روایتی متفاوت از داستان موفقیت و رقابت

۱۴۰۰/۰۳/۰۶ ۱۴:۳۴:۱۲


روایتی متفاوت از داستان موفقیت و رقابت مقالات بزرگنمایی : اریا بانو - خبرگزاری کتاب ایران / نویسنده رمان « اخرین کلکسیون » داستان سرسختی و رویارویی دو طراح مد معروف ، خلاقیت‌های هر کدام و رقابت ان‌ها را در دوران جنگ جهانی دوم را تعریف می‌کند , به تازگی کتاب « اخرین کلکسیون » نوشته جین مکین و ترجمه سایه صادقی توسط انتشارات چترنگ منتشر شده است , داستان این کتاب از سال 1938 اغاز می‌شود .

یعنی درست یک سال قبل از شروع جنگ جهانی دوم (1939) و اشغال لهستان توسط المان نازی ، هیتلر و تمام جنایت‌های پس از ان ,,.

, جنگ همه کشورهای اروپایی و از جمله فرانسه را تحت تاثیر قرار داد ؛ تا جایی که پاریس مرکز هنر و مد جهان روزی خالی از جها نگردان شد , فروشگاه‌های مد ، هتل‌ها و موزه‌ها یکی پس از دیگری بسته شدند و سایه جنگ و مرگ همه جا گسترانده شد .

راوی « اخرین کلکسیون » زن جوان و نقاش امریکایی ساکن اروپاست که به طور اتفاقی با دو طراح مشهور مد ان زمان یعنی « کوکو شنل » و رقیب دیرینه او « السا اسکیا پارلی » اشنا می‌شود ؛ و جالب انکه هردو نفر دست دوستی به سوی او دراز می‌کنند و او را امین و مورد اعتماد خود می‌دانند , زن جوان اما به تازگی از حادثه ای تلخ گذر کرده و دوران توام با غمی را می‌گذراند , او در حادثه تصادف رانندگی ، همسرش را از دست داده و البته به شکلی ناخواسته مسئول مرگ او نیز هست .

بنابراین وقتی از انگلستان به پاریس می‌اید ، بر اثر اتفاقاتی با این دو طراح اشنا می‌شود و داستان ان‌ها را به شکل موازی روایت می‌کند , و اما " کوکو شنل " و " السا اسکیاپارلی ": گابریل بونور " کوکو " شانل : طراح مد فرانسوی بود که در طراحی هایش رویکردی به فلسفه مدرن دارد , طراحی‌های او ساده ، جدی و در عین حال لوکس و گران قیمت هستند .

" السا اسکیاپارلی " که رقیب اصلی کوکو شنل بود ، از برجسته‌ترین چهره‌های مد بین دو جنگ جهانی شناخته می‌شود , طراحی‌های او به شدت تحت تاثیر سورئالیست هایی چون « سالوادور دالی » و « ژان کوکتو » بود , شاید در ظاهر امر با خواندن عنوان این کتاب ، خواننده تصور کند که با یک کتاب درباره مد ، تجمل گرایی ، زیبایی یا تشویق به مصرف گرایی رو به رو است .

کتابی پر از کینه توزی‌ها ، رقابت‌ها و حسادت‌های زنانه ! بر سر مسائلی چون لباس و ارایش و غیره ,,.

؛ اما در واقع این گونه نیست ! کوکو شنل ، زنی قدرتمند است , او هرگز در دایره سطحی‌نگری و زرق و برق قرار نگرفت , در واقع زندگی روی خشن خود را همواره به او نشان داده است .

شنل در کودکی به همراه خواهرش در پرورشگاه بزرگ شد , با سخت‌گیری های معمول این مکان‌ها ,.

, دنیایی بدون رنگ و خاکستری , او در کودکی بسیار درد و گرسنگی کشید .

اسکیاپارلی هم که زندگی و کودکی بهتری نسبت به کوکو داشت ، زنی لایق و قدرتمند بود , انها شهرت خود را در جریان جنگ با چنگ و دندان نگه داشتند و پس از ان دوباره درخشیدند , هرچند که دوران پسا جنگ ، رهاوردهای فرهنگی جدیدی داشت و نسل جدیدی از طراحان مد را به عرصه رقابت اورد .

« اگر درون اتش نمک بپاشید ، شعله هایی ابی به وجود می‌ایند , اگر به زخم نمک بپاشید ، درد را تازه و شدیدتر می‌کند , دیدن افرادی که به یکدیگر مهر می‌ورزند ، نمکی است بر زخم من ؛ مانند شعله ای ابی است که تمام وجودم را در بر می‌گیرد .

ابی بهترین نمایانگر تضاد درونی است ؛ مثل نیاز به دوست داشتن و دوست داشته شدن ,,.

ابی رنگ لباسی است که السا اسکیاپارلی کوچک در اتاق زیر شیروانی پیدا کرد ؛ ابی رنگ جلد رمان‌های بی ارزشی است که کوکو شنل در اتاق زیر شیروانی یتیم خانه پیدا کرد ,,.

