ایا حیات زمینی مریخ را الوده خواهد کرد ؟

۱۴۰۰/۰۳/۰۴ ۰۰:۱۸:۲۶


ایا حیات زمینی مریخ را الوده خواهد کرد ؟ گوناگون بزرگنمایی : اریا بانو - زومیت / از اغاز عصر فضا نزدیک به 30 فضاپیما و سطح‌نشین به سیاره‌ی سرخ فرستاده شده‌اند , به گفته‌ی کریستوفر ، میسون متخصص ژنتیک ، ممکن است میکروب‌ها از این سفر طولانی جان سالم به در ببرند , درحالی که این مقاله را می‌خوانید ، مریخ نورد پرسیرونس ( استقامت ) ناسا در حال چرخیدن روی سطح مریخ است .

سرعت این مریخ نورد تنها به 152 متر بر ساعت می‌رسد ؛ اما حامل مجموعه ای وسیع از ابزارها و ازمایش هایی است و تاکنون به نتایج خوبی رسیده , اما ممکن است مریخ نورد استقامت علاوه بر ابزارهای خود حامل چیز دیگری هم باشد ؟ ایا ممکن است ردی از باکتری‌ها به صورت اتفاقی از زمین به مریخ منتقل شده باشند ؟ ناسا و مهندسان ان در ازمایش پیشرانش جت ناسا (jpl) برای به حداقل رساندن تعداد موجودات زنده ای که به صورت اتفاقی وارد ماموریت‌های فضایی می‌شوند پروتکل‌های دقیقی دارند , استانداردهای بین‌المللی منطبق با پروتکل‌های ناسا هستند و حتی گاهی از ان‌ها پیشی می‌گیرند ؛ اما بر اساس نتایج دو پژوهش ، با وجود تمام پروتکل‌ها ممکن است جانداران زنده از فرایند پاک‌سازی جان سالم به در ببرند و حتی به مریخ برسند و در فضا تکامل پیدا کنند .

در ابتدا توضیح را با فرایند ساخت مریخ نورد استقامت و همچنین اغلب فضاپیماهای ساخته شده در تاسیسات مونتاژ jpl (saf) اغاز می‌کنیم , فضاپیماها مانند پیاز ساخته می‌شوند و هر لایه قبل از اضافه شدن پاک‌سازی می‌شود , این روش‌ها میزان باکتری‌ها ، ویروس‌ها و قارچ‌های موجود در فضاپیما را به حداقل می‌رسانند .

فضاپیماها مجهز به فیلترهای هوایی و روال‌های کنترل بیولوژیکی دقیق هستند , این موارد برای اطمینان از عدم الودگی فضاپیما طراحی شده‌اند ؛ اما رسیدن به زیست توده‌ی صفر در فضاپیما تقریبا غیر ممکن است , میلیاردها سال است که میکروب‌ها روی زمین زندگی می‌کنند و تقریبا همه جا پیدا می‌شوند .

ان‌ها داخل بدن انسان ، روی بدن و اطراف او هستند , برخی از ان‌ها حتی به تمیز‌ترین اتاق‌ها هم راه پیدا می‌کنند , در گذشته تست‌های الودگی بیولوژیکی به توانایی رشد حیات از نمونه‌های برداشته شده از تجهیزات وابسته بود .

روش‌های جدیدتر کل dna را استخراج و به صورت تفنگی ان‌ها را توالی‌سازی می‌کنند , همان طور که از این اصطلاح برمی‌اید ، این فرایند درست مانند گرفتن تفنگ به سمت سلول‌های نمونه و تجزیه‌ی ان‌ها به میلیاردها قطعه‌ی کوچک dna و سپس توالی‌سازی هر قطعه است , با توجه به قابلیت توالی‌سازی dna در اتاق‌های ضد عفونی شده به دیدگاه جامع‌تری از انواع میکروب‌های موجود در اتاق‌های ضد عفونی خواهیم رسید .

