5 نحوه برخورد با افراد پرتوقع

۱۴۰۰/۰۳/۰۴ ۰۶:۲۸:۰۰


5 نحوه برخورد با افراد پرتوقع روانشناسی بزرگنمایی : اریا بانو - کافیست با افراد پرتوقع قاطعانه و در عین حال ارام برخورد کنید , گاهی لازم است نسبت به انان دلسوز باشید و گاهی بهتر است فاصله خود را با این افراد حفظ کنید , فوت و فن‌های نحوه برخورد با افراد پرتوقع : قاطع ولی دلسوز باشید نحوه برخورد با افراد پرتوقع یکی از دغدغه‌های رایج بسیاری از ماست .

انسان هایی که جامعه اطراف ما را تشکیل می‌دهند هر کدام ویژگی‌های خاصی دارند که گاهی این ویژگی‌ها تعامل با انان را دشوار می‌سازد , برای مثال یکی از ناخوشایندترین ویژگی‌ها ، پرتوقع بودن است که دیگران را دچار دردسر می‌کند , تا جایی که گاهی نحوه برخورد با افراد پرتوقع به چالشی بزرگ تبدیل می‌گردد .

اگر شما نیز در میان دوستان ، افراد خانواده و یا همکاران خود ، شخصی با چنین ویژگی را داشته باشید ، احتمالا با این چالش روبرو شده‌اید , به خصوص اگر این فرد کسی باشد که نتوانید به راحتی او را از زندگی خود کنار بگذارید ، کار سخت تر می‌شود , اما خبر خوب این است که همه ما می‌توانیم مهارت معاشرت با افرادی با ویژگی‌های مختلف را پیدا کنیم .

کافیست این ویژگی‌ها را خوب بشناسیم و بدانیم بهترین روش رویارویی با این دسته از افراد چیست , اگر شما هم این سوال را دارید که با افراد پرتوقع چه کنیم ؟ و می‌خواهید طرز برخورد با افراد پرتوقع را یاد بگیرید ، حتما تا پایان این مطلب ما را همراهی نمایید , چگونه افراد پرتوقع را بشناسیم ؟ قبل از این که نحوه برخورد با افراد پرتوقع را بیاموزیم باید بدانیم وجود چه ویژگی هایی در فرد باعث می‌شود ما او را به عنوان یک فرد متوقع بشناسیم .

احتمالا شما هم تا به حال با اشخاصی روبرو شده‌اید که مدام درخواست‌های عجیب و غیر منطقی از شما دارند , شاید در کلام عامیانه این گونه افراد را پررو بنامید , افراد متوقع از هر فرصتی برای تحمیل خواسته‌های خود به شما استفاده می‌کنند .

جالب اینجاست که اگر خواسته هایشان را بپذیرید ، انتظارات بیشتری پیدا می‌کنند و اگر نپذیرید ناراحت و حتی عصبانی می‌شوند , معمولا افراد متوقع بیشتر از انچه خود انجام می‌دهند ، از دیگران انتظار دارند , اگر نحوه برخورد با افراد پرتوقع را ندانید ، معاشرت با انان به شدت از شما انرژی می‌گیرد و شما را خشمگین و حتی مستاصل می‌کند .

اگر ویژگی افراد پرتوقع را بدانید ، در مواجهه با ان‌ها بهتر عمل خواهید کرد , این ویژگی‌ها نشان می‌دهند با یک ادم پرتوقع سروکار دارید همانطور که گفتیم برای دانستن نحوه صحیح برخورد با افراد متوقع ، باید ابتدا ویژگی‌های انان را تشخیص دهید , اگر بدانید دقیقا با چه مدل ادمی روبرو هستید ، هر چه زودتر می‌توانید موقعیت خود را در رابطه پیدا کنید و حساب شده عمل نمایید .

برای به کارگیری بهترین نحوه برخورد با افراد پرتوقع ، همیشه با دیدن این ویژگی‌ها گوش به زنگ باشید : 1, زیاد صحبت می‌کنند ولی گوش نمی‌دهند این ویژگی و صفت بارز افراد پرتوقع است که می‌توانند ساعت‌ها حرف بزنند و بحث کنند , اما ذره ای به حرف‌های شما اهمیت نمی‌دهند و حتی گاهی زحمت شنیدن صحبت‌های شما را نیز به خود نمی‌دهند .

