پنج دلیلی که باعث شکست خوردن رابطه عاطفی می‌شود

۱۴۰۰/۰۳/۰۶ ۱۴:۳۵:۴۱


پنج دلیلی که باعث شکست خوردن رابطه عاطفی می‌شود خانواده بزرگنمایی : اریا بانو - برخورداری از رابطه عاطفی موفق یکی از لذت بخش‌ترین دستاوردهای هر فرد در زندگی است ، چرا که چنین رابطه ای باعث می‌شود تا فرد در خلال دردها ، مشکلات و چالش‌های زندگی از نظر احساسی پشتوانه ای محکم داشته باشد , زوجین اغلب با عشق و علاقه زندگی مشترک خود را اغاز می‌کنند اما با گذشت زمان رابطه عاشقانه ان‌ها رو به سردی رفته و از شور و هیجان اولیه شان کاسته می‌شود , عشق مانند یک گلدان نیاز به توجه و رسیدگی دارد و در صورت عدم رسیدگی رابطه عاشقانه به مرور زمان سرد می‌شود .

سرد شدن رابطه زوجین در هر مرحله ای از ازدواج ممکن است پیش بیاید ، بنابراین زوجین برای جلوگیری از سرد شدن رابطه عاشقانه ، باید علت سرد شدن رابطه و تغییر رفتارهای همسر را یافته و در این راستا قدمی بردارند , خودپسندی ، خودشیفتگی خودپسندی موجب می‌شود تا فرد در انواع تصمیم‌گیری های روزانه ، تنها به خود بیاندیشد و دیگری را از یاد ببرد یا به او بی توجه باشد , اگر فرد حاضر نباشد در امور منزل یا نگهداری از فرزندان به اندازه همسر خود مشارکت کند ، همسر احساس می‌کند برای او ارزش قائل نیست و از او می‌رنجد .

خودشیفتگی افتی دیگر در رابطه عاطفی است , این اختلال روانی باعث می‌شود فرد خود را بی نهایت جذاب بپندارد ، نتواند با دیگران هم دردی کند و برای رسیدن به اهداف خود از دیگران سوء استفاده کند , بی مسئولیتی ، ولنگاری و مواردی از این دست از جمله نتایج این اختلال است .

در اولویت قرار ندادن رابطه متاسفانه در مدارس و دانشگاه‌ها به افراد اموزش نمی‌دهند که چطور روابطی موفق با دیگران مانند همسر و همراه اینده خود داشته باشند ، چرا که در اولویت قرار دادن رابطه ای که افراد در ان هستند سنگ بنای ان رابطه است و در صورت عدم توجه خیلی زود به بن بستی عاطفی برخورد خواهند کرد , رابطه شما با طرف مقابل همواره به توجه و رسیدگی نیاز دارد , اگر به بهانه وجود بچه‌ها در زندگی از هم دور شوید ، به تدریج فاصله‌ها پررنگ و پررنگ تر می‌شوند .

یادتان باشد اگر کمتر با شریک زندگی تان وقت بگذرانید ، روابط جسمی و عاطفی تان را محدود کنید ، کمتر از ارزوها و رویاهایتان با یکدیگر صحبت کنید ، بین شما دو نفر دره ای عمیق شکل می‌گیرد , انفجار خشم و عصبانیت روابط مخدوش توام با داد و فریادهای بی منطق افراد را به ورطه منفی‌نگری و بدزبانی نسبت به هم می‌کشاند , روابط میان دو نفر باید تحت مدیریت و کنترل باشد .

اگر زوجین نتوانند عصبانیت و خشم خود را به درستی مدیریت کنند ، نتیجه ان چیزی جز استرس مزمن نخواهد بود , بی وفایی اعتماد خاکی است که در ان عشق و رابطه مستحکم می‌روید , اگر اعتماد افراد به یکدیگر خدشه دار شود ، ادامه رابطه به راه رفتن با زخمی ناسور در پاها می‌ماند .

خیانت مقوله ای بسیار پیچیده است که اگر رخ دهد ، باعث ایجاد خشم و رنج فراوان در طرف خیانت دیده می‌شود و متزلزل شدن اعتماد میان افراد عواقبی نظیر ایجاد حس ناامنی ، حسادت و احساساتی از این قبیل را به همراه خواهد داشت , صداقت همواره راه حل خوبی برای حل مشکلات مختلف است , بی احترامی در رابطه رابطه عاطفی و احساسی که به شکل‌گیری پیوندی دائمی می‌انجامد بسیار عجیب تر و پیچیده است ، سیاری از شکست‌های عاطفی و احساسی به خاطر خللی که در رابطه زوجین پیش امده ، رخ می‌دهد ، چرا که تحقیر و سرزنش ان روی سکه احترام و همراهی است .

