حساسیت به طرد چیست ؟/ راه‌های تقویت حس دوست داشته شدن

۱۴۰۰/۰۳/۰۴ ۰۶:۲۷:۲۹


حساسیت به طرد چیست ؟/ راه‌های تقویت حس دوست داشته شدن روانشناسی بزرگنمایی : اریا بانو - اهمیت زندگی به شیوه گروهی در انسان‌ها به حدی زیاد است که تقریبا تمامی ان‌ها طرد و کنار گذاشته شدن از اجتماع را موضوعی ناخوشایند دانسته و تلاش می‌کنند تا از بروز چنین اتفاقی برای خودشان جلوگیری کنند , بااین حال ، گروهی از افراد به این مسئله بیش ازحد واکنش نشان می‌دهند , واکنش‌های شدید نسبت به کنار گذاشته شدن از یک جمع و رفتارهایی که به دنبال ان از فرد سر می‌زند ، معمولا مشکلاتی را برای خود فرد و اطرافیان ایجاد می‌کند .

به همین خاطر در این مطلب سعی می‌کنیم تا شمارا با مفهوم حساسیت به طرد ، علل و راه‌های درمان ان اشنا کنیم پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید , حساسیت به طرد چیست ؟ گروهی از افراد همواره در حالت گوش به زنگی برای دریافت نشانه‌های طرد شدن هستند , ان‌ها ساده‌ترین رفتارها را به عنوان دلایلی برای طرد تلقی می‌کنند و به دنبال چنین برداشتی ، معمولا رفتارهایی انجام می‌دهند که اگرچه نامتناسب با شرایط محیط و اجتماع است ، اما با استنباطی که ان‌ها در ذهن دارند ، کاملا همخوان است .

برای مثال ، یک فرد دارای حساسیت بالا به طرد ، در حین مکالمه با یک دوست ، متوجه می‌شود که دوستش گاهی به تلفن همراه خود نگاه می‌کند , توجه به تلفن همراه ازنظر چنین فردی به این معناست که دوستم حتما حوصله مرا ندارد ، او نمی‌خواهد با من صحبت کند ، می‌خواهد به من بفهماند که باید خداحافظی کنم ، او احتمالا می‌خواهد ارتباطش را برای همیشه با من قطع کند و ,.

,, به دنبال چنین دریافت و باوری ، این فرد واکنشی نسبتا شدید به رفتار دوستش نشان خواهد داد ، این واکنش می‌تواند از رفتارهایی مانند یک خداحافظی نابهنگام و ترک قرار تا یک پرخاشگری تمام عیار باشد .

واکنش هرچه که باشد ، نکته اینجاست که ازنظر چنین فردی ، هیچ دلیل دیگری برای این رفتار نمی‌توان متصور شد , واکنش‌ها به ادراک طرد هر فردی بر اساس شخصیت و روحیاتی که دارد ، به شکلی منحصربه فرد به احساس طرد شدن پاسخ می‌دهد , به طورکلی می‌توانیم انواع پاسخ‌ها به حساسیت بالا نسبت به طرد را در چند گروه ، طبقه بندی کنیم .

1, افرادی که به دنبال تایید و محبت دیگران برمی‌ایند این گروه از افراد ، به دلیل ترسی که از طرد شدن و از دست دادن نزدیکانشان دارند ، همواره تلاش می‌کنند تا از بروز کوچک‌ترین اختلاف نظر و دلخوری جلوگیری کنند , ان‌ها همواره به دنبال تایید و محبت از جانب دیگران هستند ؛ درنتیجه بیش ازحد محبت می‌کنند ، در همه حال ، دیگران و شرایط ان‌ها را درک کرده و مقدم بر خود می‌دانند .

می‌توان گفت که این گروه از افراد ، خود را به عنوان یک فرد مستقل ، از یاد برده و کاملا بر اساس برنامه‌ها و نیازهای دیگران زندگی می‌کنند , 2, افرادی که با پرخاش و بدرفتاری تلاش می‌کنند توجه دیگران را جلب کنند یکی از شایع‌ترین واکنش‌ها در مقابل احساس طردشدگی ، خشم است .

افرادی که در مقابل بی توجهی دیگران از کوره در می‌روند و یا ان هایی که با زورگویی سعی در حفظ یک رابطه دارند ، در این گروه قرار می‌گیرند , این افراد اگرچه در ظاهر خودخواه به نظر می‌رسند و به شکلی وانمود می‌کنند که دیگران نسبت به ان‌ها در مرتبه پایین‌تری قرار دارند اما در حقیقت به شدت نسبت به تنها شدن و از دست دادن اطرافیانشان اسیب‌پذیر هستند , 3.