در اتاق‌های ضد عفونی jpl شواهدی از میکروب هایی به دست امدند که می‌توانند در طول ماموریت‌های فضایی مشکل ساز شوند , تعداد ژن‌های موجود برای ترمیم dna در این جانداران افزایش می‌یابد و توانایی میکروب‌ها برای مقاومت در برابر تشعشعات بالا می‌رود ؛ به طوری که این موجودات می‌توانند روی سطح تجهیزات و در فضاهای بسیار سرد زنده بمانند , یافته‌های فوق مفاهیم متعددی برای محافظت از سیاره‌ها خواهند داشت .

تضمین امنیت و حفظ حیات در دیگر نقاط جهان اهمیت زیادی دارد ؛ زیرا با ورود جانداران جدید ممکن است اکوسیستم سیاره به خطر بیفتد , از طرفی دانشمندان باید اطمینان پیدا کنند که کشف حیات روی سیاره‌ی دیگر مختص همان سیاره است و منشا انسانی ندارد , میکروب‌ها می‌توانند حتی پس از مراحل سخت ضد عفونی به مریخ راه پیدا کنند .

ژنوم این میکروب‌ها به سرعت تغییر می‌کند , طبق ازمایش‌ها میکروب‌ها در ایستگاه فضایی بین‌المللی به تکامل می‌رسند , البته مهندسان ناسا به سختی در تلاش‌اند تا از ورود این موجودات زنده به خاک یا هوای مریخ جلوگیری کنند و هرگونه علائم حیات روی مریخ باید به دقت بررسی شود تا منشا زمینی نداشته باشد .

میکروب هایی که به فضا راه پیدا می‌کنند می‌توانند سلامت فضانوردان را هم به خطر بیندازند و حتی باعث خرابی تجهیزات حیات ان‌ها شوند ؛ اما محافظت سیاره ای دوطرفه است , مولفه‌ی دیگر محافظت از سیاره‌ها اجتناب از الودگی معکوس یا انتقال میکروب‌های فرازمینی به زمین و به خطر انداختن سیاره‌ی زمین از جمله انسان‌ها است , این اتفاق موضوع بسیاری از علم‌های تخیلی بوده است .

در این فیلم‌ها معمولا میکروبی تخیلی کل حیات روی زمین را تهدید می‌کند ؛ اما با پرتاب ماموریت مشترک ناسا و اژانس فضایی اروپا به مریخ در سال 2028، این مشکل می‌تواند به یکی از نگرانی‌های جدی تبدیل شود , اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود ، ماموریت بازگشت نمونه‌ی مریخ تا سال 2032 اولین نمونه‌ها را به زمین ارسال خواهد کرد , بر اساس پژوهش‌های گذشته ، بعید است نمونه‌های مریخ حاوی بیولوژی مضر و فعالی باشند و کاوشگر استقامت هم به دنبال علائمی است که از حیات میکروبی کهن در این سیاره باقی مانده‌اند ؛ اما به گفته‌ی ناسا و اژانس فضایی اروپا باید اقدامات احتیاطی لازم را برای بازگشت نمونه‌ها از مریخ در سیستمی ایزوله و چندلایه انجام داد .

اما ممکن است در صورت کشف علائم حیات در مریخ ، این حیات منشا زمینی داشته باشد , دو کاوشگر اتحاد جماهیر شوروی در سال 1971 روی سطح مریخ فرود امدند و پس از ان سطح‌نشین امریکایی وایکینگ 1 در سال 1976 روی سطح مریخ فرود امد ؛ ممکن است ردپاهایی از حیات میکروبی یا حتی dna انسان به واسطه‌ی این کاوشگرهای قدیمی به مریخ رسیده باشد , از طرفی با وجود طوفان‌های شن سراسری در مریخ و احتمال وجود dna روی این کاوشگرها ، ممکن است حیاتی که در مریخ کشف می‌شود منشا زمینی داشته باشد .

