" اختروش‌های سرد " چه هستند ؟

۱۴۰۰/۰۳/۰۴ ۰۰:۱۸:۱۴


" اختروش‌های سرد " چه هستند ؟ گوناگون بزرگنمایی : اریا بانو - ایسنا / اختروش‌ها یا کوازارها پدیده جذابی هستند , انها در ساده‌ترین تعریف ممکن ، دیسک‌های افزایشی درخشان هستند که هنگام انتشار گرما و نور شدید از ان دیسک ، تشکیل می‌شوند , این در اثر اصطکاک حاصل از چرخش ماده در اطراف و در نهایت ورود به سیاه چاله ایجاد می‌شود .

به نقل از ای ای ، در این گزارش به اینکه ایا " اختروش‌های سرد "(cold quasars) مخلوقات حاصل از مرگ کهکشانی هستند و اینکه انها چه کار می‌کنند و چه ارتباطی با کهکشان‌ها دارند ، می‌پردازیم , مواد در اطراف " افق رویداد " جمع می‌شوند که نقطه ای است که در ان جاذبه به قدری قوی می‌شود که هیچ ماده ای ، حتی نور قادر به فرار از ان نیست , همین طور که ماده اطراف سیاه چاله می‌چرخد ، اصطکاک باعث گرم شدن گازها و سایر مواد موجود در دیسک می‌شود و انها را در طیف نور اپتیکال ، اشعه ایکس و طول موج‌های مادون قرمز در طیف الکترومغناطیسی قابل مشاهده می‌کند .

این اجرام بسیار درخشان هستند ، به طوری که می‌توانند از نور تمام ستارگان کهکشان‌های خود بیشتر درخشش داشته باشند , این بسیار چشمگیر است , با این حال ، اعتقاد بر این است که انها یکی از اخرین مراحل تشکیل ستاره کهکشانی را نیز نشان می‌دهند .

اختروش یا کوازار (quasar) یک هسته فعال به شدت نورانی و دوردست است که وابسته به یک کهکشان است , انها در رده یک کلاس از اشیاء به نام هسته کهکشانی فعال قرار دارند , اختروش‌ها پیشتر به عنوان منابع انرژی الکترومغناطیسی شامل امواج رادیویی و نور مریی با انتقال به سرخ زیاد شناخته می‌شدند که به ستاره‌ها شبیه بودند .

با وجود بحث‌های مختلف بر سر موجودیت این شیء اسمانی همگی دانشمندان به یک توافق علمی رسیدند که یک اختروش ، هاله متراکم شده ماده است که ابرسیاهچاله یک کهکشان جوان را احاطه کرده است , پس از همه اینها پای کشف به اصطلاح " کوازارهای سرد " وسط می‌اید که نظریه ما را در مورد تکامل مرحله اخر کهکشان به چالش می‌کشد , با نگاه به گذشته و به نخستین روزهای جهان ، حدود 670 میلیون سال پس از " مه بانگ "، ستاره شناسان قدیمی‌ترین ابرسیاه چاله را پیدا کردند که این اعتبار را به این نظریه می‌دهد که سیاه چاله‌ها جهان اولیه را تکثیر کرده‌اند و موجب بسط و گسترش ان شده‌اند .

ابرسیاه چاله مذکور موسوم به "j0313-1806" کمی بیش از 13 میلیارد سال نوری از زمین فاصله دارد و تقریبا 1,6 میلیارد برابر خورشید جرم دارد , گاز و گرد و غبار بسیار زیادی دور این ابرسیاه چاله می‌چرخند و یک دیسک افزایشی براق را تشکیل داده‌اند که بیش از 1000 برابر درخشان تر از همه ستارگان کهکشان راه شیری است .

