همه چیز درباره مقایسه خود با دیگران

۱۴۰۰/۰۳/۰۴ ۰۶:۲۴:۱۲


همه چیز درباره مقایسه خود با دیگران روانشناسی بزرگنمایی : اریا بانو - مقایسه کردن به مرور باعث کاهش اعتماد به نفس در فرد می‌شود و حس نا امنی و ناامیدی را در فرد به وجود می‌اورد , این روند انقدر ادامه پیدا می‌کند که فرد به افسردگی و اختلالات اضطرابی مبتلا می‌شود و بهداشت جسمی و روانی او به مخاطره می‌افتد , از همین رو بسیاری از افرادی که به جلسات مشاوره و روان درمانی مراجعه می‌کنند به دنبال راهی هستند تا بتوانند از این مقایسه‌ها دست بردارند .

اگر شما هم چالش هایی را در زمینه مقایسه با دیگران تجربه می‌کنید با ما تا انتهای مقاله همراه باشید , مقایسه خود با دیگران / دلایل اصلی دوست داشتن خود اولین قدم در خودشناسی است , مقایسه چیزی است که برای همه افراد اتفاق می‌افتد اما مقایسه زیاد می‌تواند علل مشخصی داشته باشد که در ادامه به برخی از مهم‌ترین دلایل ان اشاره خواهیم کرد .

1- عدم اعتماد به نفس کافی زمانی که خود کم بینی و عدم اعتماد به نفس در افراد وجود داشته باشد ، گرایش به مقایسه خود با دیگران به طور طبیعی شکل می‌گیرد و روز به روز قوی تر می‌شود , شاید علت این امر این است که می‌خواهیم بدانیم چرا نمی‌توانیم مانند دیگرانی باشیم که از نظر ما موفق و یا کامل هستند , جالب است بدانید بسیاری از افرادی که دائما درگیر مقایسه خود با دیگران هستند لزوما افراد شکست خورده و ناموفقی نیستند بلکه به خاطر عدم اعتماد و اطمینان کافی نسبت به خود و انتخاب هایشان نمی‌توانند موفقیت‌های خود را ببیند و دائما از نظرشان دیگران بهتر عمل می‌کنند .

اگر این افکار و احساسات در شما نیز به میزان زیادی وجود دارد لازم است که برای ارتقا و بهبود اعتماد به نفس خود کاری انجام دهید , مراجعه به روانشناس و شرکت در جلسات روان درمانی کمک زیادی در این زمینه به شما خواهد کرد , 2- کمال گرایی افراطی کمال گرایی یکی از ویژگی‌های شخصیتی است که می‌تواند منجر به انجام مقایسه زیاد درباره خود با دیگران شود .

در کمال گرایی فرد می‌خواهد همه چیز را به بهترین شیوه انجام دهد , این ویژگی باعث می‌شود هیچ گاه از کارها و فعالیت‌های خود راضی نباشید , توجه کنید که برای موفقیت و سلامت جسم و روان لازم است که در کنار دوست داشتن خود از رفتارهای خود نیز رضایت داشته باشید .

عدم رضایت از خود ، شما را درگیر مقایسات ازاردهنده ای خواهد کرد , معمولا تغییر و تعدیل ویژگی کمال گرایی توسط خود فرد دشوار است و نیاز به مداخلات حرفه ای از جانب روانشناس دارد , 3- عدم داشتن روحیه انعطاف پذیر برخی از افراد روحیه و دید انعطاف پذیری ندارند .

به همین خاطر برای رسیدن به موفقیت و پیشرفت فکر می‌کنند که تنها یک راه مشخصی وجود دارد , این افراد این مسئله را در نظر نمی‌گیرند که موفقیت هر کس به شرایط و توانایی‌های خود او بستگی دارد و افراد در زندگی برای رسیدن به موفقیت باید مسیر منحصر به فرد خودشان را پیدا کنند , در نظر نگرفتن این موضوع باعث می‌شود که شما دائما به دنبال یک راه حل کلی باشید و همیشه برای رسیدن به پیشرفت خودتان را باید با دیگران مقایسه کنید تا با استفاده از معیارهای ان‌ها بتوانید به نتیجه مشابهی دست یابید .

معایب مقایسه کردن خود با دیگران مقایسه کردن مداوم خود با دیگران باعث حس بی کفایتی نسبت به خود می‌شود و فرد هر تلاشی که می‌کند به چشمش نمی‌اید , این روند به مرور باعث افسردگی و انزوا در فرد می‌گردد و همواره موفقیت‌ها و دستاوردهای فرد پشت دیگران پنهان می‌ماند , علاوه بر این حس ناامنی نیز وجود فرد را فرا می‌گیرد و عزت نفس و اعتماد به نفس او را کاهش می‌دهد .

