تضاد منافع 17 نهاد دخیل در مدیریت شهری

۱۴۰۰/۰۳/۰۶ ۱۲:۵۰:۴۱


تضاد منافع 17 نهاد دخیل در مدیریت شهری اجتماعی بزرگنمایی : اریا بانو - قدس انلاین / انجام هر کاری بدون برنامهریزی ، به درستی اصوال صورت نمیپذیرد مدیریت کالنشهرها نیز از این قاعده مستثنا نیست و نیازمند برنامهای هوشمند و کاراست , در حال حاضر چون تصمیمگیران و مجریان امور شهری متعددند مدیریت شهر بدون انسجام و کلنگری است و با توجه به گستردگی سازمانهای دخیل در مدیریت و توسعه شهری ، برنامهریزی شهری روزبهروز بیشتر با پدیده نهادها درهم تنیده میشود ، چراکه در مقوله مدیریت شهری از یکسو عوامل و نیروهای گوناگونی بر ان تاثیرگذارند و از سوی دیگر نیروهای مختلفی نیز از ان شکل گرفته و یا تاثیر میپذیرند , استقرار نهادهای خدماترسان مختلف با انبوهی از فعالیتها و گسترهای از منافع و قلمروها در کنار یکدیگر موجب میشود رقابت شدیدی برای کسب حداکثر منافع و قلمروها صورت پذیرد .

در این میان ، الزم است شورای اسالمی شهر در میان انبوه سازمانها و نهادها و رقابتها بر سر منافع میانجیگری کند ، اندیشه برتر و راهکار بهینه را برگزیند و تعادل الزم میان تقاضا و رقابت را برقرار سازد تا حرکت به سوی توسعه شهری با چالشهای کمتری مواجه شود و اقدامها براساس برنامهریزیهای از پیشتعیینشده صورت پذیرد , هماهنگی ، تلفیق و یکپارچهسازی اهداف ، راهبردها ، سیاستها ، ارزوها و توان نیروها و عوامل ذینفع و ذینفوذ ، کاری بس پیچیده و نیازمند اندیشههای قوی ، راهکارهای متقن و پارلمانی توانمند و در عین حال اندیشمند است , در فهم رفتارهای نهادی درک تضادهای منافع میان سازمان و رقبای بیرونی ان مهم است .

بسیاری از نهادهای توسعه شهری در خصوص موضوعاتی همچون امور مالی ، اعتبار اجتماعی ، قلمروهای جغرافیایی و حوزه نفوذ و قدرت با یکدیگر دچار تضاد منافع هستند , یافتن تضادهای میان منافع و حوزه فعالیت سازمانها بایستی با مصالحه و تعیین مرز مورد توافق میان دو نهاد پیگیری شود ، در غیر این صورت گرچه در نهایت پیروزی با نهاد دارای قدرت و دامنه عمل بیشتر است ، اما نهادهای شکست خورده تمام نیروی خود را صرف ناپایدار کردن نتیجه نهایی و باالبردن هزینههای اقدام خواهند کرد که بخش اعظم تحققپذیری بسیار پایین برنامههای توسعه شهری را میتوان به خاطر همین سوءتفاهمها دانست به طوری که هر دستگاه ، دیگری را مسئول ضعفها و نقایص میداند و نکته مهم اشراف به این موضوع است که نهادها فقط شامل نهادهای رسمی نمیشوند ؛ در یک سامانه شهری طیف گستردهای از نهادهای رسمی و غیررسمی در کنار یکدیگر و گاه با سطوحی از تضاد منافع ، توسعه زیست شهری را بهپیش میبرند , غیررسمی بودن یک نهاد به معنی حذف یا نادیده گرفتن ان از فرایند برنامهریزی نیست ، بلکه بر ضرورت تالش برنامهریز و دشواری عمل اجتماعی برای درک مناسبتر پدیده شهری خواهد افزود .

بنابراین مجموعه این شرایط ایجاب مینماید نظام مدیریت شهری متحول شود که اکنون این امر ، فرایند و دوره گذار خود را با طول مدت 22 سال در پنج دوره عمر شوراهای اسالمی شهر دوره ششم باید و قطعا سپری کرده است و حتما دوره عبور از فرایندهای موقتی و تفاهمی به رسمی و قانونی در تحقق مدیریت یکپارچه شهری باشد , پنجشنبه 6 خرداد 1400 - 12:20:14 1 بازدید اریا بانو لینک کوتاه : https://www,banounews.

ir/fa/news/595481/ نظرات شما ارسال دیدگاه خطا : درج دیدگاه در کادر مربوطه الزامی میباشد ! خطا : درج کد امنیتی الزامی میباشد ! مخاطبان عزیز به اطلاع می‌رساند : از این پس با‌های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می‌توانید از امکان جستجوی ان عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز ارشیو این پایگاه بهره مند شوید , این امکان برای اولین بار در پایگاه‌های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای اریا برای مخاطبان عزیز ارائه می‌شود , امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد .

سایر مطالب روش‌های درمانی برای افتاب سوختگی عکس اریا عظیمی نژاد و پسرش در پردیس چارسو برای اکران فیلم « سیارک » حضور رییسی نامزد ریاست جمهوری در بازار بزرگ تهران واکسیناسیون بازیکنان تیم ملی و مربیان قبل از بازی‌های انتخابی جام جهانی سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر 1400 در پردیس سینمایی چارسو تیپ جدید صبا راد در هتل مجلل دبی استوری جنجالی تبریک پولاد کیمیایی به ابراهیم رییسی اقدامات توسعه ای اپراتور تلفن همراه کیش با هدف تحقق کیش شهر هوشمند کیش به عنوان پیشرو توسعه هوشمند در کشور از پهپادهای پستی جدید رونمایی کرد پهپاد‌های پستی کیش به عنوان نخستین پرنده‌های پستی کشور در این منطقه ازاد رونمایی شدند , این نوع واکسیناسیون باعث شیوع بیشتر کرونا می‌شود چرا سردرد می‌گیریم ؟ دیابتی‌های متقاضی انسولین قلمی در سامانه وزارت بهداشت ثبت نام کنند + فهرست مراکز اهنگ شنیدنی « بر باد رفته » از علی زند وکیلی را بشنویم اهنگ درخواستی / « شهر خاکستری » از محسن یگانه مسول حمایت از قربانیان اتش کور چهارشنبه سوری کیست تضاد منافع 17 نهاد دخیل در مدیریت شهری ساخت اچاری کاربردی با زنجیر دوچرخه ! جلادی که رکورد دار قتل بود جان سالم به در بردن بدنساز از سقوط پروانه پنکه ! 8 عضو بدن که بیانگر ویژگی‌های شخصیتی هستند فکر میکردین بازی دوز هم اپدیت داشته باشه ؟! عاقبت عبور از چراغ قرمز ! جراحی‌های زیبایی مردی که می‌خواهد شبیه به عروسک شود ! حیوانات چگونه یکدیگر را می‌شناسند ؟ تایم لپس زیبا از ابر ماه در انگلیس بادمجان شکم پر خوشمزه با کمترین میزان چربی « تمپورا میگو » یکی از نماد‌های غذا‌های ژاپنی خمیر یوفکا را فقط در 5 دقیقه بدون فر درست کنید پخت سوشی سبزیجات به روش کلاسیک ترشی « گوجه سبز » راحت‌ترین و خوشمزه‌ترین ترشی دنیا اموزش روش اصلی تهیه دسر خوشمزه تیرامیسو کرونا / کنترل اضطراب ناشی از همه‌گیری با رژیم غذایی استرس و اثر ان روی کبد چرب علل شایع سردرد چیست ؟ کرونا / تزریق واکسن کوپارس به مبتلایان دیابت و فشارخون کنترل شده کودکان چگونه در خانه‌های اپارتمانی انرژی خود را تخلیه کنند ؟ عروسک خرس خمیری بامزه بسازید جزییات ممنوعیت‌های کرونایی تعطیلات خرداد امکان رای دادن افراد مبتلا به کرونا وجود دارد خوانندگانی که قرار بود جلوی دوربین فیلم سینمایی بروند چهره‌ها / برزو ارجمند تولد بهتاش را تبریک گفت چهره‌ها / بازیگر « زوج یا فرد » از کودکی تا به امروز چهره‌ها / هانیه غلامی اهوازی می‌شود ادم گرسنه دین و ایمان ندارد ! چهره‌ها / سلفی رامین ناصر نصیر در پشت صحنه « روزهای ابی » بی پناهی پناهجویان ایرانی در اروپا به روایت یک مستند چهره‌ها / جشن الفبای پسر اقای کارگردان طالب زاده : رییس جمهور اینده باید کشور را از مخمصه نجات دهد ! مجید صالحی در فتوکال سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر.