رابطه شاغل شدن خانم‌ها و اقتدار شوهرشان

۱۴۰۰/۰۳/۰۶ ۱۴:۳۵:۴۱


رابطه شاغل شدن خانم‌ها و اقتدار شوهرشان خانواده بزرگنمایی : اریا بانو - کار کردن خانم‌ها بیرون از خانه نیاز به یک سری ملاحظات توسط زن و شوهر دارد تا به زندگی مشترک زوج اسیب نرسد این روزها تعداد خانم‌های شاغل نسبت به چندین سال قبل ، افزایش یافته است , اتفاقی که شاید نیاز به یک سری فرهنگ‌سازی ها درباره ان احساس می‌شود اما به دلایل مختلفی ، کمتر به ان توجه شده است , مثلا یکی از پیامک‌های مخاطبان زندگی سلام در این باره را بخوانید : « از خانم هایی بنویسید که وقتی دست شان می‌رود در جیب خودشان و سرکار می‌روند ، دیگر احترام شوهرشان را نگه نمی‌دارند و اقتدارش را به سخره می‌گیرند .

» داستان امروز و تحلیل روان شناسانه ان ، در همین باره است , با ما همراه باشید , داستان چالش‌های یک زوج بعد از شاغل شدن خانم قبل از این که زن به کلینیک برسد ، مرد به تنهایی به کلینیک امده بود تا به گفته خودش اطلاعات لازم را در اختیار روان شناس قرار دهد .

با عجله روبه روی من نشست و شروع به صحبت کرد : « خانم دکتر باور کنید از وقتی زن من رفته سر کار و دستش رفته توی جیب خودش ، اصلا یه ادم دیگه شده ! دیگه مثل قبل از من حساب نمی‌بره ، دیگه اون احترامی که باید رو به من نمی‌ذاره ! خدا نکنه بخواد یه قرون از حقوقش رو برای زندگی خرج کنه ، اون قدر منت می‌ذاره که اعصاب ادم رو خرد می‌کنه ! این زن اصلا جنبه سر کار رفتن نداره ، می‌خوام شما متقاعدش کنید که دیگه سر کار نره و بشینه تو خونه !» کمی فکر کردم و گفتم : « فرمودید همسرتون از وقتی سر کار می‌ره دیگه از شما حساب نمی‌بره ؟ مگه به نظرتون زن باید از شوهرش حساب ببره ؟» مرد با حالت حق به جانبی گفت : « بله ، بالاخره زنی گفتند ، مردی گفتند ، از قدیم گفتند مرد باید توی خونه خودش اقتدار داشته باشه !» گفتم : « به نظرتون اقتدار داشتن یعنی همسرتون از شما حساب ببره ؟ من تا حالا فکر می‌کردم اقتدار داشتن یعنی این که مرد مثل ستون و تکیه گاه امن و محکمی برای خانواده‌اش باشه ، یعنی ضعیف و شکننده نباشه ,,.

» در همین حین ، زن وارد اتاق شد , بعد از کمی صحبت و پرس و جو ، سفره دلش را باز کرد و گفت : « خدا می‌دونه از وقتی میرم سر کار چقدر شوهرم بهونه گیر شده و اذیتم می‌کنه ، یه ذره شرایط من رو درک نمی‌کنه ، حاضر نیست هیچ کمکی توی کار خونه به من بکنه , هر وقت ازش کمک می‌خوام بر می‌گرده می‌گه اصلا اجازه نمی‌دم بری سرکار ! اون وقت توقع دارید وقتی قراره حقوقم رو خرج زندگی کنم ، منت نذارم ؟ اعتراض نکنم ؟» زن دل پری داشت و حرف‌ها و شکایت هایش تمامی نداشت .

احتمالا شما هم قبول دارید که مشکل اصلی ان‌ها شاغل بودن خانم نبود بلکه افکار و عقاید غلطی بود که هر دو نفر در ذهن داشتند , نظر کارشناس مقصر اصلی ، نداشتن درک وهمدلی شاید جالب باشد بدانید بسیاری از اوقات ، مردها از کسب درامد و استقلال مالی همسران شاغل خود دچار استرس می‌شوند , در تحقیقی که به تازگی روی شش هزار زوج در امریکا انجام شد ، مشخص شد مردانی که همسرانشان درامد بالایی دارند ، از اضطراب بیشتری رنج می‌برند و احتمالا گاهی اوقات این اضطراب خود را به شکل رفتارهای عصبی و فکر نشده ، زودرنجی یا کم اهمیت نشان دادن شغل و درامد همسر نشان می‌دهند .

