موشک هایپرسونیک ناوشکن زاموالت 20 برابر سریع تر از صوت است !

۱۴۰۰/۰۳/۰۴ ۰۶:۲۸:۲۳


موشک هایپرسونیک ناوشکن زاموالت 20 برابر سریع تر از صوت است ! گوناگون بزرگنمایی : اریا بانو - گجت نیوز / موشک هایپرسونیک ناوشکن زاموالت جدیدترین سلاح این شناور غول پیکر رزمی است که به زودی وارد خدمت در نیروی دریایی ایالات متحده امریکا می‌شود , نیروی دریایی امریکا همواره سعی بر این داشته تا برتریش نسبت به رقبای شرقی خود را حفظ کند , در زمان جنگ سرد این کشور یک نیروی دریایی بسیار بزرگ و قدرتمندتر از نیروی دریایی شوروی در اختیار داشت .

اما امروزه که نیروی دریایی روسیه دیگر رمق سابق را ندارد ، چین به عنوان یکی از مدعیان قدرت دست به گسترش و تقویت نیروی دریایی خود زده است , در پاسخ به این اقدام امریکا بار دیگر تصمیم به تقویت بیش از پیش نیروی دریایی خود گرفته تا همچنان قدرت شماره یک در پهنه ابی کره زمین باشد , این کشور همچنین بایستی بتواند در یک نبرد احتمالی با چین ، ابتدا از طریق دریا بر ان غلبه و سپس به خشکی برسد .

پس داشتن قدرتمندترین شناورهای سطحی و زیرسطحی امری غیر قابل اجتناب است , برای مقایسه بد نیست بدانید نیروی دریایی چین در حال حاضر 37 ناوشکن و دو ناو هواپیمابر ( یک فروند در دست ساخت ) عملیاتی دارد , در طرف مقابل نیروی دریایی امریکا 70 فروند ناوشکن ( به زودی 81 فروند )، 11 ابر ناو هواپیمابر ( دو فروند دیگر در دست ساخت ) و 22 فروند ناو جنگی دارد .

با این حال نیروی دریایی چین با سرعت بالایی در حال رشد است روز به روز بر شمار شناورهای رزمی ان افزوده می‌شود , و اما نیروی دریایی امریکا در زمینه نبرد سطحی برگ برنده ای به نام ناوشکن زاموالت را در اختیار دارد که پیشرفته‌ترین شناور رزمی ساخته شده تا به امروز است , این کشتی غول پیکر که با توجه به ابعاد و وزنش بیشتر در دسته ناو جنگی قرار می‌گیرد تا ناوشکن ، پنهانکارترین و رادارگریزترین شناور دنیا نیز می‌باشد و با 190 متر طول اثر راداری در حد یک قایق ماهیگیری بسیار کوچک دارد .

در حال حاضر سلاح اصلی این ناوشکن برای حمله به اهداف سطحی ( زمینی و دریایی )، موشک‌های کروز تاماهاوک با برد 1700 کیلومتر هستند که در نسخه جدید بلاک 5 علاوه بر قابلیت حمله به اهداف ثابت و متحرک در خشکی ، نقش ضد کشتی نیز پیدا کرده‌اند , این موشک علاوه بر انعطاف پذیری عملیاتی بالا و برد زیادش ، به منظور حفظ پنهانکاری سرعت فروصوت در حد 0,85 ماخ دارد و می‌تواند ظرف مدت 1.

9 ساعت به یک هدف در بیشینه برد خود برسد , و اما اکنون موشک هایپرسونیک ناوشکن زاموالت که نیروی دریایی قصد عملیاتی کردن ان را دارد ، رویکردی متفاوت نسبت به تاماهاوک اتخاذ کرده و با سرعتی چندین برابر صوت پرواز می‌کند , این موشک که c-hgb نام دارد ، قرار است جایگزین توپ‌های 155 میلی متری موجود در سینه ناوشکن زاموالت شود .

چرا که در سال 2017 نیروی دریایی نقش در نظر گرفته شده برای این کشتی‌ها را تغییر داد , در ابتدا قرار بود زاموالت با استفاده از پنهانکاری و رادارگریزی خود به ساحل دشمن نزدیک شده و با استفاده از دو توپ فوق دوربرد خود ، مواضع ساحلی دشمن را زیر اتش خود بگیرد , اما در نقش جدید قرار است به شکار کشتی‌های دشمن به خصوص ناو هواپیمابر ان هم از فاصله بسیار دور بپردازد ؛ پس دیگر نیازی به توپ‌های خود ندارد و بایستی موشک حمل کند .

