رای فدراسیون به نفع سایپا عادلانه بود ؟

۱۴۰۰/۰۳/۰۶ ۱۴:۳۵:۳۴


رای فدراسیون به نفع سایپا عادلانه بود ؟ ورزشی بزرگنمایی : اریا بانو - فرهیختگان / پیکان تعویض ششم خود را در دقیقه 97 بازی انجام داد و با وجود بی تاثیر بودن بازیکنان واردشده به زمین موفق شد سایپا را شکست دهد , کمیته انضباطی ، اما بازی را سه بر صفر به سود سایپا اعلام کرد تا صدای اعتراض تیم‌های نساجی ، ذوب اهن ، ماشین‌سازی و پیکان بلند شود , سایپا با سه امتیازی که به دست اورده از منطقه خطر گریخت ، اما اعتراض‌ها همچنان ادامه دارد .

تعویض‌های تاریخی در فوتبال ایران کم نیستند , شاید مهم‌ترین انها حضور علیرضا حقیقی در میدان مسابقه پرسپولیس و سایپا بود که حقیقی با مهار پنالتی دایی ، تا سال‌ها نام خود را برسر زبان‌ها انداخت و حتی گلر تیم ملی هم در جام جهانی شد , تعویض‌های اشتباهی اما گاه بلای جان تیم‌ها می‌شوند .

در فصل 86-85 و در جریان دیدار پاس و ذوب اهن از هفته چهاردهم لیگ برتر ، تیم فوتبال پاس به مدت کمتر از یک دقیقه به طور هم زمان از 4 بازیکن خارجی استفاده کرد درحالی که طبق قانون انها اجازه داشتند تنها از سه بازیکن خارجی به صورت هم زمان استفاده کنند , کمیته انضباطی بلافاصله بعد از این دیدار با بررسی جوانب مختلف ماجرا تصمیم گرفت بازی را سه بر صفر به سود ذوب اهن اعلام کند و یک امتیاز نیز از پاس کم کرد , علی دایی هم البته یک بار اشتباه مشابهی انجام داد .

او به عنوان سرمربی نارنجی پوشان در جریان دیدار سایپا و پرسپولیس ، ادریانو الوز ، مهاجم درخشان ان سال‌های خود را برای چند دقیقه وارد بازی کرد و بلافاصله پس از انکه متوجه اشتباه خود شد ، او را بیرون کشید و سایپا تا پایان بازی 10 نفره به رقابت ادامه داد , سایپا البته جریمه نشد و عزیزمحمدی ، رییس وقت سازمان لیگ درباره ان ماجرا اعلام کرد : « با توجه به اینکه کادرفنی سایپا بلافاصله متوجه اشتباه خود شدند و چهارمین بازیکن خارجی را از بازی بیرون کشیدند و تا پایان هم 10 نفره بازی را ادامه دادند ، نمی‌توان تخلفی را متوجه این تیم دانست ، ضمن اینکه تیم سایپا در این دیدار امتیازی کسب نکرد تا از امتیازات این تیم کسر شود ,» اتفاقی بزرگ تر از شکست در زمین مسابقه بهمن ماه 1399 بود که رم در چارچوب رقابت‌های کوپا ایتالیا و در زمین مسابقه 4 بر 2 به اسپتزیا باخت .

هرچند رم در ان بازی 9 نفره شده بود اما سایت رسمی مسابقات کوپا ایتالیا این دیدار را سه بر صفر به نفع اسپتزیا ثبت کرد , پیگیری‌ها نشان می‌داد رم به اشتباه از یک تعویض بیشتر ( تعویض ششم ) استفاده کرده و مسئولان انضباطی ایتالیا نیز برهمین اساس حکم بر سه هیچ شدن بازی دادند , این موضوع البته جنجال بسیاری در رسانه‌ها ایجاد نکرد زیرا اسپتزیا در زمین مسابقه نیز موفق شده بود رم را شکست دهد .

هرچند رسانه‌های ایتالیایی این موضوع را « شکستی بزرگ تر از انچه در زمین مسابقه اتفاق افتاد » عنوان کردند اما به هر حال ماجرا به فراموشی سپرده شد , چندماه بعد اما در یکی از کم اهمیت‌ترین دربی‌های فوتبال ایران و درجریان مسابقه خودروسازان این ماجرا تکرار شد , این بار اما ابعاد حادثه وسیع تر بود .

