کینه توزی ، رنجی تکرار شونده که باید با ان مقابله کنید

۱۴۰۰/۰۳/۰۴ ۰۰:۱۷:۵۱


کینه توزی ، رنجی تکرار شونده که باید با ان مقابله کنید روانشناسی بزرگنمایی : اریا بانو - تکرار مداوم اسیبی که دیگران به شما وارد کرده‌اند ، شما را مملو از خشم و غم می‌کند و در نهایت اسیب‌های دیگری را نیز برای شما به همراه می‌اورد , مانند استرس ، افسردگی ، بی انگیزه گی و … در این حالت بخشش بهترین درمان کینه توزی است , کینه توزی ، رنجی تکرار شونده که باید با ان روبرو شوید چه کسی می‌تواند ادعا کند که تا به حال از حرف یا رفتار دیگران ازرده نشده و اسیب ندیده است ؟ کینه توزی احساسی است که اغلب ما ان را بارها و بارها تجربه کرده‌ایم .

گاهی خیانت دوست یا همسر ، برخوردهای سرزنش گرانه همیشگی والدین ، سوء استفاده جنسی یا احساسی و … موجب بروز حجم بزرگی از کینه و دل ازردگی در ما می‌شود که رهایی از ان کار اسانی نیست , این زخم‌های کاری ممکن است به شکل خشم و یک تلخی دائمی و حتی در مواردی حس انتقام ، تا مدت‌ها در وجودمان باقی بمانند , اما حقیقت این است که تا چه زمانی می‌توان بار این کینه توزی را به دوش کشید ؟ اجازه دهید یک مسئله را روشن کنیم .

اگر در دل خود چنین حسی دارید می‌توانید تا سال‌ها و حتی تا اخر عمر ان را برای خود نگه دارید ولی مطمئن باشید ان کسی که قرار است در این بین بیشترین بها را بپردازد ، خود شما هستید , بخشش اگر چه گاهی سخت به نظر می‌رسد اما مطمئنا شما را سرشار از حس شادی و سپاس و از همه مهم تر ارامش می‌سازد , با این حساب اگر دوست دارید درباره معنی کینه توزی ، علت کینه توزی و درمان ان بیشتر بدانید ، در ادامه این مطلب ما را همراه کنید .

دقیقا کینه چیست ؟ بهتر است قبل از هر چیز بفهمیم کینه دقیقا به چه معنا است , وقتی یک تجربه تلخ و ازار دهنده را از سر می‌گذرانید و سپس بارها و بارها ان را در ذهن خود مرور می‌کنید ، در واقع در حال پرورش کینه توزی هستید , مطمئنا با هر بار فکر کردن به موضوع و تکرار ان ، بیشتر عصبانی و دل شکسته می‌شوید .

دقت داشته باشید که کینه با ضربه روحی فرق دارد , می توان گفت کینه یک احساس مداوم و تکرار شونده است در حالی که ضربه روحی حاصل از یک اتفاق تنها یک بار متوجه شما می‌شود ، هر چقدر هم که عظیم و ازار دهنده باشد , عواقب کینه داشتن هنگامی که از طرف نزدیکان خود مانند یک دوست صمیمی ، اعضای خانواده یا کسی که به او عشق می‌ورزید ، اسیب می‌بینید ، دچار احساسات متفاوتی می‌شوید .

احتمالا خشم ، غم و همچنین سرگردانی از جمله حس هایی است که تجربه می‌کنید , همانطور که گفتیم پرداختن دوباره و دوباره به این حس‌ها ، میل به کینه توزی و انتقام را در شما شعله ورتر می‌کند تا جایی که تمام این احساسات منفی ، حس‌های مثبت را در خود می‌بلعند , فکر می‌کنید بعد از مدتی چه اتفاقی می‌افتد ؟ شما در این احساسات منفی که در دل خود نگه داشته‌اید غرق می‌شوید و این موضوع عواقب بسیاری به همراه خواهد داشت که برخی از ان‌ها عبارتند از : 1.

استرس یکی از عواقب کینه توزی استرس است , امروزه همه ما می‌دانیم که استرس چگونه می‌تواند موجب یک به هم ریختگی بزرگ در روح و روان و همچنین جسم شود , فردی که استرس زیادی دارد ، دچار اختلال خواب می‌شود ، مشکلات حافظه پیدا می‌کند و حتی به بیماری‌های جدی جسمی مبتلا می‌گردد .