افرادی که بخاطر حساسیت به طرد تنهایی را برمی‌گزینند انتخاب تنهایی ، می‌تواند یک پیش دستی هوشمندانه در مقابل حساسیت بالا به طرد شدن باشد , به عبارتی این افراد باور دارند که قرار است از جانب نزدیکان و عزیزانشان طرد شوند و از این طرد ، ناراحتی بسیاری را تجربه کنند , به همین خاطر سعی می‌کنند تا از ابتدا وارد روابط اجتماعی نزدیک نشوند تا نهایتا طرد را تجربه نکنند .

افرادی که از شروع روابط صمیمانه واهمه دارند و هنگامی که یک رابطه صمیمانه شکل می‌گیرد سعی می‌کنند تا رابطه را از بین ببرند و همچنین ان هایی که تلاش می‌کنند تا روابطشان را همواره منطقی نگه دارند در این دسته قرار می‌گیرند , چرا حساسیت بالا به طرد ایجاد می‌شود ؟ تقریبا تمامی روانشناسان به اهمیت سال‌های اولیه کودکی و رابطه مادر و فرزند ، باور داشته و معتقدند که کیفیت این رابطه ، چگونگی روابط بعدی فرد در طول زندگی را تعیین می‌کند , اگر کودکان در سال‌های نخستین زندگی ، به این نتیجه برسند که مادر و یا هر فرد دیگری که مسئولیت مراقبت از ان‌ها را دارد ، همواره برای رفع نیازهایشان حاضر است و ان‌ها را تنها نمی‌گذارد ، در اینده نیز چنین تصوری را راجع به شریک احساسی شان خواهند داشت ؛ اما اگر کودک احساس کند که مادر همواره برای پاسخگویی به نیازهای وی اماده نیست و گاهی نیازهایش را بی جواب می‌گذارد ، این بی اعتمادی به کلیه روابط بعدی فرد نیز سرایت می‌کند .

درمان حساسیت به طرد 1, پذیرش اولین قدم برای ایجاد هر تغییری ان است که بپذیریم در چه وضعیتی قرار داریم , تا زمانی که نپذیرفته‌ایم که در کجا ایستاده‌ایم نمی‌توانیم برای عقب یا جلو رفتن برنامه ریزی کنیم .

2, در نظر گرفتن همه احتمالات از راهکارهای درمان حساسیت به طرد هنگامی که احساس می‌کنید رفتاری به این معناست که طرف مقابل قصد طرد کردن شمارا دارد ، چند نفس عمیق بکشید ، خودتان را ارام نگه دارید و سعی کنید در ذهنتان به این سال پاسخ دهید چه دلایل دیگری غیر از طرد شما ، برای رفتار او وجود دارد ؟ 3, باور کنید واقعیت غیرقابل تغییر نیست اگر تجربه ناخوشایندی داشتید که شمارا نسبت به طرد شدن از جانب دیگران حساس کرده است ، باور کنید در دنیا قرار نیست همواره یک تجربه برایتان تکرار شود ، شاید در تجربیات جدیدتان ، نتیجه ای متفاوت بگیرید .

برای رسیدن به این باور باید شروع کنید و رفتاری متفاوت از قبل در روابطتان پیش بگیرید , 4, از کنار گذاشته شدن نترسید حساسیت به طرد ، از انجایی نشات می‌گیرد که فرد نبودن اطرافیان را به مثابه یک فاجعه تعبیر می‌کند .

این باور را در خودتان تقویت کنید که در زندگی هر یک از انسان‌ها ، افراد بسیاری می‌ایند و می‌روند و این مسئله ، چندان هم ترسناک نیست , نقش اطرافیان در حساسیت به طرد حساسیت به طرد ، براثر تجربیات فرد در زندگی ایجاد می‌شود به همین خاطر ، برای کاهش نشانه‌ها و از بین بردن چنین طرز فکری در فرد ، می‌بایست بامحبت بی قیدوشرط به او نشان دهید که دوستش دارید و قصد رها کردنش را ندارید , محبت بی قیدوشرط به این معناست که شما می‌بایست با رفتارتان به طرف مقابل نشان دهید که علی رغم دلخوری هایی که به صورت طبیعی در یک رابطه پیش خواهد امد و تمام اختلاف نظرهای موجود ، همواره او را دوست می‌دارید و تصمیمی برای رها کردنش ندارید .

همواره این نکته را در نظر داشته باشید که ایجاد چنین تفکری ، به مرورزمان و براثر تجربیات مختلفی در فرد ایجادشده است ، پس برای از بین بردن ان نیز ، به زمان و صبر نیاز است , چه افرادی بیشتر در معرض اسیب نسبت به حساسیت به طرد هستند ؟ افرادی که به هر دلیلی نظیر فوت والدین ، جدا شدن از والدین ، بی توجهی والدین به نیازهایشان و ,.

,، رابطه والد فرزندی باکیفیتی در دوران کودکی شان نداشته‌اند و یا افرادی که در معرض تجربیات طرد شدن از سوی دیگران بوده‌اند ، نسبت به این باور مخرب اسیب پذیرتر هستند , چگونه می‌توانیم حساسیت به طرد را در خودمان از بین ببریم ؟ برای ضعیف کردن باور به طرد شدن از جانب دیگران ، در مرحله اول باید به این درک برسید که این ، صرفا یک حساسیت و باور اشتباه در ذهن شماست و می‌بایست با ان مبارزه کنید ، سپس سعی کنید تا دلایل دیگری برای رفتارهایی که ازنظر شما دال بر طرد هستند بیابید .