پیکان تعویض ششم خود را در دقیقه 97 بازی انجام داد و با وجود بی تاثیر بودن بازیکنان واردشده به زمین موفق شد سایپا را شکست دهد , کمیته انضباطی اما بازی را سه بر صفر به سود سایپا اعلام کرد تا صدای اعتراض تیم‌های نساجی ، ذوب اهن ، ماشین‌سازی و پیکان بلند شود , سایپا با سه امتیازی که به دست اورده از منطقه خطر گریخت اما اعتراض‌ها همچنان ادامه دارد .

برخی اهالی فوتبال این رای را به حضور سراجی ، مدیرعامل سایپا در هیات رئسه فدراسیون ارتباط می‌دهند و برخی معتقدند تفسیر قانونی برای این رای وجود دارد , کار به جایی رسید که فراز کمالوند ، سرمربی سایپا نیز رای صادرشده را عادلانه ولی غیرمنصفانه دانست , حقوقی‌ها چه می‌گویند ؟ در ایین نامه انضباطی فیفا و فدراسیون فوتبال ایران هیچ اشاره ای به تعویض ششم نشده است .

بنابراین قانون مشخصی برای مقابله با این اتفاق وجود ندارد , از این رو کارشناسان حقوقی مجبور شده‌اند با تفسیر قانون به دنبال تحلیل درباره رای کمیته انضباطی باشند , این ماجرا موافق و مخالف هایی دارد که هریک از انها دلایلی برای توجیه صحبت‌های خود دارند .

پیش از ارائه تحلیل‌های کارشناسان حقوقی باید به این نکته اذعان کرد که در این گونه موارد ، تصمیم‌گیری با هیات رییسه سازمان لیگ و کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال است اما با وجود این ، ایراد تصمیم درست می‌تواند به فروکش کردن این جنجال کمک کند , باختر ، موافق رای رسول باختر ، کارشناس حقوقی فوتبال یکی از مدافعان رای کمیته انضباطی است , او دراین باره به « فرهیختگان » گفت : « براساس ماده 61 قانون انضباطی ، بازیکن غیرمجاز بازیکنی است که مطابق مقررات نقل وانتقلات و دستورالعمل اجرایی ان ثبت نام نشده باشد یا مدارک و مستنداتش مجعول و غیرواقعی باشد .

به موجب رای یا دستور موقت رکن قضایی محروم یا به واسطه کارت زرد و قرمز محروم باشد , بند 2 همین ماده می‌گوید هرگاه بازیکن غیرمجاز در یک مسابقه رسمی بازی کند تیمش به حکم کمیته انضباطی سه بر صفر بازنده و حداقل 300 میلیون ریال جریمه می‌شود , ورود بازیکن پیکان به زمین مسابقه مصداق بارز حضور بازیکن غیرمجاز است .

دست کم از نظر من این بازیکن مجاز به بازی نیست و درمقابل مجاز ، غیرمجاز قرار دارد , بنابراین حکم کمیته انضباطی علیه پیکان ، حکمی صحیح است ,» نصیرزاده ، مخالف رای هوشنگ نصیرزاده ، دیگر کارشناس حقوقی فوتبال اما مخالف این حکم است .

او دراین باره به « فرهیختگان » گفت : « از نظر من تخلف کسر امتیاز مربوط به زمانی است که بازیکن به واسطه کارت یا جرایم قضایی محروم باشد , این بازیکن محروم نبوده ، تیمش هم زمین بازی را ترک نکرده که شایسته سه هیچ شدن بازی باشند , من فکر می‌کنم در بدبینانه‌ترین حالت باید عوامل این اتفاق جریمه می‌شدند اما سه بر صفر شدن بازی ، گرفتن حقی از یک تیم است و می‌تواند روی اینده انها تاثیرگذار باشد .

» ادامه اختلاف نظرها برای پیگیری این ماجرا سراغ غلامرضا رفیعی ، سرپرست حقوقی فدراسیون فوتبال هم رفتیم اما او با بیان اینکه برای اظهارنظر دراین باره معذوریت دارد ، عنوان کرد : « به نظر من تصمیم کمیته انضباطی صحیح است ,» برای بررسی بیشتر این ماجرا سراغ یکی از کارشناسان حقوقی که نمی‌خواست نامش فاش شود هم رفتیم , او دراین باره به « فرهیختگان » گفت : « تیم پیکان از حریفش پیش بوده و بازیکن حتی توپ را لمس نکرده ، چرا باید بازی سه بر صفر شود ؟» او در ادامه گفت : « حتی اگر این بازیکن دقیقه 2 هم به بازی امده بود و برای تیمش گل می‌زد یا پنالتی می‌گرفت ، شخصا قائل به رای نبودم .

