5 راهکار کلیدی و عملی در نحوه برخورد با افراد خودخواه

۱۴۰۰/۰۳/۰۴ ۰۶:۲۷:۳۹


5 راهکار کلیدی و عملی در نحوه برخورد با افراد خودخواه روانشناسی بزرگنمایی : اریا بانو - نحوه برخورد با افراد خودخواه باید چگونه باشد ؟ همان طور که می‌دانید در محیط پیرامون ما انواع ادم‌ها با خصوصیات رفتاری مختلف حضور دارند , با برخی از انها تعامل خوبی داریم و ارتباط برقرار کردن و معاشرت با انها برایمان خوشایند است ولی برخی دیگر ممکن است اینطور نباشند و طرز رفتارشان برای ما ازار دهنده باشد , از جمله این نوع افراد ، کسانی هستند که خودخواه خوانده می‌شوند .

در مورد نحوه برخورد با افراد خودخواه نظرات مختلفی وجود دارد بعضی افراد ، توصیه به مدارا کردن می‌کنند و بعضی دیگر اعتقاد به قاطعیت بیشتر دارند ولی همه بر این مسئله ، اتفاق نظر دارند که خودخواهی رفتاری ناپسند است , خودخواهی یک ویژگی منفی در افراد است که برای دیگران ناخوشایند خواهد بود , قبل از اینکه به جواب این سوال که نحوه برخورد با افراد خودخواه باید چگونه باشد بپردازیم ، کمی در مورد ویژگی‌های افراد خودخواه صحبت می‌کنیم .

افراد خودخواه چه خصوصیاتی دارند ؟ 1, برونگرایی و تمایل به جلب توجه شاید قبل از اینکه با یک فرد خودخواه به طور کامل اشنا شوید طرز رفتار وی برایتان جذاب باشد چون افراد خودخواه معمولا درونگرا یا گوشه گیر نیستند بلکه بر عکس ، کاملا اجتماعی و برونگرا جلوه می‌کنند , دوست دارند در جمع دیده شوند و جلب توجه کنند به همین دلیل ممکن است با این افراد معاشرت کنید و تمایل به هم صحبت شدن با انها را داشته باشید و در ابتدا متوجه خودخواهی انها نشوید ولی بعدا ، این موضوع برای شما بیشتر روشن خواهد شد .

2, غرور خودخواهانه و تحقیر دیگران افراد خودخواه دوست دارند از دیگران بهتر و بالاتر دیده شوند اما در واقعیت ، بهتر و کامل تر بودن کار چندان اسانی نیست و نیاز به تلاش همه جانبه دارد , پس یک فرد خودخواه چون در وجود خود می‌داند که برتری خاصی بر دیگران ندارد و حتی نقاط ضعف زیادی هم دارد برای برتر دیده شدن یا تقویت احساس برتر بودن در خود ، متوسل به روش‌های نامناسب می‌شوند .

از جمله این رفتارها اینکه مغرورانه رفتار می‌کند وکاملا در رفتار این افراد می‌توان غرور را احساس کرد علاوه بر این ، شاید تنها غرور برای احساس برتری کردن کافی نباشد و فرد ، رفتارهای دیگری نیز از خود بروز می‌دهد از جمله تحقیر ، تمسخر ، طعنه و زخم زبان و با این اعمال ، فرد خودخواه به جای تلاش برای برتر بودن واقعی ، بصورت معکوس عمل می‌کند و می‌خواهد با کوچک کردن و تحقیر دیگران ، میل درونی خود را ارضا کند در نتیجه مطمئنا بسیاری از اطرافیان را می‌رنجاند و باعث ناراحتی ، عصبانیت و حتی نفرت دیگران از خود خواهد شد , خود خواهان ، غرور و تکبر زیادی دارند و همواره دیگران را تحقیر می‌کنند , 3.

قدر نشناسی ، یکی از اصول خودخواهی افراد خودخواه هر گونه لطف و یاری سایرین را حق خود و انجام وظیفه ای برای دیگران می‌دانند به همین دلیل شاید هیچ وقت تشکر و قدردانی از طرف یک فرد خودخواه ، مشاهده نشود , حتی اگر متوجه شوند دیگران انتظار قدردانی از وی را دارند شاید موضع بگیرند و ابراز نارضایتی کنند , افراد خودخواه هیچ تمایلی به اقرار به لطف دیگران و جبران ان ندارند .