مهم‌ترین عوارض مقایسه خود با دیگران نیز از دست رفتن زندگی حال و عدم لذت بردن از ان است که بهداشت جسمی و روانی افراد را به خطر می‌اندازد , چند راهکار عملی مقایسه کردن خود با دیگران ممکن است که در افراد به عادتی ذهنی تبدیل شود , اما حتی در این صورت نیز شما با استفاده از برخی راهکارها می‌توانید یک بار برای همیشه به این مقایسه‌ها پایان دهید .

در ادامه به بعضی از این راهکارها اشاره کرده‌ایم , توجه داشته باشید که این راهکارها ، راه حل هایی عمومی هستند که می‌توانند باعث تغییر رفتار در شما شوند , اگر مشکل شما بسیار شدید است و احساس می‌کنید این مقایسه‌ها عملکرد زندگی تان را مختل کرده است ترجیحا باید به یک متخصص روانشناس مراجعه کنید .

1- بر نقاط قوتتان تمرکز کنید گاهی وقت‌ها برای اینکه بتوانید از شر مقایسه با دیگران خلاص شوید لازم است از خود سوالات ساده ای بپرسید , مثلا به جای جستجوی دائمی نقاط ضعفتان یک بار از خودتان بپرسید که « من چه نقاط قوتی دارم ؟» می‌توانید این توانایی‌ها را جایی یادداشت کنید و تلاش کنید تا راه هایی را برای بهبود و ارتقای ان‌ها بیابید , در واقع با رسیدن به خودشناسی در راستای مقایسه نکردن خود با دیگران گام بردارید .

2- بپذیرید که هیچ کس کامل نیست این یک حقیقت است که هیچ کس کامل نیست و تقریبا همه ما این را می‌دانیم , با این حال بسیاری از افراد زمانی که به وجود نقایصی در خودشان فکر می‌کنند از نظر هیجانی احساس بسیار بدی پیدا می‌کنند که انگار به ان‌ها می‌گوید باید کامل باشی , تلاش کنید تا زمانی که این احساسات به سراغ شما می‌ایند ان‌ها را مدیریت کنید و در ان‌ها غرق نشوید .

به خودتان بگویید که هیچ کس در هیچ زمانی نتوانسته است کامل و بی نقص رفتار کند , پس به جای مقایسه و انتظار بی عیب و نقص بودن تلاش کنید تا راهی برای ارتقای توانایی هایتان پیدا کنید , 3- نسبت به مقایسه‌های نااگاهانه هوشیار باشید دنیای امروز به خصوص با پیشرفت شبکه‌های اجتماعی به سمتی رفته که دائما افراد را درگیر مقایسه با دیگران می‌کند بدون این که خودشان اگاه باشند .

درواقع گشتن در شبکه‌های اجتماعی ، دیدن عکس‌ها و خاطرات افراد مختلف از سفرها و اوقات فراغتشان ناخوداگاه ممکن است این حس را بوجود بیاورد که دیگران از من خوشبخت ترند یا زندگی بهتری نسبت به من دارند , این افکار و احساسات می‌توانند ان قدر عمیق شوند که کاملا رضایت شما را از زندگی تحت تاثیر خود قرار دهند , راه حل این است که نسبت به کارکرد این شبکه‌ها و مقایسه‌های ناخوداگاهی که در ذهن ایجاد می‌کنند بیشتر اگاه باشید .

بدانید که هیچکس صد در صد خوشبخت نیست و عکس‌ها و لحظاتی که در فضای مجازی منتشر می‌شوند تنها بخش و برشی از زندگی افراد هستند و هیچ کس از زندگی که در پشت عکس‌ها جریان دارد اگاه نیست , بهره بردن از مشاوره روانشناسی می‌تواند به شما در کاهش نگرش و دیدگاهتان نسبت به دیگران در فضای مجازی موثر باشد , در همین راستا مرکز مشاوره حامی هنر زندگی امکان بهره بردن از مشاوره تلفنی و حضوری را برای افراد امکان‌پذیر کرده است .