از انجا که هر چیزی یک روز به پایان خود نزدیک می‌شود ، سرانجام ، کهکشان‌ها برای تولید ستاره‌های بیشتر سوخت شان تمام می‌شود ، چرا که همه هیدروژن موجود انها در سحابی‌ها ، ستارگان و سیارات موجود قفل شده است و یا توسط یک ابرسیاه چاله بلعیده شده است , با این حال ، اخترشناسان با استفاده از داده‌های طیفی حدس زده‌اند که ابرسیاه چاله "j0313-1806 " همچنان سالانه معادل 25 خورشید را می‌بلعد که این بدان معناست که همچنان در حال رشد است , این جایی است که " کوازارهای سرد " وارد می‌شوند " اختروش‌های سرد " دقیقا چه هستند ؟ " الیسون کرک پاتریک " نویسنده یک مقاله درباره اختروش‌های سرد از دانشگاه " کانزاس " در مقاله خود می‌گوید : تمام گازی که روی سیاه چاله جمع می‌شود ، در حال گرم شدن و انتشار اشعه ایکس است و طول موج نوری که می‌دهد مستقیما با میزان گرم بودن ان مطابقت دارد .

به عنوان مثال ، بدن من و شما نور مادون قرمز ساطع می‌کند ، اما چیزی که باعث انتشار اشعه ایکس می‌شود یکی از داغ‌ترین چیزهای جهان هستی است , این گاز شروع به جمع شدن بر روی سیاه چاله می‌کند و با سرعت نسبیتی شروع به حرکت می‌کند , شما همچنین یک میدان مغناطیسی در اطراف این گاز دارید که می‌تواند در هم بپیچد .

به همان روشی که شراره‌های خورشیدی را دریافت می‌کنیم ، می‌توان فواره هایی از مواد را در حال بالا رفتن از خطوط این میدان مغناطیسی و دور شدن از سیاه چاله مشاهده کرد , این فواره‌ها اساسا منبع تامین گاز کهکشان را خفه می‌کنند ، بنابراین هیچ گاز دیگری نمی‌تواند به کهکشان برود و ستاره‌های جدید تشکیل دهد , پس از اینکه از تشکیل ستاره‌ها توسط یک کهکشان جلوگیری شود ، ما می‌گوییم که این کهکشان یک کهکشان مرده منفعل است .

منطقی است که سیاه چاله واقع در مرکز کهکشان ، تمام گاز و گرد و غباری را که می‌تواند تکینگی ان را از بین ببرد ، می‌بلعد , پس معلوم می‌شود که اختروش‌ها برای کهکشان‌ها ، حداقل برای بعضی از کهکشان‌ها حکم اعدام خودکار نیستند , تقریبا 10 درصد از کهکشان‌های قدیمی تر که با اختروش‌ها در مرکز خود مشاهده و بررسی شده‌اند ، دارای ذخیره گاز هستند و بنابراین هنوز در حال ایجاد ستاره‌های جدید هستند .

" کرک پاتریک " خاطرنشان کرد : ما قبلا می‌دانستیم که اختروش‌ها از مرحله غبار الودگی عبور می‌کنند , ما می‌دانستیم که انها از مرحله سنگینی که گرد و غبار ، ابرسیاه چاله را احاطه کرده است ، عبور می‌کنند , ما ان را مرحله اختروش قرمز می‌نامیم .

اما اکنون با این نمونه منحصر به فرد مواجه شده‌ایم که قبلا ندیده بودیم , پیش از این اگر به کسی می‌گفتید که یک اختروش درخشان پیدا کرده‌اید که دارای رنگ نوری ابی است ، اما هنوز گرد و غبار و گاز زیادی در ان وجود دارد و تشکیل ستاره زیادی نیز هنوز در ان رخ می‌دهد ، مردم به شما می‌گفتند نه ، این چیزی نیست که از این اجرام انتظار می‌رود , " کرک پاتریک " می‌گوید : ما این طور فکر می‌کردیم که یک سیاه چاله در حال رشد داریم که غبار و گاز ان را فراگرفته است و شروع به انفجار این مواد می‌کند .

