امید زندگانی : سال 98 کاملا بیکار و اکنون کم کارم

۱۴۰۰/۰۳/۰۶ ۱۴:۳۵:۳۴


امید زندگانی : سال 98 کاملا بیکار و اکنون کم کارم فرهنگی هنری بزرگنمایی : اریا بانو - خبرانلاین / امید زندگانی که سال 1398 در گفت وگویی گفته بود « هنرمندی کاملا بیکار » است می‌گوید هر بار موجی می‌اید وضع زندگی هنرمندان را دگرگون می‌کند در حالی که عده ای سوار بر قایقک هایشان ، همواره در صف نخستند , او ادامه می‌دهد قصد ندارد کلمه « مافیا » را به کار ببرد اما این مفهوم در چنین وضعیتی مستتر است , نرگس کیانی : « هجده سالگی » نام نمایشی به نویسندگی محسن میرزاخانی و محمد کرمی ، دراماتورژی میرزاخانی و امید زندگانی و کارگردانی فردین رحمانپور است .

اثری در مورد کودکان کار که تا 12 خرداد هر روز به جز شنبه‌ها ساعت 18 در پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه می‌رود , امید زندگانی در این نمایش علاوه بر دراماتورژی متن ، بازی هم می‌کند , بازیگر ، مجری ، گوینده و خواننده ای که نخستین تجربه‌اش از رفتن روی صحنه به 16 سالگی در نمایشی به کارگردانی هادی مرزبان برمی‌گردد .

حاصل گفت وگو با او را به بهانه روی صحنه رفتن در « هجده سالگی » در ادامه بخوانید , موافقید با نمایشی که روی صحنه دارید اغاز کنیم ؟ چه شد که به « هجده سالگی » پیوستید ؟ اقای محسن میرزاخانی از دوستان خانوادگی من هستند , ایشان با من تماس گرفتند و گفتند اعضای گروه تئاتری که در حال تجربه کردن نخستین کارهایش هستند می‌خواهند نمایشی را روی صحنه ببرند و بازی در نقش مرد این نمایش را به من پیشنهاد داده‌اند .

بعد از خواندن نمایشنامه متوجه شدم که نویسندگان ان از مسئولیت اجتماعی و فرهنگی ما مردم جامعه ، در قبال معضلی اجتماعی صحبت کرده‌اند و در کنار ان ، احساس کردم می‌توانم روی نقشی که به من پیشنهاد داده‌اند کار کنم , این احساس اولیه در ادامه و طی صحبت با تهیه کننده کار ، داود زارع گاریزی پررنگ تر شد و متوجه شدم اگرچه « هجده سالگی » اولین کاری است که ایشان تهیه کنندگی ان را بر عهده گرفته‌اند اما دغدغه مندند و می‌دانند در چه مسیری گام گذاشته‌اند , در نتیجه دیدم همه چیز جفت وجور است و از خودم پرسیدم چرا قبول نکنم ؟! در زمینه دراماتورژی نیز بخش اعظم کار بر عهده محسن میرزاخانی بود و بعد از بازبینی بود که به علت مشغله کاری ایشان ، من روتوش‌های نهانی را انجام دادم .

در ادامه باز و بسته شدن‌های مکرر سالن‌های نمایش را نیز با عشق و علاقه ای که سرپا نگه مان می‌داشت ، پشت سر گذاشتیم و حاصلش چیزی شد که روی صحنه دیدید , یکی از نکات جالب توجه در مورد شما ، اغاز حضورتان روی صحنه تئاتر در 14 سالگی ، با نمایشی به کارگردانی هادی مرزبان است , این اتفاق چه طور رخ داد ؟ ان زمان بیش از دو شبکه تلویزیونی و دو شبکه رادیویی وجود نداشت که من در همه شان حضور داشتم .

هم در گروه کودک شبکه دو رادیو ، هم در شبکه یک ان و هم در تلویزیون اما هادی مرزبان و نمایش او به نام « فریاد » بود که زمینه ساز ورودم به عرصه تئاتر شد , اثری که اتش تقی پور ، خلیل موسوی ، اکبر سنگی ، حسین کسری ، کاظم بلوچی ، جلیل فرجاد و ,.

, بازیگرانش بودند و موجب شد من برای اولین بار در سال 61 در سالن قشقایی مجموعه تئاتر روی صحنه بروم , سال 1396 در گفت وگویی ، هنگامی که در نمایش « کابوس تلخ ادم » به کارگردانی حامد غنی بازی می‌کردید ، گفته بودید بنا به دلایلی مدتی است تئاتر کار نکرده‌ام .