اگر این استرس به همین شکل ادامه یابد ، مشکلات نیز بزرگ تر و بزرگ تر می‌شوند , می‌بینید که کینه چطور و تا کجاها به فرد اسیب می‌رساند , 2.

خشم زیاد نکته دیگری که درباره کینه وجود دارد خشمی است که برای فرد به همراه می‌اورد , این خشم در کل زندگی و تجربه‌های بعدی فرد نیز بسط پیدا می‌کند , به طوری که به روابط جدید او نیز ضربه می‌زند .

اگر کینه توزی حاصل رابطه قبلی شماست ، بدانید تا وقتی از ان رها نشوید در روابط بعدی خود نیز ارام و خوشحال نخواهید بود , 3, اضطراب و افسردگی می توان به راحتی حدس زد که نگه داشتن حجم بزرگی از احساسات و انرژی منفی و به دنبال ان استرس و خشم زیاد ، چه بلایی سر روان انسان می‌اورد .

اضطراب و افسردگی از دیگر عواقب کینه داشتن است که به مرور لذت زندگی کردن را از فرد سلب می‌کند , 4, بی معنایی و بی انگیزگی تصور کنید از افراد قابل اعتماد زخم خورده‌اید و این زخم مدت بسیاری است که همراه شماست ؛ پر از استرس شده‌اید ؛ در روابط خود با عزیزان تان دچار مشکل هستید و احساس افسردگی شما را رها نمی‌کند .

طبیعی است که در چنین حالتی معنای زندگی را گم کنید و به تمام اهدافی که داشته‌اید شک پیدا کنید , حتی ممکن است درباره عقاید معنوی خود نیز دچار تردید شوید زیرا به نظر با واقعیت زندگی شما در تضاد هستند , این کاری است که کینه توزی با شما و زندگی شما می‌کند .

بخشش ، بزرگ‌ترین درمان کینه توزی شاید صحبت کردن از بخشیدن دیگران با کسی که مملو از خشم و کینه است ، کار چندان اسانی به نظر نرسد , ولی اگر شما هم مانند بسیاری از دیگر افراد ، در دل خود کینه ای قدیمی و یک رنج چند ساله را نگه داشته‌اید ، باید بگویم بخشش لزوما به معنا نادیده گرفتن اسیب هایی که دیده‌اید نیست , بلکه تنها به ارام شدن شما کمک می‌کند .

جایگزین کردن کینه توزی با بخشش می‌تواند علاوه بر ارامش ، مزایای دیگری نیز برای شما به همراه بیاورد از جمله : روابط سالم تر سلامتی ذهن استرس و اضطراب کمتر سیستم ایمنی قوی تقویت قلب عزت نفس بیشتر و … ولی نکته اینجاست که وقتی قلب ما اکنده از رنج و ناراحتی است ، چگونه می‌توانیم مسبب این رنج را ببخشیم ؟ در ادامه پاسخ این سوال را نیز خواهیم یافت , چند راهکار برای بخشیدن و رهایی از کینه توزی کافیست تصمیم بگیرید خود را از این چرخه باطلی که در ان قرار دارید رها کنید , در این صورت قدرتی شگرف برای بخشش پیدا خواهید کرد .

در این بخش سعی داریم با بیان چند راهکار ساده اما موثر در هموار کردن این مسیر برای شما سهمی داشته باشیم , 1, لازم نیست تمام رنج و کینه ای را که در دل دارید انکار کنید اگر می‌خواهید خود را از کینه خالی کنید ، در درجه اول باید با احساسات خود روبرو شوید ، ان را بشناسید و بپذیرید .

نه از قضاوت دیگران ترسی داشته باشید و نه حتی در خلوت ، خود را قضاوت کنید , با خودتان صادق باشید , اگر نتوانسته‌اید اسیبی را که تجربه کرده‌اید فراموش کنید و کینه توزی را کنار بگذارید ، به این معنی نیست که انسان بدی هستید .

یک بار برای همیشه همه چیز را برای خود روشن سازید , به این فکر کنید که کینه شما از کجا شروع شد و چه کسی باعث ان بود ؟ چقدر از او عصبانی هستید و احساس کینه ای که در دل دارید چقدر بزرگ است ؟ جواب دادن به این سوالات حال شما را بهتر می‌کند , وقتی مجبور نباشید نقاب به چهره بزنید و احساس واقعی خود را پنهان کنید ، راحت تر می‌توانید ببخشید .

