حسادت عاشقانه ناسالم ، خطری خاموش و جدی برای نابودی رابطه

۱۴۰۰/۰۳/۰۴ ۰۶:۲۴:۲۲


حسادت عاشقانه ناسالم ، خطری خاموش و جدی برای نابودی رابطه روانشناسی بزرگنمایی : اریا بانو - حاصل حسادت عاشقانه ، ناامنی و تردید است و رابطه را به مرز نابودی می‌کشاند , به همین دلیل اگاهی از علائم حسادت عاشقانه در زنان و مردان و اطلاع از روش‌های کنترل ان می‌تواند به بهبود روابط کمک کند , حسادت عاشقانه ناسالم ، خطری خاموش و جدی برای نابودی رابطه حسادت احساسی است که بدون شک همه ما ان را تجربه کرده‌ایم ، خصوصا در مورد عزیزانمان .

حسادت عاشقانه کم و بیش ، در بسیاری از افرادی که درگیر یک رابطه احساسی هستند وجود دارد , البته این حس چندان هم غیر طبیعی نیست , در واقع این نوع از حسادت به نحوی حفظ کردن و مراقبت از کسی است که دوستش داریم و چه کسی دوست ندارد از عزیز خود محافظت کند ؟ به خصوص در برابر رقبایی که ممکن است او را از ما دور کنند .

در واقع حسادت عاشقانه مردان و زنان ، هر چند حس کاملا مثبتی نیست اما چندان هم بد و ازار دهنده نخواهد بود ؛ به این شرط که تبدیل به رفتارهای ناسالم و اسیب زننده نشود , در این مطلب سعی داریم درباره این احساس رایج که بسیاری ما ان را درون خود پنهان کرده‌ایم ، صادقانه صحبت کنیم ، ان را بشناسیم و یاد بگیریم چه برخوردی با ان داشته باشیم , حسادت عادی و حسادت ناسالم چه تفاوت هایی با هم دارند ؟ حسادت عاشقانه یا هر نوع دیگری از حسادت ، یک احساس دردناک است که پیش از همه برای خود شخص رنج فراوان به همراه دارد .

اما انسان‌ها اگر درگیر یک حسادت طبیعی باشند می‌توانند خود به خود ان را کنار بگذارند , اما هنگامی که این حس تبدیل به احساسی ناسالم می‌شود ، باعث بروز رفتارهای اسیب زننده ، توام با احساس ناامنی و شک می‌گردد , هنگامی که حسادت عاشقانه رابطه را سرشار از احساس ناامنی کند ، به تدریج مشکلات بزرگتری مانند وسواس یا پارانویا را نیز به همراه می‌اورد .

در نهایت نیز می‌تواند موجب از دست رفتن و نابودی رابطه شود ، همان چیزی که از ابتدا بزرگ‌ترین ترس فرد بوده است , ریشه حسادت عاشقانه چیست ؟ همانطور که پیش تر نیز گفتیم ، حسادت در روابط عاشقانه تا وقتی که در رفتار فرد بروز پیدا نکند ، مشکل چندان بزرگی نیست , اما چه اتفاقی می‌افتد که فرد این احساس خود را با رفتارهای ناسالم بروز می‌دهد ؟ معمولا اغلب افرادی که مستعد حسادت شدید و رفتارهای تملک جویانه هستند ، خود را با دیگران مقایسه می‌کنند و در درون احساس حقارت دارند .

در واقع می‌توان گفت حسادت عاشقانه در زنان یا مردان محصول جانبی ترس است ، ترس از این که کافی نباشند و یا ترس از دست دادن چیزی یا کسی , این افراد تفاوت میان حس طبیعی محافظت و سوء ظن و تردید غیر منطقی را متوجه نمی‌شوند , حسادت عاشقانه از کجا اغاز می‌شود ؟ شاید وقتی برای اولین بار نمود بیرونی حسادت فرد مقابل را ببیند ، نه تنها ناراحت یا نگران نشوید بلکه با خود بگویید نشانه عشق زیاد اوست .

این طرز فکر مشکلی ندارد ، ولی به این شرط که این حس حسادت به تدریج از بین برود و روی رابطه شما تاثیر منفی نگذارد , اما حقیقت این است که شما باید کاملا نسبت به نشانه‌های حسادت عاشقانه ناسالم هوشیار باشید زیرا در اینده می‌تواند به انواع سوء استفاده و اسیب‌های احساسی و جسمی منجر شود , حسادت ناسالم در یک رابطه معمولا با رفتارهایی کوچک اغاز می‌شود ، مانند تلاش فرد برای پیدا کردن شواهدی مبتنی بر خیانت شریک احساسی خود .

