ایا می‌توانیم پارک ژوراسیک واقعی بسازیم ؟

۱۴۰۰/۰۳/۰۴ ۰۰:۱۸:۵۱


ایا می‌توانیم پارک ژوراسیک واقعی بسازیم ؟ گوناگون بزرگنمایی : اریا بانو - زومیت / برخی پژوهشگران در ازمایشگاه هایشان در حال تلاش برای بازگردان دایناسورها به زندگی هستند و معتقدند پیشرفت در علم می‌تواند دایناسورها را به زندگی برگرداند , به پارک ژوراسیک خوش امدید , همان طورکه دروازه‌های این باغ وحش موجودات قبلا منقرض شده را باز می‌کنیم ، انتظار دارید دایناسورهای منقرض شده چگونه پشت درهای ان ظاهر شوند ؟ کسانی که قبلا پارک ژوراسیک را خوانده یا تماشا کرده‌اند ، ممکن است صحنه‌های مربوط به ان‌ها را در ذهنشان تجسم کنند ؛ مثلا خورده شدن پارکبانان یا صحنه هایی از هیولاهایی با گردن بلند که روی زمین رژه می‌روند .

با تنوع گونه ای زیاد دایناسورها ، نمی‌توان هیجان پارک دایناسورها را انکار کرد ؛ اما ایا ساخت پارک ژوراسیک واقعی امکان‌پذیر است ؟ اخرین دایناسورها حدود 66 میلیون سال پیش روی زمین پرسه می‌زدند هنگامی که جان مایکل کرایتون در اواخر دهه 1980 داستان پارک ژوراسیک را خلق کرد ، یکی از اخرین مطالبی که نوشت ، شاید از بخش‌های مهم داستانش بود : دانشمندان چگونه dna موردنیاز برای ایجاد پارک دایناسورها را به دست خواهند اورد ؟ این قسمت می‌توانست کلید کل داستان باشد و به داستان حس رئالیسم علمی دهد , سرانجام کرایتون با شنیدن مصاحبه رادیویی دیرینه شناسی به نام جورج پوینار و خواندن مقاله‌اش برای این قسمت از داستان خود الهام گرفت , در مقاله مذکور که سال 1982 در مجله ساینس منتشر شد ، به مگسی اشاره شده بود که درون رزین سخت شده درختی حفظ شده بود .

درواقع ، فقط قوه نبوغ نبود که به ایجاد این سرزمین خیالی منجر شد ؛ بلکه کشف واقعی نیز در ان دخیل بود , داستان پارک ژوراسیک و علمی که در مرکز داستان قرار دارد ، الهام بخش نسل بعدی دیرینه شناسان خواهد شد و خیال پردازی جهان را به روی دایناسورها باز می‌کند , انچه ممکن است درباره دایناسورها بیش از همه مردم را مجذوب خود کند ، انبوه پرسش‌های بی پاسخی است که به سلطه ان‌ها پیش از دوران ما اشاره می‌کند .

ظاهر دایناسورها واقعا چگونه بوده است و زائده‌های منحصربه فردشان چگونه به ان‌ها کمک می‌کرد روی زمین جست وجو کنند ؟ ازانجاکه انسان‌ها هرگز درکنار دایناسورها زندگی نکرده‌اند ، پاسخ برخی از این پرسش‌ها را کسی نمی‌داند , همچنان که دانشمندان فسیل‌های بیشتری کشف می‌کنند ، دانش ما درباره دایناسورها بیشتر می‌شود , به گزارش لایوساینس ، اکنون بیش از هتصد گونه دایناسور در سراسر جهان کشف شده است .

گروهی از دانشمندان مشغول کار روی معکوس کردن انقراض هستند تا حیواناتی را به زندگی برگردانند که مدت‌ها بیش از روی زمین محو شده‌اند , انان می‌توانند با ویرایش کد ژنتیکی موجود در dna نزدیک‌ترین خویشاوندان زنده جانوران منقرض شده را به ارامی به عقب برگردانند و مدلی از dna گونه منقرض شده بسازند , یکی از نمونه‌های معروف ، ماموت پشمالو است که حدود چهارهزار سال پیش از بین رفت .

