جهان در 2050 ؛ اتفاقات پیش بینی شده برای 30 سال اینده

۱۴۰۰/۰۳/۰۴ ۲۰:۱۱:۲۹


جهان در 2050 ؛ اتفاقات پیش بینی شده برای 30 سال اینده گوناگون بزرگنمایی : اریا بانو - خراسان / هوشمند شدن همه وسایل ، کشف شدن واکسن بیشتر بیماری‌ها ، عادی شدن قطعی برق در دنیا و ,,.

از اتفاقات پیش بینی شده برای 30 سال اینده است پیش بینی اینده همیشه برای ما اتفاق جالب و هیجان انگیزی بوده است , این که جهان در سال‌های بعد چه تغییری خواهد کرد و زندگی ما به واسطه این تغییرات چه تفاوت هایی خواهد داشت ، بسیار قابل توجه است , حتی در بعضی فیلم‌ها و کارتون‌ها به اینده جهان پرداخته شده و درباره تسخیر زمین توسط روبات‌ها ، نابودی زمین و کوچ بشر به مریخ یا تغییراتی که در جهان اینده رخ می‌دهد ، چندین فیلم نامه و سناریو نوشته شده است .

سال‌ها پیش یکی از اقوام بشر معتقد بود زمین در سال 2012 نابود خواهد شد و حتی چندین پیشگوی معروف هم ان را تایید کرده بودند ، اما امروز در سال 2021 هنوز زمین سر جای خود قرار دارد و با تغییراتش زندگی انسان را نسبت به سال‌ها پیش دگرگون کرده است , گویی بشر امروز زندگی کردن را دیگرفقط از پدر و مادرش تقلید نمی‌کند و مجبور است برای ادامه حیات در این سیاره راه جدیدی پیدا کند , در پرونده امروز زندگی سلام می‌خواهیم ببینیم در سال 2050، احتمالا چه رویدادهای خوب یا بدی در انتظار جهان خواهد بود .

با ما همراه باشید , کشف واکسن و درمان بیماری ها با همه‌گیری کرونا مسابقه یافتن درمان‌ها و واکسن‌ها برای این بیماری اغاز شد , این چالش به پیشرفت هایی در زمینه علوم زیستی هم منجر شد .

شاید از حالا نتوانیم حدس بزنیم که در 2050 چه بیماری‌های جدیدی انسان را تهدید خواهد کرد اما تا 30 سال اینده قطعا در زمینه‌های پزشکی رشد بالایی داریم ، واکسن و درمان بیماری‌های فعلی نظیر ایدز را خواهیم یافت , پژوهشگران بر این باورند که تا یکی ، دو دهه اینده می‌توانند واکسن پیشگیری از شیوع بیماری ایدز و بسیاری از بیماری‌های دیگر را کشف کنند , گوشت مصنوعی ؛ غذای اصلی در سال 2004، گاردین به درستی پیش بینی کرد که تمایل بیش از حد جهان توسعه یافته به گوشت یکی از مهم‌ترین موضوعات برای بقای انسان است .

مصرف بیش از حد گوشت و لبنیات در غرب همچنان به گرم شدن کره زمین دامن می‌زند , انسان امروز اگاه تر شده و با توجه به این موضوع و با هدف حفظ محیط زیست سعی بر حذف یا کمتر کردن مصرف گوشت در سبد غذایی خود گرفته است و از پروتیین‌های گیاهی به جای ان استفاده می‌کند , به همین دلیل پیش بینی می‌شود تا سال 2050 اغلب انسان‌ها در جهان از غذاهای گیاهی یا گوشت‌های مصنوعی استفاده کنند .

پیش بینی می‌شود رژیم غذایی مردم تا سال 2050 بیشتر شامل میوه‌ها ، سبزیجات ، اجیل و حبوبات باشد و تقریبا مصرف ان‌ها دو برابر شود و مصرف گوشت قرمز و شکر تقریبا بیش از 50 درصد کاهش یابد , رفع 80 درصد نیازها با انرژی‌های تجدیدپذیر صنعت سوخت‌های فسیلی هم اکنون بخشی از بازار اصلی سرمایه‌گذاری جهانی است و مافیاهای زیادی در سراسر جهان دارد , هرچه جمعیت بیشتر شود ، تعداد مسکن و خودرو‌ها هم افزایش می‌یابد که مسلما سوخت بیشتری نیاز دارند .