اما حتی اگر کاوشگر استقامت یا کاوشگرهای پیش از ان به طور تصادفی جانداران یا dna را از زمین به مریخ منتقل کرده باشند ، روش هایی برای تفکیک این نوع حیات از حیات مریخی وجود دارد , در توالی‌های dna اطلاعاتی درباره‌ی منشا ان وجود دارد , پروژه ای مستمر به نام metasub ( ژنوم‌های مربوط به راه‌های زیرزمینی و اقلیم‌های شهری ) به دنبال توالی‌سازی dna پیداشده در بیش از صد شهر جهان است .

پژوهشگران تیم متاساب و گروهی در سوییس داده‌های متاژنومیک جهانی را برای ایجاد شاخص ژنتیکی سیاره از dna توالی‌سازی شده منتشر کرده‌اند , با مقایسه‌ی dna کشف شده در مریخ با توالی هایی که در اتاق‌های پاک jpl، متروها ، نمونه‌های پزشکی ، فاضلاب یا سطح مریخ نورد استقامت قبل از ترک زمین وجود دارند ، می‌توان به تفاوت ان‌ها پی برد , حتی اگر اکتشافات منظومه‌ی شمسی باعث انتقال میکروب‌ها به سیاره‌های دیگر شود باز هم می‌توان این موارد را از یکدیگر تفکیک کرد .

ازمایش‌های فضایی و محیط‌های غیر معمول می‌توانند عامل تکامل میکروب‌ها باشند , اگر جاندار زنده‌ی زمینی به سرعت با محیط فضا یا مریخ تطبیق پیدا کند ، با استفاده از ابزار ژنتیکی می‌توان به دلیل تغییر ان پی برد , در واقع گونه‌های عجیبی که اخیرا در ایستگاه فضایی بین‌المللی توسط دانشمندان jpl کشف شدند ، شامل تطبیق‌های مشابه با اتاق‌های پاک بودند ( از جمله مقاومت در برابر تشعشع ).

در نهایت انسان‌ها قدم بر خاک مریخ خواهند گذاشت و میکروب هایی که داخل یا روی بدن ان‌ها زندگی می‌کنند وارد این سیاره خواهند شد , این میکروب‌ها می‌توانند به سرعت با محیط تطبیق و جهش پیدا کنند و تغییر کنند , حتی می‌توانند زندگی در مریخ را برای ایندگان اسان تر سازند ؛ زیرا ژنوم‌های منحصر به فردی که با محیط مریخ سازگار می‌شوند ، قابلیت توالی‌سازی و بازگشت به زمین دارند و می‌توان از ان‌ها برای موارد درمانی و پژوهشی روی هر دو سیاره استفاده کرد .

با توجه به تمام ماموریت‌های برنامه ریزی شده‌ی مریخ ، در مرز عصر جدید زیست شناسی میان سیاره ای قرار داریم و می‌توانیم از سازگاری موجود زنده روی یک سیاره نکات زیادی بیاموزیم , درس‌های برگرفته از تکامل و سازگاری‌های ژنتیکی در dna موجودات وجود دارند , محافظت از گونه‌ی خود و سیار گونه‌ها وظیفه‌ی انسان است .

تنها انسان‌ها انقراض را درک می‌کنند و بنابراین تنها انسان‌ها قادر به پیشگیری از ان هستند , با گرمایش بیش از اندازه‌ی زمین و تبخیر اقیانوس‌ها ، مهاجرت انسان از زمین و جستجوی حیات در سیاره‌های دیگر اجتناب‌ناپذیر خواهد بود , در چنین شرایطی چاره ای جز الودگی سیاره‌های دیگر با حیات زمینی وجود ندارد .

این اتفاق احتمالا در 500 سال اینده محقق خواهد شد , دوشنبه 3 خرداد 1400 - 18:04:25 19 بازدید اریا بانو لینک کوتاه : https://www,banounews.

ir/fa/news/593501/ نظرات شما ارسال دیدگاه خطا : درج دیدگاه در کادر مربوطه الزامی میباشد ! خطا : درج کد امنیتی الزامی میباشد ! مخاطبان عزیز به اطلاع می‌رساند : از این پس با‌های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می‌توانید از امکان جستجوی ان عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز ارشیو این پایگاه بهره مند شوید , این امکان برای اولین بار در پایگاه‌های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای اریا برای مخاطبان عزیز ارائه می‌شود , امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد .

سایر مطالب خواص باورنکردنی گلاب برای زیبایی و سلامتی 13 کاربرد عجیب نوشابه در خانه داری و زندگی روزمره ناگفته‌های سلامتی بانوان نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی افزایش 142 درصدی عبور کالاهای ترانزیتی از قلمرو ایران انتخابات و عبور از ایستگاه احراز صلاحیت ها فروش الماس کمیاب شکوفه گیلاس در یک حراجی به قیمت 29/3 میلیون دلار 5 سلبریتی که سبک زندگی شان شما را متعجب می‌کند با این ترفندها ، بدون ارایش زیبا شوید ثروتمند‌ترین بازیگران جهان را بشناسید شما از یک دختر سطح پایین برام رقیب ساختید جعفر دهقان : خانه ندارم ، مستاجر زنم هستم ! غذاهایی که اخر شب نباید خورد چرا زنبورهای عسل برای ادامه زندگی ما مهم‌اند ؟ مبارزه با تومور مغزی با دستکاری سلول‌های ایمنی فلج شده 25 عکس فوق العاده از حیات وحش رضا بابک در " مهمانی کاراییب " بهزاد فراهانی + عکس انتصاب غیرقانونی افشاریان از سوی عزیزی خادم ! طارمی پیشنهاد رسمی ندارد / مهدی در پورتو ماندنی است تعطیلات لیگ به سود استقلال شد بغض شبانه تارتار و عذرخواهی از میثاقی زمان جدایی‌ام از پرسپولیس رسیده بود رمزگشایی از شادی خاص مهاجم پرسپولیس واکنش ستاره استقلال به احتمال جدایی در پایان فصل سکوت ستاره پرسپولیس درباره پیشنهاد سنگین قطری ها گران‌ترین خارجی لیگ برتر در پرسپولیس ؟! تمجید فرگوسن از گواردیولا عملکرد عجیب دروازه‌بان مطرح مقابل پرسپولیس بخشی از کتاب / کوچیک‌ترین سگ بیشترین سروصدا رو دارد قابوس نامه ؛ اثر تعلیمی دانشمند گلستانی برای تمام تاریخ برگزیدگان کنگره « شعر مقاومت » معرفی شدند چرا با وجود رعایت بهداشت دهان و دندان بازهم دندان‌ها دچار پوسیدگی می‌شوند ؟ نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی اخرین خبرها از واکسن‌های ایرانی کرونا / دردسرهای محتمل قطع برق برای ساخت واکسن رژیم غذایی برای کاهش استرس و اسیب قلبی کاهش تپش قلب با گیاه بالنگو بالاخره به چینی‌ها رسیدیم / مصرف داروی 84 میلیون نفر مساوی جمعیت 1,4 میلیاردی ! تشخیص بیماری‌های مزمن کلیه با کمک هوش مصنوعی 18 هزار نفر مددجوی بهزیستی در اردبیل مستمری دریافت می‌کنند پرداخت بیش از 635 میلیارد تومان تسهیلات طرح‌های ارائه شده در اشتغال پایدار روستایی و عشایری خراسان رضوی با حکم محمد شریعتمداری ؛ سرپرست اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان منصوب شد معاون امور اقتصادی : حجم امار و اطلاعات تولید شده در وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی قابل قیاس با دیگر وزارتخانه‌ها نیست دستور شریعتمداری برای برخورد با مقصرین حادثه معدن خاک نسوز و جانباختن دو کارگر با « مرفین » حمید عسکری ارام شوید وقتی پازل بند سونامی به راه انداخت سرایداری که خیر مدرسه ساز شد زن جوان : من پلیس را منحرف می‌کردم ! بارش باران در نوار شمالی کشور ؛ وقوع سیلاب در برخی استان ها هشدار درباره طغیان سرخک در ایران ؛ مشاهده 25 مورد ابتلا در برخی استان ها کلاهبرداری‌های سریالی با تیغ جراحی !.