ظاهرا در ان مقطع از صحنه تئاتر فاصله گرفته بودید , دلیلش را به خاطر دارید ؟ بله , اشتباهی که من مرتکب شده بودم برداشتن چند هندوانه با یک دست بود .

در کنار بازیگری و اجرا ، اهنگسازی ، نوازندگی و خوانندگی هم می‌کردم و این باعث شده بود ارام ارام احساس کنم هیچ کدام کیفیت مطلوبم را ندارند , در این گیرودار برای مدتی تئاتر که رشته تحصیلی و زمینه اصلی کاری‌ام بود مهجور ماند و من بیشتر به سمت وجه تجاری حرفه‌ام متمایل شدم تا بتوانم از این لحاظ موقعیت نسبتا ثابتی برای خود دست وپا کنم و بعد از ان دوباره به تئاتر برگشتم , « اتفاق بد دیگری که در تئاتر افتاد ایجاد سالن‌های خصوصی در سطح شهر بود و این توقع مردمی که هنوز فرهنگ تئاتر را درک نکرده‌اند مختل کرد .

زمانی که ما یک سالن تئاتر به نام تئاتر شهر داشتیم یا صرفا تالار وحدت بود ، حضور افرادی که کاملا تئاتری بودند و برای امرار معاش از راه این هنر درس خوانده بودند در این فضاها بسیار بیشتر بود اما ایجاد سالن‌های کوچک باعث شد قشر زیادی از تجربی کارها با سنین کمتر و نواوران همه با هم سر یک سفره بنشینند و این کیفیت این هنر و درامدزایی از راه تئاتر را برای حرفه ای‌ها دچار اختلال کرد ,» این بخشی از گفت وگوی شما در سال 1398 با خبرگزاری دیباچه است , هنگامی که در نمایش « خاتون » به کارگردانی حسین عالم بخش بازی می‌کردید .

با توجه به روی صحنه رفتن تان در پردیس تئاتر شهرزاد ، به عنوان تماشاخانه ای خصوصی ، ظاهرا نظرتان در این خصوص تغییر کرده است , نه ، نظرم تغییر نکرده است , توجه داشته باشید که پردیس تئاتر شهرزاد از نظر من پردیسی دوطرفه محسوب می‌شود .

توضیح می‌دهم که « دوطرفه » را در چه معنایی به کار می‌برم ؛ جایی که هم از امکانات موردنظر اجرای تئاتر حرفه ای برخوردار است و هم سالنی برای کسب تجربه از سوی جوان ترها دارد , ما سالن‌های نمایشی داریم که حداکثر ظرفیت شان 50 یا 60 نفر است و بلک باکس هایی هستند که بیش تر به درد تمرینات تجربی می‌خورند تا این که بتوانیم در ان‌ها از امکانات سمعی - بصری تکمیل کننده نمایش استفاده کنیم , پس این سالن‌ها ، در شرایطی که هنوز تئاترمان را به خوبی به جامعه معرفی نکرده‌ایم ، تصورات مخاطب را به هم می‌ریزند .

زنده یاد داود رشیدی می‌گفتند سالن تئاتر شهر اینده شماست ، سالن حرفه ای هاست و ما که معترض بودیم ، می‌پرسیدیم حرفه ای یعنی چه ؟! ما تحصیل کرده تئاتریم ! و ایشان می‌گفتند حرفه ای یعنی کسی که از این راه سر سفره همسر و فرزندش نان می‌برد اجازه دهید مثالی بزنم , هنگامی که در مورد سینما صحبت می‌کنیم چه اتفاقی می‌افتد ؟ به سینمایی می‌رویم و می‌گوییم سیستم پخش صدا با کیفیت دالبی ندارد ، امکان پخش تصویر سه بعدی ندارد ، صندلی هایش ناراحت است و ,.

, مدیران فرهنگی وقت چه می‌کنند ؟ سینمای تجهیزشده ای را تحویل می‌دهند تا اقبال مخاطبان را با سالنی مجهز به امکانات مدرن به لحاظ نور ، تصویر و صدا به دست اورند ولی ما نسبت به سالن‌های نمایش مان چه می‌کنیم ؟ به جای ان که در جست وجوی حداکثرها باشیم ، به حداقل‌ها قناعت و زمینه را فراهم می‌کنیم تا عزیزانی که در مرحله تجربه کردن هستند ، کارشان را به عنوان اثری حرفه ای به مخاطب نااشنا با تئاتر عرضه کنند , اتفاقی که به بازار حرفه ای تئاتر لطمه می‌زند .