بنابراین با همین روند مصرف فعلی در سال 2050، با افزایش 110 درصدی تقاضای نفت به بیش از 190 میلیون بشکه در روز و دو برابرشدن کل تقاضای انرژی رو به رو خواهیم شد , بنابراین برای 30 سال اینده باید به دنبال سوخت‌های غیرفسیلی باشیم , طبق پیش بینی‌ها تا سال 2050 ، انرژی تجدیدپذیر می‌تواند 80 درصد نیازهای کشورهای توسعه یافته را تامین کند .

برابری جنسیتی روز به روز برابری جنسیتی در دنیا بیشتر می‌شود , پیش بینی می‌شود در 2050، زنان و مردان در بیشتر کشورهای توسعه یافته ، سهمی برابر در کارهای منزل و بچه داری خواهند داشت و دستمزدها و مشارکت زنان در بازار کار به مردان نزدیک شود , جمعیت ، نرخ باروری و امید به زندگی در 2050 طبق گزارش جدید سازمان ملل در سال 2019، انتظار می‌رود در 30 سال اینده جمعیت جهان 2 میلیارد نفر افزایش یابد و از 7/7 میلیارد نفر کنونی به 7/9 میلیارد نفر در سال 2050 برسد .

جمعیت جهان به دلیل افزایش امید به زندگی و کاهش سطح باروری در حال پیر شدن است اما همچنان رشد دارد و نرخ رشد در مناطق مختلف بسیار متفاوت است , احتمالا در سال 2027 هند از چین پیشی می‌گیرد و در مقام اول پرجمعیت‌ترین کشور جهان خواهد ایستاد , نرخ باروری جهانی ، از 2/3 تولد برای هر زن در سال 1990 به 5/2 در سال 2019 رسیده و احتمالا در سال 2050 به 2/2 کاهش می‌یابد اما امید به زندگی در جهان تغییر خواهد کرد ، از 2/64 سال در 1990 به 6/72 سال در 2019 رسیده و انتظار می‌رود که در سال 2050 به 1/77 سال افزایش یابد .

پیش بینی می‌شود تا سال 2050 از هر شش نفر در جهان یک نفر بالای 65 سال (16 درصد مردم جهان ) خواهد بود ، در حالی که این امار هم اکنون 9 درصد است , تاخت و تاز خیره کننده فناوری سال‌ها پیش با این که رایانه‌های شخصی و تلفن‌های همراه در حال توسعه بودند اما درک این که چگونه فناوری ارتباطات را دگرگون می‌کند ، دشوار بود , تکنولوژی قطعا تا سال 2050 با سرعت باورنکردنی رو به جلومی رود .

در ادامه به چند مورد از محتمل‌ترین ان‌ها اشاره خواهد شد , نانوبات‌ها : تا سال 2050 ، نانوبات‌ها ( روبات هایی که اجزای ان‌ها در مقیاس نانو هستند ) تولید شده و مغز مابه طور مستقیم به فضای مجازی متصل می‌شود , از طریق نانوبات‌ها شما کاملا از سیستم عصبی در واقعیت مجازی غوطه ور می‌شوید .

در حقیقت می‌توانید همان کاری را که قبلا با گوشی‌های هوشمند خود انجام می‌دادید با مغز خود انجام دهید ! گردشگری در فضا : شما در سال 2050 می‌توانید مقصد خود را برای سفر بین کشورهای اروپایی ، امریکایی ، افریقایی و مریخ انتخاب کنید و تعطیلات اخر هفته را به یک سیاره دیگر بروید یا تعطیلات اخر هفته خود را در مریخ بگذرانید , متصل شدن همه وسایل مان به اینترنت : همه‌گیری فناوری و اینترنت باعث خواهد شد که همه وسایل روزمره ما احتیاج داشته باشند به اینترنت متصل شوند , در نتیجه شاهد تغییر در طراحی محصولات خواهیم بود .

