جزییات و شرایط بازنشستگی زنان خانه دار در سال 1400

۱۴۰۰/۰۳/۰۴ ۰۰:۱۸:۳۷


جزییات و شرایط بازنشستگی زنان خانه دار در سال 1400 خانواده بزرگنمایی : اریا بانو - داشتن شغل و کسب درامد جز روند طبیعی زندگی است و همیشه تلاش می‌کنیم تا بتوانیم مخارج زندگی خود را تامین کنیم , اما موضوع این است که ما تا اخر عمر خود نمی‌توانیم مشغول به کار باشیم چراکه پس از مدتی جسم ما به دلیل کهولت سن و احتمالا در پی بیماری از کارافتاده می‌شود , بنابراین پس از مدتی به دلیل از کارافتادگی یا بیماری مجبور می‌شویم که از کار کردن کناره‌گیری کنیم و این دوران بازنشستگی نامیده می‌شود .

در دوران بازنشستگی مهم است که ما در تامین مخارج خود درمانده نشویم و یکی از راه‌های پیش رو ، داشتن حقوق بازنشستگی است که براساس سن و سابقه بیمه کاری ما پرداخت می‌شود , شرایط بازنشستگی برای زنان و مردان در مشاغل مختلف تا حدود زیادی شبیه به هم است اما تفاوت هایی نیز دارد که به ان‌ها می‌پردازیم , شرایط بازنشستگی تامین اجتماعی زنان شرایط بازنشستگی تامین اجتماعی گسترده و متنوع است که پس از سال‌ها امروزه شرایط اسان‌تری دارد .

در پرداخت بازنشستگی تامین اجتماعی همه موارد در نظر گرفته شده است و به بازنشستگی زنان با 20 سال سابقه ، بازنشستگی مشاغل سخت و بازنشستگی زنان خانه دار نیز پرداخته‌اند , ما در این مقاله تلاش می‌کنیم تا شرایط خاص و قوانین مربوط به بازنشستگی زنان را بیان کنیم , شرایط بازنشستگی تامین اجتماعی برای زنان چیست ؟ در شرایط بازنشستگی زنان اولین موضوعی که باید به ان توجه کنید این است که سن بازنشستگی زنان 5 سال کمتر از مردان است و ان‌ها با سن کمتری بازنشسته می‌شوند .

از طرفی سابقه نیز نقش بسیار مهمی در تعیین و تایید شرایط بازنشستگی دارد که تقریبا درباره زنان و مردان یکسان است به جز چند مورد که درباره زنان قوانین راحت‌تری تعیین کرده‌اند , زنان به جز بازنشستگی که به واسطه شغل‌های سخت ، جانبازی و داشتن 35 سال سابقه دریافت می‌کنند ، می‌توانند براساس مقایسه شرایط سنی و سابقه کاری به طور همزمان نیز بازنشسته شوند , انواع بازنشستگی بیمه تامین اجتماعی زنان انواع بازنشستگی هایی که زنان می‌توانند دریافت کنند را در این بخش با توجه به سن و سابقه کاری بیان می‌کنیم .

اگر زنان 45 سال سن داشته باشند در ان صورت با داشتن 30 سال سابقه کاری به راحتی می‌توانند بازنشسته شوند و از مزایای ان استفاده کنند , زنانی که حداقل 20 سال سابقه کاری دارند می‌توانند وقتی 55 ساله شدند اقدام به بازنشستگی کنند , البته در شرایطی براساس قانون کار زنان در سن 42 سالگی نیز می‌توانند با 20 سال سابقه بازنشسته شوند .

اما درباره مشاغلی که سخت و اسیب زننده هستند شرایط متفاوت است و زنان می‌توانند فقط با 20 یا 25 سال سابقه کاری متوالی به راحتی بازنشسته شوند , اگر زنان جانباز باشند شرایط بازنشستگی برای ان‌ها اسان تر و متفاوت است ؛ در این موقعیت زنان با 20 سال سابقه کاری بازنشسته می‌شوند و نیازی به شرایط سنی خاصی ندارند , البته اگر زنی به دلایل مختلف و نه جانبازی معلول باشد در ان صورت به جز 20 سال سابقه کاری باید حتما 45 سال سن داشته باشد تا بازنشسته شود .