در خاک یخ زده سیبری dna ماموت‌ها حفظ شده است ؛ بنابراین ، دانشمندان در حال کار روی پروژه ای برای ترکیب این قطعه کدهای ژنتیکی با کدهای ژنتیکی فیل‌های زنده هستند , ممکن است هزاران سال بین این گونه‌ها فاصله وجود داشته باشد و بیش از شصت میلیون سال برای دایناسورها ؛ اما اگر دانشمندان در تولید این گونه‌های منقرض شده موفق شوند ، می‌تواند قدمی به سوی اغاز پارک ژوراسیک واقعی باشد , ایا dna دایناسورها را پیدا کرده‌ایم ؟ قبل از اینکه بتوانیم پارک دایناسور ایجاد کنیم ، بزرگ‌ترین مانعی که باید از ان عبور کنیم ، تامین ماده اصلی است .

دانشمندان بدون دسترسی به dna دایناسور نمی‌توانند دایناسورهای واقعی را شبیه‌سازی کنند , هر روز فسیل‌های جدیدی روی زمین کشف می‌شود ؛ اما درحالی که این نمونه‌ها می‌تواند شواهد مهمی از ظاهر یک گونه فراهم کند ، مواد الی ان‌ها مدت‌ها است از بین رفته ,.

فسیل دایناسورها به جای استخوان ، از سنگ و رسوباتی تشکیل شده که جای استخوان را پر کرده است , درحالی که این سرنخ‌ها اطلاعاتی در زمینه شکل و اندازه نمونه و زمان زنده بودن و ویژگی‌های منحصر به فرد جانور به ما ارائه می‌دهد ، نمی‌تواند اطلاعات ژنتیکی موردنیاز را در اختیار مان قرار دهد , براساس مطالعه ای که در مجله national service review منتشر شد ، سال 2020 پژوهشگرانی از امریکا و چین غضروفی کشف کردند که به اعتقادشان حاوی dna دایناسور است .

بسیاری از دیرینه شناسان درباره این ادعا تردید دارند ؛ زیرا بر این باورند که غیرممکن است پروتیین موجود در این مولکول‌ها توانسته باشد میلیون‌ها سال دوام اورد , غضروف که به گونه هیپاکروسور از دوره کرتاسه مربوط است ، بیش از هفتادمیلیون سال قدمت دارد ؛ اما اهکی و فسیل شده که ممکن است از محتوای درون سلول‌ها محافظت کرده باشد , ایا می‌توانیم دایناسور ایجاد کنیم ؟ ایا هرگز امکان بازگرداندن دایناسوری از انقراض وجود دارد ؟ این موضوعی است که دانشمندان سعی می‌کنند به ان پی ببرند ؛ اگرچه روند ان با انچه در فیلم‌ها نمایش داده می‌شود ، کاملا متفاوت است .

جک هورنر دیرینه شناس گفت : فکر می‌کنیم سیگنال هایی برای dna پیدا کرده‌ایم و ممکن است قطعات کوچکی از ان بر جای مانده باشد ؛ اما برای استفاده به منظور ساخت دایناسور کافی نیست , می‌توانیم کلاژن و برخی از پروتیین‌های دایناسور را به دست اوریم ؛ ولی این تمام ماده موردنیازمان نیست , اگر dna را داشتیم ، قرار دادن ان در تخم شترمرغ کاری مسخره بود .

کاری که باید انجام شود ، پرورش ان درون ظرف ازمایشگاهی است ؛ زیرا نمی‌دانیم رویان دایناسورها چه اندازه ای دارد , تخم برخی از دایناسورها به اندازه تخم شترمرغ است ؛ اما فکر می‌کنیم تخم‌های تیرانوسور بسیار کشیده تر و بزرگ تر باشد , مانند این است که به قراردادن رویان انسان درون بدن سنجاب فکر کنید .

