داغ‌ترین تابستان ایران در نیم قرن اخیر

۱۴۰۰/۰۳/۰۴ ۲۱:۲۱:۲۵


داغ‌ترین تابستان ایران در نیم قرن اخیر اجتماعی بزرگنمایی : اریا بانو - همشهری / داغ‌ترین تابستان پیش روی همه استان‌های کشور است , خشکسالی در ایران از سال 74 اغاز شد , اما سال 1400 رکورددار کم بارش‌ترین سال ابی در 50 سال اخیر است .

الگوهای هواشناسی نشان می‌دهد هوا نیز گرم تر می‌شود و ایران نخستین تابستان داغ در نیم قرن اخیر را تجربه خواهد کرد , میانگین افزایش دمای بلند مدت ایران تا نیمه دهه 90، سالانه 0,4 درجه بود که امسال این عدد به یک درجه طبق پیش بینی‌ها می‌رسد .

صادق ضیاییان ، مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی در گفت وگو با همشهری شرایط گرمای پیش روی کشور تا پایان تابستان را اینگونه تشریح کرد : میانگین دمای هوا در فاصله خرداد تا شهریور در جنوب و جنوب شرق کشور و استان‌های ساحلی خزر نرمال می‌ماند ، ولی سایر مناطق که بخش بزرگی را تشکیل می‌دهند ، به طور میانگین یک درجه گرم تر از میانگین 50 ساله خواهند بود , انگونه که این مدیر سازمان هواشناسی به همشهری اعلام کرده است ، با توجه به کاهش چشمگیر بارش‌ها در پاییز و زمستان 99 که ابتدای سال ابی هستند ، وضعیت سدها نیز مناسب نیست , هر سال ذخایر برفی مناسب در ارتفاعات زاگرس و البرز وجود داشت که امسال شرایط این ذخایر به هیچ وجه مناسب نیست .

به گفته او ، از انجا که طی سال ابی - زراعی افزایش دما رخ داده است ، پیش بینی می‌شود ، اورد رودخانه‌های زاگرس و البرز هم مناسب نباشد و کمبود اب تا پایان شهریور ادامه دارد , مساحت یخچال‌های طبیعی کشور نیز کاهش محسوس یافته است و در این شرایط اگر اب هم پشت سدها نباشد ، تولید نیروی برقابی نیز امکانپذیر نخواهد بود , بدین ترتیب تامین برق هم تا پایان تابستان به شدت مشکل است .

افزایش دما و کمبود منابع اب شرایط هشدارامیز برای ماه‌های گرم در سال جاری ایجاد می‌کند و صادق ضیاییان در مورد تابستان 1400 اینگونه هشدار می‌دهد : از ابتدای اردیبهشت ماه هشدار کمبود منابع اب در بسیاری از استان‌های کشور اعلام شد , این معضل فقط مختص به استان‌های خشک نظیر سیستان و بلوچستان نیست ، بلکه در 2 سوی زاگرس و البرز نیز این شرایط تثبیت می‌شود ؛ بنابراین هم مردم باید در مصرف اب صرفه جویی کنند و دولت نیز باید تمهیداتی برای محدود کردن کشاورزی اب بر بیندیشد , تنش ابی در تابستان 1400 براساس اطلاعات دریافتی همشهری از پژوهشکده اقلیم شناسی ایران ، با توجه به وضعیت بارش‌ها و به بهره برداری رسیدن تعداد زیادی از طرح‌های ابرسانی طی ماه‌های اخیر ، تعداد شهرهای دارای تنش ابی کشور به بیش از 200 شهر رسیده است .