موشک c-hgb که به طور مشترک توسط نیروی زمینی ، هوایی و دریایی امریکا توسعه یافت ، از هواپیماها ، کشتی‌های رزمی ، زیردریایی‌ها و خودروهای پرتابگر شلیک می‌شود , پس از پرتاب این موشک همچون یک موشک بالستیک با موتور دو مرحله ای خود تا لبه فضا پیش می‌رود ، اما از جو خارج نمی‌شود , پس از ان پرتابه که خود فاقد موتور است ، با کمک جاذبه و سرعت اولیه بسیار بالای خود به سرعت هایپرسونیک 20 برابر صوت می‌رسد و به سمت هدف گلاید می‌کند .

این موشک پس از برخورد به هدف به واسط سرعت بسیار بالا و انرژی جنبشی فوق العاده زیادی که دارد هدف را تخریب می‌کند , البته به یک سرجنگی متعارف نیز مسلح است که پس از برخورد به هدف منفجر می‌شود , در حال حاضر تصمیمی بر تسلیح این موشک به سرجنگی اتمی نیست .

این موشک انقدر دقیق است که دایره خطای احتمالی ان کمتر از 15 سانتی متر است , بدان معنا که ممکن است با 15 سانتی متر فاصله به نقطه مورد نظر برخورد کند که عملا بی تاثیر است , برد این موشک نیز بیش از 8 هزار کیلومتر و قاره پیما است و می‌تواند ظرف مدت 20 دقیقه پس از شلیک ، به حداکثر برد خود برسد .

سرعت سرسام اور ان نیز سبب می‌شود پدافند ضد موشک نیز نتواند در مقابل ان اقدامی انجام دهد , برای نصب این موشک روی ناوشکن‌های زاموالت ، نیروی دریایی بایستی یک یا هر دو توپ را حذف و پرتابگرهای mac را جایگزین ان‌ها کند , این پرتابگرها که در اصل برای چهار زیردریایی اتمی حامل موشک کروز از کلاس اوهایو طراحی شدند ، هر یک 7 موشک تاماهاوک در خود جای می‌دهند .

یک زیردریایی کلاس اوهابو 22 لوله پرتاب برای شلیک موشک بالستیک قاره پیما دارد و هر یک از این لوله‌ها می‌تواند پذیرای یک پرتابگر mac باشد , بدین ترتیب یک زیردریایی اوهایو در کلاس پرتابگر موشک کروز 154 موشک تاماهاوک با خود حمل می‌کند , حال قطر هر موشک هایپرسونیک ناوشکن زاموالت حدود 33 درصد بیشتر از قطر یک موشک تاماهاوک است و هر پرتابگر mac می‌تواند تا 4 موشک درون خود جای دهد .

به جای هر توپ زاموالت نیز می‌توان دو پرتابگر mac سوار کرد , نمی‌توان با قطعیت گفت که ایا نیروی دریایی تصمیم حفظ یک توپ روی این کشتی‌ها دارد یا هردوی ان‌ها را با موشک هایپرسونیک جایگزین می‌کند , چرا که توپ بسیار مفید است و به لطف گلوله‌های قابل هدایت نظیر hvp و m982 اکسکالیبور (excalibur) می‌توان اهداف ثابت و متحرک کم ارزش را از فاصله صد کیلومتری با ان‌ها را هدف قرار داد .

اما حفظ یک توپ سبب کاهش 50 درصدی موشک‌های هایپرسونیک قابل حمل می‌شود , در مجموع با حذف هر دو توپ ناوشکن می‌تواند 4 پرتابگر mac مسلح به 16 موشک داشته باشد , نیروی دریایی قصد دارد تا سال 2025 دست کم یکی از سه کشتی ناوگان زاموالت‌ها با این موشک راهی دریا شود .

