13 کاربرد عجیب نوشابه در خانه داری و زندگی روزمره

۱۴۰۰/۰۳/۰۵ ۱۷:۲۲:۳۲


13 کاربرد عجیب نوشابه در خانه داری و زندگی روزمره خانه داری بزرگنمایی : اریا بانو - شاید شما نیز نوشابه را به دلیل مضرات فراوانش از سبد خریدتان حذف کرده باشید ؛ ولی کاربرد نوشابه فقط نوشیدن همراه غذا نیست ! نوشابه استفاده‌های فراوانی دارد ، از رفع بوی بد لباس تا شست وشوی ظروف و پاک کردن زنگ زدگی فلزات , در ادامه ، 22 کاربرد نوشابه را بیان می‌کنیم ؛ کاربردهایی که بسیاری از انها را تا به حال نشنیده‌اید , تا پایان مقاله با ما همراه باشید .

1, کاربرد نوشابه در اشپزی اگر نوشابه مزه خوبی دارد ، چرا از ان در اشپزی استفاده نکنیم ؟ این نوشیدنی گازدار ماده ای عالی برای تردکردن گوشت است , گاز موجود در نوشابه گوشت را نرم می‌کند .

6 ساعت یا 1 شب خواباندن گوشت در نوشابه ان را ترد می‌کند , گاهی از نوشابه در سس مرینیت مرغ و استیک استفاده می‌شود ، زیرا ان را خوش طعم می‌کند و زمان پخت را کاهش می‌دهد , معمولا نوشابه با سس غلیظی مانند سس کچاپ یا باربکیو ترکیب می‌شود .

از نوشابه در پخت کیک نیز می‌توان استفاده کرد , وقتی نوشابه به خمیر کیک اضافه می‌شود ، کیک را نرم و خوش مزه می‌کند , از این به بعد ، وقتی می‌خواهید کیک شکلاتی بپزید ، مقداری نوشابه را نیز به مواد کیک اضافه کنید .

2, ظاهری قدیمی دادن به عکس ها اگر به هنر و کارهای دستی علاقه دارید ، حتما این کاربرد نوشابه را دوست خواهید داشت , مقداری نوشابه داخل بطری اسپری بریزید و روی برگه یا عکس موردنظر اسپری کنید تا قدیمی و کهنه به نظر برسد .

باید مقدار کمی نوشابه را اسپری کنید تا کاغذ خراب نشود , می‌توانید اسفنجی را در نوشابه خیس کنید و به ارامی با ان به اطراف کاغذ ضربه بزنید , استفاده این روش کاغذ را چسبنده می‌کند ؛ بنابراین بادقت به ان دست بزنید تا کاغذ پاره نشود .

سپس چند دقیقه صبر کنید تا کاغذ خشک شود و ان را قاب کنید یا در البوم قرار دهید , هرگز از نوشابه هایی که رنگ خوراکی کاراملی ندارند استفاده نکنید ، وگرنه نتیجه کار چندان خوب نخواهد شد , 3.

کاربرد نوشابه در شست وشوی لباس ها شستن لباس هایی که لکه چربی یا خون دارند کار مشکلی است و ممکن است به چند بار شست وشو نیاز داشته باشند , می‌توان به جای لکه برهای گران قیمت ، از نوشابه استفاده کرد , برای این منظور ، مقداری نوشابه را در کنار مواد شوینده ماشین لباس شویی بریزید .

لکه‌ها از بین می‌روند و بوی بد لباس‌ها نیز برطرف می‌شود , همه اینها به علت اسیدکربنیک و اسیدفسفریک موجود در نوشیدنی‌های گازدار است , برای پاک کردن لکه ماژیک از روی لباس یا فرش نیز می‌توانید مقدار کمی نوشابه را روی لکه بریزید و بگذارید چند دقیقه بماند .

سپس قسمت موردنظر را با اب و صابون بشویید , نوشابه ارزان است و علاوه بر لباس ، لکه فرش ، مبلمان ، دیوارها و کف را نیز پاک می‌کند , برای برطرف کردن بوی بنزین می‌توانید از نوشابه استفاده کنید .

اگر با فراورده‌های نفتی کار کرده باشید ، می‌دانید که ازبین بردن بوی انها از روی لباس چقدر سخت است , ساده‌ترین و ارزان‌ترین راه برای برطرف کردن این بو ریختن یک قوطی نوشابه داخل ماشین لباس شویی و شستن لباس‌های بوگرفته است , البته فراموش نکنید خود نوشابه قهوه ای است ؛ بنابراین برای پارچه‌ها و لباس‌های روشن بهتر است که از روش‌های دیگری استفاده کنید .

