با خانواده همسرم چطور برخورد کنم ؟

۱۴۰۰/۰۳/۰۴ ۰۰:۱۷:۵۴


با خانواده همسرم چطور برخورد کنم ؟ خانواده بزرگنمایی : اریا بانو - با راهکارهایی ساده می‌توان به تدریج مدیریت روابط را در دست گرفت ، از جمله مشخص کردن قوانین ، داشتن انتظارات معقول ، رفتار هوشمندانه و … برای خواندن و دانستن این راهکارها تا پایان این مقاله همراه ما باشید , نحوه برخورد با خانواده همسر : ترفندهایی طلایی برای بهبود روابط شاید این جمله را قبلا نیز شنیده باشید که در ایران ، فرد با یک نفر ازدواج نمی‌کند بلکه با یک خانواده وارد رابطه جدید می‌شود , به همین دلیل است که نحوه برخورد با خانواده همسر یک چالش همیشگی ، خصوصا برای زوج‌های جوان است .

جالب است بدانید این چالش تنها مختص ایرانی‌ها نیست , در کشورهای دیگر ، با فرهنگ‌ها و اداب و رسوم‌های دیگر نیز این موارد وجود دارند , اگر کمی واقع بینانه فکر کنیم ، ماجرا چندان هم عجیب و غیرطبیعی نیست .

در هر صورت هنگامی که دو نفر با پیشینه خانوادگی و تربیتی متفاوت با هم ازدواج می‌کنند ، بدون شک برای اشنا شدن با فضای جدیدی که وارد ان شده‌اند ، به زمان احتیاج دارند , البته ناگفته نماند که زمان به تنهایی چیزی را درست نمی‌کند ، بلکه در کنار ان به اگاهی و مدیریت صحیح روابط نیز نیاز است , با وجود تمام این صحبت‌ها اجازه دهید یک نکته را به شما بگوییم .

اگاهی از نحوه برخورد با خانواده همسر چندان هم پیچیده و دشوار نیست , کافیست از ابتدای رابطه ، نکات و مواردی را مد نظر داشته و رعایت کنید تا در اینده با مشکلات کمتری روبرو شوید , اگر دوست دارید چگونگی رفتار با خانواده همسر خود را یاد بگیرید ، همین امروز وقت ان است .

در ادامه این مطلب همراه ما بمانید تا به کمک هم پاسخ تمام سوالات خود را در زمینه نحوه برخورد با خانواده همسر پیدا کنیم , تنش‌ها از کجا اغاز می‌شوند ؟ شاید بهتر است پیش از پرداختن به نکات کاربردی برای طرز برخورد با خانواده همسر ، علل ایجاد تنش و مشکل را پیدا کنیم , اصلا چرا با ورود یک عضو جدید به خانواده ، مدیریت روابط برای طرفین تا این حد دشوار می‌شود ؟ جواب این سوال را در چند مورد مهم زیر به طور خلاصه بررسی خواهیم کرد تا نقش این موارد را در نحوه برخورد با خانواده همسر متوجه شویم .

1, خانواده همسرتان را نمی‌توانید خودتان انتخاب کنید حقیقت این است که شما می‌توانید تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا همسرتان را مطابق با معیارهای شخصی انتخاب کنید , همان طور که می‌توانید کسانی را برای دوستی انتخاب کنید که سلایق ، علایق و روحیاتی هماهنگ با شما دارند و باقی افراد را کنار بگذارید .

اما در مورد خانواده همسر وضعیت به شکل دیگری است , شما قادر نیستید این افراد را انتخاب یا گلچین کنید , همین جاست که اختلاف نظرها و ناهماهنگی‌ها خود را نشان می‌دهند و گاهی منجر به دردسرهای بزرگ می‌گردند .

برای این که در نحوه برخورد با خانواده همسر بتوانید درک بهتری از اوضاع داشته باشید به یک نکته فکر کنید , درست است که مجبور به برقراری ارتباط با افرادی هستید که خودتان انتخاب نکرده‌اید اما این موضوع نباید باعث تنش و تلخی میان شما و همسرتان شود , رابطه پر تنش و منفی با خانواده همسرتان ، می‌تواند به راحتی روی رابطه شما نیز تاثیر بگذارد .

اما شما هم بدون شک دوست ندارید همسر خود را در شرایطی قرار دهید که مجبور باشد میان شما و خانواده‌اش یکی را انتخاب کند , 2, رفتار ، مکالمه‌ها یا شوخی‌های انان شما را ناراحت می‌کند گاهی اشکال در نحوه برخورد با خانواده همسر به تفاوت‌ها برمی‌گردد .