چرا که این کشتی‌ها نقش بسیار حیاتی در رویایی رو چین و حتی روسیه را برعهده دارند , ناوشکن با این موشک می‌تواند از فاصله بسیار دور و امن در میانه‌های راه هاوایی ، به صورت دور ایستا اهداف با ارزش نظیر مراکز فرماندهی ، پایگاه‌ها دریایی ، ایستگاه‌های مخابراتی و راداری و همچنین اتشبارهای پدافند هوایی دشمن را ظرف مدت چند دقیقه از شروع درگیری نابود کند , شلیک موشک پدافند هوایی از زاموالت همچنین اگر نیاز به حملات عمقی تر باشد ، زاموالت که به لطف طیف گسترده تسلیحات قابل حملش توان نبرد علیه زیردریایی ، هواگردهای با و بدون سرنشین و شناورهای سطحی و همچنین توان دفاع در برابر مین‌های دریایی و موشک‌های کروز و بالستیک ضدکشتی را در اختیار دارد ، با کمک رادارگریزی خود به خاک چین نزدیک تر شده و به نقاط مهمی در عمق خاک چین حمله می‌کند .

چنین توان رزمی زاموالت سبب می‌شود دشمن از حمله ان بیم داشته باشد و دست به اقدام خشونت امیز نزند , البته موشک هایپرسونیک زاموالت تنها سلاح مدرنی نیست که نیروی دریایی برای این قاتل پنهانکار در نظر دارد , در ابتدا باید بدانید ژنراتوری که نیروی الکتریکی لازم برای چرخش موتورهای الکتریکی پیشران این کشتی را تامین می‌کند توسط دو توربین گازی mt30 چرخانده می‌شوند که هریک 35.

4 مگاوات توان دارند , سیستم تامین نیروی کشتی یک پارچه است و این دو توربین انرژی مورد نیاز برای کل کشتی را فراهم می‌کنند و تنها مخصوص چرخاندن موتورهای پیشران نیستند , علاوه بر این ، کشتی دو توربین 3.

8 مگاواتی دیگر نیز داشته و مجموعا 78,4 مگاوات توان تولید دارد که برای تامین برق 51 هزار خانه کافی است ؛ انرژی تولیدی توسط توربین‌های نوین و پیشرفته این کشتی تقریبا برابر با انرژی تولیدی توسط راکتور اتمی ناوهواپیمابر است , به دلیل وفور انرژی که بیش از حد نیاز است ، زاموالت می‌تواند انرژی الکتریکی زیادی که توپ‌های لیزری طلب می‌کنند را به اسانی تامین کند .

از این رو نیروی دریایی قصد دارد توپ لیزری بسیار قدرتمندی نیز روی ان سوار کند که به خاطر قدرت بسیار بالایش علاوه بر توان درگیری با پهپادها و شناورهای کوچک ، امکان شکار کردن هلیکوپتر و هواپیماهای سرنشین دار ، موشک‌های ضدکشتی و حتی موشک‌های بالستیک را نیز خواهد داشت و با هزینه تنها یک دلار به ازای هر شلیک ، بسیار مقرون به صرفه تر از هر سلاح دیگری است , توپ با شلیک کم هزینه خود می‌تواند سرجنگی یا موتور موشک را منفجر و مانع رسیدن ان به هدف شود , این توپ لیزری می‌تواند به جای یکی از دو توپ 155 میلی متری یا یکی از دو توپ خودکار 30 میلی متری مارک 46 نصب شود .

زاموالت ناوشکنی بسیار پیشرفته و مجهز به هوش مصنوعی برای نبردهای اینده است , هیچ کشوری طرحی حتی نزدیک به ان ندارد و بعید است تا چند دهه دیگر شاهد حضور رقیبی در دریا برای ان باشیم , در حال حاضر بیش از یک سال از عملیاتی شدن کامل این ناوشکن می‌گذرد .

ناوشکن‌های زاموالت ضمن اینکه بسیار پیشرفته و توانمند هستند ، اما تعدادشان کم است و نمی‌توانند تشکیل دهنده ستون فقرات نیروی دریایی امریکا باشند , با این حال می‌توانند ماموریت‌های ویژه ای انجام دهند , برای مثال همانطور که پیشتر اشاره شد شکار ناوهای هواپیمابر چین که تا چند سال دیگر تعدادشان به 3 عدد افزایش می‌یابد را می‌توان ماموریت اصلی این سه خواهر تفنگدار در نظر گرفت .

پس از ورود به خدمت کامل خانواده زاموالت ، احتمالا همگی یا دست کم دو فروند ان برای صف ارایی مقابل چین اعزام شوند , چرا که نیروی دریایی این کشور به مراتب خطرناک تر از نیروی دریایی بحران زده روسیه محسوب می‌شود و به سرعت در حال رشد است , منبع :popular mechanics سه شنبه 4 خرداد 1400 - 06:04:55 11 بازدید اریا بانو لینک کوتاه : https://www.

banounews,ir/fa/news/593926/ نظرات شما ارسال دیدگاه خطا : درج دیدگاه در کادر مربوطه الزامی میباشد ! خطا : درج کد امنیتی الزامی میباشد ! مخاطبان عزیز به اطلاع می‌رساند : از این پس با‌های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می‌توانید از امکان جستجوی ان عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز ارشیو این پایگاه بهره مند شوید , این امکان برای اولین بار در پایگاه‌های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای اریا برای مخاطبان عزیز ارائه می‌شود .

امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد , سایر مطالب خواص باورنکردنی گلاب برای زیبایی و سلامتی 13 کاربرد عجیب نوشابه در خانه داری و زندگی روزمره ناگفته‌های سلامتی بانوان نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی افزایش 142 درصدی عبور کالاهای ترانزیتی از قلمرو ایران انتخابات و عبور از ایستگاه احراز صلاحیت ها فروش الماس کمیاب شکوفه گیلاس در یک حراجی به قیمت 29/3 میلیون دلار 5 سلبریتی که سبک زندگی شان شما را متعجب می‌کند با این ترفندها ، بدون ارایش زیبا شوید ثروتمند‌ترین بازیگران جهان را بشناسید شما از یک دختر سطح پایین برام رقیب ساختید جعفر دهقان : خانه ندارم ، مستاجر زنم هستم ! غذاهایی که اخر شب نباید خورد چرا زنبورهای عسل برای ادامه زندگی ما مهم‌اند ؟ مبارزه با تومور مغزی با دستکاری سلول‌های ایمنی فلج شده 25 عکس فوق العاده از حیات وحش رضا بابک در " مهمانی کاراییب " بهزاد فراهانی + عکس انتصاب غیرقانونی افشاریان از سوی عزیزی خادم ! طارمی پیشنهاد رسمی ندارد / مهدی در پورتو ماندنی است تعطیلات لیگ به سود استقلال شد بغض شبانه تارتار و عذرخواهی از میثاقی زمان جدایی‌ام از پرسپولیس رسیده بود رمزگشایی از شادی خاص مهاجم پرسپولیس واکنش ستاره استقلال به احتمال جدایی در پایان فصل سکوت ستاره پرسپولیس درباره پیشنهاد سنگین قطری ها گران‌ترین خارجی لیگ برتر در پرسپولیس ؟! تمجید فرگوسن از گواردیولا عملکرد عجیب دروازه‌بان مطرح مقابل پرسپولیس بخشی از کتاب / کوچیک‌ترین سگ بیشترین سروصدا رو دارد قابوس نامه ؛ اثر تعلیمی دانشمند گلستانی برای تمام تاریخ برگزیدگان کنگره « شعر مقاومت » معرفی شدند چرا با وجود رعایت بهداشت دهان و دندان بازهم دندان‌ها دچار پوسیدگی می‌شوند ؟ نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی اخرین خبرها از واکسن‌های ایرانی کرونا / دردسرهای محتمل قطع برق برای ساخت واکسن رژیم غذایی برای کاهش استرس و اسیب قلبی کاهش تپش قلب با گیاه بالنگو بالاخره به چینی‌ها رسیدیم / مصرف داروی 84 میلیون نفر مساوی جمعیت 1,4 میلیاردی ! تشخیص بیماری‌های مزمن کلیه با کمک هوش مصنوعی 18 هزار نفر مددجوی بهزیستی در اردبیل مستمری دریافت می‌کنند پرداخت بیش از 635 میلیارد تومان تسهیلات طرح‌های ارائه شده در اشتغال پایدار روستایی و عشایری خراسان رضوی با حکم محمد شریعتمداری ؛ سرپرست اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان منصوب شد معاون امور اقتصادی : حجم امار و اطلاعات تولید شده در وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی قابل قیاس با دیگر وزارتخانه‌ها نیست دستور شریعتمداری برای برخورد با مقصرین حادثه معدن خاک نسوز و جانباختن دو کارگر با « مرفین » حمید عسکری ارام شوید وقتی پازل بند سونامی به راه انداخت سرایداری که خیر مدرسه ساز شد زن جوان : من پلیس را منحرف می‌کردم ! بارش باران در نوار شمالی کشور ؛ وقوع سیلاب در برخی استان ها هشدار درباره طغیان سرخک در ایران ؛ مشاهده 25 مورد ابتلا در برخی استان ها کلاهبرداری‌های سریالی با تیغ جراحی !.