از طرف دیگر ، گاهی اوقات یک زن شاغل باید به اندازه دو نفر کار کند زیرا هم مسئولیت‌های محیط کار و هم وظایف بی شمار درون خانه همچون رسیدگی به امور بچه‌ها ، پخت و پز و نظافت منزل و ,,.

بر عهده اوست و مسلما چنین شرایطی موجب وارد شدن فشاری مضاعف بر او می‌شود , تحمل فشار ، زمانی سخت تر می‌شود که زن ، هیچ گونه درک و حمایتی از جانب همسر خود دریافت نکند , برخی از شوهرها در چنین شرایطی ، به جای کمک در امور منزل و برداشتن باری از روی دوش همسر خود ، توقعات شان را افزایش می‌دهند یا مدام بر همسر شاغل خود خرده می‌گیرند .

همچنین ممکن است برخی خانم‌ها به دلیل سهم داشتن در امور مالی خانه ، مرد را دست کم بگیرند و او را تحقیر کنند , وقتی در خانه فضای درک و همدلی وجود نداشته باشد ، شاغل بودن زن هم مثل بسیاری از امور دیگر ، می‌تواند موجب اسیب هایی شود , باورهای اشتباهی که باید اصلاح شود برخی از اقایان این گونه گمان می‌کنند که کار کردن زن در بیرون از منزل ، موجب کاهش اهمیت و قدرت و اقتدار مرد در خانه می‌شود .

در نتیجه ، ممکن است به هرگونه نشانه ای حساس شوند و هر رفتار یا گفتاری از جانب همسر خود را مصداقی برای کاهش قدرت خود بدانند و برخی اوقات ، واکنش شدید نشان دهند تا قدرت خود را به نمایش بگذارند , در حالی که در یک خانواده سالم کسی در پی قدرت طلبی نیست بلکه اعضا تلاش می‌کنند به رشد و شکوفایی یکدیگر کمک کنند , اقتدار و استحکام ، چیزی است که باید در ذات یک مرد باشد و شاغل بودن یا نبودن زن ، نقشی در ان ندارد .

منظور از مقتدر بودن مرد ، این است که همچون ستونی باشد که هنگام توفان‌های زندگی ، سایر اعضا بتوانند به او تکیه کنند , برخی خانم‌ها هم عقیده دارند همه خرج زندگی به عهده مرد است و زن ، فقط باید مصرف کننده باشد و اگر به دلیل اشتغال و کسب درامد ، بخشی از خرج و مخارج زندگی را به عهده بگیرند ، مدام بر همسر خود یا سایر اعضا منت می‌گذارند و حتی ممکن است برخورد تحقیرامیزی با همسر خود داشته باشند , این در حالی است که اساس زندگی مشترک بر مبنای « همکاری » است و اگر هر یک از زوج‌ها بتوانند در زمینه ای به یکدیگر کمک کنند ، هر دو از ثمره ان سود خواهند برد .

چند توصیه به چنین زن و شوهرهایی در اخر توصیه می‌کنیم زنان شاغل ، تلاش کنند با ابراز محبت و احترام به همسر ، اضطراب پنهانی را که ممکن است درون همسرشان وجود داشته باشد ، کاهش دهند و در امور مالی ، خود را از همسر جدا ندانند , اقایان هم با درک و همدلی بیشتر ، از سخت‌گیری به همسر شاغل خود بپرهیزند و تا حد توان ، در امور منزل و بچه‌ها به او کمک کنند , زوج‌ها باید تلاش کنند وقت بیشتری را به یکدیگر اختصاص دهند ، تفریح و گفت و گوی بیشتری در کنار یکدیگر داشته باشند و برنامه ریزی کنند تا برخی از امور خانه را به صورت مشترک و با هم انجام دهند تا هم فرصت بیشتری برای با هم بودن داشته باشند و هم از همکاری یکدیگر بهره ببرند .