ممکن است بودن میان جمع انان برای شما ازار دهنده باشد ، زیرا نوع صحبت‌ها ، شوخی‌ها و رفتارهایشان از نظر شما نه تنها جالب نیست بله بی ادبانه است , در این صورت بهتر است سعی کنید صبور باشید و یا اگر در موضوعی انقدر پیش می‌روند که قادر به پذیرش فضای ایجاد شده نیستید ، اتاق را ترک کنید , این کار از صحبت هایی پر تنش یا بی ادبانه که احتمالا رابطه دونفره شما با همسرتان را نیز مخدوش می‌کند ، بسیار بهتر است .

3, خانواده همسرتان شما را نپذیرفته اند گاهی موضوع ، قدرت شما برای پذیرش تفاوت‌ها نیست بلکه مشکل کاملا بر عکس است , یعنی خانواده همسرتان هنوز نتوانسته‌اند شما را به عنوان عضوی جدید با نوع رفتار متفاوت بپذیرند .

اینجاست که باز هم نحوه برخورد با خانواده همسر تبدیل به یک معما می‌شود , زیرا هر چقدر تلاش می‌کنید رابطه خوبی با ان‌ها داشته باشید ، به نتیجه مثبتی نمی‌رسید , این مسئله می‌تواند علت‌های گوناگونی داشته باشد .

انچه اهمیت دارد این است که اجازه ندهید عدم پذیرش ان‌ها و رفتارهای نامناسب شان ، موجب خدشه دار شدن رابطه شما با همسرتان شود , پس اول از همه ، اعتماد به نفس خود را حفظ کنید و دوم روی رابطه مثبت با شریک زندگی خود تمرکز داشته باشید , 4.

کینه ای که در دل دارید همه چیز را خراب می‌کند وجود کینه و ناراحتی عمیق و در نهایت کینه توزی در قلب شما ، کم کم نه تنها موجب بدتر شدن روابط تان با خانواده همسر می‌شود ، بلکه روی رابطه دو نفره خودتان نیز تاثیر منفی خواهد گذاشت و بدون شک این اخرین چیزی است که می‌خواهید , در نحوه برخورد با خانواده همسر خود به این فکر کنید که به هر حال ان‌ها اکنون خانواده شما نیز هستند و لزوما قرار نیست تمام اعضای یک خانواده کاملا با هم کنار بیایند , از طرفی نیز لازم نیست بهترین و نزدیک‌ترین دوست انان باشید .

اما بپذیرید که تفاوت در نوع تربیت خانوادگی ، عادت‌ها ، اموزش‌ها و … باعث این شکاف شده است و بهتر است با حفظ ارامش خود از بزرگ تر شدن این شکاف جلوگیری کنید , اگر همسر خود را دوست دارید ، لازم است مسئولیت این مشکلات را نیز بپذیرید , بدین ترتیب در نحوه برخورد با خانواده زن یا شوهر خود کمتر دچار چالش‌های بزرگ خواهید شد .

نحوه برخورد با خانواده همسر خود را با این راهکارها مدیریت کنید حال نوبت به معرفی راهکارهایی سودمند برای بهبود روابط می‌رسد , طرز رفتار با خانواده همسر ، برای داشتن رابطه ای بدون تنش و سالم چندان هم دشوار نیست , کافیست نکته‌های زیر را در رفتار خود در نظر بگیرید تا چالش‌ها به حداقل برسند .

1, هوشمندانه برخورد کنید عصبانی شدن و از کوره در رفتن همیشه اسان‌ترین و حتی اولین راه است اما مشکل را حل نمی‌کند , پس باید در نحوه برخورد با خانواده همسر خود هوشمندانه عمل کنید نه با عصبانیت .

اگر فکر می‌کنید خانواده همسر شما بیش از اندازه روی زندگی مشترک تان تاثیر می‌گذارند ، به جای پرخاش یا رفتار نامناسب ، در ارامش به دنبال راه حل باشید , شکایت‌های مکرر یا بدرفتاری شما نه تنها دخالت ان‌ها را کمتر نمی‌کند بلکه همسرتان را نیز خسته و عصبی می‌نماید , باید با زیرکی این مشکل را رفع کنید .

ابتدا مدتی صبوری کنید , اگر اوضاع پیشرفتی نداشت دست به کار شوید , یک راه مطمئن برای مدیریت نحوه برخورد با خانواده همسر ( زن یا شوهر )، دوری کردن است که در قسمت بعد درباره ان بیشتر صحبت خواهیم کرد .