به نظرم در سختگیرانه‌ترین حالت و در شرایطی که گفتم بازی باید تکرار می‌شد حال انکه این بازیکن در بازی تاثیری نداشته است , با این حکم ، روح عدالت و انصاف چه می‌شود ؟ ضمن اینکه تخلف مقامات رسمی باعث این اتفاق شده ، مگر تابلوی تعویض را بازیکن بالا می‌برد ؟ مگر کارت را بازیکن تایید کرده است ؟ داور چهارم ، ناظر داوری و ناظر مسابقه هم حضور داشته‌اند , چرا انها کاری نکرده‌اند ؟» این کارشناس در پایان عنوان کرد : « تعویض یکی از قوانین 17 گانه فوتبال است .

قوانین دیگر شامل هند و پنالتی و ,,.

هستند , تصور کنید داور یک خطای هند را نگرفته و بازی سه بر صفر شده است , ایا چنین چیزی عقلانی است ؟ از نظر من یکی از قوانین 17 گانه فوتبال نقض شده و باید به همان میزان جریمه انجام شود نه انکه تیم ، سه امتیاز را از دست بدهد .

» هیچ کس متوجه نشد ؟ « بازیکن غیرمجاز » یا « تخلف در یکی از قوانین 17 گانه فوتبال »! توجه بیشتر به هریک از این دو اتفاق می‌تواند رای کمیته انضباطی را تغییر دهد , فعلا که پرونده به کمیته استیناف رفته و تصمیم‌گیری ها درباره ان بازی ادامه دارد , تصمیم این کمیته هرچه باشد می‌تواند در اینده بسیاری از بازیکنان و تیم‌ها تاثیرگذار باشد .

به عنوان مثال مالک نساجی تصمیم گرفته درصورت شکست پیکان در این پرونده ، در پایان فصل تیمداری نکند , هرچند تماشای فیلم بازی نشان می‌دهد دو بازیکن واردشده در دقیقه 97 که تعویض‌های پنجم و ششم پیکان بودند هیچ تاثیری در روند ان مسابقه نداشتند اما نمی‌توان از اشتباه سرپرست تیم و دستیاران تارتار نیز به سادگی گذشت , ضمن اینکه داور چهارم و سایر عوامل مسابقه نیز دراین باره مرتکب اشتباه بزرگی شده‌اند .

واقعا با ان همه شلوغی درکنار زمین و حضور پرتعداد عوامل اجرایی ، هیچ کس متوجه چنین گاف بزرگی نشد ؟ پنجشنبه 6 خرداد 1400 - 12:53:42 2 بازدید اریا بانو لینک کوتاه : https://www,banounews,ir/fa/news/595518/ نظرات شما ارسال دیدگاه خطا : درج دیدگاه در کادر مربوطه الزامی میباشد ! خطا : درج کد امنیتی الزامی میباشد ! مخاطبان عزیز به اطلاع می‌رساند : از این پس با‌های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می‌توانید از امکان جستجوی ان عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز ارشیو این پایگاه بهره مند شوید .