به همین علت است که بسیاری از افراد تمایلی به همکاری با افراد خودخواه در هیچ زمینه ای ندارند چون احساس می‌کنند حقشان ضایع می‌شود و به نوعی مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند , 4, حق به جانب بودن برای فردی که خودخواه است یکی از سخت‌ترین کارها عذرخواهی کردن است .

این افراد به شدت از اعتراف کردن به خطا و اشتباه خود گریزانند ولی دوست ندارند خطاکار هم جلوه کنند , به همین علت سعی می‌کنند هر خطایی را که انجام می‌دهند به کلی منکر شوند و تقصیر اتفاقات را به دوش سایرین بیندازند , در برخی از موارد برای پنهان کردن تقصیر خود ، اقدام به مظلوم نمایی نیز می‌کنند و تلاش می‌کنند خود را به عنوان قربانی اتفاقات معرفی کنند تا مجبور به اعتراف به اشتباه خود و عذرخواهی نشوند .

این خصوصیت افراد خودخواه که همیشه خود را حق به جانب نشان می‌دهند تا حدود زیادی برای دیگران ازاردهنده است و اصطلاحا حرص افراد را درمی اورد , 5, منفعت طلبی و وجدان ضعیف افراد خودخواه به نوعی حریص هم هستند و تمام منافع یک موقعیت یا پروژه کاری یا هر موقعیت دیگر را تنها برای خود می‌خواهند و هیچ توجهی به حقوق دیگران و تمایلی به سهم‌دهی به اطرافیان خود ندارند پس اگر منافع مشترکی با این افراد در یک قضیه خاص دارید باید بسیار تلاش کنید که حق شما ضایع نشود .

منفعت طلبی و فرصت طلبی جزو خصوصیات خودخواهانه افراد خودخواه است , یک فرد خودخواه ، به شدت منفعت طلب است و حتی در بدترین شرایط که وظیفه انسانی ایجاب می‌کند تا به یک فرد ، کمک شود شخص خودخواه هیچ میلی به این کار ندارد و منافع خود را در اولویت قرار می‌دهد , شاید حتی بدتر هم عمل کند و اگر بداند شخص یا اشخاصی در یک موقعیت ضعف گرفتار شده‌اند ممکن است به جای کمک کردن به انها ، به دنبال راهی برای سوء استفاده و فرصت طلبی براید .

جالب این است که اکثرا شخص خود خواه برای ضایع کردن حق دیگران احساس گناه نمی‌کند و حتی از اعمال خود احساس رضایت و خوشحالی نیز دارد , نحوه برخورد با افراد خودخواه شاید شما هم نیاز دارید در نحوه برخورد با افراد خودخواه تجدید نظر کنید تا بیش از این ، شاهد ضایع شدن حق خود توسط این افراد نباشید و یا از ناراحتی‌ها و مشکلاتی که افراد خودخواه برای شما ایجاد می‌کنند نجات یابید , در ادامه به چند نکته در مورد شیوه برخورد با افراد خودخواه اشاره می‌کنیم که می‌توانند راه‌گشا باشند .

1, ضعف ، نشان ندهید یکی از مهمترین مواردی که در برخورد با افراد خودخواه باید لحاظ کنید این است که به هیچ وجه نقطه ضعف خود را به دست این افراد ندهید چون این افراد به شدت سوء استفاده گر هستند و در صورت پیدا کردن ضعف ، هرچند خیلی هم کوچک باشد ولی این ضعف ابزاری برای سواستفاده خواهد شد , پس تلاش کنید یک شخصیت قوی از خود در برابر فرد خودخواه نشان دهید زیرا که در غیر این صورت شاهد ضایع شدن حقوق خود به روش‌های مختلف از طرف این افراد خواهید بود .

در مواردی که نقطه ضعف بزرگی از شما داشته باشند شاید حتی دست به باج خواهی و حق سکوت گرفتن از شما کنند و تا چشم باز کنید می‌بینید که به نوعی تبدیل به برده این افراد شده‌اید , در برابر افراد خودخواه ، ضعف نشان ندهید و شخصیت محکمی داشته باشید , 2.