سپس به یک شیء نورانی ابی تبدیل می‌شود , ما فرض کردیم وقتی گاز خود را بیرون می‌دمد ، تمام منبع گاز خود را نیز منفجر می‌کند ، اما به نظر می‌رسد در مورد این اجرام ، چنین نیست , این اجرام گرد و غبار خودشان را منفجر می‌کنند ، بنابراین ما ان را به شکل یک جرم ابی می‌بینیم ، اما هنوز همه گرد و غبار و گاز موجود در کهکشان‌های میزبان را منفجر نکرده‌اند .

وی افزود : بگذارید بگویم این یک مرحله گذار 10 میلیون ساله است , در بازه‌ها و مقیاس زمانی نجومی ، این زمان ، خیلی کوتاهی است , ما در حال انجام کاری هستیم که به ان بررسی کورکورانه می‌گوییم تا اجرامی را که به دنبال انها نبودیم ، پیدا کنیم و با یافتن این اجرام ، می‌توان نشان داد که این اتفاق برای همه کهکشان‌ها رخ می‌دهد .

یک ستاره شناس از ناسا نوشت : پروژه " سوفیا "(sofia) که یک پروژه مشترک میان ناسا و مرکز هوافضای المان است ، یک کهکشان بسیار دور را که بیش از 5,25 میلیارد سال نوری از ما فاصله دارد به نام ""cq4479 مطالعه کرد , در هسته ان نوع خاصی از اختروش وجود دارد که اخیرا توسط " کرک پاتریک " کشف شد که " اختروش سرد " نامیده می‌شود .

در این نوع اختروش ، سیاه چاله فعال هنوز از مواد کهکشان میزبان خود استفاده می‌کند ، اما انرژی شدید اختروش تمام گاز سرد را از بین نبرده است ، بنابراین ستاره‌ها هنوز می‌توانند شکل بگیرند و کهکشان زنده بماند , این اولین بار است که محققان نگاهی نزدیک و دقیق به یک اختروش سرد دارند و مشتقیما رشد سیاه چاله ، نرخ تولد ستارگان و میزان گاز سرد باقی مانده برای سوخت‌رسانی به کهکشان را اندازه‌گیری می‌کنند , محققان می‌گویند ، این " اختروش سرد " در حال حاضر هر ساله تقریبا 100 ستاره مانند خورشید ما را به دنیا می‌اورد .

یکی از محققان گفت : " سوفیا " به ما اجازه می‌دهد تا در این پنجره کوتاه زمانی که دو فرایند می‌توانند با هم وجود داشته باشند را ببینیم , این تنها تلسکوپی است که قادر به مطالعه تولد ستاره‌ها در این کهکشان است ، بدون اینکه تحت تاثیر اختروش بسیار درخشان ان قرار گیرد , محققان می‌گویند : اگر این رشد پیوسته ادامه یابد ، قبل از اینکه کهکشان به پایان عمر خود برسد ، جرم سیاه چاله و ستارگان اطراف ان سه برابر خواهد شد .

این رشد بسیار چشمگیری است ، اما در نهایت این اختروش به احتمال زیاد تمام گاز و غبار مورد نیاز برای تشکیل ستاره را از بین خواهد برد , سوال اصلی این است که ایا این یک اتفاق نادر است یا ما شاهد مرحله ای هستیم که همه کهکشان‌های دارای اختروش طی می‌کنند ؟ دوشنبه 3 خرداد 1400 - 18:02:41 10 بازدید اریا بانو لینک کوتاه : https://www,banounews.

ir/fa/news/593494/ نظرات شما ارسال دیدگاه خطا : درج دیدگاه در کادر مربوطه الزامی میباشد ! خطا : درج کد امنیتی الزامی میباشد ! مخاطبان عزیز به اطلاع می‌رساند : از این پس با‌های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می‌توانید از امکان جستجوی ان عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز ارشیو این پایگاه بهره مند شوید , این امکان برای اولین بار در پایگاه‌های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای اریا برای مخاطبان عزیز ارائه می‌شود , امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد .

سایر مطالب خواص باورنکردنی گلاب برای زیبایی و سلامتی 13 کاربرد عجیب نوشابه در خانه داری و زندگی روزمره ناگفته‌های سلامتی بانوان نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی افزایش 142 درصدی عبور کالاهای ترانزیتی از قلمرو ایران انتخابات و عبور از ایستگاه احراز صلاحیت ها فروش الماس کمیاب شکوفه گیلاس در یک حراجی به قیمت 29/3 میلیون دلار 5 سلبریتی که سبک زندگی شان شما را متعجب می‌کند با این ترفندها ، بدون ارایش زیبا شوید ثروتمند‌ترین بازیگران جهان را بشناسید شما از یک دختر سطح پایین برام رقیب ساختید جعفر دهقان : خانه ندارم ، مستاجر زنم هستم ! غذاهایی که اخر شب نباید خورد چرا زنبورهای عسل برای ادامه زندگی ما مهم‌اند ؟ مبارزه با تومور مغزی با دستکاری سلول‌های ایمنی فلج شده 25 عکس فوق العاده از حیات وحش رضا بابک در " مهمانی کاراییب " بهزاد فراهانی + عکس انتصاب غیرقانونی افشاریان از سوی عزیزی خادم ! طارمی پیشنهاد رسمی ندارد / مهدی در پورتو ماندنی است تعطیلات لیگ به سود استقلال شد بغض شبانه تارتار و عذرخواهی از میثاقی زمان جدایی‌ام از پرسپولیس رسیده بود رمزگشایی از شادی خاص مهاجم پرسپولیس واکنش ستاره استقلال به احتمال جدایی در پایان فصل سکوت ستاره پرسپولیس درباره پیشنهاد سنگین قطری ها گران‌ترین خارجی لیگ برتر در پرسپولیس ؟! تمجید فرگوسن از گواردیولا عملکرد عجیب دروازه‌بان مطرح مقابل پرسپولیس بخشی از کتاب / کوچیک‌ترین سگ بیشترین سروصدا رو دارد قابوس نامه ؛ اثر تعلیمی دانشمند گلستانی برای تمام تاریخ برگزیدگان کنگره « شعر مقاومت » معرفی شدند چرا با وجود رعایت بهداشت دهان و دندان بازهم دندان‌ها دچار پوسیدگی می‌شوند ؟ نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی اخرین خبرها از واکسن‌های ایرانی کرونا / دردسرهای محتمل قطع برق برای ساخت واکسن رژیم غذایی برای کاهش استرس و اسیب قلبی کاهش تپش قلب با گیاه بالنگو بالاخره به چینی‌ها رسیدیم / مصرف داروی 84 میلیون نفر مساوی جمعیت 1,4 میلیاردی ! تشخیص بیماری‌های مزمن کلیه با کمک هوش مصنوعی 18 هزار نفر مددجوی بهزیستی در اردبیل مستمری دریافت می‌کنند پرداخت بیش از 635 میلیارد تومان تسهیلات طرح‌های ارائه شده در اشتغال پایدار روستایی و عشایری خراسان رضوی با حکم محمد شریعتمداری ؛ سرپرست اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان منصوب شد معاون امور اقتصادی : حجم امار و اطلاعات تولید شده در وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی قابل قیاس با دیگر وزارتخانه‌ها نیست دستور شریعتمداری برای برخورد با مقصرین حادثه معدن خاک نسوز و جانباختن دو کارگر با « مرفین » حمید عسکری ارام شوید وقتی پازل بند سونامی به راه انداخت سرایداری که خیر مدرسه ساز شد زن جوان : من پلیس را منحرف می‌کردم ! بارش باران در نوار شمالی کشور ؛ وقوع سیلاب در برخی استان ها هشدار درباره طغیان سرخک در ایران ؛ مشاهده 25 مورد ابتلا در برخی استان ها کلاهبرداری‌های سریالی با تیغ جراحی !.