12 راهکار برای صمیمت با نوجوان

۱۴۰۰/۰۳/۰۴ ۰۰:۱۸:۲۸


12 راهکار برای صمیمت با نوجوان خانواده بزرگنمایی : اریا بانو - چرا باید با نوجوان خود صمیمی باشیم نوجوانی دوران بسیار حساس و پر رمز و رازی است , مجموعه رفتارها و نگرش‌های شما به عنوان پدر یا مادر ، در شکل‌گیری شخصیت فرزند نوجوانتان ، بسیار تاثیرگذار و حیاتی است , حتی بیشتر از ان چیزی که تصور می‌کنید .

باید بدانیم عملکرد نوجوانان تا حد بالایی به نوع رابطه و چگونگی ارتباط ان‌ها با والدینشان بستگی دارد ؛ به میزان دوستی ، رفاقت و صمیمیتشان با نوجوان , در مورد نوجوان به دنبال حفظ روحیه مثبت و احساس شادی و برقراری روابط صمیمی با اطرافیان هستیم ؛ رابطه ای صمیمی با پدر و مادر که منجر به اتفاقات خوب خواهد شد از جمله تربیت یک نوجوان موفق , همه این‌ها با رمز صمیمیت و دوستی و رفاقت با نوجوان شکل می‌گیرد و در اثر روابط موثر و ایجاد امنیت توسط والدین فضایی اکنده از ارامش و موفقیت به وجود می‌اید .

ان‌ها در این صورت در ارتباط با فرزند نوجوانشان موفق خواهند بود , در مقابل ، عدم ارتباط خوب و قوی بین والدین و نوجوان با ناهنجاری‌های سنی او همراه می‌شود , از قبیل بلوغ زودرس ، گرایش به مواد مخدر یا نوشیدنی‌های الکلی ، رفتارهای همراه با خشونت و حتی تمایل به خودکشی .

پس صمیمیت با نوجوان را جدی بگیرید , شما برای برقراری روابط موثر با فرزند نوجوانتان و عدم نگرانی‌های ناشی از این دوران چقدر کوشیده و چه اقداماتی انجام داده‌اید ؟ ایا می‌دانید او در برهه تحولات نوجوانی است و هر اشتباه یا کم کاری منشا اثار زیان باری خواهد شد ؟ راه‌های برقراری ارتباط والدین با فرزند نوجوان دانش و مهارت خود را بالا ببرید مادران و پدران توانا کسانی هستند که از دانایی و مهارت‌های لازم در خصوص ارتباط با فرزندان برخوردار باشند , والدین باید بدانند که اصلی‌ترین کاری که باید در این مرحله از زندگی فرزند خود انجام دهند ، نزدیک شدن به دنیا و فضایی است که ان‌ها در ان قرار دارند .

مقدمه این کار ، بالا بردن سطح دانش و مهارت است , واقعیت این است که ما در شرایط گذار از دنیای سنتی به دنیای مدرن هستیم , لازم است والدین خودشان را دائم به روز‌رسانی کنند ؛ به خصوص در امور رسانه ای .

باید کاری کنند از نظر فرزند نوجوان خود متهم به بی سوادی ، قدیمی و سنتی بودن و عقب مانده از دنیای جدید نشوند ! نوجوان به دوست اگاه و امروزی نیاز دارد , بنابراین اگر می‌خواهید نوجوان شما اظهارنظرهایتان را قبول داشته باشند ، خود را به روز کنید , حتی گاهی از خودشان برای این کار کمک بگیرید .

با دنیای بازی‌های دیجیتالی اشنا باشید , اپلیکیشن‌ها ، گروه‌های اجتماعی موبایلی و دنیایی که دران اینترنت و ارتباطات نقش مهمی را بازی می‌کند را بشناسید , لازم نیست متخصص باشید ؛ فقط اگاهی خود را بالا ببرید .

شما قرار نیست خودتان را به دردسر و استرس بیندازید , همین که به این اتمسفر ورود کنید نیمی از راه را امده‌اید و راهی برای ایجاد صمیمیت با نوجوان پیدا کرده‌اید , والدینی که از فضای مدرن دور هستند و در دنیای خود به سر می‌برند ، بیشتر از ان هایی که حرف فرزندان خود را درک می‌کنند ، وارد بحث و جدل می‌شوند ؛ چراکه درک متقابل در سطح پایینی میان ان‌ها برقرار است .