خداوند داود رشیدی را رحمت کند که جمله بسیار خوبی به ما گفتند , هنگامی که ما دانشجو بودیم ، سالن‌های تئاتر شهر را از دانشجویان گرفتند , ما دور تئاتر شهر جمع شدیم و در حال اعتراض بودیم که چرا چنین اتفاقی رخ داده است ؟! و زنده یاد داود رشیدی چیزی گفتند که ابتدا به ما برخورد اما وقتی به ان فکر کردیم به درستی‌اش پی بردیم .

اقای رشیدی گفتند سالن تئاتر شهر اینده شماست ، سالن حرفه ای هاست , جواب دادیم حرفه ای یعنی چه ؟! ما تحصیل کرده تئاتریم ! و ایشان گفتند حرفه ای کسی است که از این راه سر سفره همسر و فرزندش نان می‌برد , راست هم می‌گفتند .

مگر ما در این شهر ، چند تئاتر شهر داریم ؟! این همه فارغ التحصیل تئاتر داریم و اگر همه بگویند ما حرفه ای هستیم ، در کنار این که شک نداریم داود رشیدی و دیگرانی مانند او هم حرفه ای هستند ، تکلیف تئاتر شهر چیست ؟! من نوعی باید مدینه فاضله‌ام ، چشم اندازم ، افق دیدم روی صحنه رفتن در سالن‌های حرفه ای باشد تا بتوانم خودم را برای ان اماده کنم , هر بار موجی می‌اید وضع زندگی هنرمندان را بالا و پایین می‌کند در حالی که عده ای سوار بر قایقک هایشان ، همواره در صف نخستند ، نمی‌خواهم کلمه « مافیا » را به کار ببرم اما مفهوم ان در چنین وضعیتی مستتر است در کنارش فراموش نکنیم تئاتر هنوز به درستی به احاد جامعه معرفی نشده است , پس با ادرس غلط دادن به مخاطب و عرضه ان چه تمرینی برای کسب تجربه است به جای تئاتر حرفه ای ، تصوراتش را به هم نریزیم .

سال 1398 در گفت وگویی ، گفته بودید « هنرمندی کاملا بیکار هستم », اوضاع کارتان در سال 1400 تغییر کرده است ؟ بله ، اگر کرونا می‌گذاشت تغییر می‌کرد , در واقع هر بار موجی می‌اید و وضع زندگی هنرمندان شناگر در اب را بالا و پایین می‌کند در حالی که عده ای سوار بر قایقک هایشان ، همواره برای روشن نگه داشتن چراغ تلویزیون ، سینما یا تئاتر در صف نخست هستند .

نمی‌خواستم کلمه « مافیا » را به کار ببرم اما گمان می‌کنم در جمله ای که گفتم مستتر است , اگر اختیار داشتم تهران را به ترکیبی از شهرهای شمال کشور و اصفهان تبدیل می‌کردم , یعنی هم زمان هم به طبیعت و هم به معماری‌اش توجه می‌کردم تا جایی باشد که ادم‌ها در ان احساس خوشبختی کنند نه شهری که نام هرج ومرج حاکم بر ان را تمدن می‌گذاریم ان‌ها سوار بر قایقک هایشان هستند و برای همین پیش می‌روند و من نمی‌دانم در چنین وضعیتی که برد با ان هاست چرا تلاش می‌کنیم هنرمند شناگر تربیت کنیم ؟! وقتی فضایی برای کار وجود ندارد و نمی‌دانند برای امرار معاش از راه ان چه اموخته‌اند چه باید بکنند ؟! من قریب به 5 سال عملا بیکار بودم و درامد نداشتم .

ورکشاپ برگزار می‌کردم یا جایی بود که تدریس کنم و میان پرده و تیزری که کارگردانی کنم اما ایا درامد حاصل از این‌ها کفاف زندگی هنرمندی را که باید مطالعه و تحقیق کند و دغدغه مالی نداشته باشد تا بتواند کارش را به بهترین شکل عرضه کند ، می‌دهد ؟! به همین خاطر بود که گفتم هنرمندی کاملا بیکار هستم و ( با خنده ) الان می‌توانم بگویم هنرمندی کم کار هستم , سال 1392 برای حضور در چهارمین دوره انتخابات شورای شهر تهران ثبت نام کردید , قطعا ایده هایی برای شهری که در انتخابات شورایش ثبت نام کردید ، داشتید .

