روز جهانی تیرویید و باید و نبایدهای خوردنی

۱۴۰۰/۰۳/۰۴ ۲۰:۱۰:۲۸


روز جهانی تیرویید و باید و نبایدهای خوردنی پزشکی بزرگنمایی : اریا بانو - 25 می‌برابر با 4 خرداد در تقویم سلامت جهانی با عنوان « روز جهانی تیرویید » نامگذاری شده است , تیرویید یک غده کوچک در بدن است که با ترشح هورمون تیرویید ، تاثیر بسیار چشمگیری بر عملکرد ارگان‌های مختلف بدن دارد , هفته نامه سلامت : 25 می‌برابر با 4 خرداد در تقویم سلامت جهانی با عنوان « روز جهانی تیرویید » نامگذاری شده است .

تیرویید یک غده کوچک در بدن است که با ترشح هورمون تیرویید ، تاثیر بسیار چشمگیری بر عملکرد ارگان‌های مختلف بدن دارد , زمانی که اختلالات عملکرد تیروییدی برای کسی به وجود می‌اید حتما متابولیسم بدن او با چالش هایی مواجه می‌شود و ممکن است که او با اختلال خواب ، کاهش وزن ، افزایش وزن ، خشکی پوست ، مشکلات گوارشی و اختلال عادت ماهانه مواجه شود , به همین دلیل هم سازمان بهداشت جهانی تصمیم گرفته یک روز در سال را به روز جهانی تیرویید اختصاص دهد تا توجه عمومی را به اهمیت عملکرد این غده کوچک ، اما حیاتی جلب کند .

یکی از عوامل تاثیرگذار بر بهبود یا ایجاد اختلال در عملکرد تیرویید ، عوامل تغذیه ای است , از این رو ، در ادامه این مطلب با باید‌ها و نباید‌های تغذیه ای تاثیرگذار بر عملکرد تیرویید اشنا می‌شوید , خوراکی‌های یددار مصرف کنید یکی از عوامل ایجاد اختلال در عملکرد تیرویید ، کاهش دریافت ید به صورت روزانه است .

به همین دلیل هم بسیاری از کشور‌ها اقدام به یددار کردن نمک طعام کرده‌اند تا بتوانند کمبود دریافت ید را از این طریق جبران کنند , اگر دچار اختلالات تیروییدی نیستید و می‌خواهید غده تیرویید شما به خوبی عمل کند ، بهتر است مصرف منظم خوراکی‌های حاوی ید را کنار استفاده از نمک یددار در برنامه غذایی داشته باشید , خوراکی‌های یددار شامل مواردی مانند انواع ماهی ، میگو ، ماست ، شیر ، جلبک‌های دریایی و انواع غذا‌های دریایی می‌شوند .

اگر پزشک شما تشخیص بدهد که میزان دریافت ید در بدنتان کافی نیست ، شاید نیاز باشد که از مکمل‌های خوراکی حاوی ید هم استفاده کنید , خوراکی‌های حاوی سلنیوم مصرف کنید از دیگر ریزمغذی‌های تاثیرگذار بر بهبود عملکرد تیرویید می‌توان به ماده معدنی سلنیوم اشاره کرد , سلنیوم می‌تواند به ترشح بهتر هورمون تیرویید در بدن کمک کند و تا حدی باعث پیشگیری از ابتلا به مشکلات تیروییدی مانند کم کاری تیرویید ، بیماری هاشیموتو یا بیماری گریو شود .

از این رو ، محققان توصیه می‌کنند که دریافت سلنیوم از طریق مواد غذایی حاوی ان را در رژیم غذایی هفتگی داشته باشید , خوراکی هایی مانند بادام زمینی ، بادام درختی ، گوشت مرغ ، انواع گوشت قرمز و انواع گوشت پرندگان حاوی سلنیوم هستند , منابع غذایی حاوی روی را فراموش نکنید از دیگر ترکیبات مفید برای بهبود در عملکرد تیرویید می‌توان به ماده معدنی روی یا همان زینک اشاره کرد .

برخی تحقیقات نشان می‌دهند افرادی که روی کافی در رژیم غذایی روزانه شان ندارند ، بیشتر در معرض ابتلا به کم کاری تیرویید قرار می‌گیرند , از طرف دیگر ، زمانی که تیرویید شما دچار کم کاری شود ، بدن به صورت طبیعی با کمبود روی مواجه می‌شود , به همین دلیل هم توصیه می‌شود که برای بهبود در عملکرد تیرویید ، مصرف منابع غذایی حاوی روی را فراموش نکنید .