برای مثال در سال 2050 قهوه ساز شما به اینترنت متصل می‌شود و طبق دستور بین‌المللی برایتان اسپرسو درست می‌کند ! پروتزها و اندام مصنوعی : قطعا پیشرفت تکنولوژی پای خودش را به دنیای پزشکی و مهندسی پزشکی باز خواهد کرد و با همه‌گیری استفاده از پروتزها و اندام مصنوعی ، معلولیت‌های حاصل از قطع عضو در سراسر دنیا ریشه کن خواهد شد , همچنین ایمپلنت‌های سایبرنتیک برای تقویت عضلات پا هم به یک انتخاب برای مردم تبدیل خواهد شد , چیزی که کاملا واضح است ، به طور قطع در اینده با پیشرفت تکنولوژی پزشکی هم رشد قابل توجهی خواهد کرد .

لباس‌های هوشمند : در سال 2050 شما می‌توانید با پوشیدن یک شلوار هوشمند دویدن و راه رفتن را برای خود اسان تر کنید , شاید هم فانتزی مرد عنکبوتی به حقیقت پیوست و بتوانید از ساختمان‌های شهر بالا و پایین بپرید , همچنین احتمالا بتوانید طرح روی بلوزتان را با ضربان قلب و میزان اکسیژن خون تان تغییر دهید ! روبات‌ها : در سال 2050، روبات‌ها با انسان رقابت خواهند کرد .

این روبات‌ها به طور مستقل حرکت خواهند کرد و ظرفیت‌های فکری یک انسان را دارند , روبات‌ها می‌توانند زندگی انسان‌ها را تسهیل کنند اما نگرانی شغلی بزرگی که وجود دارد این است که روبات‌ها جایگزین افرادی شوند که در بخش بهداشت کار می‌کنند , در واقع روبات‌ها حرفه پزشکی و پرستاری را هم در اینده تهدید می‌کنند .

کاشت تراشه‌ها : این فناوری در دست توسعه است و انتظار می‌رود در 2050 در دسترس باشد , تلفن‌های همراه به صورت تراشه قادر به کاشت در بدن انسان هستند , تصور کنید ان چه ما هر روز به عنوان گوشی هوشمند استفاده می‌کنیم ، زیر پوست ما و بخشی از وجود ما خواهد بود .

عادی شدن قطعی برق در دنیا اگر انتشار کربن همین طور ادامه یابد و هیچ کاری انجام ندهیم ، سطح اب دریاها در سراسر جهان بالا خواهد امد , بر اساس پیش بینی‌ها تا سال 2050، شهرهای ساحلی از نیویورک گرفته تا کلکته ویران خواهند شد , بالا امدن اب اقیانوس‌ها تا سال 2100، ممکن است به 3 فوت ( حدود 91 سانتی متر ) برسد اما فقط 45 سانتی متر بالاامدن اب‌ها هم می‌تواند بسیاری از مردم شهرهای ساحلی را بی خانمان کند .

در ضمن ، هرچه سطح اب دریاها بالاتر بیاید ، توفان‌های گرمسیری قوی‌تری خواهیم داشت , همچنین ، مصرف انرژی در سراسر جهان افزایش خواهد یافت که به نوبه خود به قطعی گسترده برق منجر خواهد شد , درشهرهای بزرگ با ازدحام جمعیت زیاد ، شرایط بدتر خواهد بود .

احتمالا تا سال 2050، بیش از 50 درصد جمعیت این شهرها با خاموشی‌های گاه و بی گاه مواجه خواهند شد , نویسنده : مهسا کسنوی | روزنامه نگار منابع این بخش از پرونده : theguardian,com، datafloq.

com، businessinsider,com، apiumhub,com، zhortech.

com سه شنبه 4 خرداد 1400 - 10:08:20 13 بازدید اریا بانو لینک کوتاه : https://www,banounews,ir/fa/news/594067/ نظرات شما ارسال دیدگاه خطا : درج دیدگاه در کادر مربوطه الزامی میباشد ! خطا : درج کد امنیتی الزامی میباشد ! مخاطبان عزیز به اطلاع می‌رساند : از این پس با‌های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می‌توانید از امکان جستجوی ان عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز ارشیو این پایگاه بهره مند شوید .