4, جداکردن ادامس از روی موها و لباس ادامس چسبنده و ناخوشایند است و وقتی به موها می‌چسبد به سختی جدا می‌شود , بعضی‌ها در این شرایط فورا موهای چسبیده به ادامس را با قیچی جدا می‌کنند ! ولی نیازی نیست که مدل موهایتان را خراب کنید .

حتی اگر ادامس نرم باشد و در تمام موها پخش شده باشد ، با نوشابه می‌توانید تمام تکه‌های چسبناک ادامس را جدا کنید , نوشابه را خنک کنید و بادقت ان را روی بخشی از موها بریزید که به ادامس چسبیده است , سپس ادامس سفت می‌شود و می‌توانید ان را جدا کنید .

اگر ادامس به لباس چسبیده است ، مقداری نوشابه روی ان بریزید و بگذارید چند دقیقه بماند , سپس به ارامی و با لبه کند چاقو ان را از لباس جدا کنید , نباید نوشابه گازدار را روی سر خود بریزید ؛ زیرا مواد شیمیایی نوشابه کاملا اسیدی‌اند و می‌توانند کراتین موها را ضعیف کنند .

مقدار کافی از نوشابه را فقط روی قسمتی بریزید که به ادامس چسبیده است و پس از جداکردن ادامس نیز سرتان را با شامپو و نرم کننده بشویید , 5, کاربرد نوشابه در ازبین بردن زنگ زدگی این نوشیدنی گازدار ماده ای عالی برای ازبین بردن لکه‌های زنگ زدگی از روی فلزات است ، زیرا ph ان حدود 2.

8 و اسیدی است , اسیدفسفریک موجود در نوشابه موجب حل شدن خوردگی و شل شدن زنگ روی فلزات می‌شود و به اسانی می‌توان زنگ زدگی‌ها را از روی اشیا جدا کرد , اگر می‌خواهید از زنگ زدگی‌های زشت و ناخوشایند رها شوید ، شی ء زنگ زده را در لیوانی پر از نوشابه تازه فروکنید .

اگر شی ء موردنظر بزرگ است ، پارچه یا اسفنجی را در نوشابه خیس کنید و با ان زنگ‌ها را پاک کنید , پس از پایان کار نیز ان را اب کشی کنید و مواد چسبنده باقی مانده را بشویید , می‌توانید از این روش ساده برای هرچیزی مانند ابزار ، سکه ، کلید و قفل استفاده کنید .

6, درخشان کردن سکه ها اگر به جمع اوری سکه علاقه دارید ، عاشق این کاربرد نوشابه خواهید شد , برای درخشان کردن سکه‌ها می‌توانید انها را داخل لیوانی پر از نوشابه بریزید و بگذارید کمی در لیوان بمانند .

وقتی سکه‌ها را بیرون بیاورید ، می‌بینید که دوباره درخشان و نو شده‌اند , نوشابه چرک و الودگی‌های رسوب کرده روی سکه را از بین می‌برد , 7.

محوکردن رنگ مو اگر پس از رنگ کردن مو موهایتان تیره شده است و می‌خواهید انها را روشن کنید ، می‌توانید از نوشابه معمولی یا رژیمی استفاده کنید , اب کشی موها با نوشابه به سرعت رنگ مو را کم رنگ می‌کند , 8.

تمیزکردن توالت برای تمیزکردن کاسه توالت می‌توانیم از نوشابه استفاده کنیم , استفاده از نوشابه تمیزکردن توالت را ساده می‌کند و دیگر نگران بخارهای شیمیایی شوینده‌های قوی نخواهیم بود , اگر در کاسه توالت رسوبات اهک یا رسوبات دیگری تشکیل شده است ، نوشابه انها را تمیز می‌کند .

اسیدسیتریک ، اسیدفسفریک و اسیدکربنیک موجود در نوشابه لکه‌ها را تجزیه می‌کند , این مواد شیمیایی نتیجه گازدارکردن (carbonation) نوشابه‌اند و با طعم دهنده‌ها ارتباطی ندارند ؛ بنابراین از نوشابه‌های رژیمی نیز می‌توانید استفاده کنید , برای تمیزکردن توالت ، نوشابه را داخل کاسه بریزید .