انواع گوشت پرندگان ، گوشت قرمز ، تخم مرغ ، شیر و لبنیات حاوی روی هستند , گوشت‌های قرمز و گوشت ران مرغ میان منابع غذایی مختلف روی بیشتری دارند , روزی یک عدد تخم مرغ بخورید یک عدد تخم مرغ درشت می‌تواند 16 درصد از نیاز روزانه بدن به ید و 20 درصد از نیاز روزانه بدن به سلنیوم را تامین کند .

از طرف دیگر ، تخم مرغ مقادیر قابل قبولی از ماده معدنی روی را هم درون خودش گنجانده است , به همین دلیل هم متخصصان غدد ، تخم مرغ را یک ابرغذا برای حفظ سلامت تیرویید معرفی می‌کنند , اگر بتوانید روزانه یک عدد تخم مرغ کامل و پخته مصرف کنید ، کمک بزرگی به بهبود ترشح هورمون تیرویید خواهید کرد .

دور فست فود‌ها و فراورده‌های گوشتی خط بکشید فست فود‌ها و فراورده‌های گوشتی سرشار از نمک هستند ، اما تقریبا هیچ کدام از صنایع تولید فراورده‌های گوشتی یا رستوران‌ها از نمک یددار برای تولید و طبخ محصولات خودشان استفاده نمی‌کنند بنابراین شما با مصرف فراورده‌های گوشتی مختلف مانند سوسیس ، کالباس ، همبرگر و ,,.

یا غذا‌های فست فودی و رستورانی ، حجم بالایی از سدیم بدون دریافت ید را وارد بدن می‌کنید , زمانی که میزان سدیم دریافتی در بدن بالا می‌رود ، میزان التهابات بدنی هم افزایش پیدا می‌کند بنابراین هم عملکرد سیستم ایمنی بدن مختل می‌شود و هم ترشح هورمون تیرویید با مشکلاتی مواجه می‌شود , به همین دلیل هم افرادی که به مصرف مداوم فراورده‌های گوشتی یا غذا‌های اماده ، رستورانی و فست فودی عادت دارند ، بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به اختلال عملکرد تیرویید قرار می‌گیرند .

خانواده کلم را حذف نکنید بسیاری از افراد بر این باورند که مصرف خانواده کلم برای تیرویید مضر است , این باور از انجا نشات می‌گیرد که خانواده کلم در گروه خوراکی‌های گواترزا جا دارد , با این حال ، تحقیقات ثابت کرده‌اند که اگر شما به اختلالات عملکرد تیرویید مانند کم کاری تیرویید ، پرکاری تیرویید ، بیماری هاشیموتو ، بیماری گریوز و .

,, مبتلا نباشید ، می‌توانید انواع سبزی‌های خانواده کلم را بدون دغدغه و به صورت متعادل در برنامه غذایی هفتگی بگنجانید .

نکته دیگر این است که افراد مبتلا به اختلال عملکرد تیرویید می‌توانند سبزی‌های خانواده کلم را به صورت بخارپز یا اب پز و در حد متعادل مصرف کنند , جالب است بدانید که سبزی‌های خانواده کلم طی فرایند پخته شدن ، خاصیت گواترزا بودن خود را از دست می‌دهند , البته بهتر است همه بیماران مبتلا به اختلالات تیروییدی در مورد میزان و نحوه مصرف سبزی‌های خانواده کلم حتما با پزشک معالج شان مشورت کنند .

سیستم ایمنی بدن را در برابر ویروس کرونا تقویت کنید یکی از مشکلات افراد مبتلا به اختلالات عملکرد تیروییدی ، این است که معمولا سطح استرس اکسیداتیو و التهاب در بدن ان‌ها بالاست , از این رو ، احتمال افت عملکرد سیستم دفاعی در بدن ان‌ها وجود دارد , متخصصان غدد و متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند که افراد مبتلا به اختلالات عملکرد تیرویید حتما با پیروی از یک الگوی غذایی سالم ، سطح استرس اکسیداتیو و التهاب را در بدن کاهش دهند تا باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن در برابر عوامل ویروسی یا عفونی مانند کوید -19 شوند .