این امکان برای اولین بار در پایگاه‌های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای اریا برای مخاطبان عزیز ارائه می‌شود , امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد , سایر مطالب خواص باورنکردنی گلاب برای زیبایی و سلامتی 13 کاربرد عجیب نوشابه در خانه داری و زندگی روزمره ناگفته‌های سلامتی بانوان نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی افزایش 142 درصدی عبور کالاهای ترانزیتی از قلمرو ایران انتخابات و عبور از ایستگاه احراز صلاحیت ها فروش الماس کمیاب شکوفه گیلاس در یک حراجی به قیمت 29/3 میلیون دلار 5 سلبریتی که سبک زندگی شان شما را متعجب می‌کند با این ترفندها ، بدون ارایش زیبا شوید ثروتمند‌ترین بازیگران جهان را بشناسید شما از یک دختر سطح پایین برام رقیب ساختید جعفر دهقان : خانه ندارم ، مستاجر زنم هستم ! غذاهایی که اخر شب نباید خورد چرا زنبورهای عسل برای ادامه زندگی ما مهم‌اند ؟ مبارزه با تومور مغزی با دستکاری سلول‌های ایمنی فلج شده 25 عکس فوق العاده از حیات وحش رضا بابک در " مهمانی کاراییب " بهزاد فراهانی + عکس انتصاب غیرقانونی افشاریان از سوی عزیزی خادم ! طارمی پیشنهاد رسمی ندارد / مهدی در پورتو ماندنی است تعطیلات لیگ به سود استقلال شد بغض شبانه تارتار و عذرخواهی از میثاقی زمان جدایی‌ام از پرسپولیس رسیده بود رمزگشایی از شادی خاص مهاجم پرسپولیس واکنش ستاره استقلال به احتمال جدایی در پایان فصل سکوت ستاره پرسپولیس درباره پیشنهاد سنگین قطری ها گران‌ترین خارجی لیگ برتر در پرسپولیس ؟! تمجید فرگوسن از گواردیولا عملکرد عجیب دروازه‌بان مطرح مقابل پرسپولیس بخشی از کتاب / کوچیک‌ترین سگ بیشترین سروصدا رو دارد قابوس نامه ؛ اثر تعلیمی دانشمند گلستانی برای تمام تاریخ برگزیدگان کنگره « شعر مقاومت » معرفی شدند چرا با وجود رعایت بهداشت دهان و دندان بازهم دندان‌ها دچار پوسیدگی می‌شوند ؟ نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی اخرین خبرها از واکسن‌های ایرانی کرونا / دردسرهای محتمل قطع برق برای ساخت واکسن رژیم غذایی برای کاهش استرس و اسیب قلبی کاهش تپش قلب با گیاه بالنگو بالاخره به چینی‌ها رسیدیم / مصرف داروی 84 میلیون نفر مساوی جمعیت 1.

4 میلیاردی ! تشخیص بیماری‌های مزمن کلیه با کمک هوش مصنوعی 18 هزار نفر مددجوی بهزیستی در اردبیل مستمری دریافت می‌کنند پرداخت بیش از 635 میلیارد تومان تسهیلات طرح‌های ارائه شده در اشتغال پایدار روستایی و عشایری خراسان رضوی با حکم محمد شریعتمداری ؛ سرپرست اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان منصوب شد معاون امور اقتصادی : حجم امار و اطلاعات تولید شده در وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی قابل قیاس با دیگر وزارتخانه‌ها نیست دستور شریعتمداری برای برخورد با مقصرین حادثه معدن خاک نسوز و جانباختن دو کارگر با « مرفین » حمید عسکری ارام شوید وقتی پازل بند سونامی به راه انداخت سرایداری که خیر مدرسه ساز شد زن جوان : من پلیس را منحرف می‌کردم ! بارش باران در نوار شمالی کشور ؛ وقوع سیلاب در برخی استان ها هشدار درباره طغیان سرخک در ایران ؛ مشاهده 25 مورد ابتلا در برخی استان ها کلاهبرداری‌های سریالی با تیغ جراحی !.