شاید حتی لازم باشد محل زندگی خود را تغییر دهید , 2, گاهی دوری بهترین راهکار است اگر مشکل به صورتی است که هر گونه مکالمه شما با خانواده همسر ، تبدیل به یکی دعوای انفجاری می‌شود ، شاید بهترین راه مکالمه نداشتن است .

وقتی درباره اگاهی از نحوه برخورد با خانواده همسر صحبت می‌کنیم ، اجتناب از برخورد نیز می‌تواند در این زمینه یک ترفند باشد , شاید لازم است رفت وامدهای خود را محدود کنید و کمتر در جمع انان حضور داشته باشید , باید در این باره با همسر خود صحبت کنید و به طور مشترک حد و حدودی را برای روابط تان تعیین نمایید .

3, همسرتان را در اولویت قرار دهید اگر با رفتار خود به همسر خود نشان دهید که اولویت اول شماست ، او نیز در مدیریت نحوه برخورد با خانواده همسر همراه شما خواهد بود , به این نکته توجه کنید که جایگاه پدر و مادر همیشه جایگاهی ویژه است اما نباید جایگزین جایگاه همسر باشد .

این صحبت هم درباره پدر و مادر شما و هم پدر و مادر همسرتان صدق می‌کند , هر دوی شما نیاز دارید اولویت‌ها را مشخص کنید و سپس به کمک یکدیگر رابطه خود را با خانواده‌ها به بهترین شکل اداره نمایید , 4.

حرف تان را شخصا بزنید همان طور که گفتیم عصبانیت مشکلی را حل نمی‌کند اما منظور این نیست که همیشه سکوت کنید , زیرا در این صورت نیز ممکن است کینه ای در دل شما ماندگار شود که به تشدید کدورت‌ها بیانجامد , این را به عنوان یک قانون در نحوه برخورد با خانواده همسر برای خود در نظر بگیرید : اگر کسی شما را ازرده کرده است ، با او درباره ناراحتی خود شخصا صحبت کنید .

واسطه قرار دادن همسر یا هر شخص سوم دیگر نیز در این زمینه ممنوع است , پس شجاعت به خرج دهید و حرف دل تان را محترمانه به زبان اورید , در بسیاری از موارد مشکل در همین مرحله رفع می‌شود بدون این که به دعوا و قهر برسد .

5, قوانینی وضع کنید و به ان پایبند باشید در این زمینه نیز مانند سایر راهکارهای مدیریت نحوه برخورد با خانواده همسر ، حتما به کمک همسرتان نیاز دارید , باید کنار یکدیگر بنشینید و به وضوح در این باره صحبت کنید .

اکنون شما یک خانواده مجزا هستید که نیاز به قوانین خاص و مشخص دارید , پس قوانین مخصوص خانواده خود را وضع کنید ، حد و مرزها را تعیین نمایید و به ان‌ها پایبند باشید , این قوانین می‌توانند مربوط به حد و حدود رفت و امدها ، نحوه ارتباط فرزندان با خانواده‌های دو طرف و … باشد .

پایبندی به این قوانین می‌تواند بهترین روش برخورد با خانواده همسر را رقم بزند , 6, انتظارات واقعی داشته باشید واقعیت این است که پدر و مادر همسر شما از نسلی متفاوت هستند که این امر موجب می‌شود در بسیاری از موارد رفتارها و تفکراتی مغایر با شما داشته باشند .

اگر این امر را بپذیرید با دیدی واقعی تر به مسائل نگاه می‌کنید و در نحوه برخورد با خانواده همسر ، با چالش‌های کمتری روبرو می‌شوید , گاهی با پایین اوردن توقعات خود ، به سادگی می‌توانید احساس بهتری داشته باشید و چه چیزی از ارامش و حال خوب شما و همسرتان مهم تر است ؟ یک واقعیت دیگر که باید بپذیرید این است که قرار نیست ان‌ها حتما شما را بسیار دوست داشته باشند ، همین که مورد احترام واقع شوید کافیست , اگر با وجود این راهکارها باز هم قادر به مدیریت روابط نیستید ، بهتر است با یک مشاور یا روانشناس صحبت کنید ؛ پیش از این که به رابطه دو نفره شما و همسرتان نیز ضربه ای جدی وارد شود .