سه شنبه 4 خرداد 1400 - 5:46:16 am 17 بازدید اریا بانو لینک کوتاه : https://www,banounews,ir/fa/news/593820/ نظرات شما ارسال دیدگاه خطا : درج دیدگاه در کادر مربوطه الزامی میباشد ! خطا : درج کد امنیتی الزامی میباشد ! مخاطبان عزیز به اطلاع می‌رساند : از این پس با‌های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می‌توانید از امکان جستجوی ان عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز ارشیو این پایگاه بهره مند شوید .

این امکان برای اولین بار در پایگاه‌های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای اریا برای مخاطبان عزیز ارائه می‌شود , امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد , سایر مطالب خواص باورنکردنی گلاب برای زیبایی و سلامتی 13 کاربرد عجیب نوشابه در خانه داری و زندگی روزمره ناگفته‌های سلامتی بانوان نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی افزایش 142 درصدی عبور کالاهای ترانزیتی از قلمرو ایران انتخابات و عبور از ایستگاه احراز صلاحیت ها فروش الماس کمیاب شکوفه گیلاس در یک حراجی به قیمت 29/3 میلیون دلار 5 سلبریتی که سبک زندگی شان شما را متعجب می‌کند با این ترفندها ، بدون ارایش زیبا شوید ثروتمند‌ترین بازیگران جهان را بشناسید شما از یک دختر سطح پایین برام رقیب ساختید جعفر دهقان : خانه ندارم ، مستاجر زنم هستم ! غذاهایی که اخر شب نباید خورد چرا زنبورهای عسل برای ادامه زندگی ما مهم‌اند ؟ مبارزه با تومور مغزی با دستکاری سلول‌های ایمنی فلج شده 25 عکس فوق العاده از حیات وحش رضا بابک در " مهمانی کاراییب " بهزاد فراهانی + عکس انتصاب غیرقانونی افشاریان از سوی عزیزی خادم ! طارمی پیشنهاد رسمی ندارد / مهدی در پورتو ماندنی است تعطیلات لیگ به سود استقلال شد بغض شبانه تارتار و عذرخواهی از میثاقی زمان جدایی‌ام از پرسپولیس رسیده بود رمزگشایی از شادی خاص مهاجم پرسپولیس واکنش ستاره استقلال به احتمال جدایی در پایان فصل سکوت ستاره پرسپولیس درباره پیشنهاد سنگین قطری ها گران‌ترین خارجی لیگ برتر در پرسپولیس ؟! تمجید فرگوسن از گواردیولا عملکرد عجیب دروازه‌بان مطرح مقابل پرسپولیس بخشی از کتاب / کوچیک‌ترین سگ بیشترین سروصدا رو دارد قابوس نامه ؛ اثر تعلیمی دانشمند گلستانی برای تمام تاریخ برگزیدگان کنگره « شعر مقاومت » معرفی شدند چرا با وجود رعایت بهداشت دهان و دندان بازهم دندان‌ها دچار پوسیدگی می‌شوند ؟ نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی اخرین خبرها از واکسن‌های ایرانی کرونا / دردسرهای محتمل قطع برق برای ساخت واکسن رژیم غذایی برای کاهش استرس و اسیب قلبی کاهش تپش قلب با گیاه بالنگو بالاخره به چینی‌ها رسیدیم / مصرف داروی 84 میلیون نفر مساوی جمعیت 1.

4 میلیاردی ! تشخیص بیماری‌های مزمن کلیه با کمک هوش مصنوعی 18 هزار نفر مددجوی بهزیستی در اردبیل مستمری دریافت می‌کنند پرداخت بیش از 635 میلیارد تومان تسهیلات طرح‌های ارائه شده در اشتغال پایدار روستایی و عشایری خراسان رضوی با حکم محمد شریعتمداری ؛ سرپرست اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان منصوب شد معاون امور اقتصادی : حجم امار و اطلاعات تولید شده در وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی قابل قیاس با دیگر وزارتخانه‌ها نیست دستور شریعتمداری برای برخورد با مقصرین حادثه معدن خاک نسوز و جانباختن دو کارگر با « مرفین » حمید عسکری ارام شوید وقتی پازل بند سونامی به راه انداخت سرایداری که خیر مدرسه ساز شد زن جوان : من پلیس را منحرف می‌کردم ! بارش باران در نوار شمالی کشور ؛ وقوع سیلاب در برخی استان ها هشدار درباره طغیان سرخک در ایران ؛ مشاهده 25 مورد ابتلا در برخی استان ها کلاهبرداری‌های سریالی با تیغ جراحی !.