گاهی فقط کافی است عقاید غلط و سبک رفتار خود را تغییر دهیم تا زندگی مشترک بهتری داشته باشیم , پنجشنبه 6 خرداد 1400 - 9:04:40 am 7 بازدید اریا بانو لینک کوتاه : https://www,banounews.

ir/fa/news/595418/ نظرات شما ارسال دیدگاه خطا : درج دیدگاه در کادر مربوطه الزامی میباشد ! خطا : درج کد امنیتی الزامی میباشد ! مخاطبان عزیز به اطلاع می‌رساند : از این پس با‌های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می‌توانید از امکان جستجوی ان عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز ارشیو این پایگاه بهره مند شوید , این امکان برای اولین بار در پایگاه‌های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای اریا برای مخاطبان عزیز ارائه می‌شود , امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد .

سایر مطالب رییس صداوسیما : متعهدانه و بی طرفانه در خدمت کاندیداها هستیم انجلینا جولی و قهرمان‌سازی تکراری فیلم‌های هالیودی چهره‌ها / تبریک علی کریمی برای تولد پسرش هیرسا منتخبی از حرف‌های « بهرام افشاری » در تئاتر جوجه تیغی به بهانه تولدش اوج چاپلوسی مدیری در سریال پاورچین ! کادوی جناب خان به پیمان رجبی و همسرش چطور « مهین » قاتل زنجیره ای شد ؟ امازون مالک مترو گلدوین مایر شد / سرنوشت جیمز باند تغییر نمی‌کند « تورج نصر » و حس خوب نوستالژیک در سالمندی نسخه جناب خان برای پیمان رجبی میکسی جالب از شادی‌های دهه شصتی در فیلم و سریال‌های ایرانی امید زندگانی : سال 98 کاملا بیکار و اکنون کم کارم خط تولید اسپلیت میتسوبیشی گسترش یافت تغییرات اقلیمی منجر به افزایش نرخ مرده‌زایی می‌شود جدید‌ترین عکس‌ها از ماه گرفتگی اخیر ماه گرفتگی 5 خرداد از رصدخانه گریفیث لس انجلس پولدارترین بازیگران تاریخ سینما را بشناسید پایش سلامت قهرمانان المپیکی به دقت در حال انجام است گفت وگو با رییس دپارتمان بازی جوانمردانه درباره خشونت هفته‌های اخیر در فوتبال ایران گام نخست محکم برداشته شود اندو : مثل جام جهانی 2014 بازهم صعود می‌کنیم رای فدراسیون به نفع سایپا عادلانه بود ؟ نتایج در زمین رقم بخورد پرسپولیس قهرمان می‌شود نقطه قوت تیم ملی خط حمله است شبیه‌سازی فینال لیگ اروپا با لگو رکوردشکنی کاوانی با شیاطین سرخ درخواست بحرین برای تست کرونا پیش و پس از ورود به منامه تمدید قرارداد سرمربی تیم طارمی با دستمزد 3 میلیون یورویی نفرین جان‌تری / طلسمی که پابرجا ماند ! خشم راشفورد / خیر سرش معلم ریاضی هم هست ! گریه یک ستاره / قهرمانی بماند برای فصل بعد افضلی فرد : رد صلاحیت اینچه درگاهی ، توهین به جامعه ژیمناستیک بود تنیسور مطرح ژاپنی پردرامدترین ورزشکار زن جهان شد نوزایی : احیاء چوگان با کمک بخش خصوصی و دولتی امکان‌پذیر است دغدغه جدی برای تیم ملی / زبان انگلیسی دردسرساز نشود ! پایان فصل برای شیخ و میلیچ ؟ سیدجلال با قرارداد 2/2 میلیاردی می‌ماند یک رویای دور از دسترس در فکر بارسلونا الگری جانشین زیدان می‌شود « اریک کارل » نویسنده محبوب کتاب‌های کودک از دنیا رفت 7 مصیبت نویسندگی از نگاه رابرت دنیرو روش‌های درمانی برای افتاب سوختگی عکس اریا عظیمی نژاد و پسرش در پردیس چارسو برای اکران فیلم « سیارک » حضور رییسی نامزد ریاست جمهوری در بازار بزرگ تهران واکسیناسیون بازیکنان تیم ملی و مربیان قبل از بازی‌های انتخابی جام جهانی سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر 1400 در پردیس سینمایی چارسو تیپ جدید صبا راد در هتل مجلل دبی استوری جنجالی تبریک پولاد کیمیایی به ابراهیم رییسی اقدامات توسعه ای اپراتور تلفن همراه کیش با هدف تحقق کیش شهر هوشمند کیش به عنوان پیشرو توسعه هوشمند در کشور از پهپادهای پستی جدید رونمایی کرد.