زهرا سعیدی : بازی در نقش مادر شهید شهریاری ، برایم سخت و غم انگیز بود

۱۴۰۰/۰۳/۰۶ ۲۳:۴۸:۰۲


زهرا سعیدی : بازی در نقش مادر شهید شهریاری ، برایم سخت و غم انگیز بود فرهنگی هنری بزرگنمایی : اریا بانو - خبرانلاین / زهرا سعیدی ، بازیگر « صبح اخرین روز »، می‌گوید حزن ناشی از اتفاق تلخی که برای شهید شهریاری و خانواده‌اش رخ داده بود ، سر صحنه فیلمبرداری هم وجود داشت و همه عوامل سریال بسیار ناراحت بودیم و لحظه‌های بسیار سختی را می‌گذراندیم , مهسا بهادری : شهید مجید شهریاری ، فیزیک دان و دانشمند هسته ای که در سال 89 و در سن 44 سالگی ترور شد , دانشمندی که حالا « صبح اخرین روز » روایت زندگی او از کودکی تا شهادت است و زهرا سعیدی نقش مادر این شهید را در میان سالی ایفا می‌کند .

این هنرمند که در ماه رمضان هم در سریال « یاور » ایفای نقش کرد ، علاوه بر بازیگری مهارتی هم در نویسندگی دارد , به بهانه نقش افرینی زهرا سعیدی در سریال « صبح اخرین روز » با کارگردانی حسین تبریزی ، به گفت وگو با این هنرمند پرداختیم که در ادامه می‌خوانید , پیش از این که در این سریال نقش افرینی کنید ، چه شناختی از شخصیت شهید شهریاری داشتید ؟ شناخت چندانی نداشتم ، اما می‌دانستم یکی از مهم‌ترین نوابغ ما ، بسیار ناجوانمردانه به شهادت رسیده است و حزن از شهادت ایشان سر صحنه فیلمبرداری هم وجود داشت ، همه ما از بابت اتفاق تلخی که برای ایشان و خانواده‌اش افتاده بود ، بسیار ناراحت بودیم و لحظه‌های بسیار سختی را می‌گذراندیم .

« صبح اخرین روز »، دومین سریال امنیتی است که سال 1400 پخش می‌شود ، فکر می‌کنید چرا تلویزیون به سمت ساخت چنین سریال هایی رفته است ؟ من دلیل این موضوع را نمی‌دانم به هرحال براساس اولویت هایی ، فیلمنامه‌ها نوشته و تولید می‌شوند , اما دلیل اصلی بازی من در این سریال احترام ویژه به شهید مجید شهریاری است , وقتی که متوجه شدم ، این سریال روایت زندگی شهید شهریاری است ، تصمیم گرفتم در این کار بازی کنم .

مهم‌ترین و بزرگ‌ترین چالشی که برای ایفای نقش داشتید چه بود ؟ مسئله ای که وجود داشت و بیش تر ذهن مرا در گیر می‌کرد ، این بود که چرا با استعدادها و نوابغی که در کشور ما وجود دارد ، این گونه برخورد می‌شود و عده ای دنبال ان هستند که به هر طریقی نگذارند ایران رشد کند , فکر می‌کنید تمایل مخاطبان تلویزیونی ، به سریال‌های حال حاضر بیش تر است یا به سریال‌های طنزی که در دهه هشتاد بیشتر ساخته می‌شد ؟ من فکر می‌کنم به دلیل وضع روحی ای که مردم بخاطر شرایط حال حاضر دارند ، تمایل شان به دیدن سریال‌های طنز بیش تر باشد , البته طنز با محتوا مثل « پاورچین ».

