تاثیر ورزش در کاهش مشکلات ناشی از ریزگردها

۱۴۰۰/۰۳/۰۴ ۲۲:۲۳:۰۵


تاثیر ورزش در کاهش مشکلات ناشی از ریزگردها گوناگون بزرگنمایی : اریا بانو - اریا / یافته‌های یک مطالعه بر روی موش‌های صحرایی که در معرض ریزگردها قرار داشتند ، نشان داد که تمرینات ورزشی می‌تواند در کاهش استرس اکسیداتیو ناشی از ریزگردها موثر باشد , یکی از مهم‌ترین الاینده‌های هوا ، ذرات معلق هستند که شامل یک مخلوط ناهمگن از ذرات جامد و مایع در هوا است که به طور مداوم اندازه و ترکیبات شیمیایی ان‌ها تغییر می‌کند , مواجهه با ذرات معلق با اثرات نامطلوب بهداشتی کوتاه مدت و بلندمدت مثل بیماری‌های تنفسی و بیماری‌های قلب و عروق و .

,, همراه است .

یکی از مواردی که باعث بروز بیماری‌های مختلف می‌شود ، ایجاد « استرس اکسیداتیو » ناشی از الودگی هوا است , استرس اکسیداتیو ، یک واکنش سلولی در بدن ایجاد می‌کند که می‌تواند در نهایت منجر به اسیب‌های سلولی و ایجاد مشکل در مرگ برنامه ریزی شده سلول ( اپوپتوز ) شود , استرس اکسیداتیو در بیماری‌های مختلفی مثل بیماری‌های التهابی ( ارتروز ، سندرم بیماری‌های تنفسی بزرگسالان ، لوپوس گلبول‌های قرمز و .

,,)، بیماری‌های قلبی ، سکته ، سندرم نقص ایمنی اکتسابی ، فشار خون بالا ، اختلالات عصبی مثل الزایمر و پارکینسون و .

,, نقش دارد .

همچنین عواملی مثل مصرف الکل و سیگار کشیدن و ,,.

نیز می‌توانند باعث ایجاد استرس اکسیداتیو شوند , با توجه به موارد گفته شده ، پژوهشگران با انجام یک مطالعه تاثیر ریزگردهای محیطی را بر وضعیت استرس اکسیداتیو در موش‌ها بررسی کردند , همچنین با انجام بررسی به این پرسش پاسخ دادند که ایا تمرینات هوازی می‌تواند وضعیت استرس اکسیداتیو را در موش‌های صحرایی در معرض ریزگردهای محیطی کاهش دهد ؟ برای انجام این تحقیق ازمایشگاهی از 32 سر موش صحرایی بالغ استفاده شد و موش‌ها به چهار گروه هشت تایی ( گروه کنترل ، گروه دریافت کننده ریزگرد ، گروه تمرین ورزشی و گروه ریزگرد و تمرین ورزشی ) تقسیم شدند .

به منظور مواجهه موش‌ها با ریزگرد ، در زمان وقوع گرد و غبار ، نمونه‌های غبار از روی سطوح مثل شیشه ماشین‌ها یا پشت بام‌ها جمع اوری شد و غلظت فلزات سنگین موجود در ان محاسبه شد , همچنین پژوهشگران ریزگردها را به مدت شش هفته و هفته ای پنج جلسه از طریق بینی برای موش‌ها تجویز کردند , در این مطالعه برای بررسی تاثیر فعالیت ورزشی ، برای موش‌ها شش هفته فعالیت ورزشی و تست ورزش روی نوار گردان انجام شد .

پس از اتمام زمان مطالعه و 24 ساعت پس از اخرین جلسه تمرین ، از موش‌ها خون‌گیری انجام شد , محققان به منظور بررسی وضعیت استرس اکسیداتیو ، میزان فعالیت انزیم‌های سوپراکسید دیسموتاز ، گلوتاتیون پراکسیداز ، مالون دی الدهید و کاتالاز را اندازه‌گیری کردند , بررسی‌های این مطالعه نشان داد که پس از شش هفته تمرین هوازی ، میزان انزیم مالون دی الدهید در گروه تمرین و گروه تمرین + ریزگرد ، کاهش معنادار داشت .

همچنین میزان این انزیم در گروهی که تنها با ریزگردها مواجهه داشتند ، افزایش یافته بود ؛ اگرچه این افزایش نسبت به گروه کنترل معنادار نبود , میزان انزیم سوپراکسید دیسموتاز در گروه ریزگردها افزایش معنادار داشت ؛ ولی دو انزیم دیگر در هیچ یک از گروه‌ها تغییر معناداری نکرده بود , مشاهدات این مطالعه حاکی از ان است که احتمالا تمرین هوازی می‌تواند در کاهش پراکسیداسیون لیپیدی و افزایش دفاع انتی اکسیداسیونی موثر باشد و می‌تواند استرس اکسیداتیو را کاهش دهد .

پژوهشگران این تحقیق در خصوص نتایج به دست امده می‌گویند : عدم تغییر در فعالیت انزیم‌های انتی اکسیدانی می‌تواند به دلیل پایین بودن شدت تمرین و عدم تولید رادیکال‌های ازاد بوده باشد , بنابراین می‌تواند به عنوان یک راهبرد درمانی و حمایتی برای افزایش مقاومت در برابر استرس اکسیداتیو ناشی از الاینده‌های محیطی عمل کند , هرچند که نکات متعددی در این ارتباط وجود دارد که در اینده باید مورد مطالعه قرار گیرد .