این امکان برای اولین بار در پایگاه‌های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای اریا برای مخاطبان عزیز ارائه می‌شود , امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد , سایر مطالب رییس صداوسیما : متعهدانه و بی طرفانه در خدمت کاندیداها هستیم انجلینا جولی و قهرمان‌سازی تکراری فیلم‌های هالیودی چهره‌ها / تبریک علی کریمی برای تولد پسرش هیرسا منتخبی از حرف‌های « بهرام افشاری » در تئاتر جوجه تیغی به بهانه تولدش اوج چاپلوسی مدیری در سریال پاورچین ! کادوی جناب خان به پیمان رجبی و همسرش چطور « مهین » قاتل زنجیره ای شد ؟ امازون مالک مترو گلدوین مایر شد / سرنوشت جیمز باند تغییر نمی‌کند « تورج نصر » و حس خوب نوستالژیک در سالمندی نسخه جناب خان برای پیمان رجبی میکسی جالب از شادی‌های دهه شصتی در فیلم و سریال‌های ایرانی امید زندگانی : سال 98 کاملا بیکار و اکنون کم کارم خط تولید اسپلیت میتسوبیشی گسترش یافت تغییرات اقلیمی منجر به افزایش نرخ مرده‌زایی می‌شود جدید‌ترین عکس‌ها از ماه گرفتگی اخیر ماه گرفتگی 5 خرداد از رصدخانه گریفیث لس انجلس پولدارترین بازیگران تاریخ سینما را بشناسید پایش سلامت قهرمانان المپیکی به دقت در حال انجام است گفت وگو با رییس دپارتمان بازی جوانمردانه درباره خشونت هفته‌های اخیر در فوتبال ایران گام نخست محکم برداشته شود اندو : مثل جام جهانی 2014 بازهم صعود می‌کنیم رای فدراسیون به نفع سایپا عادلانه بود ؟ نتایج در زمین رقم بخورد پرسپولیس قهرمان می‌شود نقطه قوت تیم ملی خط حمله است شبیه‌سازی فینال لیگ اروپا با لگو رکوردشکنی کاوانی با شیاطین سرخ درخواست بحرین برای تست کرونا پیش و پس از ورود به منامه تمدید قرارداد سرمربی تیم طارمی با دستمزد 3 میلیون یورویی نفرین جان‌تری / طلسمی که پابرجا ماند ! خشم راشفورد / خیر سرش معلم ریاضی هم هست ! گریه یک ستاره / قهرمانی بماند برای فصل بعد افضلی فرد : رد صلاحیت اینچه درگاهی ، توهین به جامعه ژیمناستیک بود تنیسور مطرح ژاپنی پردرامدترین ورزشکار زن جهان شد نوزایی : احیاء چوگان با کمک بخش خصوصی و دولتی امکان‌پذیر است دغدغه جدی برای تیم ملی / زبان انگلیسی دردسرساز نشود ! پایان فصل برای شیخ و میلیچ ؟ سیدجلال با قرارداد 2/2 میلیاردی می‌ماند یک رویای دور از دسترس در فکر بارسلونا الگری جانشین زیدان می‌شود « اریک کارل » نویسنده محبوب کتاب‌های کودک از دنیا رفت 7 مصیبت نویسندگی از نگاه رابرت دنیرو روش‌های درمانی برای افتاب سوختگی عکس اریا عظیمی نژاد و پسرش در پردیس چارسو برای اکران فیلم « سیارک » حضور رییسی نامزد ریاست جمهوری در بازار بزرگ تهران واکسیناسیون بازیکنان تیم ملی و مربیان قبل از بازی‌های انتخابی جام جهانی سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر 1400 در پردیس سینمایی چارسو تیپ جدید صبا راد در هتل مجلل دبی استوری جنجالی تبریک پولاد کیمیایی به ابراهیم رییسی اقدامات توسعه ای اپراتور تلفن همراه کیش با هدف تحقق کیش شهر هوشمند کیش به عنوان پیشرو توسعه هوشمند در کشور از پهپادهای پستی جدید رونمایی کرد.
رم هند رصدخانه گریفیث لس انجلس پولدارترین منامه پردیس چارسو تهران پردیس سینمایی چارسو هتل مجلل دبی کیش کیش شهر هوشمند کیش سایپا پیکان کمیته انضباطی نساجی ذوب اهن فوتبال ایران پرسپولیس تیم سایپا کوپا ایتالیا ایتالیا ایتالیایی فیفا فدراسیون فوتبال ایران هیات رییسه سازمان لیگ کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال تیم پیکان هند کمیته استیناف پایگاه های خبری تحلیلی گروه رسانه ای اریا کاوانی بحرین ژاپنی تیم ملی زبان انگلیسی بارسلونا اریا بانو علیرضا حقیقی دایی علی دایی ادریانو الوز عزیزمحمدی سراجی فراز کمالوند باختر رسول باختر نصیرزاده هوشنگ نصیرزاده غلامرضا رفیعی انجلینا جولی علی کریمی بهرام افشاری مدیری جناب خان پیمان رجبی مهین جیمز تورج نصر راشفورد افضلی فرد اینچه درگاهی شیخ میلیچ سیدجلال الگری جانشین زیدان اریک کارل رابرت دنیرو اریا عظیمی نژاد رییسی صبا راد پولاد کیمیایی ابراهیم رییسی سرمربی نارنجی پوشان رییس وقت سازمان لیگ کادرفنی سایپا مدیرعامل سایپا سرمربی سایپا سرپرست حقوقی فدراسیون فوتبال رییس صداوسیما رییس دپارتمان بازی جوانمردانه سرمربی تیم طارمی جام جهانی لیگ برتر دربی های فوتبال ایران جام جهانی 2014 لیگ اروپا جام جهانی سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر 1400