به خودخواهان بی توجهی کنید در برخورد با افراد خودخواه اینطور عمل نکنید که انگار شما نیازی به همنشینی با انها دارید چون در این صورت ، خصوصیات نامطلوب خود را بیشتر نشان خواهند داد , در صورتی که این افراد همواره در کانون توجه باشند شاید هیچ گاه برای اصلاح رفتاری خود تلاش نکنند و فکر کنند که در مسیر درست قرار دارند , ولی اگر احساس کنند رفتار انها تاثیر دافعه بر سایرین داشته است و دیگران دیگر مثل سابق ، میل به هم صحبتی با انها را ندارند شاید شروع به تغییر و اصلاح رفتار خودخواهانه خود کنند و در انچه تاکنون انجام داده‌اند بازنگری کنند .

3, از حق خود دفاع کنید در برخورد با افراد خودخواه ، در صورتی که برای گرفتن حق خود کاملا استوار و ثابت قدم باشید ، به نوعی یک هدف سخت برای این افراد محسوب می‌شوید و بعد از مدتی متوجه خواهید شد که این افراد دیگر تلاش نمی‌کنند شما را با رفتار خود اذیت کنند چون به این نتیجه رسیده‌اند که باید هزینه ای برای این کار پرداخت کنند , مصر بودن برای دفاع از حق خود به معنی درگیری و مشاجره با افراد خودخواه نیست بلکه بیشتر جنبه یک حالت دفاعی دارد که اجازه نمی‌دهد این افراد اصطلاحا پا را از گلیم خود درازتر کنند .

با اینگونه رفتار کردن اگر چه ممکن است در لیست سیاه یک فرد خودخواه قرار بگیرید ولی این به مراتب بهتر است از اینکه مورد بهره کشی اجباری این افراد قرار بگیرید , باید در برخورد با افراد خودخواه و سوء استفاده گر از حق خود دفاع کنید , 4.

خونسرد باشید حتما تا کنون متوجه شده‌اید که بهتر است در نحوه برخورد با افراد خودخواه ، خونسرد تر باشید چون اگر فرد خودخواه متوجه شود که قدرت عصبی کردن شما را دارد این به هیچ وجه ، به نفع شما نیست , پس سعی کنید در عین حال که به وی مجال زیادی برای مانور دادن نمی‌دهید به هیچ عنوان ، به صورت شخصی عصبی و پرخاشگر جلوه نکنید چون به نوعی رفتار دلخواه این اشخاص را نشان داده‌اید , رفتار تند شما شاید مورد قضاوت سایرین هم قرار بگیرد و ناخواسته افراد دیگری فکر کنند که شما واقعا بر حق نیستید و از طرف مقابل شما که فردی خودخواه است حمایت کنند .

5, دوری کردن ، اسانترین نحوه برخورد با افراد خودخواه در صورتی که مجبور هستید با فرد خودخواهی هم‌نشین و در ارتباط باشید باید به روش‌های گفته شده و یا هر روش دیگری ، به وی بفهمانید که رفتار این فرد ، برای شما ناخوشایند است , شما می‌توانید این را به زبان بیاورید و به نوعی که موجب ناراحتی بیشتر نشود ان را به وی یاداوری کنید ولی اگر شخص خودخواه در زندگی شما نقش چندانی ندارد پس نیازی نیست که در تعامل با وی زیاد وسواس به خرج دهید .

به جای فکر کردن در مورد نحوه برخورد با افراد خودخواه ، اسانترین کار برای شما دوری کردن از انهاست و می‌توانید طوری برنامه ریزی کنید که در دورهمی‌ها و مکان هایی که این افراد هستند حضور نداشته باشید , به جای اینکه وقت خود را صرف اینگونه افراد کنید سعی کنید دوستان بهتری برای خود پیدا کنید که روحیات نزدیکتری به شما دارند و می‌توانند دوستان صمیمی و حامیان بهتری برای شما باشند , دوری و کم محلی کردن از جمله راه‌های برخورد با افراد خودخواه است .

سه شنبه 4 خرداد 1400 - 05:46:29 14 بازدید اریا بانو لینک کوتاه : https://www,banounews,ir/fa/news/593822/ نظرات شما ارسال دیدگاه خطا : درج دیدگاه در کادر مربوطه الزامی میباشد ! خطا : درج کد امنیتی الزامی میباشد ! مخاطبان عزیز به اطلاع می‌رساند : از این پس با‌های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می‌توانید از امکان جستجوی ان عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز ارشیو این پایگاه بهره مند شوید .