این افراد یک دیوار محکم دور خود می‌کشند و از پذیرفتن حرف‌ها و دلایل دیگران به شدت خودداری می‌کنند , این ویژگی انان معمولا اطرافیان شان را عصبانی و خسته می‌کند تا جایی که در نحوه برخورد با افراد پرتوقع دچار سردرگمی می‌شوند , 2.

همیشه طلبکار شما هستند کلمه طلبکار یکی از بهترین واژه هایی است که این دسته از افراد را به خوبی توصیف می‌کند , در مقابل افراد پرتوقع شما همیشه بدهکار هستید و بابت کارهایی که نکرده‌اید سرزنش می‌شوید , حتی اگر لطف یا محبتی در حق ان‌ها کرده باشید احتمالا ان را به چشم وظیفه می‌بینند .

3, انتظار حمایت دارند ولی حامی نیستند نحوه برخورد با افراد پرتوقع زمانی پیچیده تر می‌شود که متوجه می‌شوید همیشه باید حامی انان باشید , افراد متوقع از اطرافیان انتظار دارند به هر شکل که می‌توانند از ان‌ها حمایت کنند و حتی نام لطف نیز روی این حمایت نمی‌گذارند .

این در حالی است که خودشان در کمتر موقعیتی از دیگران حمایت می‌کنند , حقیقت این است که شاید افراد پرتوقع نمی‌توانند مسئولیت زندگی و مشکلات خود را به تنهایی بر عهده بگیرند اما این ناتوانی خود را به شکل انتظارات زیاد و عصبی کننده بروز می‌دهند , 4.

به سادگی از شما می‌رنجند و کنار می‌کشند این یکی از سخت‌ترین قسمت‌ها در نحوه برخورد با افراد پرتوقع است , کافیست انتظارات همیشگی ان‌ها را نادیده بگیرید و یا اعتراض کنید ، سریعا با قهر و ناراحتی این افراد روبرو می‌شوید , می توان گفت راهی برای شما باقی نمی‌گذارند ، نه می‌توانید همیشه طبق خواسته انان رفتار کنید و نه حق مخالفت را به شما می‌دهند .

نحوه برخورد با افراد پرتوقع را بیاموزیم حال نوبت به این می‌رسد که بفهمیم با افراد پرتوقع چگونه رفتار کنیم , ایا خواسته‌های انان را بپذیریم یا با سرسختی مخالفت کنیم ؟ نکاتی که در ادامه بیان می‌شوند تا حد زیادی به شما برای پیدا کردن پاسخ این سوالات کمک خواهند کرد : 1, لطف کردن را تمام کنید اولین نکته در ارتباط با نحوه برخورد با افراد پرتوقع این است که تسلیم بودن را کنار بگذارید و لطف‌های بی پایان خود را نسبت به ان‌ها قطع یا کمتر کنید .

همانطور که گفتیم افراد متوقع و همچنین انسان‌های خودخواه همیشه از شما درخواست هایی دارند ولی زمانی که به انان نیاز دارید ، کمکی نمی‌کنند , درست است که در معاشرت با دیگران باید صبور و منعطف بود ، اما تا جایی که به خود شما اسیبی وارد نشود , پس لازم است بالاخره جایی این زنجیره درخواست‌ها و انتظارات غیرمنطقی را قطع کنید .

در این باره قاطع باشید و مرزهای خود را حفظ کنید , همانطور که پیش تر نیز گفتیم افراد پرتوقع عادت به شنیدن حرف‌های دیگران ندارند , پس لازم است موضع و تصمیم خود را با جملاتی کوتاه اما قاطع و روشن بیان کنید .

2, از قهر یا رنجیدن ان‌ها ترسی نداشته باشید برخی از اشخاص فکر می‌کنند صحیح‌ترین نحوه برخورد با افراد پرتوقع ، برخوردی است که از ناراحت شدن ان‌ها و خدشه دار شدن رابطه جلوگیری کند , ولی باید به شما بگوییم چنین نحوه برخوردی تنها به شما اسیب می‌زند و انتظارات طرف مقابل را روز به روز افزایش می‌دهد .

پس بدون ترس یا نگرانی بابت دلخور شدن دیگران ، در جواب خواسته‌های غیرمنطقی انان یک “ نه ” محکم بگویید و به این فکر کنید که هیچ مسئولیتی در قبال زندگی دیگران ندارید , بدون شک محبت و لطف به هم نوع یک خصوصیت بسیار خوب است اما تا جایی که تبدیل به اجبار و مجالی برای سوء استفاده نشود , 3.