اگر این اختیار را داشتید که تغییری در این شهر ایجاد کنید یا اتفاقی را رقم بزنید ، چه می‌کردید ؟ به عقیده من ، به عنوان یک شهروند ، یکی از بزرگ‌ترین تصمیمات اشتباهی که برای تهران گرفته شد ، یک طرفه کردن خیابان ولیعصر بود و ترافیکش که تغییر نکرد هیچ ، شهروندان را هم ناچار کرد صرفا از روی ان رد شوند و بروند بدون ان که بتوانند واردش شوند , البته که این مزاح بود اما معتقدم اتفاقات یک سویه ای که در تهران ، به عنوان یک کلان شهر رخ داده ، موجب اصلاح برخی امور و اسیب به برخی امور دیگر شده است , اگر اختیار داشتم می‌گفتم باید تهران را به ترکیبی از شهرهای شمال کشور و اصفهان تبدیل کرد .

یعنی هم زمان هم به طبیعت و هم به معماری‌اش توجه کنیم ، مردم را در طراحی مبلمان شهری در الویت قرار دهیم و هدف مان ایجاد فضایی ارام باشد که ادم‌ها در ان احساس خوشبختی کنند تا شهری که نام هرج ومرج حاکم بر ان را تمدن می‌گذاریم , به این سوال اگر مایل بودید پاسخ دهید , شهریور 96 خبرهایی حول وحوش نام تان گشت که نادرست خواندیدشان و گفتید برای پیگیری منبعش به پلیس فتا مراجعه می‌کنید .

می‌خواهم بدانم شکایت تان نتیجه داد ؟ هنوز در جریان است و من این به تعویق افتادن را سبب خیر می‌دانم و ان شاالله که به نتیجه خواهد رسید , در حال حاضر مشغول بازی در سریال « اسپینجر » به کارگردانی علیرضا کریم زاده هستید که در خبرها امده بود برای انتشار در تابستان 1400 از طریق شبکه نمایش خانگی ، اماده می‌شود , از نقش تان در این سریال می‌گویید ؟ من در این سریال که در ژانر معمایی - کمدی است ، نقش استاد دانشگاه باستان شناسی را بر عهده دارم که در روند داستان با تغییراتی در شخصیتش مواجه می‌شویم و لایه‌های مختلف کاراکترش گره‌های بسیاری در داستان ایجاد می‌کند .

پنجشنبه 6 خرداد 1400 - 12:59:36 2 بازدید اریا بانو لینک کوتاه : https://www,banounews,ir/fa/news/595528/ نظرات شما ارسال دیدگاه خطا : درج دیدگاه در کادر مربوطه الزامی میباشد ! خطا : درج کد امنیتی الزامی میباشد ! مخاطبان عزیز به اطلاع می‌رساند : از این پس با‌های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می‌توانید از امکان جستجوی ان عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز ارشیو این پایگاه بهره مند شوید .