زنان در شرایط دیگری به جز جانبازی نیز می‌توانند بدون هیچ شرط سنی بازنشسته شوند و ان زمانی است که فرد 35 سال سابقه کاری داشته باشد , در 55 سالگی شرایط متفاوت است و اگر زنی 55 ساله باشد اما سابقه کاری او 10 سال سابقه هم راستا با سنوات پرداخت حق بیمه باشد ، می‌تواند بقیه سابقه خود را بخرد و سابقه کاری را به 20 سال برساند و بازنشسته شود , در این حالت زنان با ده روز حقوق بازنشسته می‌شوند و حقوق ان‌ها ترمیم نمی‌شود اگر کمتر از حداقل حقوق مصوب شورای عالی باشد .

نکات مهم در مورد بازنشستگی زنان در بخش قبلی ما شرایط مختلف بازنشستگی زنان را براساس سن و سابقه کاری و یا شرایط جسمی ان‌ها بیان کردیم اما مهم است که چند نکته کوچک را نیز در نظر داشته باشیم , اولین نکته اینکه در تمام مواردی که عنوان کردیم فقط خود فرد می‌تواند از سازمان تامین اجتماعی درخواست بازنشستگی کند , در این موارد کارفرما حقی برای درخواست بازنشستگی ندارد مگر در شرایطی که سن کارگر 5 سال از سن بازنشستگی گذشته باشد .

سن بازنشستگی در زنان 55 سال است بنابراین اگر زنی به 60 سالگی رسیده باشد در ان صورت کارفرمای او می‌تواند درخواست بازنشستگی کند , از طرفی در قوانین بازنشستگی ماده 111 قانون تامین اجتماعی مهم است که برطبق ان مستمری که پرداخت می‌شود باید در اندازه حقوق مصوب شورای عالی کار باشد , اما در این مورد نیز استثنا وجود دارد و در دو مورد اخر ماده 111 لازم الاجرا نیست و ممکن است مستمری از حداقل حقوق کمتر باشد .

شرایط بازنشستگی تامین اجتماعی زنان با 20 سال سابقه زنان با 20 سال سابقه کاری می‌توانند بنا بر شرایط خاصی بازنشسته شوند , یکی از موارد این است که زنان با 20 سال سابقه حداقل 42 ساله یا 55 ساله باشند , در مواردی فرد جانباز است با 20 سال سابقه نیازی به شرایط سنی نیست و در معلولیت‌های عادی با 20 سال سابقه باید 45 ساله باشد .

اگر سابقه کاری زنان 20 سال مستمر در یک شغل سخت و اسیب زننده باشد نیز می‌توانند بدون شرایط سنی بازنشسته شوند , شرایط بازنشستگی تامین اجتماعی زنان خانه دار یکی از دغدغه‌های همیشگی زنان خانه دار این است که چگونه بدون داشتن شغلی بیرون از خانه بازنشسته شوند , سازمان تامین اجتماعی در راستای این موضوع بیمه زنان خانه دار را ایجاد کرد که در ان زنان 18 تا 50 سال می‌توانند تحت پوشش بیمه باشند و نیازی نیست که حتما متاهل باشند .

این بیمه برای زنان خانه دار یا زنانی که پس از چند سال سابقه کاری مجبور به ترک شغل خود شده‌اند بسیار مناسب است , اولین شرط این است که برای اقدام شما باید بین 18 تا 50 سال سن داشته باشید , دومین موضوع این است که اگر از قبل سابقه بیمه داشته باشید حتما در این مورد نیز در نظر گرفته می‌شود .

توجه کنید که در بازنشستگی خانه داری شما حق استفاده از کمک هزینه دوران بارداری یا ازدواج و دوران بیماری را ندارید اما می‌توانید از امتیازات از کارافتادگی و فوت یا امتیاز دفترچه درمانی استفاده کنید البته باید حق سرانه درمان را نیز پرداخت کنید , زنان خانه دار با 55 سال سن و 20 سال سابقه می‌توانند بازنشسته شوند ؛ از طرفی اگر خانواده پوشش درمانی نداشته باشد مادر می‌تواند فرزند یا فرزندان خود را تحت پوشش بیمه قرار دهد , در بیمه بازنشستگی زنان خانه دار 10 درصد فرانشیز برای خدمات درمانی بستری و 30 درصد فرانشیز برای خدمات درمانی سرپایی در نظر گرفته شده است .