پیش بینی پژوهشکده اقلیم شناسی کشور ان است که 12 کلانشهر اراک ، اصفهان ، بندرعباس ، تهران ، شیراز ، قزوین ، قم ، کرج ، کرمان ، مشهد ، همدان و یزد نیز تابستان امسال با بحران تامین اب مواجه می‌شوند , در این شرایط ، اگرچه سال ابی در کشور از مهر 99 تا شهریور 1400 ادامه دارد ، اما پیش بینی‌های فصلی نشان می‌دهد فروردین ماه امسال ، پایان سال ابی برای برخی استان‌ها مانند هرمزگان ، کرمان و سیستان و بلوچستان بوده و تا پایان سال ابی 1400 دیگر بارش قابل توجهی در این استان‌ها اتفاق نمی‌افتد , بررسی گزارش‌های پژوهشکده اقلیم شناسی کشور توسط همشهری مشخص کرد ، بارش نزولات جوی در سال ابی جاری تا ابتدای خردادماه جاری ، 41 درصد نسبت به دوره مشابه بلندمدت و 53 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است .

هیچ یک از استان‌های کشور نیز طی این دوره ، بارش بیش از نرمال دریافت نکرده‌اند , در سال ابی 1400-1399، بیشترین کم بارشی به ترتیب در استان‌های هرمزگان ، سیستان و بلوچستان و کرمان با 86-، 82- و 65- درصد رخ داد , بدین ترتیب در 4 ماه اینده ، از همین حالا یعنی خرداد تا شهریورماه سال جاری ، بارش‌ها در استان‌های واقع در 2 سوی البرز مرکزی و شمال غرب در حد نرمال و سایر مناطق به استثنای بخش محدودی در جنوب شرق کشور قابل توجه نیست .

مدل‌های اقلیمی پژوهشکده اقلیم شناسی کشور درباره بارش نزولات جوی در دوره خرداد تا شهریور 1400 نشان می‌دهد طی این مدت ، بارش در استان‌های ساحلی خزر و شمال غرب کشور نرمال تا اندکی کمتر از ان و در دیگر مناطق کشور مطابق فصل در محدوده صفر میلی متر باشد , مقدار بارش موسمی تابستانه در مناطق جنوب و جنوب شرق نیز به بیش از نرمال گرایش دارد , پیش بینی تا 1404 پیش بینی چندسالانه سازمان جهانی هواشناسی (a2d) مشخص می‌کند که تا سال 1404 میانگین بارش کشور با احتمال 75 درصد کمتر از نرمال و میانگین دما بین 0.

5 تا 0,75 درجه بیشتر از میانگین بلندمدت باشد , باتوجه به شرایط پیش بینی شده برای 5 سال اینده ، اتخاذ سیاست‌های ملی برای سازگاری با کم بارشی و کاهش پیامدهای خشکسالی گریزناپذیر است و برنامه توسعه هفتم باید بر مبنای محدودیت‌های خشکسالی و تغییر اقلیم تدوین شود .

استان‌های درگیر نقشه پیش بینی بی هنجاری دمای پژوهشکده اقلیم شناسی کشور از وضعیت 4 ماه اینده نشان می‌دهد ، بیشترین افزایش دما در منطقه کویری استان‌های یزد و کرمان ، سیستان و بلوچستان ، فارس ، خراسان شمالی ، اذربایجان غربی و کردستان رخ می‌دهد , بخش قابل توجهی از استان‌های مرکزی ، غربی و شرقی نیز با افزایش دمای کمتر مواجه خواهند شد , همچنین نقشه پیش بینی بی هنجاری بارش 4 ماه اینده نیز مشخص می‌کند همه استان‌های البرزی و زاگرسی با کاهش چشمگیر بارش تا پایان تابستان 1400 مواجه باشند که در این میان ، سهم استان مازندران بیشتر از همه نقاط کشور خواهد بود .

سه شنبه 4 خرداد 1400 - 21:17:56 7 بازدید اریا بانو لینک کوتاه : https://www,banounews,ir/fa/news/594254/ نظرات شما ارسال دیدگاه خطا : درج دیدگاه در کادر مربوطه الزامی میباشد ! خطا : درج کد امنیتی الزامی میباشد ! مخاطبان عزیز به اطلاع می‌رساند : از این پس با‌های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می‌توانید از امکان جستجوی ان عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز ارشیو این پایگاه بهره مند شوید .