این امکان برای اولین بار در پایگاه‌های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای اریا برای مخاطبان عزیز ارائه می‌شود , امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد , سایر مطالب رییس صداوسیما : متعهدانه و بی طرفانه در خدمت کاندیداها هستیم انجلینا جولی و قهرمان‌سازی تکراری فیلم‌های هالیودی چهره‌ها / تبریک علی کریمی برای تولد پسرش هیرسا منتخبی از حرف‌های « بهرام افشاری » در تئاتر جوجه تیغی به بهانه تولدش اوج چاپلوسی مدیری در سریال پاورچین ! کادوی جناب خان به پیمان رجبی و همسرش چطور « مهین » قاتل زنجیره ای شد ؟ امازون مالک مترو گلدوین مایر شد / سرنوشت جیمز باند تغییر نمی‌کند « تورج نصر » و حس خوب نوستالژیک در سالمندی نسخه جناب خان برای پیمان رجبی میکسی جالب از شادی‌های دهه شصتی در فیلم و سریال‌های ایرانی امید زندگانی : سال 98 کاملا بیکار و اکنون کم کارم خط تولید اسپلیت میتسوبیشی گسترش یافت تغییرات اقلیمی منجر به افزایش نرخ مرده‌زایی می‌شود جدید‌ترین عکس‌ها از ماه گرفتگی اخیر ماه گرفتگی 5 خرداد از رصدخانه گریفیث لس انجلس پولدارترین بازیگران تاریخ سینما را بشناسید پایش سلامت قهرمانان المپیکی به دقت در حال انجام است گفت وگو با رییس دپارتمان بازی جوانمردانه درباره خشونت هفته‌های اخیر در فوتبال ایران گام نخست محکم برداشته شود اندو : مثل جام جهانی 2014 بازهم صعود می‌کنیم رای فدراسیون به نفع سایپا عادلانه بود ؟ نتایج در زمین رقم بخورد پرسپولیس قهرمان می‌شود نقطه قوت تیم ملی خط حمله است شبیه‌سازی فینال لیگ اروپا با لگو رکوردشکنی کاوانی با شیاطین سرخ درخواست بحرین برای تست کرونا پیش و پس از ورود به منامه تمدید قرارداد سرمربی تیم طارمی با دستمزد 3 میلیون یورویی نفرین جان‌تری / طلسمی که پابرجا ماند ! خشم راشفورد / خیر سرش معلم ریاضی هم هست ! گریه یک ستاره / قهرمانی بماند برای فصل بعد افضلی فرد : رد صلاحیت اینچه درگاهی ، توهین به جامعه ژیمناستیک بود تنیسور مطرح ژاپنی پردرامدترین ورزشکار زن جهان شد نوزایی : احیاء چوگان با کمک بخش خصوصی و دولتی امکان‌پذیر است دغدغه جدی برای تیم ملی / زبان انگلیسی دردسرساز نشود ! پایان فصل برای شیخ و میلیچ ؟ سیدجلال با قرارداد 2/2 میلیاردی می‌ماند یک رویای دور از دسترس در فکر بارسلونا الگری جانشین زیدان می‌شود « اریک کارل » نویسنده محبوب کتاب‌های کودک از دنیا رفت 7 مصیبت نویسندگی از نگاه رابرت دنیرو روش‌های درمانی برای افتاب سوختگی عکس اریا عظیمی نژاد و پسرش در پردیس چارسو برای اکران فیلم « سیارک » حضور رییسی نامزد ریاست جمهوری در بازار بزرگ تهران واکسیناسیون بازیکنان تیم ملی و مربیان قبل از بازی‌های انتخابی جام جهانی سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر 1400 در پردیس سینمایی چارسو تیپ جدید صبا راد در هتل مجلل دبی استوری جنجالی تبریک پولاد کیمیایی به ابراهیم رییسی اقدامات توسعه ای اپراتور تلفن همراه کیش با هدف تحقق کیش شهر هوشمند کیش به عنوان پیشرو توسعه هوشمند در کشور از پهپادهای پستی جدید رونمایی کرد.
سالن قشقایی مدینه تهران اصفهان خیابان ولیعصر رصدخانه گریفیث لس انجلس پولدارترین منامه پردیس چارسو پردیس سینمایی چارسو هتل مجلل دبی کیش کیش شهر هوشمند کیش پردیس تئاتر شهرزاد گروه کودک شبکه دو رادیو پلیس فتا دانشگاه باستان شناسی پایگاه های خبری تحلیلی گروه رسانه ای اریا فوتبال ایران پرسپولیس کاوانی بحرین ژاپنی تیم ملی زبان انگلیسی بارسلونا امید زندگانی اریا بانو خبرانلاین نرگس کیانی محسن میرزاخانی محمد کرمی میرزاخانی فردین رحمانپور هادی مرزبان اقای محسن میرزاخانی داود زارع تقی پور خلیل موسوی اکبر سنگی حسین کسری کاظم بلوچی جلیل فرجاد حامد غنی حسین عالم داود رشیدی اقای رشیدی علیرضا کریم زاده انجلینا جولی علی کریمی بهرام افشاری مدیری جناب خان پیمان رجبی مهین جیمز تورج نصر راشفورد افضلی فرد اینچه درگاهی شیخ میلیچ سیدجلال الگری جانشین زیدان اریک کارل رابرت دنیرو اریا عظیمی نژاد رییسی صبا راد پولاد کیمیایی ابراهیم رییسی رییس صداوسیما رییس دپارتمان بازی جوانمردانه سرمربی تیم طارمی چهارمین دوره انتخابات شورای شهر تهران جام جهانی 2014 لیگ اروپا جام جهانی سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر 1400