بیشتر بخوانید : چالشهای زندگی با خانواده همسر و راههای برقراری صلح چگونه از دخالت خانواده همسر در زندگی مان جلوگیری کنیم ؟ چند نکته ساده برای برقراری ارتباط موثر با خانواده همسر دوشنبه 3 خرداد 1400 - 18:10:51 18 بازدید اریا بانو لینک کوتاه : https://www,banounews,ir/fa/news/593519/ نظرات شما ارسال دیدگاه خطا : درج دیدگاه در کادر مربوطه الزامی میباشد ! خطا : درج کد امنیتی الزامی میباشد ! مخاطبان عزیز به اطلاع می‌رساند : از این پس با‌های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می‌توانید از امکان جستجوی ان عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز ارشیو این پایگاه بهره مند شوید .

این امکان برای اولین بار در پایگاه‌های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای اریا برای مخاطبان عزیز ارائه می‌شود , امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد , سایر مطالب خواص باورنکردنی گلاب برای زیبایی و سلامتی 13 کاربرد عجیب نوشابه در خانه داری و زندگی روزمره ناگفته‌های سلامتی بانوان نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی افزایش 142 درصدی عبور کالاهای ترانزیتی از قلمرو ایران انتخابات و عبور از ایستگاه احراز صلاحیت ها فروش الماس کمیاب شکوفه گیلاس در یک حراجی به قیمت 29/3 میلیون دلار 5 سلبریتی که سبک زندگی شان شما را متعجب می‌کند با این ترفندها ، بدون ارایش زیبا شوید ثروتمند‌ترین بازیگران جهان را بشناسید شما از یک دختر سطح پایین برام رقیب ساختید جعفر دهقان : خانه ندارم ، مستاجر زنم هستم ! غذاهایی که اخر شب نباید خورد چرا زنبورهای عسل برای ادامه زندگی ما مهم‌اند ؟ مبارزه با تومور مغزی با دستکاری سلول‌های ایمنی فلج شده 25 عکس فوق العاده از حیات وحش رضا بابک در " مهمانی کاراییب " بهزاد فراهانی + عکس انتصاب غیرقانونی افشاریان از سوی عزیزی خادم ! طارمی پیشنهاد رسمی ندارد / مهدی در پورتو ماندنی است تعطیلات لیگ به سود استقلال شد بغض شبانه تارتار و عذرخواهی از میثاقی زمان جدایی‌ام از پرسپولیس رسیده بود رمزگشایی از شادی خاص مهاجم پرسپولیس واکنش ستاره استقلال به احتمال جدایی در پایان فصل سکوت ستاره پرسپولیس درباره پیشنهاد سنگین قطری ها گران‌ترین خارجی لیگ برتر در پرسپولیس ؟! تمجید فرگوسن از گواردیولا عملکرد عجیب دروازه‌بان مطرح مقابل پرسپولیس بخشی از کتاب / کوچیک‌ترین سگ بیشترین سروصدا رو دارد قابوس نامه ؛ اثر تعلیمی دانشمند گلستانی برای تمام تاریخ برگزیدگان کنگره « شعر مقاومت » معرفی شدند چرا با وجود رعایت بهداشت دهان و دندان بازهم دندان‌ها دچار پوسیدگی می‌شوند ؟ نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی اخرین خبرها از واکسن‌های ایرانی کرونا / دردسرهای محتمل قطع برق برای ساخت واکسن رژیم غذایی برای کاهش استرس و اسیب قلبی کاهش تپش قلب با گیاه بالنگو بالاخره به چینی‌ها رسیدیم / مصرف داروی 84 میلیون نفر مساوی جمعیت 1.

4 میلیاردی ! تشخیص بیماری‌های مزمن کلیه با کمک هوش مصنوعی 18 هزار نفر مددجوی بهزیستی در اردبیل مستمری دریافت می‌کنند پرداخت بیش از 635 میلیارد تومان تسهیلات طرح‌های ارائه شده در اشتغال پایدار روستایی و عشایری خراسان رضوی با حکم محمد شریعتمداری ؛ سرپرست اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان منصوب شد معاون امور اقتصادی : حجم امار و اطلاعات تولید شده در وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی قابل قیاس با دیگر وزارتخانه‌ها نیست دستور شریعتمداری برای برخورد با مقصرین حادثه معدن خاک نسوز و جانباختن دو کارگر با « مرفین » حمید عسکری ارام شوید وقتی پازل بند سونامی به راه انداخت سرایداری که خیر مدرسه ساز شد زن جوان : من پلیس را منحرف می‌کردم ! بارش باران در نوار شمالی کشور ؛ وقوع سیلاب در برخی استان ها هشدار درباره طغیان سرخک در ایران ؛ مشاهده 25 مورد ابتلا در برخی استان ها کلاهبرداری‌های سریالی با تیغ جراحی !.