نمکی : نگران پیک پنجم کرونا هستیم

۱۴۰۰/۰۳/۰۴ ۲۱:۲۱:۴۸


نمکی : نگران پیک پنجم کرونا هستیم اجتماعی بزرگنمایی : اریا بانو - ایسنا / وزیر بهداشت با ابراز نگرانی از بروز پیکهای بعدی کرونا با ویروس هندی و افریقای جنوبی ، گفت : از ستادهای استانی انتخابات تقاضا دارم که بر رعایت پروتکل‌ها تاکید کنند تا گرفتار پیک پنجم و ویروسی به نام ویروس هندی نشویم , دکتر سعید نمکی در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا در ایلام با تشکر از مردم استان ، گفت : انها علی رغم دست تنگی کنار ما بودند و دل‌های گشاده داشتند و از نیروهای امنیتی که در پس پرده همه چیز را رصد می‌کنند نیز ممنونم که این امن و امان را مدیون انان هستیم , از کسبه عزیز ممنونیم که با تمام سختی‌ها پروتکل‌ها را رعایت کردند و امرار معاش سختی داشتند اما بزرگ منشانه تقاضای ما را رعایت کردند .

وی در ادامه تاکید کرد : دیروز توفیق داشتم تا سجده کنم و ببویم خاک معطر خوزستان را , دیروز به همکارانم عرض کردم که برای ما شیعیان زیارت اهل بیت (ع) و مقتل شهدا باید روزیمان شود وگرنه میسر نمی‌شود ؛ نه در جلوی دوربین که در جلسات خصوصی هم صحبت من همین بوده است , روزهای بسیار سختی که بر این کشور می‌گذشت هم عرض می‌کردم تا زمانی که حرمت خون و عطر شهدا در مشام مردم این سرزمین است و تا زمانی که دعای یک مادر شهید در کشور جاری است و تا زمانی که نفس عطراگین جانباز قطع نخاع جاری است ، ما امکان ندارد روز ذلت برای این سرزمین داشته باشیم .

ما دفاع مقدس را گذراندیم و دیدید که هیچ جنگی در طول هشت سال رخ نداد که یک میلیمتر از خاک ان سرزمین را در سر میز مذاکره پس نگیرند و ما با تکیه بر لطف الهی و شیوه اقا امام حسین (ع) به گونه ای عمل کنیم که حتی سانتی متری از خاک این کشور را در میز مذاکره پس نگیریم , این یک جنگ نابرابر بود و تنها گناه این کشور این بود که می‌گفت می‌خواهیم روی پای خود بایستیم و دیدید که با چه ابرویی این جنگ را پشت سر گذاشتیم , نمکی ادامه داد : امیدوارم به ابروی امام حسین (ع) ما خدمت گذاران ناچیز شرمنده خون شهدا نباشیم .

مردم ایلام غیر از مرزبانی و مقاومت روزهای دفاع مقدس عزت دیگری دارند که میزبان زائرین اهل بیت (ع) هستند , اگر زیارت را در تشیع مرور کنید سابقه خواندنی و شنیدنی دارد , زیارت شیعه در طول تاریخ مبارزه بوده است .

مردم ایلام میزبان زائران اهل بیت (ع) هستند , در مدیریت کرونا هم وجدانا در این استان خوب عمل کردید , استانی با شرایط خاص و محدودیت هایی که داشت یکی از سهمگین‌ترین امواج کرونا را با امواج کرونای انگلیسی مدیریت کرد و رکورد ارزشمندی زد .

وی افزود : اگر این همدلی نبود یقینا در تنهایی همکاران من این توفیق را حاصل نمی‌کردند , کمک‌های مومنانه و کاری عظیم در طرح مزین به نام شهید سلیمانی سبب این اتفاق بزرگ شد , ان هم در پیک چهارم و ویروسی که می‌توانست ما را زمین گیر کند .

نمکی گفت : بارها گفته‌ام که اگر خدایی نکرده مدیریت کرونا شکست خورد ، شکست وزارت بهداشت نیست و اگر پیروز شویم هم صرفا موفقیت وزارت بهداشت نیست ، کرونا و مدیریت ان ابروی نظام جمهوری اسلامی ایران است و خواهید دید در اینده که طبقه بندی کشورها با مدیریت کرونا خواهد بود و هرچه کشورها موفق تر شوند در طبقه بندی بین‌المللی جایگاه بالاتری خواهند داشت , ما به لطف الهی با تجربه دفاع مقدس و با وفاق و همدلی ، خردمندی مقام معظم رهبری و ستاد ملی و وقت گذاشتن رییس جمهور و زحمات تمام نهادها و سازمان‌های مردم نهاد حماسه بزرگی خلق کردیم , وی افزود : در پیک چهارم کرونا از تجربه جدیدی استفاده کردیم و میدانستیم این موج می‌تواند ما را به پدیده ای به نام تخت بیمارستانی نایاب برساند و من در انگلیس دیدم با ان نظام بهداشتی قوی ، بیماران پشت درب بیمارستان‌ها می‌مانند و باید دقت کنیم .