هورنر دیرینه شناس واقعی است که الهام بخش شخصیت الن گرانت در پارک ژوراسیک بوده , هورنر در هشت سالگی اولین استخوان دایناسورش را پیدا کرد و سپس در محوطه ای فسیلی ، اولین رویان‌های دایناسور و اولین تخم دایناسور مربوط به گونه ای جدید به نام مایاسور را در کنار فسیل دایناسور بالغ این گونه کشف کرد , همچنین ، وی مشاور دیرینه شناس فیلم‌های پارک ژوراسیک بوده است .

درحالی که هورنر روند شبیه‌سازی توصیف شده در فیلم پارک ژوراسیک را کاملا خیالی می‌داند ، از تلاش برای بازگردان دایناسورها به زندگی دست برنداشته است و ازمایشگاهی دارد که همراه با پژوهشگران دیگر سعی می‌کند به نحوه ایجاد یک دایناسور پی ببرد , dino-chicken نام پروژه ای است که هورنر روی ان کار می‌کند و عمدتا مبتنی بر مهندسی ژنتیک است , ایده کار استفاده از ژن‌های نیاسانی ( مرتبط با اجداد ) است .

این ژن‌ها اساسا ژن‌های اجدادی هستند ؛ یعنی ژن هایی که در حیوانات اجدادی دستورالعمل ویژگی‌های خاصی را حمل می‌کردند , به عنوان مثال ، گاهی کودکان با مهره اضافی متولد می‌شوند و دم کوتاهی ایجاد می‌کنند که پزشکان هنگام تولد کودک ان را برمی‌دارند , گاه گاهی نیز مارهایی همراه با زائده‌های کوچکی متولد می‌شوند .

برنامه هورنر استفاده از این ژن‌های اجدادی است , همه گونه‌های پرنده ازطریق جدی مشترک ( دایناسورها ) با همدیگر ارتباط دارند ؛ بنابراین ، هر پرنده ای باید به کار‌اید , هورنر گفت : مرغ‌ها ساده‌ترین پرندگان برای گرفتن تخم مرغ هستند ؛ بنابراین ، ازمایشگاهی ساختم و چندین متخصص ژنتیک و زیست شناس را استخدام کردم و بررسی این موضوع را شروع کردم که ایا می‌توانیم برخی از این ژن‌های اجدادی بالقوه را پیدا کنیم .

بیشتر روی دم کار کرده‌ایم ؛ زیرا به نظر می‌رسد سخت‌ترین قسمت ان باشد , تلاش می‌کنیم مکانیسم مرتبط با دم را درک و روند تشکیل دم کوتاه را برعکس کنیم , ایا به ساخت دایناسور نزدیک تر شده‌ایم ؟ ازمایشگاه‌های دیگر صورت ، دندان‌ها ، بازوها و دست‌ها را بررسی می‌کنند .

هورنر گفت : فکر می‌کنم می‌توانیم همین کار را درباره قسمت‌های دیگر بدن نیز انجام دهیم , این توانایی را داریم حیوانی ایجاد کنیم که سر دایناسورمانندی داشته باشد و احتمالا می‌توانیم دندان هایش را نیز ایجاد بال‌ها را برای ساخت بازو و دست‌ها معکوس کنیم , می‌دانیم می‌توانیم این کار را انجام دهیم ؛ اما درحال حاضر فقط روی دم کار می‌کنیم .

شبیه‌سازی دایناسور : بیایید روشی که در پارک ژوراسیک برای استخراج dna دایناسور دیده‌ایم ، دنبال و علم واقعی را از تخیل جدا کنیم , زندگی با دایناسورها اگر بشر موفق شود دایناسورها را از انقراض برگرداند ، چگونه باهم زندگی خواهیم کرد ؟ اگر دایناسورها منقرض نشده بودند ، بعید به نظر می‌رسید انسان‌ها می‌توانستند تکامل پیدا کنند , در 150 میلیون سالی که دایناسورها وجود داشتند ، پستانداران درکنارشان زندگی می‌کردند ؛ اما این جانوران شب گرد بودند و در لانه‌های زیرزمینی زندگی می‌کردند .