در این مشاجره‌ها والدین به علت نداشتن تصور مناسب و واقعی از دنیای خاص نوجوانانه ، در برابر فرزندان خود بازنده محسوب می‌شوند , پس به طور مداوم : خود را در فرایند به روزرسانی قرار دهید اطلاعاتتان را بالا ببرید نیازها را شناسایی کنید چالش‌های روز را بشناسید تا بتوانید زمینه‌های لازم برای ارتباط موثر را فراهم کنیم , بیشتر بخوانید : والدین اگاه ، نوجوان موفق می‌سازند اگاهی بر تحولات زیستی نوجوان شناخت تغییرات و تحولات نوجوانی و تحولات روان شناختی در ایجاد صمیمیت تاثیر غیرمستقیم دارد .

وقتی فرد قدم به دنیای نوجوانی می‌گذارد ، همزمان با رشد جسمانی ، تغییرات احساسی را نیز تجربه می‌کند , نسبت به دنیای اطرافش هویت جدیدی را برای خودش ایجاد می‌کند و جهان بینی‌اش شکل می‌گیرد , باید دانست که نوجوان در این سن ممکن است رفتارهایی از خود بروز بدهد که نامتعارف باشد .

اما به دلیل شناخت و اگاهی شما ، درخواهید یافت که ان رفتارها کاملا طبیعی است , پس با ارامش و مدبرانه سعی در هدایت او در مسیر درست داشته باشید , بیشتر بخوانید : همه چیز درباره تحولات دوران نوجوانی ایجاد امنیت روانی قدم بعد ایجاد امنیت روانی است .

این مهم نیز تاثیر زیادی در افزایش دوستی با نوجوان دارد , خانواده ، مهم‌ترین کانون تامین کننده امنیت و نیازهای روانی فرزند است , از این رو این اقدامات را فراموش نکنید .

مشکلات کاری را به داخل خانه نیاورید و با روی گشاده وارد خانه شوید , دعواها زن و شوهری را کم کنید ؛ خیلی کم , از مهربانی برای یکدیگر کم نگذارید ؛ ضرر نخواهید کرد .

بحران‌ها و چالش‌های موجود را با کمک هم حل کنید , برای فرزند خود وقت بگذارید هرچه پدر و مادر برای فرزند نوجوانشان بیشتر وقت بگذارند ، حاصل ان را در رشد و شکوفایی او خواهند دید ؛ همانند بذری که در خاک می‌کارید , نوجوانان در سایه توجه والدین ، عشق بی قید و شرط ان‌ها را دریافت می‌کنند .

این موضوع نه صرفا در بیان علایق است و نه فقط در محبت قلبی , چنین چیزی ان قدر که باید و شاید ، صمیمیت نمی‌اورد , باید این علایق را در وقت‌گذاری با یکدیگر ، نشان بدهید .

در این صورت ان‌ها در خود احساس شور و شعف و قدردانی می‌کنند و صمیمیت با والدین خود را بیشتر احساس می‌کنند , در این باره این اقدامات را فراموش نکنید : روز مشخصی در هفته را با هم باشید , در کنار هم شام بخورید ؛ حداقل هفته ای سه شب .

تفریحات بیرون از منزل خانوادگی را فراموش نکنید در زمان هایی که با هم هستید به دغدغه‌ها و خواسته‌های او توجه بیشتری کنید , در زمان حضور در کنار هم ، موبایل خود را کنار بگذارید , در هر حالی ، چارچوب‌ها و فرهنگ خانوادگی خود را حفظ کنید و در عین حال ، به نوجوانتان محبت کنید .

در مورد مشکلاتش با او صحبت کنید مراقب باشید اقدام تصنعی نداشته باشید , اعتماد فرزند نوجوان را جلب و او را ترغیب کنید که مسائل و مشکلاتش را با شما در میان بگذارد , این کار خیلی مشکل است .

شاید به تمام چیزی که می‌خواهید نرسید , شاید او همه چیز را به شما نگوید , وقتی که به بحران یا مشکلی برخورد کرده است ، با او حرف بزنید .