به همین دلیل به همکارانم تاکید کردم اعمال غیر اورژانسی را متوقف کرده و کلینیک‌های سرپایی را گسترش دهند و طرح شهید سلیمانی را زنده نگاه دارند , نمکی ادامه داد : در تاریخ 10 دی 1399 به روسای دانشگاه‌ها تاکید کردم مبادا با کاهش تعداد بیماران فریب بخورید و با طرح شهید سلیمانی فاصله بگیرید و ما باید کنار هم این ذخیره ملی را حفظ کنیم , وزیر بهداشت افزود : سومین اقدامی که انجام دادیم ، این بود که درمانگاه‌ها و مراکز بستری موقت برای درمان ضدویروس راه اندازی کرده و کمیته هایی را برای ترخیص تشکیل دادیم تا بیمارانی که حال شان بهتر است در منزل مراقبت شوند .

این اتفاق بزرگ 150 هزار تخت بیمارستانی را برای ما ذخیره کرد , یعنی باید 150 هزار بیماری که می‌امدند و داروی سرپایی گرفته و می‌رفتند ، 10 روز در بیمارستان می‌مانند , یعنی حدود 250 تا 300 هزار در موج چهارم بیمار سرپایی داشتیم و 150 هزار بیمار بستری باید اضافه می‌شد .

در حالی که کل تخت‌های بستری ما 140 هزار تخت است , در عین حال 47 هزار بیمار را هم برای کرونا بستری کردیم , این مدل باعث شد که نه تخت کم بیاوردیم و نه بیمار غیرکرونایی پشت در بیمارستان هایمان بماند .

وی افزود : نکته مهمی که باید برای بیمار مبتلا به کوید -19 بدانند این است که بیمار کرونا متفاوت است و نیاز به تجهیزات مختلف و ای سی یو دارد , 25 تا 30 درصد از بیماران مبتلا به کرونا باید در ای سی یو بستری شوند و در انجا هم دقیقه ای 35 لیتر اکسیژن نیاز دارند , اتفاق مبارکی افتاد ، همه کمک کردند و میزان مرگ‌ها یک دوم مرگ‌های پیک‌های قبلی شد .

گرچه یک مرگ هم زیاد است ، اما این یک رکورد برای جمهوری اسلامی ایران شد ان هم در مقابل دیدگانی که منتظر سقوط ما بودند , منتظر بودند که ما چگونه فرو خواهیم ریخت و این ارزو را هم به گور می‌برند , نمکی گفت : در طول این ایام ما 460 اکسیژن ساز به کشور اضافه کردیم که کار بسیار عظیمی بود ان هم در روزهای سخت تنگدستی .

در این مدت بیش از 170 سی اسکن توزیع شد که چندتایشان در همین استان توزیع شد که اگر نبود ، مشکلات زیادی داشتیم , ما در سال سخت کرونا به لطف خداوند هر ماه بیش از 1000 تخت بیمارستانی به تخت هایمان اضافه کردیم و حدود 3000 تخت ای سی یو در این ایام ساخته و راه اندازی شد , در حالی که قبل و بعد از انقلاب ما حدود 8000 تخت ای سی یو داشتیم ، اما طی یکسال 3000 تخت ای سی یو ، با لطف خدا ایجاد شد .

همچنین 1400 پروژه بهداشتی و درمانی را داریم راه اندازی می‌کنیم که از رکوردهای تاریخی زمانی است که در باتلاق کرونا گرفتار بودیم , وزیر بهداشت با اشاره به وضعیت ایلام ، گفت : من از توسعه زیرساخت‌ها در ایلام راضی نیستم , من 30 سال قبل مسئول بهداشت کشور بودم ، به این استان می‌امدم .

وقتی رفتم سازمان برنامه و بودجه ، یکی از استان هایی که هدف‌گذاری کردم ، همین استان بود و دو تا سه بار به استان امدم , غصه خوردم مرکز استانی که پارک ، سینما ، برخی زیرساخت‌های لازم را برای مردم ندارد , بیمارستان ایلام را سه تا چهار بار دارم بازدید می‌کنم ، این بار به دکتر تقوی نژاد اعلام کردم که چرا کار در ایلام قفل است .