یک برنامه غذایی سالم برای بیماران مبتلا به اختلالات عملکرد تیروییدی ، برنامه ای است که مصرف سبزی‌ها و میوه‌های تازه به صورت فراوان در ان وجود داشته باشد ؛ از خوراکی‌های کاهش دهنده التهاب مانند روغن زیتون ، ماهی ، کنجد و گردو در ان استفاده شود ؛ غلات سبوس دار جای غلات ارد سفید را در این رژیم بگیرند ، مصرف لبنیات کم چرب در برنامه روزانه گنجانده شود و کمترین میزان از چربی‌های حیوانی ، روغن‌های جامد ، غذا‌های سرخ کردنی ، قند ، شکر ، خوراکی‌های حاوی قند و شکر و غذا‌های شور در ان استفاده شود , سه شنبه 4 خرداد 1400 - 10:03:33 9 بازدید اریا بانو لینک کوتاه : https://www,banounews.

ir/fa/news/594052/ نظرات شما ارسال دیدگاه خطا : درج دیدگاه در کادر مربوطه الزامی میباشد ! خطا : درج کد امنیتی الزامی میباشد ! مخاطبان عزیز به اطلاع می‌رساند : از این پس با‌های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می‌توانید از امکان جستجوی ان عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز ارشیو این پایگاه بهره مند شوید , این امکان برای اولین بار در پایگاه‌های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای اریا برای مخاطبان عزیز ارائه می‌شود , امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد .

سایر مطالب خواص باورنکردنی گلاب برای زیبایی و سلامتی 13 کاربرد عجیب نوشابه در خانه داری و زندگی روزمره ناگفته‌های سلامتی بانوان نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی افزایش 142 درصدی عبور کالاهای ترانزیتی از قلمرو ایران انتخابات و عبور از ایستگاه احراز صلاحیت ها فروش الماس کمیاب شکوفه گیلاس در یک حراجی به قیمت 29/3 میلیون دلار 5 سلبریتی که سبک زندگی شان شما را متعجب می‌کند با این ترفندها ، بدون ارایش زیبا شوید ثروتمند‌ترین بازیگران جهان را بشناسید شما از یک دختر سطح پایین برام رقیب ساختید جعفر دهقان : خانه ندارم ، مستاجر زنم هستم ! غذاهایی که اخر شب نباید خورد چرا زنبورهای عسل برای ادامه زندگی ما مهم‌اند ؟ مبارزه با تومور مغزی با دستکاری سلول‌های ایمنی فلج شده 25 عکس فوق العاده از حیات وحش رضا بابک در " مهمانی کاراییب " بهزاد فراهانی + عکس انتصاب غیرقانونی افشاریان از سوی عزیزی خادم ! طارمی پیشنهاد رسمی ندارد / مهدی در پورتو ماندنی است تعطیلات لیگ به سود استقلال شد بغض شبانه تارتار و عذرخواهی از میثاقی زمان جدایی‌ام از پرسپولیس رسیده بود رمزگشایی از شادی خاص مهاجم پرسپولیس واکنش ستاره استقلال به احتمال جدایی در پایان فصل سکوت ستاره پرسپولیس درباره پیشنهاد سنگین قطری ها گران‌ترین خارجی لیگ برتر در پرسپولیس ؟! تمجید فرگوسن از گواردیولا عملکرد عجیب دروازه‌بان مطرح مقابل پرسپولیس بخشی از کتاب / کوچیک‌ترین سگ بیشترین سروصدا رو دارد قابوس نامه ؛ اثر تعلیمی دانشمند گلستانی برای تمام تاریخ برگزیدگان کنگره « شعر مقاومت » معرفی شدند چرا با وجود رعایت بهداشت دهان و دندان بازهم دندان‌ها دچار پوسیدگی می‌شوند ؟ نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی اخرین خبرها از واکسن‌های ایرانی کرونا / دردسرهای محتمل قطع برق برای ساخت واکسن رژیم غذایی برای کاهش استرس و اسیب قلبی کاهش تپش قلب با گیاه بالنگو بالاخره به چینی‌ها رسیدیم / مصرف داروی 84 میلیون نفر مساوی جمعیت 1,4 میلیاردی ! تشخیص بیماری‌های مزمن کلیه با کمک هوش مصنوعی 18 هزار نفر مددجوی بهزیستی در اردبیل مستمری دریافت می‌کنند پرداخت بیش از 635 میلیارد تومان تسهیلات طرح‌های ارائه شده در اشتغال پایدار روستایی و عشایری خراسان رضوی با حکم محمد شریعتمداری ؛ سرپرست اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان منصوب شد معاون امور اقتصادی : حجم امار و اطلاعات تولید شده در وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی قابل قیاس با دیگر وزارتخانه‌ها نیست دستور شریعتمداری برای برخورد با مقصرین حادثه معدن خاک نسوز و جانباختن دو کارگر با « مرفین » حمید عسکری ارام شوید وقتی پازل بند سونامی به راه انداخت سرایداری که خیر مدرسه ساز شد زن جوان : من پلیس را منحرف می‌کردم ! بارش باران در نوار شمالی کشور ؛ وقوع سیلاب در برخی استان ها هشدار درباره طغیان سرخک در ایران ؛ مشاهده 25 مورد ابتلا در برخی استان ها کلاهبرداری‌های سریالی با تیغ جراحی !.