در انجام این تحقیق زهرا اسحاقی ، عبدالحمید حبیبی ، سید رضا فاطمی طباطبایی ؛ پژوهشگران گروه فیزیولوژی ورزشی دانشگاه شهید چمران اهواز و غلامرضا گودرزی از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی اهواز ، مشارکت داشتند , یافته‌های این پژوهش ، اسفندماه 139 به صورت مقاله علمی با عنوان « اثر 6 هفته تمرین هوازی بر وضعیت استرس اکسیداتیو موش‌های صحرایی نر در معرض ریزگردهای محیطی » در مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد ، منتشر شده است , سه شنبه 4 خرداد 1400 - 22:19:41 8 بازدید اریا بانو لینک کوتاه : https://www.

banounews,ir/fa/news/594464/ نظرات شما ارسال دیدگاه خطا : درج دیدگاه در کادر مربوطه الزامی میباشد ! خطا : درج کد امنیتی الزامی میباشد ! مخاطبان عزیز به اطلاع می‌رساند : از این پس با‌های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می‌توانید از امکان جستجوی ان عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز ارشیو این پایگاه بهره مند شوید , این امکان برای اولین بار در پایگاه‌های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای اریا برای مخاطبان عزیز ارائه می‌شود .

امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد , سایر مطالب خواص باورنکردنی گلاب برای زیبایی و سلامتی 13 کاربرد عجیب نوشابه در خانه داری و زندگی روزمره ناگفته‌های سلامتی بانوان نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی افزایش 142 درصدی عبور کالاهای ترانزیتی از قلمرو ایران انتخابات و عبور از ایستگاه احراز صلاحیت ها فروش الماس کمیاب شکوفه گیلاس در یک حراجی به قیمت 29/3 میلیون دلار 5 سلبریتی که سبک زندگی شان شما را متعجب می‌کند با این ترفندها ، بدون ارایش زیبا شوید ثروتمند‌ترین بازیگران جهان را بشناسید شما از یک دختر سطح پایین برام رقیب ساختید جعفر دهقان : خانه ندارم ، مستاجر زنم هستم ! غذاهایی که اخر شب نباید خورد چرا زنبورهای عسل برای ادامه زندگی ما مهم‌اند ؟ مبارزه با تومور مغزی با دستکاری سلول‌های ایمنی فلج شده 25 عکس فوق العاده از حیات وحش رضا بابک در " مهمانی کاراییب " بهزاد فراهانی + عکس انتصاب غیرقانونی افشاریان از سوی عزیزی خادم ! طارمی پیشنهاد رسمی ندارد / مهدی در پورتو ماندنی است تعطیلات لیگ به سود استقلال شد بغض شبانه تارتار و عذرخواهی از میثاقی زمان جدایی‌ام از پرسپولیس رسیده بود رمزگشایی از شادی خاص مهاجم پرسپولیس واکنش ستاره استقلال به احتمال جدایی در پایان فصل سکوت ستاره پرسپولیس درباره پیشنهاد سنگین قطری ها گران‌ترین خارجی لیگ برتر در پرسپولیس ؟! تمجید فرگوسن از گواردیولا عملکرد عجیب دروازه‌بان مطرح مقابل پرسپولیس بخشی از کتاب / کوچیک‌ترین سگ بیشترین سروصدا رو دارد قابوس نامه ؛ اثر تعلیمی دانشمند گلستانی برای تمام تاریخ برگزیدگان کنگره « شعر مقاومت » معرفی شدند چرا با وجود رعایت بهداشت دهان و دندان بازهم دندان‌ها دچار پوسیدگی می‌شوند ؟ نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی اخرین خبرها از واکسن‌های ایرانی کرونا / دردسرهای محتمل قطع برق برای ساخت واکسن رژیم غذایی برای کاهش استرس و اسیب قلبی کاهش تپش قلب با گیاه بالنگو بالاخره به چینی‌ها رسیدیم / مصرف داروی 84 میلیون نفر مساوی جمعیت 1,4 میلیاردی ! تشخیص بیماری‌های مزمن کلیه با کمک هوش مصنوعی 18 هزار نفر مددجوی بهزیستی در اردبیل مستمری دریافت می‌کنند پرداخت بیش از 635 میلیارد تومان تسهیلات طرح‌های ارائه شده در اشتغال پایدار روستایی و عشایری خراسان رضوی با حکم محمد شریعتمداری ؛ سرپرست اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان منصوب شد معاون امور اقتصادی : حجم امار و اطلاعات تولید شده در وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی قابل قیاس با دیگر وزارتخانه‌ها نیست دستور شریعتمداری برای برخورد با مقصرین حادثه معدن خاک نسوز و جانباختن دو کارگر با « مرفین » حمید عسکری ارام شوید وقتی پازل بند سونامی به راه انداخت سرایداری که خیر مدرسه ساز شد زن جوان : من پلیس را منحرف می‌کردم ! بارش باران در نوار شمالی کشور ؛ وقوع سیلاب در برخی استان ها هشدار درباره طغیان سرخک در ایران ؛ مشاهده 25 مورد ابتلا در برخی استان ها کلاهبرداری‌های سریالی با تیغ جراحی !.