انجلینا جولی و قهرمان‌سازی تکراری فیلم‌های هالیودی

۱۴۰۰/۰۳/۰۶ ۱۴:۳۵:۴۱


انجلینا جولی و قهرمان‌سازی تکراری فیلم‌های هالیودی فرهنگی هنری بزرگنمایی : اریا بانو - تسنیم / فیلم به طور مشخص بازنمایی قهرمانی و ایثار جمع گرایانه و به تعبیری ملی است که در ان چند عنصر کاملا ملی و فراجناحی و حزبی تلاش می‌کنند تا پرده از فساد برداشته شود و عدالت برقرار گردد , حمید صنیعی منش : " کسانی که ارزوی مرگ مرا می‌کنند " با نوعی تقلیل گرایی سوژه ای با موضوع قضایی و فساد را از کادر خارج می‌کند و فیلمی هیجانی و اکشن تولید می‌کند , گویی که فیلمساز بیشتر دنبال سوژه ای مناسب برای تولید فیلمی حادثه ای بود و حالا اصل پرداخت به سوژه را کنار گذاشته و بیشتر سرگرم کارگردانی صحنه‌های جذاب و رایج فیلم‌های هالیودی شده است .

این فیلم با عنوان اصلی those who wish me dead فیلمی در ژانر اکشن و هیجانی به کارگردانی تیلور شرایدن محصول 2021 و کمپانی نیولاین سینما است , داستان فیلم درباره پسر نوجوانی است که شاهد قتل پدر خویش توسط دو ادم کش مزدبگیر است , علت قتل پدر او ، " اون کاسرلی "، که حسابدار قضایی است ، اطلاعات او از فساد مالی یک نفر است .

او حالا با اطلاع از اینکه حسابدار از فسادش مطلع شده ، دستور قتل وی را به ادم کش هایش می‌دهد , این دو در ابتدا به منزل دادستان ایالتی رفته و با انفجار و انهدام منزل او سراغ وی را می‌گیرند , حسابدار اقدام به فرار می‌کند اما در نهایت ادم کش‌ها بر سر راه او سبز شده و نابودش می‌کنند .

اما کارگردان درب شانس را به روی پسربچه باز می‌گذارد تا اطلاعات افشاگرایانه را به دست رسانه‌ها برساند , در این میان اتش سوزی جنگل‌های شمالی امریکا در بحرانی تر شدن شرایط اثرگذارند و در نتیجه قهرمان دیگری یعنی " هنا فابر " که اتش نشان چترباز smokejumper جنگل‌های امریکا است با بازی انجلینا جولی ، وارد می‌شود تا پسربچه سرگردان در جنگل را به رسانه‌ها برساند , ضلع سوم نیز پلیسی است که کانر و پدرش در حال رسیدن به ان‌ها برای در میان گذاشتن ماجرا هستند .

بنابراین فیلم با داشتن سه قهرمان ( پسر نوجوان ، زن اتش نشان و پلیس مرد ) تکمیل می‌شود و داستان ادامه پیدا می‌کند , یکی از خلاهای فیلم عدم اطلاعات کافی و ضروری برای شناخت بیننده از چهره مفسد است که مخاطب را نسبت به او دور نگه می‌دارد و معلوم نیست که این فاصله‌گیری به چه دلیل است ؟ فیلم به طور مشخص بازنمایی قهرمانی و ایثار جمع گرایانه و به تعبیری ملی است که در ان چند عنصر کاملا ملی و فراجناحی و حزبی تلاش می‌کنند تا پرده از فساد برداشته شود و عدالت برقرار گردد , این درست است که علت تمام اتفاقات و به تعبیری ستون فقرات داستان فیلم بر اساس مبارزه برای افشای فساد و شفاف‌سازی است اما فیلم سوژه اصلی خود را خیلی کمرنگ می‌کند و بیشتر درگیر تولید و نمایش سکانس‌های هالیودی همیشگی و رایج می‌شود .