اگر زوجین یکدیگر را سرزنش و تحقیر کنند ، نسبت به هم بدزبان باشند ، دچار سوءتفاهم شده و علاقه شان به یکدیگر را از دست می‌دهند , تحقیر و سرزنش ویرانگر رابطه است , جاوید ثمودی روانشناس در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان ، با اشاره به اهمیت بررسی عوامل مهم در ایجاد رابطه ای سرد میان زوجین اضهار کرد : گاهی با همسرانی مواجه می‌شویم که مدت هاست نسبت به یکدیگر مهر ، علاقه و دوستی ندارند و حتی گاهی اوقات رابطه ان‌ها در بستری از خشم ، نفرت ، کینه و بی مهری پیش می‌رود .

وی افزود : در این شرایط ان‌ها کماکان به زندگی مشترک خود ادامه می‌دهند ، اما این افراد همواره دلایلی برای این نوع رابطه دارند مانند عدم تفاهم و درک متقابل ، پشیمانی از انتخاب ، مشکلات اقتصادی و ,,.

, اشاره کرد , این روانشناس با بیان ضرورت ارزیابی صحیح علل ارتباط سرد عاطفی افزود : در این شرایط هر یک از زوجین به تناسب دیدگاه فکری و شخصیتی خود بهانه‌های خاص خود را داشته و علت‌های متفاوتی را برای این رابطه سرد بر می‌شمارند .

ثمودی با بیان اینکه اکثر زوجین در بررسی علل سردی رابطه عاطفی خود انگشت اتهام را به سوی همسر خویش نشانه می‌روند ، تصریح کرد : اگر با نگاهی کارشناسانه و فارغ از جانبداری به این معضل بپردازیم دلایل ان می‌تواند سردی روابط زوجین باشد , وی ادامه داد : ازدواج اجباری و بدون علاقه دوطرفه ، عدم وجود اشتراکات فکری و اعتقادی ، عدم وجود نیازهای عاطفی مشترک ، مشغله‌های ذهنی و فکری ، عدم باورها و اعتقادات مذهبی ، ضعف شخصیتی و عدم پایبندی به اصول اخلاقی ، عدم داشتن درک صحیح از رابطه زناشویی و معنای ازدواج از مهم‌ترین این علل به شمار می‌روند , ازدواج‌های اجباری و تاثیر ان بر سردی رابطه عاطفی زوجین این روانشناس با اشاره به وقوع ازدواج‌های اجباری در ایجاد رابطه سرد عاطفی افزود : یکی از بارزترین دلایلی که موجب سردی روابط می‌شود وقوع ازدواج‌های اجباری است و این اتفاق خصوصا در جوامع سنتی و فرهنگ هایی که دیدگاه مردسالارانه دارند بیشتر دیده می‌شود .

ثمودی ادامه داد : پایبندی به اصل رعایت سنت‌ها و خرافه‌های ناشی از خرده فرهنگ‌های نادرست باعث شده بسیاری از افراد در سنین جوانی و حتی نوجوانی بدون علاقه فردی وارد رابطه زناشویی با کسی بشوند که حتی شناخت کافی نسبت به او ندارد , وی در خصوص دیگر علل ایجاد رابطه سرد میان زوجین ، افزود : عدم توجه به لزوم وجود اشتراکات فکری و اعتقادی میان زن و مرد از دیگر علل مهم در این زمینه است ، به طوری که نااگاهی خانواده‌ها و جوانان در اکثر اوقات باعث می‌شود که معیارهای اساسی برای ازدواج نادیده گرفته شده و معیارهای ظاهری و کم ارزش ازدواج را به سردی کشانده است , این روانشناس عنوان کرد : بی توجهی به نیازهای عاطفی یکدیگر موجب سرخوردگی زوجین می‌شود که وجود باورهای نادرست تحت عنوان نجابت و حیا جوانان را مجبور می‌کند تا از دانستن و شناختن نیازهای عاطفی و احساسی خویش صرف نظر کنند .

ثمودی روانشناس تصریح کرد : از ان جا که هدف اصلی ازدواج یافتن یک همراه و همسر مناسب و مکمل هست ، این امر مهم است تا افراد قبل از کمک گرفتن از مشاوران مناسب و مجرب در امر ازدواج به درک درستی از اهداف و نیازهای خود برسند , وی افزود : زوج‌ها باید قبل از ازدواج با نگاهی واقع گرایانه و منطقی و به دور از خرافه یا خیال پردازی به انتخاب همسر مناسب با خواسته‌ها و روحیات خود بپردازند , نقش مشکلات اقتصادی در سردی رابطه عاطفی زوج‌های جوان وی مشکلات اقتصادی و شغلی را از دیگر علل این رابطه برشمرد و عنوان کرد : گاه زوجین خود را چنان درگیر مسائل اقتصادی می‌کنند که از نیازهای عاطفی یکدیگر غافل می‌شوند که این معضل با اندکی هوشمندی و همفکری زوجین در برنامه ریزی منسجم اقتصادی و کاهش توقعات رفع می‌شود .