مردم به خاطر شرایطی که حال حاضر دارند ، تمایل شان به دیدن سریال‌های طنز با محتوا بیشتر است کیفیت سریال هایی که درگذشته ساخته می‌شد ، با سریال هایی که الان نمایش داده می‌شود ، قابل مقایسه نیست ، نمی‌گویم همه سریال‌ها افت کرده‌اند ، اما از هر شش سریال شاید یک سریال پیدا شود که باب میل مخاطبان تلویزیونی باشد , چرا یک رسانه که همه مردم مخاطب ان هستند نمی‌تواند ان طور که شایسته است نظر مخاطبش را جلب کند ؟ نمی دانم ، ولی وقتی شما با یک تهیه کننده صحبت می‌کنید ، می‌داند سریال خوب چیست ، برنامه‌سازی خوب را هم بلد است اما دلیل این که چرا همان برنامه ساز درگذشته برنامه خوب می‌ساخته و حالا نمی‌سازد را نمی‌دانم , مادر شهید شهریاری در سن جوانی لهجه دارند ، اما در سنین میان سالی که شما نقش را ایفا می‌کنید این لهجه وجود ندارد ، چرا این تفاوت وجود دارد ؟ من سعی کردم که لهجه را نگه دارم ، اما اقای تبریزی ، کارگردان ترجیح دادند لهجه نداشته باشم تا این که ان را اشتباه تلفظ کنم ، با این وجود من سعی کردم اهنگ صدا و نوع حرف زدن را همان گونه که قمر جوان صحبت می‌کرد ، بیان کنم .

شما خودتان مادر هستید و در سریال‌ها هم نقش مادر را ایفا می‌کنید ، اما موضوعی که در سریال‌های ما وجود دارد این است که ، مادرها را در حالتی غیرواقعی نشان می‌دهد ، در اغلب این اثار مادرها نه حال فرزندانشان را متوجه می‌شوند ، نه حال همسرشان را ، از اشپزخانه خارج نمی‌شوند و از هیچ چیز هم سر در نمی‌اورند ، مگر مادران ما در واقعیت این گونه‌اند ؟ بله ، درست است در بیشتر موارد ، مادران تلویزیون همین گونه به نمایش گذاشته می‌شوند و نقش شان هم بسیار کلیشه ای می‌شود و نظر من این است که باید شخصیت‌های زندگی واقعی را به نمایش بگذاریم اما کسی به نظر من توجهی ندارد , در بیشتر موارد ، مادران تلویزیون بسیار کلیشه ای به نمایش گذاشته می‌شوند اگر درست نیست شما چرا این سبک نقش‌ها را ایفا می‌کنید ؟ ان‌ها هم نقش هستند اما در طول یک سال شاید بیش تر از پنج پیشنهاد داشته باشم که مادر خانواده این گونه است و انها را رد می‌کنم اما یکی از جذابیت هایی که کاراکتر مادر شهید شهریاری دارد این است که کاملا طبیعی و مستقل است و یک شخصیت کاملا واقعی دارد , شما به عنوان یک خانم موفقی که در عرصه اجتماع هم حضور دارد ، شناخته می‌شوید ، تئاترها و سریال هایی که در ان ایفای نقش می‌کنید ، کتابی که نوشته‌اید و حتی فرزندان هنرمند و موفقی که تحویل جامعه داده‌اید حاکی از این ماجرا است ، اما یک موضوعی وجود دارد ، چرا یک فردی که متولی فرهنگ جامعه به حساب می‌اید می‌گوید زن باید در خانه بنشیند و فرزندانش را بزرگ کند ؟ شما موافق این عقیده هستید ؟ مسلم است که من این عقیده را قبول ندارم ، به حمدالله ملتی اهل خرد هستیم .