این امکان برای اولین بار در پایگاه‌های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای اریا برای مخاطبان عزیز ارائه می‌شود , امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد , سایر مطالب خواص باورنکردنی گلاب برای زیبایی و سلامتی 13 کاربرد عجیب نوشابه در خانه داری و زندگی روزمره ناگفته‌های سلامتی بانوان نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی افزایش 142 درصدی عبور کالاهای ترانزیتی از قلمرو ایران انتخابات و عبور از ایستگاه احراز صلاحیت ها فروش الماس کمیاب شکوفه گیلاس در یک حراجی به قیمت 29/3 میلیون دلار 5 سلبریتی که سبک زندگی شان شما را متعجب می‌کند با این ترفندها ، بدون ارایش زیبا شوید ثروتمند‌ترین بازیگران جهان را بشناسید شما از یک دختر سطح پایین برام رقیب ساختید جعفر دهقان : خانه ندارم ، مستاجر زنم هستم ! غذاهایی که اخر شب نباید خورد چرا زنبورهای عسل برای ادامه زندگی ما مهم‌اند ؟ مبارزه با تومور مغزی با دستکاری سلول‌های ایمنی فلج شده 25 عکس فوق العاده از حیات وحش رضا بابک در " مهمانی کاراییب " بهزاد فراهانی + عکس انتصاب غیرقانونی افشاریان از سوی عزیزی خادم ! طارمی پیشنهاد رسمی ندارد / مهدی در پورتو ماندنی است تعطیلات لیگ به سود استقلال شد بغض شبانه تارتار و عذرخواهی از میثاقی زمان جدایی‌ام از پرسپولیس رسیده بود رمزگشایی از شادی خاص مهاجم پرسپولیس واکنش ستاره استقلال به احتمال جدایی در پایان فصل سکوت ستاره پرسپولیس درباره پیشنهاد سنگین قطری ها گران‌ترین خارجی لیگ برتر در پرسپولیس ؟! تمجید فرگوسن از گواردیولا عملکرد عجیب دروازه‌بان مطرح مقابل پرسپولیس بخشی از کتاب / کوچیک‌ترین سگ بیشترین سروصدا رو دارد قابوس نامه ؛ اثر تعلیمی دانشمند گلستانی برای تمام تاریخ برگزیدگان کنگره « شعر مقاومت » معرفی شدند چرا با وجود رعایت بهداشت دهان و دندان بازهم دندان‌ها دچار پوسیدگی می‌شوند ؟ نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی اخرین خبرها از واکسن‌های ایرانی کرونا / دردسرهای محتمل قطع برق برای ساخت واکسن رژیم غذایی برای کاهش استرس و اسیب قلبی کاهش تپش قلب با گیاه بالنگو بالاخره به چینی‌ها رسیدیم / مصرف داروی 84 میلیون نفر مساوی جمعیت 1.

4 میلیاردی ! تشخیص بیماری‌های مزمن کلیه با کمک هوش مصنوعی 18 هزار نفر مددجوی بهزیستی در اردبیل مستمری دریافت می‌کنند پرداخت بیش از 635 میلیارد تومان تسهیلات طرح‌های ارائه شده در اشتغال پایدار روستایی و عشایری خراسان رضوی با حکم محمد شریعتمداری ؛ سرپرست اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان منصوب شد معاون امور اقتصادی : حجم امار و اطلاعات تولید شده در وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی قابل قیاس با دیگر وزارتخانه‌ها نیست دستور شریعتمداری برای برخورد با مقصرین حادثه معدن خاک نسوز و جانباختن دو کارگر با « مرفین » حمید عسکری ارام شوید وقتی پازل بند سونامی به راه انداخت سرایداری که خیر مدرسه ساز شد زن جوان : من پلیس را منحرف می‌کردم ! بارش باران در نوار شمالی کشور ؛ وقوع سیلاب در برخی استان ها هشدار درباره طغیان سرخک در ایران ؛ مشاهده 25 مورد ابتلا در برخی استان ها کلاهبرداری‌های سریالی با تیغ جراحی !.