بگویید که متوجه تغییر حالاتش شده‌اید , با چنین جملاتی او را ترغیب کنید با شما حرف بزند : می دونم حالت خوب نیست ؛ اگر از من کمکی برمیاد حتما بگو خوشحال میشم دوباره لب خندون تو رو ببینم روی من حساب کن نمی‌خوام فضولی کنم اما اگر مسئله ای هست که من می‌تونم کمک کنم ، حتما بهم بگو , ممکن است او به شما پاسخ مثبت ندهد یا اینکه بعدا بخشی از مشکل را با شما درمیان بگذارد .

اما همین که بداند شما حواستان به او هست و به حیطه او احترام می‌گذارید ، میزان صمیمیت با نوجوان خود را بالا برده‌اید , به او احترم بگذارید وقتی به فرزند خود احترام می‌گذارید او نیز متقابلا همان رفتار را با شما خواهد داشت , احترام متقابل ، صمیمیت می‌اورد .

در مورد این موضوع خیلی دقت داشته باشید , احترام در خانواده را به یک عادت تبدیل کنید , چند راهکار ساده : به علایق هم احترام بگذارید در زمان استراحت هر یک از اعضا ، خانواده سکوت را برقرار کنید یکدیگر را مسخره نکنید ارزش‌های یکدیگر را قبول کنید اعتراض خود را با پرخاش نشان ندهید قاطعیت داشته باشید در عین احترام و محبت و دوستی و صمیمیت ، قاطعیت خود را فراموش نکنید .

شما قرار نیست ارزش‌های فردی و خانوادگی خود را نادیده بگیرید , پای ان‌ها محکم بایستید , صمیمیت با فردی که دارای چارچوب مشخصی در زندگی خویش است ، پایدارتر است .

اصولا انسان‌ها از معاشرت و رفاقت با افرادی که داری ارزش‌های مشخصی هستند ، بیشتر لذت می‌برند , مخصوصا اینکه این روحیه قوی نزد پدر ومادر باشد , انسان‌های دمدمی مزاج و بدون خط مشی ، برای رفاقت زیاد قابل اعتماد نیستند .

این را بدانید که تعیین برخی قوانین و چارچوب‌ها در قالب وظایف هر فرد در خانواده همیشه لازم و ضروری است , هرکس باید بداند که لازم است به ارزش‌ها و قوانین خانوادگی پایبند بماند , این مسئله در کنار سایر ملاحظات اسیبی به صمیمیت با نوجوان نمی‌زند .

نقش حمایتگری خود را فراموش نکنید فرزند نوجوان در سن رشد و باروری فکری و جسمی قرار دارد , اهداف زیادی در سر می‌پروراند و تلاش می‌کند به توانمندی بیشتری دست پیدا کند , وظیفه پدر و مادر ، حمایت از او برای رسیدن به این اهداف است .

انتظار نداشته باشید فرزندتان اهداف مورد علاقه شما را دنبال کند , او را همان طوری که هست دوست داشته باشید و همواره در راه رسیدن به هدف و خواسته‌ها حمایتش کنید , او به ازادی بیشتری احتیاج دارد .

دست و پایش را نبندید , از طرف دیگر از توجه ویژه به او و برنامه هایش نیز غافل نشوید , وقتی نوجوان سرحال و باحوصله هست ، در فضایی کاملا دوستانه ، درباره علایق و دغدغه‌های او گفت وگو کنید و با هم راه هایی برای عملی کردن ان‌ها پیدا کنید .

برایش فضای پذیرش و امنیت در کمال حوصله و ارامش ایجاد کنید , به طوری که با اطمینان و اعتماد به شما بگوید کجا می‌رود ؛ با چه کسانی وقت می‌گذراند و چه کارهایی انجام می‌دهد , با دوستانش و والدینشان اشنا شوید تا بتوانید از فرهنگی که دارند و کارهایی که انجام می‌دهند اطلاع بیشتری داشته باشید تا در زمان مورد نیاز ، به عنوان پشتیبان وارد عمل شده و صحنه را خالی نگذارید .

او را تحت استرس و سرکوب قرار ندهید معمولا تمرکز والدین در مورد نوجوان ، درس است , مراقب باشید او را در امور درسی و انجام تکالیف و گرفتن نمرات عالی تحت فشار و استرس قرار ندهید , مخصوصا و مقایسه با دیگران که یک رفتار سمی است .