این امر نشان می‌دهد تنها راه زندگی کردن پستانداران در کنار دایناسورها این بوده است که عمدتا شب برای شکار بیرون بیایند , ازانجاکه زندگی ما از زندگی دایناسورها کاملا جدا است ، هیچ راهی برای دانستن این موضوع وجود ندارد که اگر دایناسورها در همان سرزمین ما زندگی می‌کردند ، چه اتفاقی می‌افتاد , با مشاهده رفتار انسان با شکارچیان بزرگ امروزی ، بعید به نظر می‌رسد این دو گونه به طور طبیعی درکنار هم زندگی می‌کردند .

انسان‌ها فضای چنان زیادی روی سیاره اشغال کرده‌اند که واردکردن شکارچیانی مانند دایناسورها خارج از اسارت احتمالا به نبردی بر سر زمین منجر می‌شد , اگرچه دیدگاه هورنر متفاوت است و می‌گوید : مردم همیشه می‌گویند وقتی دایناسورها را ایجاد کنید ، ان‌ها را کجا می‌گذارید ؟ همیشه می‌گویم هزاران سال پیش ما زندگی درکنار گرگ‌ها را اغاز کردیم و اکنون چی واوا ( کوچک‌ترین نژاد سگ ) را داریم , سگ‌ها اساسا گرگ هستند ؛ ولی مجبور نیستیم ان‌ها را مهار کنیم .

انتظار ندارم دایناسورهای حاصل از چنین پروژه ای همچون دایناسورهای پارک ژوراسیک باشند , ان‌ها حیواناتی اهلی خواهند بود که مجبور نخواهیم بود نگرانشان باشیم , اگر تیرانوسور واقعی را شبیه‌سازی می‌کردید ، باید نگران مهارشان می‌بودید .

سگ‌ها و گربه‌ها وحشی بودند ؛ اما اکنون مجبور نیستیم ان‌ها را در مکانی محصور کنیم , حتی اگر مشکل بازافرینی دایناسور حل شود ، ایا می‌توانیم ان‌ها را زنده نگه داریم ؟ برخی مطالعات از هوای به دام افتاده درون کهربا نشان می‌دهد میزان اکسیژن جو در دوران کرتاسه ممکن است 35 درصد بوده باشد , این در حالی است که اکنون میزان اکسیژن موجود در جو 21 درصد است .

اگرچه این باور وجود دارد که در زمان طولانی حضور دایناسورها روی زمین ، مقدار اکسیژن موجود در جو تغییرات چشمگیری کرده است ؛ بنابراین ، برخی گونه‌ها برای هوای ما مناسب تر از گونه‌های دیگر هستند , همچین مشخص شده است وقتی دایناسورها روی زمین پرسه می‌زدند ، دمای زمین بسیار بیشتر از امروز بوده است , ازاین رو ، بهترین مکانی که می‌تواند دمای مناسب زندگی بسیاری از دایناسورها را فراهم کند ، جزیره ای در منطقه گرم سیری از جهان خواهد بود .

اگر هم بحث مهارکردن ان‌ها وجود داشته باشد ، به پارکی متفاوت از چیزی نیاز خواهد بود که در فیلم نشان داده می‌شود , هورنر گفت : اگر واقعا بخواهید پارک ژوراسیکی بسازید که واقعی باشد ، باید دیوارهایی در اطراف دایناسورها بسازید که ان‌ها را داخل فضا نگه دارد , بتن مسلح بهتر از حصار الکتریکی است ؛ زیرا برق ممکن است قطع شود .

حصارهای الکتریکی ایده خوبی نبودند , دوشنبه 3 خرداد 1400 - 18:04:40 18 بازدید اریا بانو لینک کوتاه : https://www,banounews.

ir/fa/news/593502/ نظرات شما ارسال دیدگاه خطا : درج دیدگاه در کادر مربوطه الزامی میباشد ! خطا : درج کد امنیتی الزامی میباشد ! مخاطبان عزیز به اطلاع می‌رساند : از این پس با‌های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می‌توانید از امکان جستجوی ان عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز ارشیو این پایگاه بهره مند شوید , این امکان برای اولین بار در پایگاه‌های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای اریا برای مخاطبان عزیز ارائه می‌شود , امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد .

سایر مطالب خواص باورنکردنی گلاب برای زیبایی و سلامتی 13 کاربرد عجیب نوشابه در خانه داری و زندگی روزمره ناگفته‌های سلامتی بانوان نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی افزایش 142 درصدی عبور کالاهای ترانزیتی از قلمرو ایران انتخابات و عبور از ایستگاه احراز صلاحیت ها فروش الماس کمیاب شکوفه گیلاس در یک حراجی به قیمت 29/3 میلیون دلار 5 سلبریتی که سبک زندگی شان شما را متعجب می‌کند با این ترفندها ، بدون ارایش زیبا شوید ثروتمند‌ترین بازیگران جهان را بشناسید شما از یک دختر سطح پایین برام رقیب ساختید جعفر دهقان : خانه ندارم ، مستاجر زنم هستم ! غذاهایی که اخر شب نباید خورد چرا زنبورهای عسل برای ادامه زندگی ما مهم‌اند ؟ مبارزه با تومور مغزی با دستکاری سلول‌های ایمنی فلج شده 25 عکس فوق العاده از حیات وحش رضا بابک در " مهمانی کاراییب " بهزاد فراهانی + عکس انتصاب غیرقانونی افشاریان از سوی عزیزی خادم ! طارمی پیشنهاد رسمی ندارد / مهدی در پورتو ماندنی است تعطیلات لیگ به سود استقلال شد بغض شبانه تارتار و عذرخواهی از میثاقی زمان جدایی‌ام از پرسپولیس رسیده بود رمزگشایی از شادی خاص مهاجم پرسپولیس واکنش ستاره استقلال به احتمال جدایی در پایان فصل سکوت ستاره پرسپولیس درباره پیشنهاد سنگین قطری ها گران‌ترین خارجی لیگ برتر در پرسپولیس ؟! تمجید فرگوسن از گواردیولا عملکرد عجیب دروازه‌بان مطرح مقابل پرسپولیس بخشی از کتاب / کوچیک‌ترین سگ بیشترین سروصدا رو دارد قابوس نامه ؛ اثر تعلیمی دانشمند گلستانی برای تمام تاریخ برگزیدگان کنگره « شعر مقاومت » معرفی شدند چرا با وجود رعایت بهداشت دهان و دندان بازهم دندان‌ها دچار پوسیدگی می‌شوند ؟ نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی اخرین خبرها از واکسن‌های ایرانی کرونا / دردسرهای محتمل قطع برق برای ساخت واکسن رژیم غذایی برای کاهش استرس و اسیب قلبی کاهش تپش قلب با گیاه بالنگو بالاخره به چینی‌ها رسیدیم / مصرف داروی 84 میلیون نفر مساوی جمعیت 1,4 میلیاردی ! تشخیص بیماری‌های مزمن کلیه با کمک هوش مصنوعی 18 هزار نفر مددجوی بهزیستی در اردبیل مستمری دریافت می‌کنند پرداخت بیش از 635 میلیارد تومان تسهیلات طرح‌های ارائه شده در اشتغال پایدار روستایی و عشایری خراسان رضوی با حکم محمد شریعتمداری ؛ سرپرست اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان منصوب شد معاون امور اقتصادی : حجم امار و اطلاعات تولید شده در وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی قابل قیاس با دیگر وزارتخانه‌ها نیست دستور شریعتمداری برای برخورد با مقصرین حادثه معدن خاک نسوز و جانباختن دو کارگر با « مرفین » حمید عسکری ارام شوید وقتی پازل بند سونامی به راه انداخت سرایداری که خیر مدرسه ساز شد زن جوان : من پلیس را منحرف می‌کردم ! بارش باران در نوار شمالی کشور ؛ وقوع سیلاب در برخی استان ها هشدار درباره طغیان سرخک در ایران ؛ مشاهده 25 مورد ابتلا در برخی استان ها کلاهبرداری‌های سریالی با تیغ جراحی !.