وی گفت : توجه به اولویت‌های حقیقی ، طراوت و گرمای زندگی زوجین را حفظ می‌کند ، از این رو با تکیه بر اعتقادات مذهبی و باورهای درونی می‌توان کانون پرمهری را در خانواده ایجاد کرد , وی خاطرنشان کرد : عدم درک صحیح از ازدواج و بی توجهی به ضعف‌های عاطفی و رفتاری نقش مهمی در ایجاد ارتباط سرد عاطفی میان زوجین دارد که این معضل ناشی از فقر دانش و بی اطلاعی افرادی است که تنها به دلیل فشار اجتماع ، والدین و حلقه اشنایان پا به میدان ازدواج می‌گذارند , پنجشنبه 6 خرداد 1400 - 9:02:46 am 7 بازدید اریا بانو لینک کوتاه : https://www.

banounews,ir/fa/news/595417/ نظرات شما ارسال دیدگاه خطا : درج دیدگاه در کادر مربوطه الزامی میباشد ! خطا : درج کد امنیتی الزامی میباشد ! مخاطبان عزیز به اطلاع می‌رساند : از این پس با‌های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می‌توانید از امکان جستجوی ان عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز ارشیو این پایگاه بهره مند شوید , این امکان برای اولین بار در پایگاه‌های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای اریا برای مخاطبان عزیز ارائه می‌شود .

امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد , سایر مطالب رییس صداوسیما : متعهدانه و بی طرفانه در خدمت کاندیداها هستیم انجلینا جولی و قهرمان‌سازی تکراری فیلم‌های هالیودی چهره‌ها / تبریک علی کریمی برای تولد پسرش هیرسا منتخبی از حرف‌های « بهرام افشاری » در تئاتر جوجه تیغی به بهانه تولدش اوج چاپلوسی مدیری در سریال پاورچین ! کادوی جناب خان به پیمان رجبی و همسرش چطور « مهین » قاتل زنجیره ای شد ؟ امازون مالک مترو گلدوین مایر شد / سرنوشت جیمز باند تغییر نمی‌کند « تورج نصر » و حس خوب نوستالژیک در سالمندی نسخه جناب خان برای پیمان رجبی میکسی جالب از شادی‌های دهه شصتی در فیلم و سریال‌های ایرانی امید زندگانی : سال 98 کاملا بیکار و اکنون کم کارم خط تولید اسپلیت میتسوبیشی گسترش یافت تغییرات اقلیمی منجر به افزایش نرخ مرده‌زایی می‌شود جدید‌ترین عکس‌ها از ماه گرفتگی اخیر ماه گرفتگی 5 خرداد از رصدخانه گریفیث لس انجلس پولدارترین بازیگران تاریخ سینما را بشناسید پایش سلامت قهرمانان المپیکی به دقت در حال انجام است گفت وگو با رییس دپارتمان بازی جوانمردانه درباره خشونت هفته‌های اخیر در فوتبال ایران گام نخست محکم برداشته شود اندو : مثل جام جهانی 2014 بازهم صعود می‌کنیم رای فدراسیون به نفع سایپا عادلانه بود ؟ نتایج در زمین رقم بخورد پرسپولیس قهرمان می‌شود نقطه قوت تیم ملی خط حمله است شبیه‌سازی فینال لیگ اروپا با لگو رکوردشکنی کاوانی با شیاطین سرخ درخواست بحرین برای تست کرونا پیش و پس از ورود به منامه تمدید قرارداد سرمربی تیم طارمی با دستمزد 3 میلیون یورویی نفرین جان‌تری / طلسمی که پابرجا ماند ! خشم راشفورد / خیر سرش معلم ریاضی هم هست ! گریه یک ستاره / قهرمانی بماند برای فصل بعد افضلی فرد : رد صلاحیت اینچه درگاهی ، توهین به جامعه ژیمناستیک بود تنیسور مطرح ژاپنی پردرامدترین ورزشکار زن جهان شد نوزایی : احیاء چوگان با کمک بخش خصوصی و دولتی امکان‌پذیر است دغدغه جدی برای تیم ملی / زبان انگلیسی دردسرساز نشود ! پایان فصل برای شیخ و میلیچ ؟ سیدجلال با قرارداد 2/2 میلیاردی می‌ماند یک رویای دور از دسترس در فکر بارسلونا الگری جانشین زیدان می‌شود « اریک کارل » نویسنده محبوب کتاب‌های کودک از دنیا رفت 7 مصیبت نویسندگی از نگاه رابرت دنیرو روش‌های درمانی برای افتاب سوختگی عکس اریا عظیمی نژاد و پسرش در پردیس چارسو برای اکران فیلم « سیارک » حضور رییسی نامزد ریاست جمهوری در بازار بزرگ تهران واکسیناسیون بازیکنان تیم ملی و مربیان قبل از بازی‌های انتخابی جام جهانی سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر 1400 در پردیس سینمایی چارسو تیپ جدید صبا راد در هتل مجلل دبی استوری جنجالی تبریک پولاد کیمیایی به ابراهیم رییسی اقدامات توسعه ای اپراتور تلفن همراه کیش با هدف تحقق کیش شهر هوشمند کیش به عنوان پیشرو توسعه هوشمند در کشور از پهپادهای پستی جدید رونمایی کرد.