چرا این بیمارستان تمام نشده است , ما باید در این دولت بیمارستان ایلام را تمام کنیم , همه را مکلف می‌دانم که باید بیمارستان ایلام را ظرف ماه اینده تمام کنیم .

مشکلات را حل کنید و خواهشم از استانداری و دوستان این است که مشکلات را حل کنند , ما در زمینه تجهیزات و کارهای باقی مانده اجرایی کار اماده‌ایم , گرچه کار به دلیل طولانی شدن ، گران شد .

هیچ عارضه ای بدتر از تطویل پروژه عمرانی نیست و وقتی طولانی شد ،‌گرا می‌شود , ما باید بیمارستان ایلام را تا 45 یا 60 روز اینده تمام کنیم , باید حداکثر در 60 روز اینده این کار تمام شود و بیمار در بیمارستان بخوابد .

وزیر بهداشت گفت : دوم بحث رادیوتراپی است که باید حتما شروع شود , نباید ایلام مرکز رادیوتراپی نداشته باشد , از همین امروز کار را شروع کنید .

به محض اینکه اعلام امادگی کنید که جای نصب و ,,.

اماده است ، برایتان می‌فرستیم , در زمینه سایر مناطق مانند ملکشاهی هم باید مشکلات رفع شود , ما جاهایی خیلی دیرتر شروع کردیم و اکنون بهره برداری کردیم .

کار کند پیش می‌رود , در زمینه ملکشاهی هم باید کار تمام شود و حداقل دو طبقه ای که برای استفاده اورژانس و تخت‌های مورد نیاز اورژانس بود ، باید تمام شود , مرکز رادیوتراپی را شروع کنید ، بیمارستان ایلام را تا 60 روز اینده تمام کنید و مرکز ملکشاهی را هم باید تا 45 روز اینده پیش بریم .

درباره سایر شهرها هم معاونین بررسی کنند تا ببینیم چه امکاناتی لازم دارند , واقعا ما به ایلام مدیونیم و باید مسائل ایلام را حل کنیم , نمی‌خواهم که در کارنامه وزارتم ثبت شود که برای ایلام انچه که باید انجام نشد .

در زمینه سی تی اسکن هم دو دستگاه را می‌فرستیم , نمکی در ادامه با اشاره به بحث انتخابات ، گفت : مطبوعات و رسانه‌ها به ویژه در دوران انتخابات نقش مهمی دارند , ما نگرانیم .

نگران گرفتاری در پیک‌های خطرناک بعدی با ویروس هندی و افریقای جنوبی هستیم , باید انتخابات را ارام ، بدون دغدغه و با نظارت نیروی انتظامی و استانداران با رعایت پروتکل‌های بهداشتی داشته باشیم , اگر خدایی نکرده پروتکل‌ها را بشکنیم ، اگر کاندید یا هواداری پروتکل شکنی کند ، مشکل است .

وی افزود : امریکای بعد از انتخابات ترامپ یادتان نرود که به دلیل پروتکل شکنی‌ها شاهد بروز مرگ‌ها بودند , اجازه ندهید در عرصه بین‌المللی انتخابات ما مایه گرفتاری برای پیک پنجم کرونا شود , باید واقعا وقت بگذاریم و بیش از همیشه به مراعات پروتکل‌ها اصرار کنند ، بیش از همیشه در مقابل پروتکل شکنی بایستند .

ما سعی می‌کنیم با کاندیداها هم صحبت کنیم , من ادم سیاسی نیستم و خودم را از سیاست زدگی دور کردم ، به هر حال همه برای ما محترم هستند و هرکس را که شورای نگهبان تایید کند ، برای ما محترم است , ما خیلی دنبال مباحث سیاسی نیستیم و حرف کارشناسی می‌زنیم و وظیفه دفاع از سلامت مردم را داریم .