اوج فیلم به جای انکه مانند اکثر فیلم‌های مرسوم قهرمانی و ضدفساد که در سکانس پایانی مبارزه و نبرد میان قهرمان و بدمن اصلی فیلم باشد ، نبرد میان اتش نشان که نقش اول زن فیلم با یکی از ادمکش‌ها است و همین باعث می‌شود که مهره اصلی فساد به تبعیری از مهلکه بگریزد , البته در سکانس پایانی فیلم ، شاهد حضور رسانه‌ها برای مصاحبه با کانر هستیم اما در مجموع با نوعی تقلیل گرایی در جرم و فساد مهره اصلی روبرو می‌شویم , ما حتی او را بیشتر از یک سکانس و چند ثانیه نمی‌بینیم و به جای انکه شاهد نابودی و خفت او باشیم بیشتر او را یک متهم فراری متمول می‌بینیم .

حتی در سکانس پایانی دستگیری و بازداشت او دیده نمی‌شود و در نهایت گویی کارگردان با مجرم و متهم اصلی تعارف دارد , جالب اینکه حتی در پوستر اصلی فیلم نیز چهره فرد فاسد دیده نمی‌شود و این یعنی حذف بخش منفی مهم سیستم و جایگزینی قهرمانان افشاگر , بنابراین و باتوجه به اینکه سوژه فیلم ، که البته بر اساس کتابی به همین نام نوشته " مایکل کوریتا " که خود فیلمنامه را نوشته است ، عامدانه درباره موضوعی قضایی و افشاگرایانه انتخاب شده است ، باید گفت فیلم در خصوص هدف اصلی خود تا حدی لنگ می‌زند و اگر تلاش قهرمانان فیلم برای رساندن اطلاعات به رسانه‌ها نبود رسما با فیلمی الکن و کوچک روبرو بودیم .

البته به نظر می‌رسد که فیلم می‌خواهد بیشتر از انکه بر وجهه فساد در سیستم قضایی امریکا تکیه کند ، بر وجهه عدالت محوری و ضدفساد نظام سیاسی امریکا صحه بگذارد , فیلم همینطور در رگه هایی تلاش می‌کند تا با زبان سینما ، فساد را در میان خود دولت و بدنه نظام نشان دهد , انجا که ادمکش‌ها با لباس مامورین fbi به سراغ پسر در منزل پلیس می‌روند یا به طور مشخص خود مهره اصلی فساد که باید فردی از درون سیستم باشد ، به شکلی شوخی سینمایی و تیکه و متلک‌پرانی به دستگاه سیاسی است .

بازی و حضور انجلینا جولی در فیلم بیشتر نیز بر جنبه سرگرمی‌سازی فیلم کمک می‌کند , جولی که سابقه حضور در فیلم‌های اکشن و هیجانی زیادی مانند اقا و خانم اسمیت و تحت تعقیب و ,.

, را دارد ، در این فیلم نیز بر بزرگ کردن جنبه‌های مرسوم هالیودی نقش دارد , اما نباید فراموش کرد که قهرمان اصلی فیلم او است که هم در نابودی ادمکش‌ها نقش دارد و هم در هدایت و به مقصد رساندن اطلاعات به رسانه‌ها .

این نکته ( فساد درون سیستم امریکا ) در کنار کاراکتر ضدفساد که از میان خود سیستم قضایی است و همینطور قهرمانان ملی فیلم که محافظین ارامش و منابع طبیعی هستند ، برنده واقعی را خود نظام امریکا معرفی می‌کند , نمای پایانی فیلم که هلیکوپترهای امریکایی بر فراز جنگل‌های سبز پرواز شکوهمندانه می‌کنند همراه با پایان خوش فیلم به خوبی این مفهوم سیاسی را در ذهن مخاطب القا می‌کند و همین برای یک فیلم سینمایی هالیودی و امریکایی کافی است ؛ حالا چه رسوایی فساد مهره اصلی نمایان شود یا نشود , پنجشنبه 6 خرداد 1400 - 13:02:19 2 بازدید اریا بانو لینک کوتاه : https://www.

banounews,ir/fa/news/595538/ نظرات شما ارسال دیدگاه خطا : درج دیدگاه در کادر مربوطه الزامی میباشد ! خطا : درج کد امنیتی الزامی میباشد ! مخاطبان عزیز به اطلاع می‌رساند : از این پس با‌های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می‌توانید از امکان جستجوی ان عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز ارشیو این پایگاه بهره مند شوید , این امکان برای اولین بار در پایگاه‌های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای اریا برای مخاطبان عزیز ارائه می‌شود .

امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد , سایر مطالب رییس صداوسیما : متعهدانه و بی طرفانه در خدمت کاندیداها هستیم انجلینا جولی و قهرمان‌سازی تکراری فیلم‌های هالیودی چهره‌ها / تبریک علی کریمی برای تولد پسرش هیرسا منتخبی از حرف‌های « بهرام افشاری » در تئاتر جوجه تیغی به بهانه تولدش اوج چاپلوسی مدیری در سریال پاورچین ! کادوی جناب خان به پیمان رجبی و همسرش چطور « مهین » قاتل زنجیره ای شد ؟ امازون مالک مترو گلدوین مایر شد / سرنوشت جیمز باند تغییر نمی‌کند « تورج نصر » و حس خوب نوستالژیک در سالمندی نسخه جناب خان برای پیمان رجبی میکسی جالب از شادی‌های دهه شصتی در فیلم و سریال‌های ایرانی امید زندگانی : سال 98 کاملا بیکار و اکنون کم کارم خط تولید اسپلیت میتسوبیشی گسترش یافت تغییرات اقلیمی منجر به افزایش نرخ مرده‌زایی می‌شود جدید‌ترین عکس‌ها از ماه گرفتگی اخیر ماه گرفتگی 5 خرداد از رصدخانه گریفیث لس انجلس پولدارترین بازیگران تاریخ سینما را بشناسید پایش سلامت قهرمانان المپیکی به دقت در حال انجام است گفت وگو با رییس دپارتمان بازی جوانمردانه درباره خشونت هفته‌های اخیر در فوتبال ایران گام نخست محکم برداشته شود اندو : مثل جام جهانی 2014 بازهم صعود می‌کنیم رای فدراسیون به نفع سایپا عادلانه بود ؟ نتایج در زمین رقم بخورد پرسپولیس قهرمان می‌شود نقطه قوت تیم ملی خط حمله است شبیه‌سازی فینال لیگ اروپا با لگو رکوردشکنی کاوانی با شیاطین سرخ درخواست بحرین برای تست کرونا پیش و پس از ورود به منامه تمدید قرارداد سرمربی تیم طارمی با دستمزد 3 میلیون یورویی نفرین جان‌تری / طلسمی که پابرجا ماند ! خشم راشفورد / خیر سرش معلم ریاضی هم هست ! گریه یک ستاره / قهرمانی بماند برای فصل بعد افضلی فرد : رد صلاحیت اینچه درگاهی ، توهین به جامعه ژیمناستیک بود تنیسور مطرح ژاپنی پردرامدترین ورزشکار زن جهان شد نوزایی : احیاء چوگان با کمک بخش خصوصی و دولتی امکان‌پذیر است دغدغه جدی برای تیم ملی / زبان انگلیسی دردسرساز نشود ! پایان فصل برای شیخ و میلیچ ؟ سیدجلال با قرارداد 2/2 میلیاردی می‌ماند یک رویای دور از دسترس در فکر بارسلونا الگری جانشین زیدان می‌شود « اریک کارل » نویسنده محبوب کتاب‌های کودک از دنیا رفت 7 مصیبت نویسندگی از نگاه رابرت دنیرو روش‌های درمانی برای افتاب سوختگی عکس اریا عظیمی نژاد و پسرش در پردیس چارسو برای اکران فیلم « سیارک » حضور رییسی نامزد ریاست جمهوری در بازار بزرگ تهران واکسیناسیون بازیکنان تیم ملی و مربیان قبل از بازی‌های انتخابی جام جهانی سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر 1400 در پردیس سینمایی چارسو تیپ جدید صبا راد در هتل مجلل دبی استوری جنجالی تبریک پولاد کیمیایی به ابراهیم رییسی اقدامات توسعه ای اپراتور تلفن همراه کیش با هدف تحقق کیش شهر هوشمند کیش به عنوان پیشرو توسعه هوشمند در کشور از پهپادهای پستی جدید رونمایی کرد.