2, احساس دلسوزی را در خود تقویت کنید سعی کنید به شرایط کسی که موجب رنج شما شده است بیشتر فکر کنید , منظور این نیست که به او حق بدهید اما سعی کنید این بار با شفقت بیشتری به او نگاه کنید .

گاهی کینه توزی تمام دلسوزی ما را پشت پرده نگه می‌دارد , به این فکر کنید که شاید این فرد اسیب زننده از درون پر از تنهایی ، احساسات تلخ و حتی کینه از اطرافیانش باشد , شاید فشار روانی سنگینی را تحمل می‌کند و روزهای بسیار سختی را پشت سر گذاشته است که درباره ان هیچ چیز نمی‌دانید .

البته هیچ کدام از این موارد توجیه مناسبی برای خطای او نیست اما به شما کمک می‌کند راحت تر ببخشید , 3, به عواقبی که کینه توزی برای شما به همراه داشته است فکر کنید اکنون وقت ان رسیده است که منطقی تر به ماجرا نگاه کنید .

کسی به شما اسیبی زده و مدت هاست از او کینه به دل دارید , اسیب این کینه چقدر کمتر از اسیب رفتار ان فرد بوده است ؟ به نظر می‌رسد با نگه داشتن این احساس و افکار منفی مداوم در حال فرو رفتن در حجم انبوهی از رنج و غم هستید , استرس و اضطراب و اشفتگی امروز شما ارزش نگه داشتن این کینه را دارد ؟ 4.

بخشیدن به معنای این نیست که او را وارد زندگی خود می‌کنید بسیاری از ما ترس از بخشش داریم و کینه توزی خود را ادامه می‌دهیم زیرا فکر می‌کنیم اگر کسی را ببخشیم دوباره به او اجازه داده‌ایم به ما نزدیک شود و ضربه دیگری به ما وارد کند , شما می‌توانید فرد اسیب زننده را برای همیشه از زندگی خود کنار بگذارید و در عین حال او را ببخشید تا خود را ازاد کنید , در واقع بخشش کاملا به شما ربط دارد ، نه به فرد اسیب زننده .

حتی اگر او اشتباه خود را نپذیرد مهم نیست , مهم این است که شما دوباره ارامش را پیدا کنید , 5.

بخشیدن را شروع کنید بخشش کسی که کینه ای بزرگ از او دارید ، یک تصمیم و اقدام یک روزه نیست , شما برای مدت‌ها کینه توزی را در پیش گرفته‌اید و قلب شما پر از رنج ، ناراحتی و خشم است , پس انتظار نمی‌رود سریعا ببخشید و فراموش کنید .

اما بالاخره باید تصمیم بگیرید , اگر می‌خواهید احساسات مثبت و حال خوب را در اغوش بگیرید ، بخشیدن را شروع کنید , مطمئن باشید هیچ عجله ای وجود ندارد و هیچ کس شما را به کاری مجبور نمی‌کند .

پس صبور باشد و پیش بروید , بعد از مدتی می‌بینید که اثار کینه در دل شما در حال محو شدن است و چقدر احساس بهتری دارید , اگر باعث کینه توزی کسی شده‌اید باید چکار کنید ؟ ممکن است در این ماجرا شما نقش فردی را داشته باشید که تخم کینه را در دل دیگری کاشته است .

اگر اینجا هستید و این مطلب را می‌خوانید احتمالا متوجه اشتباه خود شده‌اید و در واقع این اولین قدم برای سر و سامان دادن به اوضاع است , پس با صداقت تمام ، با کسی که او را رنج داده‌اید صحبت کرده و به اشتباه خود اعتراف کنید , از او بخواهید شما را ببخشد بدون این که توجیهی برای خطای خود بیاورید .

تا اینجا سهم شما تمام شده است , حال باید به او فرصت دهید بین بخشیدن و نبخشیدن شما انتخاب کند , توجه داشته باشد که نمی‌توانید کسی را برای بخشش مجبور کنید .