این امکان برای اولین بار در پایگاه‌های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای اریا برای مخاطبان عزیز ارائه می‌شود , امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد , سایر مطالب خواص باورنکردنی گلاب برای زیبایی و سلامتی 13 کاربرد عجیب نوشابه در خانه داری و زندگی روزمره ناگفته‌های سلامتی بانوان نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی افزایش 142 درصدی عبور کالاهای ترانزیتی از قلمرو ایران انتخابات و عبور از ایستگاه احراز صلاحیت ها فروش الماس کمیاب شکوفه گیلاس در یک حراجی به قیمت 29/3 میلیون دلار 5 سلبریتی که سبک زندگی شان شما را متعجب می‌کند با این ترفندها ، بدون ارایش زیبا شوید ثروتمند‌ترین بازیگران جهان را بشناسید شما از یک دختر سطح پایین برام رقیب ساختید جعفر دهقان : خانه ندارم ، مستاجر زنم هستم ! غذاهایی که اخر شب نباید خورد چرا زنبورهای عسل برای ادامه زندگی ما مهم‌اند ؟ مبارزه با تومور مغزی با دستکاری سلول‌های ایمنی فلج شده 25 عکس فوق العاده از حیات وحش رضا بابک در " مهمانی کاراییب " بهزاد فراهانی + عکس انتصاب غیرقانونی افشاریان از سوی عزیزی خادم ! طارمی پیشنهاد رسمی ندارد / مهدی در پورتو ماندنی است تعطیلات لیگ به سود استقلال شد بغض شبانه تارتار و عذرخواهی از میثاقی زمان جدایی‌ام از پرسپولیس رسیده بود رمزگشایی از شادی خاص مهاجم پرسپولیس واکنش ستاره استقلال به احتمال جدایی در پایان فصل سکوت ستاره پرسپولیس درباره پیشنهاد سنگین قطری ها گران‌ترین خارجی لیگ برتر در پرسپولیس ؟! تمجید فرگوسن از گواردیولا عملکرد عجیب دروازه‌بان مطرح مقابل پرسپولیس بخشی از کتاب / کوچیک‌ترین سگ بیشترین سروصدا رو دارد قابوس نامه ؛ اثر تعلیمی دانشمند گلستانی برای تمام تاریخ برگزیدگان کنگره « شعر مقاومت » معرفی شدند چرا با وجود رعایت بهداشت دهان و دندان بازهم دندان‌ها دچار پوسیدگی می‌شوند ؟ نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی اخرین خبرها از واکسن‌های ایرانی کرونا / دردسرهای محتمل قطع برق برای ساخت واکسن رژیم غذایی برای کاهش استرس و اسیب قلبی کاهش تپش قلب با گیاه بالنگو بالاخره به چینی‌ها رسیدیم / مصرف داروی 84 میلیون نفر مساوی جمعیت 1.

4 میلیاردی ! تشخیص بیماری‌های مزمن کلیه با کمک هوش مصنوعی 18 هزار نفر مددجوی بهزیستی در اردبیل مستمری دریافت می‌کنند پرداخت بیش از 635 میلیارد تومان تسهیلات طرح‌های ارائه شده در اشتغال پایدار روستایی و عشایری خراسان رضوی با حکم محمد شریعتمداری ؛ سرپرست اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان منصوب شد معاون امور اقتصادی : حجم امار و اطلاعات تولید شده در وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی قابل قیاس با دیگر وزارتخانه‌ها نیست دستور شریعتمداری برای برخورد با مقصرین حادثه معدن خاک نسوز و جانباختن دو کارگر با « مرفین » حمید عسکری ارام شوید وقتی پازل بند سونامی به راه انداخت سرایداری که خیر مدرسه ساز شد زن جوان : من پلیس را منحرف می‌کردم ! بارش باران در نوار شمالی کشور ؛ وقوع سیلاب در برخی استان ها هشدار درباره طغیان سرخک در ایران ؛ مشاهده 25 مورد ابتلا در برخی استان ها کلاهبرداری‌های سریالی با تیغ جراحی !.