نکته این جاست که اگر این تلاش‌ها بی نتیجه بماند ، در عوض این که احساس رضایت و خوشحالی داشته باشد ، شروع به تخریب طرف مقابل و از بین بردن عزت نفس او می‌کند , برای مثال ، او را سرزنش می‌کند ، متهم می‌کند ، با الفاظ نامناسب صدایش می‌زند ، تهدید می‌کند و … نوع این رفتارها در هر فرد متفاوت است ولی در هر صورت اگر حاصل یک حسادت عاشقانه غیرطبیعی باشد ، نه تنها بهتر نمی‌شود بلکه روندی بدتر را در پیش می‌گیرد و در نهایت به اسیب‌ها و سوء استفاده‌ی بزرگ‌تری می‌انجامد , به همین دلیل مهم است که بتوانید نشانه‌ها و علائم خطر را به موقع تشخیص دهید و برخوردی مناسب داشته باشید .

نشانه‌های حسادت عاشقانه ناسالم ممکن است در ابتدا تشخیص حسادت ناسالم از عشق واقعی گیج کننده به نظر برسد , اما با استفاده از علائم زیر می‌توانید چنین حسادتی را در رابطه خود بشناسید ، پیش از این که به مشکلاتی جدی تر بیانجامد , 1.

از شما انتظار دارد تمام زمان خود را با او بگذرانید ممکن است فرد مقابل شما ، نه فقط مشتاق به دیدن تان باشد بلکه به این دیدارها اصرار کند , از شما می‌خواهد برنامه‌ها و فعالیت‌های خود را کنار بگذارید ، رابطه خود را با دوستان تان قطع نمایید ، هر کار یا تعهدی را که دارید و حتی خانواده خود را رها کنید , احتمالا بهانه ای که می‌اورد این است که : “ تا به حال چنین حسی نداشته‌ام ” یا “ لازم دارم نزدیک تو باشم ” در مواقعی که پای حسادت عاشقانه ناسالم در میان باشد ، اگر درخواست‌های او را نپذیرید ازرده می‌گردد .

هر جا که می‌روید سر و کله‌اش پیدا می‌شود ، بدون این که منتظرش باشید , از دور بودن از شما متنفر است و در زمان هایی که با هم نیستید مدام با شما تماس می‌گیرد , به یاد داشته باشید که اگر کسی درگیر حسادت عاشقانه سالمی باشد ، شما را مجبور نمی‌کند از تفریحات ، علائق ، دوستان ، شغل و خانواده خود دست بکشید تا بتواند تسلط بیشتری بر زندگی تان داشته باشد .

2, لازم است مدام چک شوید اگر به طور مداوم می‌خواهد بداند کجا هستید و دقیقا چه می‌کنید ، به طور مکرر با شما تماس می‌گیرد ، پیام می‌فرستد ، به هر طریقی می‌خواهد با شما در ارتباط باشد و یا حتی در مواردی با استفاده از برنامه‌های ردیابی شما را در نظر دارد ، باید به سالم بودن حسادت عاشقانه شریک خود شک کنید , بدتر این است که باید سریعا به تماس‌های او پاسخ دهید در غیر اینصورت به راحتی به شما شک می‌کند .

حقیقت این است که یک رابطه سالم نیازی به چک کردن ندارد , همین که بداند شما در امنیت هستید باید برای او کافی باشد ، در غیر این صورت به مرزهای شخصی شما بی احترامی شده است و این نشانه خوبی نیست , 3.

نباید با هر کسی معاشرت داشته باشید یکی دیگر از نشانه‌های حسادت عاشقانه غیرسالم این است که شما می‌دانید نباید با برخی افراد معاشرت داشته باشید ، زیرا در نهایت موجب دعوا و دلخوری میان شما و شریک عاطفی تان می‌شود , اگر در این باره از شریک خود سوالی بپرسید نیز احتمالا با چنین جواب هایی روبرو می‌شوید : “ من به تو اعتماد دارم ولی به دیگران اعتماد ندارم ,”، “ هنگامی که با او صحبت می‌کنی احساس خوبی ندارم .

”، “ فکر می‌کردم من برای تو کافی هستم ,”، “ من قبلا دیده‌ام او چگونه به تو نگاه می‌کند ,” و … 4.

شریک عاطفی شما یک شکاک به تمام عیار است وقتی با یک فرد شکاک و بدبین روبرو هستید ، حسادت عاشقانه هیچ معنای مثبتی ندارد , در چنین مواردی تنها کافیست کسی به شما نگاه کند تا شریک عاطفی تان به هم بریزد و در نهایت شما را سرزنش کند , زمانی که با دوستان خود بیرون می‌روید و یا به هر شکلی دور هستید ، او مدام نگران است و احساس می‌کند در معرض نگاه‌های مغرضانه دیگران هستید .

اگر رابطه شما با شریک عاطفی تان یک رابطه سالم باشد ، نیازی نیست تمام حرکات و رفتارهای شما زیر میکروسکوپ قرار بگیرد , شک و تردیدهای مداوم نشانه بارز یک حسادت ناسالم است , علائم حسادت عاشقانه اسیب زننده به همین جا ختم نمی‌شود .

اگر طرف مقابل رابطه شما ، احساس تملک زیادی دارد و از جملاتی مانند “ تو مال من هستی ” زیاد استفاده می‌کند ، شما را مجبور می‌کند محیطی که هستید را ترک کنید تا نزدیک او باشید ، تمام روابط شما با دیگران را زیر نظر دارد ، روی پروفایل شبکه‌های اجتماعی تان حساس است ، برای کوچک‌ترین چیز سریعا عصبانی شده و شروع به سرزنش کردن شما می‌کند و … باید به دنبال راه حل باشید و هر چه زودتر از یک مشاور و متخصص برای درمان حسادت عاشقانه و نجات روابط تان کمک بگیرید , برخورد با شریک عاطفی حسود و حساس اگر در رابطه ای هستید که نشانه‌های حسادت را در طرف مقابل می‌بینید می‌توانید علاوه بر کمک گرفتن از مشاور ، از راهکارهای زیر نیز استفاده کنید : با او به ارامی و با ملایمت صحبت کنید , اجازه دهید درباره نگرانی هایش با شما حرف بزند و کاملا گوش کنید .

همچنین درباره احساسی که به خاطر رفتارهای او دارید ، صادق باشید , به کمک یکدیگر مرزهایی را برای خود مشخص کنید , اجازه دهید طرف مقابل بداند دوست دارید چگونه با شما رفتار شود و چه چیزهایی در رابطه برای شما اهمیت زیادی دارد .

به او عشق بورزید , ممکن است حسادت عاشقانه ای که در شریک خود می‌بینید ، نشان دهنده نیاز او به محبت و عشق بیشتر باشد , قدردانی خود را به خاطر صداقت و احساسات مثبت او نسبت به خود ، ابراز کنید .

ممکن است نیاز باشد بارها با هم صحبت کنید تا به یک نتیجه راضی کننده برسید , صبور باشید اما در مورد مرزهایی که دارید نیز قاطع باشید , اگر در نهایت باز هم به سازش نرسیدید ، لازم است درباره اینده رابطه خود و ادامه دادن ان ، بیشتر فکر کنید .

کنترل حسادت عاشقانه در خود شاید شما همان فردی باشید که با حسادت خود ، موجب به خطر افتادن رابطه شده‌اید , در این صورت می‌توانید از روش‌های زیر برای بهتر کردن اوضاع و کنترل حس حسادت ناسالم خود کمک بگیرید : باور داشته باشید حسادت در روابط عاشقانه یا هر نوع رابطه دیگر ، تنها یک حس است و لزومی ندارد واکنشی در پی داشته باشد , هنگام درگیری با این حس ، نفسی عمیق بکشید و با خود بگویید : “ این احساسات ربطی با واقعیت ندارند .

حسادت عاشقانه و نگرانی زیاد من لزوما به معنای خیانت همسر یا همراه من در دنیای واقعی نیست ,” اگر روی موضوعی تمرکز کنید ، بزرگ تر می‌شود , به احساسات تان پیش خود اعتراف کنید اما توجه بیش از اندازه نداشته باشید .

در این صورت به خودی خود دور می‌شوند , به این فکر کنید که این حس حسادت حال شما را بهتر می‌کند یا بدتر ؟ رابطه را محکم تر می‌کند یا به ان اسیب می‌زند ؟ مشکل را حل می‌کند یا موجب تشدید ان می‌شود ؟ اگر نمی‌توانید حسادت عاشقانه خود را کنار بگذارید ، صادقانه درباره ان با همراه خود صحبت کنید , به او توضیح دهید چه چیزی باعث این حس شده است و پاسخ او را بشنوید .