» ( از متن کتاب ) قدرت و نفوذ این دو زن چنان بود که در دوران جنگ به راحتی مصون مانند و حتی پس از جنگ وقتی کوکو به همکاری با المان‌ها متهم شد ، نامه چرچیل او را از زندان افتادن در امان نگه داشت , داستان کتاب ، بسیار جذاب و هیجان برانگیز است , از این جهت که شخصیت‌ها و اتفاقات بر اساس واقعیت تاریخی روایت شده‌اند و به شکی مستند گونه هستند .

مستندبودن ان که البته با تخیل نویسنده رنگ امیزی شده ، برای مخاطب جالب توجه است , در تمام طول اثر شاهد رقابت‌ها و رویارویی این دو طراح بزرگ هستیم ؛ هرچند که در ظاهر به یکدیگر احترام می‌گذارند , هرچند که در خطوط کتاب مدام با کلماتی چون لباس ، پارچه ، روبان ، رنگ و .

,, رو به رو هستیم ؛ اما در خطوط نانوشته متن ، صدای سهمگین و تاریک جنگ و ناامیدی به گوش می‌رسد .

در واقع نویسنده از یک سال قبل از اغاز جنگ ، داستان را شروع و تا پایان جنگ ان را ادامه می‌دهد و در طی این دوران شاهد غم‌ها ، شادی‌ها و مرگ‌های بسیار و سرسختی انسان‌ها هستیم , « در ژانویه ان سال مجله تایم ، هیتلر را مرد سال انتخاب کرد , چارلی نسخه ای از ان مجله را فرستاد و یادداشت کوتاهی روی ان گذاشته بود : " برگردخونه .

" روی جلد تصویر ترسناکی از هیتلر بود : اخمو و شیطانی ، در حال نواختن ارگ ؛ بالای ارگ تصویر عظیمی از چرخ اعدام و بدن‌های معدوم شده اویزان بود , مجله را به اسکیاپ نشان دادم و او از ترس لرزید ,.

,» ( از متن کتاب ) زبان اثر سلیس و روان است , خواننده همچون بیننده یک فیلم ملودرام گاهی نمی‌تواند کتاب را بر زمین بگذارد .

جغرافیای اثر کاملا ملموس و واقعی است , اتمسفر موجو در اثر باعث به هم پیوستگی فضا شده و خواننده به راحتی به فضای داستان وارد می‌شود که البته دلیل ان ترجمه قابل تحسین مترجم اثر است ؛ چراکه داستان دارای " کوهیرنس " یا همان انسجام متن است که جز با چیره دستی مترجم میسر نیست , « نمایش کلکسیون جدید لباس رنگین کمانی از احساسات بود : قرمز هیجان انگیز ، ابی عصبی ، زرد امیدوار ، بنفش حسرت .

ماه‌ها بود که کوکو و اسکیاب و طراحان دیگر روی طرح‌ها ، و سبک‌های جدید کار می‌کردند ؛ تعداد خیلی زیادی از انها فقط با رقیبانشان رقابت نمی‌کردند ؛ بلکه با سابقه خود در رقابت بودند , طراحان نباید خود را تکرار کنند ؛ با این حال کارشان باید به هویت برندشان نزدیک و قابل شناسایی باشد , مردم باید بتوانند لباس ان‌ها را تشخیص بدهند و بگویند : " اوه ، کار شنله " یا این کار اسکیا پارلیه .

مجموعه این فصلش جالبه ، نه ؟" این به نوعی شعبده بازی از طریق تخیل است ,» ( از متن کتاب ) داستان به شیوه راوی اول شخص روایت می‌شود , شخصیت‌ها زنده و پرقدرت به تصویر درامده‌اند و گاهی نمی‌توانیم به راحتی بگوییم که شخصیت اصلی و یا قهرمان اثر کیست ؟ و یا ضدقهرمان چه کسی است ؟ شاید حتی بتوانیم قهرمان این اثر را زندگی و ضدقهرمان ان را جنگ ، شرارت و قدرت طلبی برخی انسان‌ها بنامیم .

,, رمان " اخرین کلکسیون " در چاپ نخست خود با 700 نسخه از سوی نشر چترنگ منتشر شده است .

این کتاب 339 صفحه دارد و قیمت ان 68000 تومان است , گزارشگر : سارا سالک پنجشنبه 6 خرداد 1400 - 10:12:44 4 بازدید اریا بانو لینک کوتاه : https://www,banounews.

ir/fa/news/595436/ نظرات شما ارسال دیدگاه خطا : درج دیدگاه در کادر مربوطه الزامی میباشد ! خطا : درج کد امنیتی الزامی میباشد ! مخاطبان عزیز به اطلاع می‌رساند : از این پس با‌های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می‌توانید از امکان جستجوی ان عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز ارشیو این پایگاه بهره مند شوید , این امکان برای اولین بار در پایگاه‌های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای اریا برای مخاطبان عزیز ارائه می‌شود , امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد .

سایر مطالب رییس صداوسیما : متعهدانه و بی طرفانه در خدمت کاندیداها هستیم انجلینا جولی و قهرمان‌سازی تکراری فیلم‌های هالیودی چهره‌ها / تبریک علی کریمی برای تولد پسرش هیرسا منتخبی از حرف‌های « بهرام افشاری » در تئاتر جوجه تیغی به بهانه تولدش اوج چاپلوسی مدیری در سریال پاورچین ! کادوی جناب خان به پیمان رجبی و همسرش چطور « مهین » قاتل زنجیره ای شد ؟ امازون مالک مترو گلدوین مایر شد / سرنوشت جیمز باند تغییر نمی‌کند « تورج نصر » و حس خوب نوستالژیک در سالمندی نسخه جناب خان برای پیمان رجبی میکسی جالب از شادی‌های دهه شصتی در فیلم و سریال‌های ایرانی امید زندگانی : سال 98 کاملا بیکار و اکنون کم کارم خط تولید اسپلیت میتسوبیشی گسترش یافت تغییرات اقلیمی منجر به افزایش نرخ مرده‌زایی می‌شود جدید‌ترین عکس‌ها از ماه گرفتگی اخیر ماه گرفتگی 5 خرداد از رصدخانه گریفیث لس انجلس پولدارترین بازیگران تاریخ سینما را بشناسید پایش سلامت قهرمانان المپیکی به دقت در حال انجام است گفت وگو با رییس دپارتمان بازی جوانمردانه درباره خشونت هفته‌های اخیر در فوتبال ایران گام نخست محکم برداشته شود اندو : مثل جام جهانی 2014 بازهم صعود می‌کنیم رای فدراسیون به نفع سایپا عادلانه بود ؟ نتایج در زمین رقم بخورد پرسپولیس قهرمان می‌شود نقطه قوت تیم ملی خط حمله است شبیه‌سازی فینال لیگ اروپا با لگو رکوردشکنی کاوانی با شیاطین سرخ درخواست بحرین برای تست کرونا پیش و پس از ورود به منامه تمدید قرارداد سرمربی تیم طارمی با دستمزد 3 میلیون یورویی نفرین جان‌تری / طلسمی که پابرجا ماند ! خشم راشفورد / خیر سرش معلم ریاضی هم هست ! گریه یک ستاره / قهرمانی بماند برای فصل بعد افضلی فرد : رد صلاحیت اینچه درگاهی ، توهین به جامعه ژیمناستیک بود تنیسور مطرح ژاپنی پردرامدترین ورزشکار زن جهان شد نوزایی : احیاء چوگان با کمک بخش خصوصی و دولتی امکان‌پذیر است دغدغه جدی برای تیم ملی / زبان انگلیسی دردسرساز نشود ! پایان فصل برای شیخ و میلیچ ؟ سیدجلال با قرارداد 2/2 میلیاردی می‌ماند یک رویای دور از دسترس در فکر بارسلونا الگری جانشین زیدان می‌شود « اریک کارل » نویسنده محبوب کتاب‌های کودک از دنیا رفت 7 مصیبت نویسندگی از نگاه رابرت دنیرو روش‌های درمانی برای افتاب سوختگی عکس اریا عظیمی نژاد و پسرش در پردیس چارسو برای اکران فیلم « سیارک » حضور رییسی نامزد ریاست جمهوری در بازار بزرگ تهران واکسیناسیون بازیکنان تیم ملی و مربیان قبل از بازی‌های انتخابی جام جهانی سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر 1400 در پردیس سینمایی چارسو تیپ جدید صبا راد در هتل مجلل دبی استوری جنجالی تبریک پولاد کیمیایی به ابراهیم رییسی اقدامات توسعه ای اپراتور تلفن همراه کیش با هدف تحقق کیش شهر هوشمند کیش به عنوان پیشرو توسعه هوشمند در کشور از پهپادهای پستی جدید رونمایی کرد.
لهستان فرانسه پاریس اروپاست انگلستان ارگ رصدخانه گریفیث لس انجلس پولدارترین منامه پردیس چارسو تهران پردیس سینمایی چارسو هتل مجلل دبی کیش کیش شهر هوشمند کیش خبرگزاری کتاب ایران انتشارات چترنگ المان نازی اروپایی امریکایی فرانسوی المان پایگاه های خبری تحلیلی گروه رسانه ای اریا فوتبال ایران پرسپولیس کاوانی بحرین ژاپنی تیم ملی زبان انگلیسی بارسلونا اریا بانو جین مکین سایه صادقی هیتلر کوکو شنل السا اسکیا پارلی امین السا اسکیاپارلی گابریل بونور کوکو شانل سالوادور دالی ژان کوکتو شنل ابی کوکو چرچیل چارلی سارا سالک انجلینا جولی علی کریمی بهرام افشاری مدیری جناب خان پیمان رجبی مهین جیمز تورج نصر راشفورد افضلی فرد اینچه درگاهی شیخ میلیچ سیدجلال الگری جانشین زیدان اریک کارل رابرت دنیرو اریا عظیمی نژاد رییسی صبا راد پولاد کیمیایی ابراهیم رییسی رییس صداوسیما رییس دپارتمان بازی جوانمردانه سرمربی تیم طارمی جنگ جهانی دوم جنگ جهانی دوم 1939 جام جهانی 2014 لیگ اروپا جام جهانی سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر 1400