دوشنبه 3 خرداد 1400 - 18:11:24 21 بازدید اریا بانو لینک کوتاه : https://www,banounews,ir/fa/news/593520/ نظرات شما ارسال دیدگاه خطا : درج دیدگاه در کادر مربوطه الزامی میباشد ! خطا : درج کد امنیتی الزامی میباشد ! مخاطبان عزیز به اطلاع می‌رساند : از این پس با‌های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می‌توانید از امکان جستجوی ان عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز ارشیو این پایگاه بهره مند شوید .

این امکان برای اولین بار در پایگاه‌های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای اریا برای مخاطبان عزیز ارائه می‌شود , امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد , سایر مطالب خواص باورنکردنی گلاب برای زیبایی و سلامتی 13 کاربرد عجیب نوشابه در خانه داری و زندگی روزمره ناگفته‌های سلامتی بانوان نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی افزایش 142 درصدی عبور کالاهای ترانزیتی از قلمرو ایران انتخابات و عبور از ایستگاه احراز صلاحیت ها فروش الماس کمیاب شکوفه گیلاس در یک حراجی به قیمت 29/3 میلیون دلار 5 سلبریتی که سبک زندگی شان شما را متعجب می‌کند با این ترفندها ، بدون ارایش زیبا شوید ثروتمند‌ترین بازیگران جهان را بشناسید شما از یک دختر سطح پایین برام رقیب ساختید جعفر دهقان : خانه ندارم ، مستاجر زنم هستم ! غذاهایی که اخر شب نباید خورد چرا زنبورهای عسل برای ادامه زندگی ما مهم‌اند ؟ مبارزه با تومور مغزی با دستکاری سلول‌های ایمنی فلج شده 25 عکس فوق العاده از حیات وحش رضا بابک در " مهمانی کاراییب " بهزاد فراهانی + عکس انتصاب غیرقانونی افشاریان از سوی عزیزی خادم ! طارمی پیشنهاد رسمی ندارد / مهدی در پورتو ماندنی است تعطیلات لیگ به سود استقلال شد بغض شبانه تارتار و عذرخواهی از میثاقی زمان جدایی‌ام از پرسپولیس رسیده بود رمزگشایی از شادی خاص مهاجم پرسپولیس واکنش ستاره استقلال به احتمال جدایی در پایان فصل سکوت ستاره پرسپولیس درباره پیشنهاد سنگین قطری ها گران‌ترین خارجی لیگ برتر در پرسپولیس ؟! تمجید فرگوسن از گواردیولا عملکرد عجیب دروازه‌بان مطرح مقابل پرسپولیس بخشی از کتاب / کوچیک‌ترین سگ بیشترین سروصدا رو دارد قابوس نامه ؛ اثر تعلیمی دانشمند گلستانی برای تمام تاریخ برگزیدگان کنگره « شعر مقاومت » معرفی شدند چرا با وجود رعایت بهداشت دهان و دندان بازهم دندان‌ها دچار پوسیدگی می‌شوند ؟ نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی اخرین خبرها از واکسن‌های ایرانی کرونا / دردسرهای محتمل قطع برق برای ساخت واکسن رژیم غذایی برای کاهش استرس و اسیب قلبی کاهش تپش قلب با گیاه بالنگو بالاخره به چینی‌ها رسیدیم / مصرف داروی 84 میلیون نفر مساوی جمعیت 1.

4 میلیاردی ! تشخیص بیماری‌های مزمن کلیه با کمک هوش مصنوعی 18 هزار نفر مددجوی بهزیستی در اردبیل مستمری دریافت می‌کنند پرداخت بیش از 635 میلیارد تومان تسهیلات طرح‌های ارائه شده در اشتغال پایدار روستایی و عشایری خراسان رضوی با حکم محمد شریعتمداری ؛ سرپرست اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان منصوب شد معاون امور اقتصادی : حجم امار و اطلاعات تولید شده در وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی قابل قیاس با دیگر وزارتخانه‌ها نیست دستور شریعتمداری برای برخورد با مقصرین حادثه معدن خاک نسوز و جانباختن دو کارگر با « مرفین » حمید عسکری ارام شوید وقتی پازل بند سونامی به راه انداخت سرایداری که خیر مدرسه ساز شد زن جوان : من پلیس را منحرف می‌کردم ! بارش باران در نوار شمالی کشور ؛ وقوع سیلاب در برخی استان ها هشدار درباره طغیان سرخک در ایران ؛ مشاهده 25 مورد ابتلا در برخی استان ها کلاهبرداری‌های سریالی با تیغ جراحی !.