اگر نمی‌خواهید دست هایتان کثیف شوند ، می‌توانید از بطری اسپری استفاده کنید , بگذارید نوشابه دست کم 1 ساعت روی سطح کاسه توالت بماند , برای رسیدن به بهترین نتیجه ، می‌توانید 1 شب صبر کنید .

پس از گذشت این زمان ، کاسه توالت را با اب بشویید , برای پاک کردن لکه‌های مقاوم نیز از برس توالت استفاده کنید , 9.

برطرف کردن خوردگی و زنگ زدگی باتری خودرو تجمع خوردگی در ترمینال باتری ( سرباتری )، در زمان استارت زدن مشکلاتی را ایجاد می‌کند , خوشبختانه نوشابه می‌تواند این خوردگی را حل کند , وقتی نوشابه روی باتری ریخته می‌شود ، اسیدیته اندک ان اسید باتری (h2so4) را ، که کاملا اسیدی است ، رقیق نمی‌کند .

با این حساب ، می‌توانیم از نوشابه برای تمیز کردن باتری‌های زنگ زده و پوسیده استفاده کنیم , پیش از استفاده از نوشابه ، حتما خودرو را خاموش کنید , سپس ، بادقت نوشابه را روی ترمینال باتری بریزید .

چند دقیقه صبر کنید تا خیس بخورد , سپس به ارامی خوردگی را بسابید و ان را با اب گرم بشویید تا چسبندگی ناشی از نوشابه از بین برود , بهتر است از پاک کننده یا برس طراحی شده برای تمیزکردن ترمینال باتری استفاده کنید .

10, تمیزکردن و یخ‌زدایی شیشه جلوی خودرو شست وشوی شیشه جلوی خودرو با اب و صابون زمان بر است , می‌توانید به جای ان از نوشابه استفاده کنید .

به ارامی مقداری نوشابه را روی شیشه جلوی خودرو بریزید و حدود 1 دقیقه صبر کنید , سپس با دستمالی مرطوب ، شیشه را پاک کنید , برای اب کردن یخی که در زمستان روی شیشه خودرو تشکیل می‌شود نیز می‌توانید از نوشابه استفاده کنید .

نوشابه را روی شیشه بریزید و بگذارید چند دقیقه بماند تا یخ خودبه خود جدا شود , توجه داشته باشید که نوشابه نباید مدت زیادی روی خودرو بماند ، زیرا حالت اسیدی ان به رنگ خودرو اسیب می‌زند , 11.

تمیزکردن و شستن ظروف نوشابه برای پاک کردن لکه‌های چربی و ازبین بردن لکه‌های غذای روی تابه و قابلمه فوق العاده است , نوشابه را در تابه یا قابلمه سوخته بریزید و ان را روی شعله گرم کنید , حدود نیم ساعت نوشابه را روی شعله قرار دهید و سپس ان را از روی شعله بردارید .

برای پاک کردن لکه‌های سخت ، از اسکاج یا ابر شست وشو استفاده کنید , برای غذاهای چسبیده ای مانند برنج یا ماکارونی ، که به راحتی جدا نمی‌شوند ، یا تمیزکردن سینی فر نیز می‌توانید از همین روش استفاده کنید , البته نباید سینی فر را روی شعله قرار دهید .

ابتدا نوشابه را در قابلمه ای گرم کنید و پس از سابیدن سینی فر ، نوشابه داغ را داخل ان بریزید و سپس سینی را با اب و مایع ظرف شویی بشویید , برای تمیزکردن غذاهای سوخته داخل ظروف نیز می‌توانید از نوشابه استفاده کنید , مقداری نوشابه را داخل ظرف بریزید و بگذارید چند دقیقه بماند .

مواد شیمیایی موجود در نوشابه ، دوده و سوختگی را شل می‌کند و با سابیدن ظرف ، به راحتی می‌توانید دوباره ان را تمیز و درخشان کنید , 12, پاک کردن ظروف مسی سیاه شده نوشابه در برطرف کردن سیاهی و کدری ظروف مسی قدیمی موثر است .

اسید موجود در نوشابه به حل شدن لکه‌های روی فلز کمک می‌کند , 13, فرکردن موها اسیدفسفریک موجود در نوشابه کوتیکول‌های مو را منقبض می‌کند و موجب افزایش فرهای طبیعی موها می‌شود ؛ بنابراین ، اگر به دنبال روشی ارزان برای فرکردن موهایتان هستید ، انها را با نوشابه بشویید .