باید یادمان باشد چیزی که اهمیت دارد ، موفقیت فرزند نوجوان است ؛ ان هم با شاخص‌های درست و حیاتی , درس و مدرسه و تحصیل ، یکی از راه‌های رسیدن به جایگاه جوان موفق است , مراقب باشید که برای علاقه مند کردن او به درس ، سایر استعدادهایش را کور و سرکوب نکنید ! فرزند شما در این دوره به پشتیبانی نیاز دارد .

او می‌خواهد که علایق و انتخاب‌های او را ببینند , می‌خواهد برای هویت مستقلش و همه استعدادهایش در هر زمینه ای اهمیت قائل شوید , با این گونه نگرش‌ها ، صمیمیت با نوجوان خود را افزایش دهید .

راه جبران خطا را باز بگذارید همه ما خطا می‌کنیم اما ممکن است فرزند ما ، خطای بیشتری داشته باشد , در برابر خطاهای او ، سرزنش را کنار بگذارید و شرایط جبران را ایجاد کنید , یادمان باشد می‌خواهیم با نوجوان رفیق باشیم .

از این رو به او کمک کنید تا اشتباهات خود را بپذیرد و برای جبران ان‌ها راهی پیدا کند , با این نگرش ، در پی هر اشتباه از سوی نوجوان ، یک راه جدید برای رفاقت و صمیمیت با او ایجاد می‌شود ؛ یعنی تهدیدهایی که به فرصت تبدیل می‌شوند , تنبیه مداوم به خاطر اشتباهات و تحقیر او ، حس لج بازی را تحریک می‌کند .

این رفتار او را به سمتی می‌برد که به شما دروغ بگوید , بنابراین در برابر خطاها ، رفتار درست را انتخاب کنید , در مورد خطای نوجوان این موارد را در نظر داشته باشید : دست از تنبیه و قضاوت بردارید سرزنش نکنید به عنوان یک پشتیبان مطمئن و صمیمی در کنارش باشید گوش شنوا داشته باشید صبوری کنید به او بفهمانید که مثل یک همدم دلسوز در کنارش هستید تا اشتباه خود را جبران کند در عین حال نشان دهید ملاک‌ها و ارزش هایتان اهمیت دارد از مشورت‌های او استفاده کنید به نوجوان بیشتر توجه کرده و میدان عمل بیشتری بدهید .

بیشتر با او مشورت کنید و از نظراتش استفاده کنید , به حرف هایش با دقت گوش دهید و اجازه بدهید تا با کمال اطمینان نظراتش را بازگو کند , او باید تصور و برداشت خود را بیان کند .

هرگز مانع بیان نظراتش نشوید , به ارامی و ارامش با او حرف بزنید و اگر نیاز به راهنمایی دارد از در دوستی وارد شوید , در این صورت شما وارد فاز جدید از صمیمیت با نوجوان خود شده‌اید .

مسئولیت و تشویق به نوجوانتان مسئولیت داده و سپس تشویق و تحسینش کنید ، جلوی دیگران از او قدردانی کرده و به او بفهمانید که برایتان خیلی مهم و با ارزش است , مسئولیت پذیری نوجوانان با پختگی و افزایش عزت نفس ان‌ها همراه است ؛ زیرا در این صورت نوجوان متوجه می‌شود که یک فرد توانمند است , با رسیدن فرزندتان به دوران نوجوانی علاوه بر اینکه نوجوانان در قبال مرتب کردن اتاق خود و انجام تکالیف مدرسه و درس خواندن مسئول هستند ، می‌توانید مسئولیت‌های بیشتری به او بدهید .

معمولا نوجوانان مانند بزرگسالان می‌توانند از پس انجام همه وظایف کاری در خانه بربیایند ، با این تفاوت که ممکن است برای برخی کارها نیاز به اموزش داشته باشند , جمع بندی راه ایجاد رابطه صمیمی با نوجوان ، از تعاملات سازنده عبور می‌کند , هرگونه نگاه و رفتار سازنده ، رفاقت ایجاد می‌کند .

نگرش‌های اگاهانه ، وقت‌گذاری ، پذیرش خطاها و حمایتگری و … کمک شایانی به این موضوع می‌کند , به او مسئولیت بدهید و با او مهربان باشید ؛ نتیجه را خواهید دید , دوشنبه 3 خرداد 1400 - 18:08:58 17 بازدید اریا بانو لینک کوتاه : https://www.

banounews,ir/fa/news/593517/ نظرات شما ارسال دیدگاه خطا : درج دیدگاه در کادر مربوطه الزامی میباشد ! خطا : درج کد امنیتی الزامی میباشد ! مخاطبان عزیز به اطلاع می‌رساند : از این پس با‌های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می‌توانید از امکان جستجوی ان عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز ارشیو این پایگاه بهره مند شوید , این امکان برای اولین بار در پایگاه‌های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای اریا برای مخاطبان عزیز ارائه می‌شود .

امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد , سایر مطالب خواص باورنکردنی گلاب برای زیبایی و سلامتی 13 کاربرد عجیب نوشابه در خانه داری و زندگی روزمره ناگفته‌های سلامتی بانوان نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی افزایش 142 درصدی عبور کالاهای ترانزیتی از قلمرو ایران انتخابات و عبور از ایستگاه احراز صلاحیت ها فروش الماس کمیاب شکوفه گیلاس در یک حراجی به قیمت 29/3 میلیون دلار 5 سلبریتی که سبک زندگی شان شما را متعجب می‌کند با این ترفندها ، بدون ارایش زیبا شوید ثروتمند‌ترین بازیگران جهان را بشناسید شما از یک دختر سطح پایین برام رقیب ساختید جعفر دهقان : خانه ندارم ، مستاجر زنم هستم ! غذاهایی که اخر شب نباید خورد چرا زنبورهای عسل برای ادامه زندگی ما مهم‌اند ؟ مبارزه با تومور مغزی با دستکاری سلول‌های ایمنی فلج شده 25 عکس فوق العاده از حیات وحش رضا بابک در " مهمانی کاراییب " بهزاد فراهانی + عکس انتصاب غیرقانونی افشاریان از سوی عزیزی خادم ! طارمی پیشنهاد رسمی ندارد / مهدی در پورتو ماندنی است تعطیلات لیگ به سود استقلال شد بغض شبانه تارتار و عذرخواهی از میثاقی زمان جدایی‌ام از پرسپولیس رسیده بود رمزگشایی از شادی خاص مهاجم پرسپولیس واکنش ستاره استقلال به احتمال جدایی در پایان فصل سکوت ستاره پرسپولیس درباره پیشنهاد سنگین قطری ها گران‌ترین خارجی لیگ برتر در پرسپولیس ؟! تمجید فرگوسن از گواردیولا عملکرد عجیب دروازه‌بان مطرح مقابل پرسپولیس بخشی از کتاب / کوچیک‌ترین سگ بیشترین سروصدا رو دارد قابوس نامه ؛ اثر تعلیمی دانشمند گلستانی برای تمام تاریخ برگزیدگان کنگره « شعر مقاومت » معرفی شدند چرا با وجود رعایت بهداشت دهان و دندان بازهم دندان‌ها دچار پوسیدگی می‌شوند ؟ نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی اخرین خبرها از واکسن‌های ایرانی کرونا / دردسرهای محتمل قطع برق برای ساخت واکسن رژیم غذایی برای کاهش استرس و اسیب قلبی کاهش تپش قلب با گیاه بالنگو بالاخره به چینی‌ها رسیدیم / مصرف داروی 84 میلیون نفر مساوی جمعیت 1,4 میلیاردی ! تشخیص بیماری‌های مزمن کلیه با کمک هوش مصنوعی 18 هزار نفر مددجوی بهزیستی در اردبیل مستمری دریافت می‌کنند پرداخت بیش از 635 میلیارد تومان تسهیلات طرح‌های ارائه شده در اشتغال پایدار روستایی و عشایری خراسان رضوی با حکم محمد شریعتمداری ؛ سرپرست اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان منصوب شد معاون امور اقتصادی : حجم امار و اطلاعات تولید شده در وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی قابل قیاس با دیگر وزارتخانه‌ها نیست دستور شریعتمداری برای برخورد با مقصرین حادثه معدن خاک نسوز و جانباختن دو کارگر با « مرفین » حمید عسکری ارام شوید وقتی پازل بند سونامی به راه انداخت سرایداری که خیر مدرسه ساز شد زن جوان : من پلیس را منحرف می‌کردم ! بارش باران در نوار شمالی کشور ؛ وقوع سیلاب در برخی استان ها هشدار درباره طغیان سرخک در ایران ؛ مشاهده 25 مورد ابتلا در برخی استان ها کلاهبرداری‌های سریالی با تیغ جراحی !.