مقایسه خود با دیگران با چه اسیب هایی همراه است ؟ مقایسه کردن باعث کاهش اعتماد به نفس و عزت نفس می‌شود و احساس ناامنی در افراد به وجود می‌اورد , همچنین توجه بیش از حد به دیگران و مقایسه خود با انان باعث بروز اختلالات افسردگی و اضطرابی در فرد می‌شود که لازم است روان درمانی صورت گیرد , سه شنبه 4 خرداد 1400 - 05:46:06 12 بازدید اریا بانو لینک کوتاه : https://www.

banounews,ir/fa/news/593818/ نظرات شما ارسال دیدگاه خطا : درج دیدگاه در کادر مربوطه الزامی میباشد ! خطا : درج کد امنیتی الزامی میباشد ! مخاطبان عزیز به اطلاع می‌رساند : از این پس با‌های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می‌توانید از امکان جستجوی ان عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز ارشیو این پایگاه بهره مند شوید , این امکان برای اولین بار در پایگاه‌های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای اریا برای مخاطبان عزیز ارائه می‌شود .

امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد , سایر مطالب خواص باورنکردنی گلاب برای زیبایی و سلامتی 13 کاربرد عجیب نوشابه در خانه داری و زندگی روزمره ناگفته‌های سلامتی بانوان نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی افزایش 142 درصدی عبور کالاهای ترانزیتی از قلمرو ایران انتخابات و عبور از ایستگاه احراز صلاحیت ها فروش الماس کمیاب شکوفه گیلاس در یک حراجی به قیمت 29/3 میلیون دلار 5 سلبریتی که سبک زندگی شان شما را متعجب می‌کند با این ترفندها ، بدون ارایش زیبا شوید ثروتمند‌ترین بازیگران جهان را بشناسید شما از یک دختر سطح پایین برام رقیب ساختید جعفر دهقان : خانه ندارم ، مستاجر زنم هستم ! غذاهایی که اخر شب نباید خورد چرا زنبورهای عسل برای ادامه زندگی ما مهم‌اند ؟ مبارزه با تومور مغزی با دستکاری سلول‌های ایمنی فلج شده 25 عکس فوق العاده از حیات وحش رضا بابک در " مهمانی کاراییب " بهزاد فراهانی + عکس انتصاب غیرقانونی افشاریان از سوی عزیزی خادم ! طارمی پیشنهاد رسمی ندارد / مهدی در پورتو ماندنی است تعطیلات لیگ به سود استقلال شد بغض شبانه تارتار و عذرخواهی از میثاقی زمان جدایی‌ام از پرسپولیس رسیده بود رمزگشایی از شادی خاص مهاجم پرسپولیس واکنش ستاره استقلال به احتمال جدایی در پایان فصل سکوت ستاره پرسپولیس درباره پیشنهاد سنگین قطری ها گران‌ترین خارجی لیگ برتر در پرسپولیس ؟! تمجید فرگوسن از گواردیولا عملکرد عجیب دروازه‌بان مطرح مقابل پرسپولیس بخشی از کتاب / کوچیک‌ترین سگ بیشترین سروصدا رو دارد قابوس نامه ؛ اثر تعلیمی دانشمند گلستانی برای تمام تاریخ برگزیدگان کنگره « شعر مقاومت » معرفی شدند چرا با وجود رعایت بهداشت دهان و دندان بازهم دندان‌ها دچار پوسیدگی می‌شوند ؟ نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی اخرین خبرها از واکسن‌های ایرانی کرونا / دردسرهای محتمل قطع برق برای ساخت واکسن رژیم غذایی برای کاهش استرس و اسیب قلبی کاهش تپش قلب با گیاه بالنگو بالاخره به چینی‌ها رسیدیم / مصرف داروی 84 میلیون نفر مساوی جمعیت 1,4 میلیاردی ! تشخیص بیماری‌های مزمن کلیه با کمک هوش مصنوعی 18 هزار نفر مددجوی بهزیستی در اردبیل مستمری دریافت می‌کنند پرداخت بیش از 635 میلیارد تومان تسهیلات طرح‌های ارائه شده در اشتغال پایدار روستایی و عشایری خراسان رضوی با حکم محمد شریعتمداری ؛ سرپرست اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان منصوب شد معاون امور اقتصادی : حجم امار و اطلاعات تولید شده در وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی قابل قیاس با دیگر وزارتخانه‌ها نیست دستور شریعتمداری برای برخورد با مقصرین حادثه معدن خاک نسوز و جانباختن دو کارگر با « مرفین » حمید عسکری ارام شوید وقتی پازل بند سونامی به راه انداخت سرایداری که خیر مدرسه ساز شد زن جوان : من پلیس را منحرف می‌کردم ! بارش باران در نوار شمالی کشور ؛ وقوع سیلاب در برخی استان ها هشدار درباره طغیان سرخک در ایران ؛ مشاهده 25 مورد ابتلا در برخی استان ها کلاهبرداری‌های سریالی با تیغ جراحی !.