمال اضافه شدن یک عضو به هیات مدیره استقلال مرفاوی : حاشیه همیشه چاشنی بازی بحرین است سفر وزیر ورزش به کیش و حضور در اردوی تیم ملی فوتبال علی نژاد : استعفایی از عضو هیات مدیره استقلال ندیدم فاطمی : امیدوارم همکاری خورشیدی با باقری موفقیت امیز باشد نامه استقلال در سازمان لیگ بایگانی شد ؟ سیتی هشتمین تازه وارد شکست خورده در فینال لیگ قهرمانان داستان 3 مربی قهرمان اروپا / وقتی شکست پل پیروزی می‌شود کواچیچ ؛ 10 دقیقه ، 4 قهرمانی در لیگ قهرمانان لبخندی که زیبایی فوتبال بود موافقت اسیا با برگزاری مسابقات بوکس در ایران همه راست پاها به تیم ملی دعوت شدند غیر از پرسپولیسی پرحاشیه ! فولادی‌ها جریمه مالی شدند بهترین و بدترین بازیکنان فینال لیگ قهرمانان اروپا چه کسانی بودند ؟ اعلام داوران هفته 27 لیگ یک رییس فدراسیون ، برنامه فوتبال 120 را نمی‌بیند ؟ گزینه‌های جانشینی زیدان در رئال مادرید / این مرد خوشبخت کیست ؟ استوری عجیب مهدی عبدیان ؛ گاهی باید رها کرد و رفت مسابقات بیس بال کاپ غرب اسیا مهرماه به میزبانی ایران برگزار می‌شود باشگاه پرسپولیس با دو شکایت اتفاقات اصفهان را پیگیری می‌کند یونتوس به دنبال معاوضه رونالدو با پوگبا ! استعفای اعضای هیات مدیره باشگاه استقلال عزیزی خادم : خلق ثروت یک شبه اتفاق نمی‌افتد گزتپه به دنبال مدافع استقلالی لیگ ملت‌های والیبال | دو تغییر اضطراری در تیم ملی ایران مقایسه درامد چلسی از فتح لیگ قهرمانان اروپا و پاداش بالقوه سوپرلیگ عزیزی خادم : الان زمان صحبت در مورد اختلاف با وزارت ورزش نیست تایید کمک 52 میلیاردی سازمان برنامه و بودجه به فدراسیون صحبت‌های قاضی زاده نماینده مجلس درباره دلیل حضور در جزیره کیش و اردوی تیم ملی محمد کشاورز جانشین وحید شمسایی شد سیلوا : در پاریس همیشه سپر بلا بودم.
هند اروپا ژاپن ایران کردستان مدیترانه خلیج فارس کرونا خبرگزاری فرانسه دولت بریتانیا شرکت داروسازی مرک شرکت مرک شرکت هندی شرکت سوییسی شرکت داروسازی اتیای امریکا شرکت فایزر شرکت گیلئاد دانشگاه تربیت مدرس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی رسانه های ایران پایگاه های خبری تحلیلی گروه رسانه ای اریا اسیا ستاد علمی کرونا تیم ملی فوتبال ایران رئال مادرید یونتوس فوتبال ایران پرسپولیسی پرسپولیس منچستریونایتد چلسی والنسیا afc لاتزیو ویارئال استقلال پرسپولیس سپاهان سایپا فولاد تاتنهام اروپا پورتو اریا بانو داریا هازودا ژان پیر سومادوسی طباطبایی پوران درخشنده بابک خرمدین خداداد عزیزی قایدی امیری مورینیو فرگوسن زیدان سیمونه اینزاگی اندره ا پیرلو بیرانوند اسکوچیچ داوید دخیا کنعانی زادگان ویلموتس کریستیانو رونالدو یونتوس رونالد کومان مهدی طارمی مهدی طارمی زیدان برانکو اق کمال حمید گودرزی معاون بخش پژوهش بیماری های واگیردار شرکت مرک مدیرعامل شرکت اتیا مدیر تحقیقی شرکت مرک سرمربی تیم ملی والیبال زنان سرمربی منچستریونایتد سرمربی جدید اینتر سرمربی پاری سن ژرمن دربی تبریز