وی گفت : بارها اعلام کردم که من وزیر بهداشت همه مردم این سرزمین اعم از شیعه ، سنی ، زرتشتی ، کلیمی ، لامذهب و حتی زندانی محکوم به اعدام این کشور هستم و باید بر این رسالت بایستم و از ستادهای استانی هم تقاضا دارم که بر رعایت پروتکل‌ها تاکید کنند تا گرفتار پیک پنجم گرفتار ویروسی به نام ویروس هندی نشویم که هم اکنون هم مواردی از ان را داریم و این اتش به دامان همه کشور نیفتد , سه شنبه 4 خرداد 1400 - 21:15:53 10 بازدید اریا بانو لینک کوتاه : https://www,banounews.

ir/fa/news/594242/ نظرات شما ارسال دیدگاه خطا : درج دیدگاه در کادر مربوطه الزامی میباشد ! خطا : درج کد امنیتی الزامی میباشد ! مخاطبان عزیز به اطلاع می‌رساند : از این پس با‌های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می‌توانید از امکان جستجوی ان عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز ارشیو این پایگاه بهره مند شوید , این امکان برای اولین بار در پایگاه‌های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای اریا برای مخاطبان عزیز ارائه می‌شود , امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد .

سایر مطالب خواص باورنکردنی گلاب برای زیبایی و سلامتی 13 کاربرد عجیب نوشابه در خانه داری و زندگی روزمره ناگفته‌های سلامتی بانوان نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی افزایش 142 درصدی عبور کالاهای ترانزیتی از قلمرو ایران انتخابات و عبور از ایستگاه احراز صلاحیت ها فروش الماس کمیاب شکوفه گیلاس در یک حراجی به قیمت 29/3 میلیون دلار 5 سلبریتی که سبک زندگی شان شما را متعجب می‌کند با این ترفندها ، بدون ارایش زیبا شوید ثروتمند‌ترین بازیگران جهان را بشناسید شما از یک دختر سطح پایین برام رقیب ساختید جعفر دهقان : خانه ندارم ، مستاجر زنم هستم ! غذاهایی که اخر شب نباید خورد چرا زنبورهای عسل برای ادامه زندگی ما مهم‌اند ؟ مبارزه با تومور مغزی با دستکاری سلول‌های ایمنی فلج شده 25 عکس فوق العاده از حیات وحش رضا بابک در " مهمانی کاراییب " بهزاد فراهانی + عکس انتصاب غیرقانونی افشاریان از سوی عزیزی خادم ! طارمی پیشنهاد رسمی ندارد / مهدی در پورتو ماندنی است تعطیلات لیگ به سود استقلال شد بغض شبانه تارتار و عذرخواهی از میثاقی زمان جدایی‌ام از پرسپولیس رسیده بود رمزگشایی از شادی خاص مهاجم پرسپولیس واکنش ستاره استقلال به احتمال جدایی در پایان فصل سکوت ستاره پرسپولیس درباره پیشنهاد سنگین قطری ها گران‌ترین خارجی لیگ برتر در پرسپولیس ؟! تمجید فرگوسن از گواردیولا عملکرد عجیب دروازه‌بان مطرح مقابل پرسپولیس بخشی از کتاب / کوچیک‌ترین سگ بیشترین سروصدا رو دارد قابوس نامه ؛ اثر تعلیمی دانشمند گلستانی برای تمام تاریخ برگزیدگان کنگره « شعر مقاومت » معرفی شدند چرا با وجود رعایت بهداشت دهان و دندان بازهم دندان‌ها دچار پوسیدگی می‌شوند ؟ نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی اخرین خبرها از واکسن‌های ایرانی کرونا / دردسرهای محتمل قطع برق برای ساخت واکسن رژیم غذایی برای کاهش استرس و اسیب قلبی کاهش تپش قلب با گیاه بالنگو بالاخره به چینی‌ها رسیدیم / مصرف داروی 84 میلیون نفر مساوی جمعیت 1,4 میلیاردی ! تشخیص بیماری‌های مزمن کلیه با کمک هوش مصنوعی 18 هزار نفر مددجوی بهزیستی در اردبیل مستمری دریافت می‌کنند پرداخت بیش از 635 میلیارد تومان تسهیلات طرح‌های ارائه شده در اشتغال پایدار روستایی و عشایری خراسان رضوی با حکم محمد شریعتمداری ؛ سرپرست اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان منصوب شد معاون امور اقتصادی : حجم امار و اطلاعات تولید شده در وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی قابل قیاس با دیگر وزارتخانه‌ها نیست دستور شریعتمداری برای برخورد با مقصرین حادثه معدن خاک نسوز و جانباختن دو کارگر با « مرفین » حمید عسکری ارام شوید وقتی پازل بند سونامی به راه انداخت سرایداری که خیر مدرسه ساز شد زن جوان : من پلیس را منحرف می‌کردم ! بارش باران در نوار شمالی کشور ؛ وقوع سیلاب در برخی استان ها هشدار درباره طغیان سرخک در ایران ؛ مشاهده 25 مورد ابتلا در برخی استان ها کلاهبرداری‌های سریالی با تیغ جراحی !.