پس اجازه دهید زمان بگذرد و این کینه توزی به ارامی پایان گیرد , دوشنبه 3 خرداد 1400 - 17:10:29 11 بازدید اریا بانو لینک کوتاه : https://www,banounews.

ir/fa/news/593335/ نظرات شما ارسال دیدگاه خطا : درج دیدگاه در کادر مربوطه الزامی میباشد ! خطا : درج کد امنیتی الزامی میباشد ! مخاطبان عزیز به اطلاع می‌رساند : از این پس با‌های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می‌توانید از امکان جستجوی ان عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز ارشیو این پایگاه بهره مند شوید , این امکان برای اولین بار در پایگاه‌های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای اریا برای مخاطبان عزیز ارائه می‌شود , امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد .

سایر مطالب خواص باورنکردنی گلاب برای زیبایی و سلامتی 13 کاربرد عجیب نوشابه در خانه داری و زندگی روزمره ناگفته‌های سلامتی بانوان نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی افزایش 142 درصدی عبور کالاهای ترانزیتی از قلمرو ایران انتخابات و عبور از ایستگاه احراز صلاحیت ها فروش الماس کمیاب شکوفه گیلاس در یک حراجی به قیمت 29/3 میلیون دلار 5 سلبریتی که سبک زندگی شان شما را متعجب می‌کند با این ترفندها ، بدون ارایش زیبا شوید ثروتمند‌ترین بازیگران جهان را بشناسید شما از یک دختر سطح پایین برام رقیب ساختید جعفر دهقان : خانه ندارم ، مستاجر زنم هستم ! غذاهایی که اخر شب نباید خورد چرا زنبورهای عسل برای ادامه زندگی ما مهم‌اند ؟ مبارزه با تومور مغزی با دستکاری سلول‌های ایمنی فلج شده 25 عکس فوق العاده از حیات وحش رضا بابک در " مهمانی کاراییب " بهزاد فراهانی + عکس انتصاب غیرقانونی افشاریان از سوی عزیزی خادم ! طارمی پیشنهاد رسمی ندارد / مهدی در پورتو ماندنی است تعطیلات لیگ به سود استقلال شد بغض شبانه تارتار و عذرخواهی از میثاقی زمان جدایی‌ام از پرسپولیس رسیده بود رمزگشایی از شادی خاص مهاجم پرسپولیس واکنش ستاره استقلال به احتمال جدایی در پایان فصل سکوت ستاره پرسپولیس درباره پیشنهاد سنگین قطری ها گران‌ترین خارجی لیگ برتر در پرسپولیس ؟! تمجید فرگوسن از گواردیولا عملکرد عجیب دروازه‌بان مطرح مقابل پرسپولیس بخشی از کتاب / کوچیک‌ترین سگ بیشترین سروصدا رو دارد قابوس نامه ؛ اثر تعلیمی دانشمند گلستانی برای تمام تاریخ برگزیدگان کنگره « شعر مقاومت » معرفی شدند چرا با وجود رعایت بهداشت دهان و دندان بازهم دندان‌ها دچار پوسیدگی می‌شوند ؟ نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی اخرین خبرها از واکسن‌های ایرانی کرونا / دردسرهای محتمل قطع برق برای ساخت واکسن رژیم غذایی برای کاهش استرس و اسیب قلبی کاهش تپش قلب با گیاه بالنگو بالاخره به چینی‌ها رسیدیم / مصرف داروی 84 میلیون نفر مساوی جمعیت 1,4 میلیاردی ! تشخیص بیماری‌های مزمن کلیه با کمک هوش مصنوعی 18 هزار نفر مددجوی بهزیستی در اردبیل مستمری دریافت می‌کنند پرداخت بیش از 635 میلیارد تومان تسهیلات طرح‌های ارائه شده در اشتغال پایدار روستایی و عشایری خراسان رضوی با حکم محمد شریعتمداری ؛ سرپرست اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان منصوب شد معاون امور اقتصادی : حجم امار و اطلاعات تولید شده در وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی قابل قیاس با دیگر وزارتخانه‌ها نیست دستور شریعتمداری برای برخورد با مقصرین حادثه معدن خاک نسوز و جانباختن دو کارگر با « مرفین » حمید عسکری ارام شوید وقتی پازل بند سونامی به راه انداخت سرایداری که خیر مدرسه ساز شد زن جوان : من پلیس را منحرف می‌کردم ! بارش باران در نوار شمالی کشور ؛ وقوع سیلاب در برخی استان ها هشدار درباره طغیان سرخک در ایران ؛ مشاهده 25 مورد ابتلا در برخی استان ها کلاهبرداری‌های سریالی با تیغ جراحی !.