روی رفتارتان مسلط باشید رفتار حق به جانب و طلبکارانه این افراد ممکن است باعث شود از کوره در بروید , ولی اگر در نحوه برخورد با افراد پرتوقع ، رفتار ان‌ها را بشناسید ، نه تنها می‌توانید خشم خود را کنترل کنید ، بلکه غافلگیر هم نمی‌شوید , اجازه ندهید رفتار نادرست ان‌ها و حتی کلام ناملایم شان شما را مجبور کند از مرزهای خود عقب‌نشینی کنید .

همچنین اصراری برای این که به فرد متوقع بفهمانید اشتباه می‌کند نداشته باشید , در این صورت ممکن است حتی بیشتر از قبل روی نظرات خود پافشاری کند , 4.

زمانی را که با هم می‌گذرانید محدود کنید گاهی فاصله گرفتن از برخی افراد لازمه یک زندگی شاد و ارام است , ممکن است هر چقدر هم که در نحوه برخورد با افراد پرتوقع ذکاوت و صبوری به خرج دهید ، باز هم از انتظارات بی جا و درخواست‌های همیشگی شان در امان نباشید , در اینصورت تا جایی که می‌توانید رابطه خود را با انان کم تر کنید .

لازم نیست به تمام پیام‌ها یا تماس‌های شان پاسخ دهید , گاهی حتی اگر تنها باشید بهتر از این است که زمان خود را با یک شخص پرتوقع و گاها خودخواه صرف کنید , به عبارتی دیگر بهترین نحوه برخورد با افراد طلبکار و متوقع در برخی از موارد چیزی به جز دوری نیست .

5, از زاویه ای دیگر به این افراد نگاه کنید در کنار تمام مواردی که گفته شد ، اجازه دهید اکنون از یک نقطه نظر دیگر ماجرا را ببینیم , به این فکر کنید که علت انتظارات بالا و درخواست‌های مکرر این افراد چیست ؟ گاهی پشت تمام این رفتارهای ازار دهنده مشکلات شخصی بسیاری نهفته هستند که شما از هیچ کدام ان‌ها خبر ندارید .

پس در نحوه برخورد با افراد پرتوقع ، در کنار قاطعیت ، دلسوزی و مهربانی نیز داشته باشید , جالب است بدانید که این رفتارها حتی ممکن است حاصل یک اختلال شخصیتی یا گذشته ای نه چندان خوشایند باشد , پس سعی کنید به ان‌ها به دید دشمن خود نگاه نکنید .

حتی اگر رابطه نزدیکی با این افراد دارید شاید بتوانید به انان کمک کنید , همراه شان باشید و ان‌ها را تشویق کنید که از کمک یک متخصص دلسوز و باتجربه استفاده کنند , توقعات خود را کم کنید تا ارام تر باشید حالا زمان ان رسیده است که به ماجرا به شکل وارونه نگاه کنید .

بدون شک هیچ یک از ما دوست نداریم اعتراف کنیم ادم پرتوقعی هستیم و حتی شاید هیچ خبر نداشته باشیم اطرافیان ما به دنبال اموختن نحوه برخورد با افراد پرتوقع هستند تا بتوانند با ما به نتیجه برسند , لازم است با خود صادق باشیم , شاید این ما هستیم که همیشه فکر می‌کنیم دیگران انطور که باید از ما حمایت نمی‌کنند .

مدام فکر می‌کنیم که اعضای خانواده یا دوستان مان قدمی برای حل شدن مشکلات ما برنمی‌دارند , علاوه بر این‌ها شاید بارها ناراحت شده باشیم که چرا به درخواست ساده ما جواب رد داده شده است , شاید این خود ما هستیم که توقعات زیادی از دیگران داریم .

باید بپذیریم در دنیای امروز ، هر فرد به اندازه خود مشکلات و وظایفی بر عهده دارد که باید به ان‌ها رسیدگی کند , پس لازم است خودمان مسئولیت تمام کارها و وظایف مان را بر عهده بگیریم ، بدون این که نیازی به کمک دیگران داشته باشیم , بدون شک کمک گرفتن گاهی نه تنها بد نیست بلکه حتی لازم است .

اما تا جایی که وارد مرزهای دیگران نشویم , حال که با نحوه برخورد با افراد پرتوقع و ویژگی‌های انان اشنا شدیم ، زمان این فرا رسیده که سروسامانی به روابط خود دهیم , کمتر توقع داشته باشیم و در برابر توقعات دیگران قاطع تر باشیم .