وقتی سخنی را می‌شنویم ، می‌سنجیم اگر با عقیده ما مخالف بود ، اهمیت نمی‌دهیم , هرکس که اظهار نظری می‌کند ، عقیده شخصی خودش را بیان می‌کند ، قرار نیست بپذیریم و به ان عمل کنیم , متاسفانه متوجه شدیم که بابک خرمدین به طرز خیلی ناراحت کننده ای کشته شدند ، شما که نویسنده هستید و علاقه ای هم به رمان‌نویسی دارید ، فکر می‌کنید بتوان داستان زندگی ایشان را تبدیل به کتاب و یا فیلمنامه کرد ؟ حتما می‌توان داستان زندگی بابک خرمدین را نوشت ، اما به شرط ان که واقعیت‌های پنهان زندگی او مشخص شود ، متاسفانه الان به قدری حرف و حدیث و حاشیه وجود دارد که اصل ماجرا هنوز مشخص نشده است و نکته دیگر این که نوشتن این داستان در صورتی فایده دارد که نفعی به حال جامعه داشته باشد و چیزی را اموزش دهد .

خود این خبر بسیار مخرب و ناراحت کننده بود و همه را غمگین و مضطرب کرد , وارد موضوع نویسندگی شدیم ، چند وقت پیش در یک برنامه تلویزیونی چند مهمان فوتبالیست حضور داشتند و در پاسخ به سوالی نویسنده‌ها را ادم‌های بیکاری دانستند , در وهله اول ، واکنش شما به عنوان یک نویسنده ، نسبت به این موضوع چه بود ؟ در وهله دوم چه اتفاقی برای یک جامعه رخ می‌دهد که اسطوره‌های ورزشی ان که بسیاری ان‌ها را قبول دارند ، چنین دیدگاهی نسبت به نویسندگان دارند ؟ اول این که رخ دادن این موضوع نشان می‌دهد که بیماری بی سوادی ، لمپنیسم و خودپسندی و خود بزرگ بینی در جامعه ما بسیار عمیق تر و وخیم تر از ان چیزی است که تصور می‌کنیم .

خودم وقتی ان مصاحبه را دیدم ، دلم گرفت , نه به این دلیل که نویسنده‌ام ، من تنها یک کتاب نوشته‌ام و خودم را نویسنده نمی‌دانم ، دلم به این دلیل گرفت که چرا یک عده فرهنگ یک جامعه را به سخره گرفته‌اند ، نمی‌دانم دلیل ان چیست ، شاید ، میکروفن کاری می‌کند که ادم‌ها منطق شان را پشت سر می‌گذارند و هرچه که به ذهن شان می‌رسد می‌گویند , صحبت‌های فوتبالیست‌ها درباره نویسنده‌ها نشان می‌دهد که بیماری بی سوادی ، لمپنیسم و خودپسندی و خود بزرگ بینی در جامعه ما بسیار عمیق تر و وخیم تر از ان چیزی است که تصور می‌کنیم شما یک خانواده کاملا فرهنگی ، هنری دارید ، اما موضوعی که وجود دارد این است که بسیاری معتقدند ، جامعه هنری ما جامعه مناسبی نیست و حتی عده ای اجازه نمی‌دهند که فرزندان شان به این سمت بروند .

علاقه به هنر و انجام مشاغل هنری مستلزم داشتن استعداد ذاتی است , پدر و مادر نمی‌توانند بچه‌ها را وادار کنند از هنر دست بردارند , اما دلیل اصلی این که اولیا تمایل ندارند فرزندشان به دنبال هنر برود ، کم اعتنایی متولیان به هنرمندان است .

اگر قدر هنر شناخته می‌شد ، این گونه مورد کم لطفی قرار نمی‌گرفت , پنجشنبه 6 خرداد 1400 - 23:03:49 12 بازدید اریا بانو لینک کوتاه : https://www,banounews.

ir/fa/news/595809/ نظرات شما ارسال دیدگاه خطا : درج دیدگاه در کادر مربوطه الزامی میباشد ! خطا : درج کد امنیتی الزامی میباشد ! مخاطبان عزیز به اطلاع می‌رساند : از این پس با‌های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می‌توانید از امکان جستجوی ان عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز ارشیو این پایگاه بهره مند شوید , این امکان برای اولین بار در پایگاه‌های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای اریا برای مخاطبان عزیز ارائه می‌شود , امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد .

سایر مطالب موزیک مورد علاقه نامی پسر محسن تنابنده در سفر به شمال ارایشگر عجیب که سر مشتریان زن و مردش را با ساطور و تخته گوشت می‌زند ! سوتی خنده دار مهران مدیری در پشت صحنه سریال هیولا ستاد مرکزی انتخاباتی لوکس ایت الله رییسی در اصفهان کنسرت بهنام بانی و بالا رفتن بابک جهانبخش روی استیج بعد از عمل قلب جشن تولد پدر امید حاجیلی خواننده پاپ با حضور برادرش از المان طلاق رضا ضراب و ابرو گوندش در دادگاهی در ترکیه رسمی شد درصد ایمنی واکسن کرونا ایرانی چقدر است طرز تهیه عدسی لعاب دار و خوشمزه دوز اول واکسن کوایران برکت به نیمی از داوطلبان مرحله سوم تزریق شد فواید اب برنج برای پوست و مو + طرز تهیه 2 روش طرز تهیه بادمجان کباب گیلانی قالیباف : دولت سریعا لایحه ساماندهی رمزارزها را به مجلس ارایه کند مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی فارس : حاکمیت و مردم در ارتقاء فرهنگ کار و تعاون نقش د ارند پرداخت 4804 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی در اذربایجان شرقی مدیرکل بهزستی استان البرز تاکید کرد : ضرورت ساماندهی کودکان کار غیر ایرانی در البرز اهنگ ترکی « سنین عشقین نفسدی » با صدای افشین اذری همکاری اهنگساز ایرانی با یک کمپانی معروف المانی دستگیری 21 کارچاق کن در دستگاه قضا خوزستان کشف جنازه زن غریبه روی تختخواب مرد جوان اثر انگشت ، راز باند مسلح را فاش کرد مرگ کادر درمان با واکسیناسیون متوقف شد قاتل خاموش ، جان پدر و پسر را گرفت واکسیناسیون اساتید و دانشجویان از مرداد انجام بیش از 17 هزار تست « پی سی ار » در مرزهای کشور تشریح جزییات ماموریت‌های امدادی هلال احمر در اردیبهشت ماه تولد نوزاد سنگین وزنی که حتی والدینش را شوکه کرد ! ایه ای برای نجات از گرفتاری ، ناراحتی و بیماری ها قفلی که شبیه پازل است ! تصاویری زیبا از خرس مادر به همراه سه توله اش اقدام عجیب عروس و داماد وسط جشن عروسی ! یک رنگین کمان زیبا ببینیم با این کار‌ها بهترین همسر دنیا شوید صوت / استاد رفیعی ؛ به اندازه‌ی جیبت خرج کن انگشت و انگشتری که دست داعشی‌ها افتاد دستور عالی برای پخت یک‌اش بلغور گندم خوشمزه « مادلن » شیرینی اصیل و محبوب فرانسوی ضرورت واکسیناسیون سرخک کودکان حتی در شرایط کرونایی سرمربی بسکتبال زنان : والیبال با ان همه هزینه باخت از ما چه انتظاری دارید ؟ کرونا / چرا بعضی از افرادی که کرونا می‌گیرند دیرتر خوب می‌شوند ؟ کاهش وزن و نقش مفید نخود برای ان اینفوگرافی / انچه باید در مورد زوال عقل بدانید با این کار‌ها بهترین همسر دنیا شوید ! فاکتورهای انتخاب مدل ابرو متناسب با فرم صورت محافظت از پوست در برابر افتاب ؛ هشدار در مورد مصرف ضدافتاب‌های سرطان زا راز زیبا و جذاب بودن در تماس تصویری وقتی انلاین قیمت سکه رو چک میکنن ! « همشهری کین » دوباره صدرنشین شد بهمن دان : چه چیزی بهتر از اینکه با شهرت به هموطنانم کمک کنم !؟ باران کوثری : نسل‌های اینده ما را بخاطر مقاومت مان هم تحسین هم سرزنش می‌کنند.