چهارشنبه 5 خرداد 1400 - 12:14:05 pm 5 بازدید اریا بانو لینک کوتاه : https://www,banounews,ir/fa/news/594796/ نظرات شما ارسال دیدگاه خطا : درج دیدگاه در کادر مربوطه الزامی میباشد ! خطا : درج کد امنیتی الزامی میباشد ! مخاطبان عزیز به اطلاع می‌رساند : از این پس با‌های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می‌توانید از امکان جستجوی ان عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز ارشیو این پایگاه بهره مند شوید .

این امکان برای اولین بار در پایگاه‌های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای اریا برای مخاطبان عزیز ارائه می‌شود , امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد , سایر مطالب خواص باورنکردنی گلاب برای زیبایی و سلامتی 13 کاربرد عجیب نوشابه در خانه داری و زندگی روزمره ناگفته‌های سلامتی بانوان نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی افزایش 142 درصدی عبور کالاهای ترانزیتی از قلمرو ایران انتخابات و عبور از ایستگاه احراز صلاحیت ها فروش الماس کمیاب شکوفه گیلاس در یک حراجی به قیمت 29/3 میلیون دلار 5 سلبریتی که سبک زندگی شان شما را متعجب می‌کند با این ترفندها ، بدون ارایش زیبا شوید ثروتمند‌ترین بازیگران جهان را بشناسید شما از یک دختر سطح پایین برام رقیب ساختید جعفر دهقان : خانه ندارم ، مستاجر زنم هستم ! غذاهایی که اخر شب نباید خورد چرا زنبورهای عسل برای ادامه زندگی ما مهم‌اند ؟ مبارزه با تومور مغزی با دستکاری سلول‌های ایمنی فلج شده 25 عکس فوق العاده از حیات وحش رضا بابک در " مهمانی کاراییب " بهزاد فراهانی + عکس انتصاب غیرقانونی افشاریان از سوی عزیزی خادم ! طارمی پیشنهاد رسمی ندارد / مهدی در پورتو ماندنی است تعطیلات لیگ به سود استقلال شد بغض شبانه تارتار و عذرخواهی از میثاقی زمان جدایی‌ام از پرسپولیس رسیده بود رمزگشایی از شادی خاص مهاجم پرسپولیس واکنش ستاره استقلال به احتمال جدایی در پایان فصل سکوت ستاره پرسپولیس درباره پیشنهاد سنگین قطری ها گران‌ترین خارجی لیگ برتر در پرسپولیس ؟! تمجید فرگوسن از گواردیولا عملکرد عجیب دروازه‌بان مطرح مقابل پرسپولیس بخشی از کتاب / کوچیک‌ترین سگ بیشترین سروصدا رو دارد قابوس نامه ؛ اثر تعلیمی دانشمند گلستانی برای تمام تاریخ برگزیدگان کنگره « شعر مقاومت » معرفی شدند چرا با وجود رعایت بهداشت دهان و دندان بازهم دندان‌ها دچار پوسیدگی می‌شوند ؟ نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی اخرین خبرها از واکسن‌های ایرانی کرونا / دردسرهای محتمل قطع برق برای ساخت واکسن رژیم غذایی برای کاهش استرس و اسیب قلبی کاهش تپش قلب با گیاه بالنگو بالاخره به چینی‌ها رسیدیم / مصرف داروی 84 میلیون نفر مساوی جمعیت 1.

4 میلیاردی ! تشخیص بیماری‌های مزمن کلیه با کمک هوش مصنوعی 18 هزار نفر مددجوی بهزیستی در اردبیل مستمری دریافت می‌کنند پرداخت بیش از 635 میلیارد تومان تسهیلات طرح‌های ارائه شده در اشتغال پایدار روستایی و عشایری خراسان رضوی با حکم محمد شریعتمداری ؛ سرپرست اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان منصوب شد معاون امور اقتصادی : حجم امار و اطلاعات تولید شده در وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی قابل قیاس با دیگر وزارتخانه‌ها نیست دستور شریعتمداری برای برخورد با مقصرین حادثه معدن خاک نسوز و جانباختن دو کارگر با « مرفین » حمید عسکری ارام شوید وقتی پازل بند سونامی به راه انداخت سرایداری که خیر مدرسه ساز شد زن جوان : من پلیس را منحرف می‌کردم ! بارش باران در نوار شمالی کشور ؛ وقوع سیلاب در برخی استان ها هشدار درباره طغیان سرخک در ایران ؛ مشاهده 25 مورد ابتلا در برخی استان ها کلاهبرداری‌های سریالی با تیغ جراحی !.