سه شنبه 4 خرداد 1400 - 05:46:12 12 بازدید اریا بانو لینک کوتاه : https://www,banounews,ir/fa/news/593819/ نظرات شما ارسال دیدگاه خطا : درج دیدگاه در کادر مربوطه الزامی میباشد ! خطا : درج کد امنیتی الزامی میباشد ! مخاطبان عزیز به اطلاع می‌رساند : از این پس با‌های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می‌توانید از امکان جستجوی ان عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز ارشیو این پایگاه بهره مند شوید .

این امکان برای اولین بار در پایگاه‌های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای اریا برای مخاطبان عزیز ارائه می‌شود , امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد , سایر مطالب خواص باورنکردنی گلاب برای زیبایی و سلامتی 13 کاربرد عجیب نوشابه در خانه داری و زندگی روزمره ناگفته‌های سلامتی بانوان نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی افزایش 142 درصدی عبور کالاهای ترانزیتی از قلمرو ایران انتخابات و عبور از ایستگاه احراز صلاحیت ها فروش الماس کمیاب شکوفه گیلاس در یک حراجی به قیمت 29/3 میلیون دلار 5 سلبریتی که سبک زندگی شان شما را متعجب می‌کند با این ترفندها ، بدون ارایش زیبا شوید ثروتمند‌ترین بازیگران جهان را بشناسید شما از یک دختر سطح پایین برام رقیب ساختید جعفر دهقان : خانه ندارم ، مستاجر زنم هستم ! غذاهایی که اخر شب نباید خورد چرا زنبورهای عسل برای ادامه زندگی ما مهم‌اند ؟ مبارزه با تومور مغزی با دستکاری سلول‌های ایمنی فلج شده 25 عکس فوق العاده از حیات وحش رضا بابک در " مهمانی کاراییب " بهزاد فراهانی + عکس انتصاب غیرقانونی افشاریان از سوی عزیزی خادم ! طارمی پیشنهاد رسمی ندارد / مهدی در پورتو ماندنی است تعطیلات لیگ به سود استقلال شد بغض شبانه تارتار و عذرخواهی از میثاقی زمان جدایی‌ام از پرسپولیس رسیده بود رمزگشایی از شادی خاص مهاجم پرسپولیس واکنش ستاره استقلال به احتمال جدایی در پایان فصل سکوت ستاره پرسپولیس درباره پیشنهاد سنگین قطری ها گران‌ترین خارجی لیگ برتر در پرسپولیس ؟! تمجید فرگوسن از گواردیولا عملکرد عجیب دروازه‌بان مطرح مقابل پرسپولیس بخشی از کتاب / کوچیک‌ترین سگ بیشترین سروصدا رو دارد قابوس نامه ؛ اثر تعلیمی دانشمند گلستانی برای تمام تاریخ برگزیدگان کنگره « شعر مقاومت » معرفی شدند چرا با وجود رعایت بهداشت دهان و دندان بازهم دندان‌ها دچار پوسیدگی می‌شوند ؟ نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی اخرین خبرها از واکسن‌های ایرانی کرونا / دردسرهای محتمل قطع برق برای ساخت واکسن رژیم غذایی برای کاهش استرس و اسیب قلبی کاهش تپش قلب با گیاه بالنگو بالاخره به چینی‌ها رسیدیم / مصرف داروی 84 میلیون نفر مساوی جمعیت 1.

4 میلیاردی ! تشخیص بیماری‌های مزمن کلیه با کمک هوش مصنوعی 18 هزار نفر مددجوی بهزیستی در اردبیل مستمری دریافت می‌کنند پرداخت بیش از 635 میلیارد تومان تسهیلات طرح‌های ارائه شده در اشتغال پایدار روستایی و عشایری خراسان رضوی با حکم محمد شریعتمداری ؛ سرپرست اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان منصوب شد معاون امور اقتصادی : حجم امار و اطلاعات تولید شده در وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی قابل قیاس با دیگر وزارتخانه‌ها نیست دستور شریعتمداری برای برخورد با مقصرین حادثه معدن خاک نسوز و جانباختن دو کارگر با « مرفین » حمید عسکری ارام شوید وقتی پازل بند سونامی به راه انداخت سرایداری که خیر مدرسه ساز شد زن جوان : من پلیس را منحرف می‌کردم ! بارش باران در نوار شمالی کشور ؛ وقوع سیلاب در برخی استان ها هشدار درباره طغیان سرخک در ایران ؛ مشاهده 25 مورد ابتلا در برخی استان ها کلاهبرداری‌های سریالی با تیغ جراحی !.