سه شنبه 4 خرداد 1400 - 05:46:35 14 بازدید اریا بانو لینک کوتاه : https://www,banounews,ir/fa/news/593823/ نظرات شما ارسال دیدگاه خطا : درج دیدگاه در کادر مربوطه الزامی میباشد ! خطا : درج کد امنیتی الزامی میباشد ! مخاطبان عزیز به اطلاع می‌رساند : از این پس با‌های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می‌توانید از امکان جستجوی ان عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز ارشیو این پایگاه بهره مند شوید .

این امکان برای اولین بار در پایگاه‌های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای اریا برای مخاطبان عزیز ارائه می‌شود , امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد , سایر مطالب خواص باورنکردنی گلاب برای زیبایی و سلامتی 13 کاربرد عجیب نوشابه در خانه داری و زندگی روزمره ناگفته‌های سلامتی بانوان نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی افزایش 142 درصدی عبور کالاهای ترانزیتی از قلمرو ایران انتخابات و عبور از ایستگاه احراز صلاحیت ها فروش الماس کمیاب شکوفه گیلاس در یک حراجی به قیمت 29/3 میلیون دلار 5 سلبریتی که سبک زندگی شان شما را متعجب می‌کند با این ترفندها ، بدون ارایش زیبا شوید ثروتمند‌ترین بازیگران جهان را بشناسید شما از یک دختر سطح پایین برام رقیب ساختید جعفر دهقان : خانه ندارم ، مستاجر زنم هستم ! غذاهایی که اخر شب نباید خورد چرا زنبورهای عسل برای ادامه زندگی ما مهم‌اند ؟ مبارزه با تومور مغزی با دستکاری سلول‌های ایمنی فلج شده 25 عکس فوق العاده از حیات وحش رضا بابک در " مهمانی کاراییب " بهزاد فراهانی + عکس انتصاب غیرقانونی افشاریان از سوی عزیزی خادم ! طارمی پیشنهاد رسمی ندارد / مهدی در پورتو ماندنی است تعطیلات لیگ به سود استقلال شد بغض شبانه تارتار و عذرخواهی از میثاقی زمان جدایی‌ام از پرسپولیس رسیده بود رمزگشایی از شادی خاص مهاجم پرسپولیس واکنش ستاره استقلال به احتمال جدایی در پایان فصل سکوت ستاره پرسپولیس درباره پیشنهاد سنگین قطری ها گران‌ترین خارجی لیگ برتر در پرسپولیس ؟! تمجید فرگوسن از گواردیولا عملکرد عجیب دروازه‌بان مطرح مقابل پرسپولیس بخشی از کتاب / کوچیک‌ترین سگ بیشترین سروصدا رو دارد قابوس نامه ؛ اثر تعلیمی دانشمند گلستانی برای تمام تاریخ برگزیدگان کنگره « شعر مقاومت » معرفی شدند چرا با وجود رعایت بهداشت دهان و دندان بازهم دندان‌ها دچار پوسیدگی می‌شوند ؟ نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی اخرین خبرها از واکسن‌های ایرانی کرونا / دردسرهای محتمل قطع برق برای ساخت واکسن رژیم غذایی برای کاهش استرس و اسیب قلبی کاهش تپش قلب با گیاه بالنگو بالاخره به چینی‌ها رسیدیم / مصرف داروی 84 میلیون نفر مساوی جمعیت 1.

4 میلیاردی ! تشخیص بیماری‌های مزمن کلیه با کمک هوش مصنوعی 18 هزار نفر مددجوی بهزیستی در اردبیل مستمری دریافت می‌کنند پرداخت بیش از 635 میلیارد تومان تسهیلات طرح‌های ارائه شده در اشتغال پایدار روستایی و عشایری خراسان رضوی با حکم محمد شریعتمداری ؛ سرپرست اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان منصوب شد معاون امور اقتصادی : حجم امار و اطلاعات تولید شده در وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی قابل قیاس با دیگر وزارتخانه‌ها نیست دستور شریعتمداری برای برخورد با مقصرین حادثه معدن خاک نسوز و جانباختن دو کارگر با « مرفین » حمید عسکری ارام شوید وقتی پازل بند سونامی به راه انداخت سرایداری که خیر مدرسه ساز شد زن جوان : من پلیس را منحرف می‌کردم ! بارش باران در نوار شمالی کشور ؛ وقوع سیلاب در برخی استان ها هشدار درباره طغیان سرخک در ایران ؛ مشاهده 25 مورد ابتلا در برخی استان ها کلاهبرداری‌های سریالی با تیغ جراحی !.