با همسر خیانتکار خود چگونه برخورد کنم ؟

۱۴۰۰/۰۳/۰۴ ۰۰:۱۶:۳۰


با همسر خیانتکار خود چگونه برخورد کنم ؟ روانشناسی بزرگنمایی : اریا بانو - خیانت زناشویی یکی از بزرگترین مشکلات احتمالی در یک زندگی مشترک است و برخورد با خیانت ، نیاز به درایت کافی دارد , شیوه درست برخورد با خیانت زناشویی چگونه است ؟ در مورد برخورد با خیانت زناشویی که گاهی در برخی از زندگی‌های مشترک رخ می‌دهد باید گفت که ازدواج و زندگی مشترک بر پایه اعتماد و همدلی استوار خواهد بود , اگر یکی از طرفین به تعهد خود پایبند نباشد اساس زندگی دچار اسیب خواهد شد ، اعتماد از دست رفته شریک زندگی به اسانی ترمیم نخواهد شد و نیاز به زمان و تلاش هر دو طرف موجود در یک رابطه عاطفی دارد .

در روابطی که در انها خیانت اتفاق می‌افتد اگرچه دچار بحران شده‌اند ولی نباید کاملا ناامیدانه به موضوع نگاه کرد و با شیوه درست برخورد با خیانت ، شاید شانس حفظ رابطه باقی باشد , پس اگر به خیانت نیز مثل دیگر سختی‌ها و مصائب زندگی نگاه کنیم با اراده محکم می‌توان ان را پشت سر گذاشت همچنان که بسیاری از زوج‌ها این مشکل را در بین خود رفع و رجوع کرده‌اند و دیگر افراد نیز اگر اراده کنند می‌توانند , قبل از اینکه در مورد برخورد با خیانت صحبت کنیم به ریشه‌یابی این معضل می‌پردازیم .

واژه خیانت و اسیب‌های خیانت زناشویی برای شخص خیانت دیده واژه خیانت ، بار معنایی بسیار منفی دارد و به همین دلیل شخصی که مورد خیانت قرار گرفته اولین احساسی که ممکن است داشته باشد نوعی نفرت و خشم است , بیشتر این احساس نیز به دلیل این است که خیانت توسط شخصی خودی انجام می‌شود ، شخصی که به وی اعتماد و محبت شده و زحماتی برایش کشیده شده است ، با این وجود به جای قدردانی از لطف و زحمات با اختیار کامل و از روی عمد ، دشمن منشانه کاری زیانبار انجام می‌دهد , اسیب‌های روانی خیانت ، برای شخص خیانت دیده ممکن است بسیار زیانبار باشند .

در مورد خیانت زناشویی بخش بزرگی از اسیب ، روحی و روانی است و بر همسر خیانت دیده تحمیل می‌شود , به همین دلیل ، بار تراژیک و عاطفی موضوع اگر از سایر رویداد‌های ناگوار زندگی بیشتر نباشد کمتر هم نیست به علاوه یک سری احساسات منفی و زیانبار اضافه تر از رویداد‌های ناگوار دیگر دارد , از جمله اینکه فرد خیانت دیده ، ممکن است احساس حقارت یا ضعف کند و اینکه به نوعی مورد ظلم واقع شده و یا حتی احساس کند خود نیز در این اتفاق مقصر است .

به همین دلیل گاهی دیده شده که اسیب و زخم روحی روانی خیانت برای طرف خیانت دیده بسیار سخت بوده است , قضاوت درست در مورد همسر خیانت کار به غیر از افرادی که بی بندو بار اخلاقی هستند در بقیه موارد خیانت زناشویی ، چون عمل خیانت زناشویی با فطرت انسان عادی در تضاد است برخلاف انچه تصور می‌شود شخص خیانت کار نیز از عملی که مرتکب شده خوشحال نیست و حتی در وجود خود احساس عذاب وجدان و پشیمانی دارد , باید توجه کرد که انگیزه‌های خیانت زناشویی در بسیاری از موارد انگیزه هایی ناقص و لحظه ای هستند و حتی در برخی از موارد نشان از یک مشکل و ضعف ، در روان و شخصیت فرد خیانت کار دارند .

پس با وجود بزرگی خطای انجام شده ، ولی درست نیست که عمل شخص خیانت کار را همانند اقدامات برنامه ریزی شده و جنایی تصور کنیم و در برخورد با خیانت زناشویی بدون هرگونه احساس عمل کنیم , شاید سوال شود که برخورد با خیانت زناشویی باید چگونه باشد در ادامه در مورد باید و نباید‌های در برخورد با خیانت زناشویی صحبت خواهیم کرد , باید و نباید‌های برخورد با خیانت زناشویی 1.

وقفه ای چند روزه ایجاد کنید اولین و شاید مهمترین نکته ، در برخورد با خیانت زناشویی این است که بدترین زمان برای تصمیم‌گیری بلافاصله بعد از اطلاع از وقوع خیانت است , در چنین شرایطی وضعیت روحی فرد خیانت دیده ، نامطلوب خواهد بود , بهتر است از هر اقدامی خود داری کند زیرا بسیار اتفاق افتاده که افرادی بعد از اطلاع از خیانت همسر خود اقدامات کاملا اشتباه و فاجعه باری انجام داده‌اند و به خود یا همسر و حتی دیگر افراد خانواده اسیب رسانده‌اند .

قبل از هر گونه اقدام در برابر همسر خیانت کار ، چند روز به خود زمان بدهید , توصیه می‌شود اگر احساس می‌کنید ممکن است دست به خشونت یا هر کار اشتباه دیگری بزنید اصلا به محیط خانه بازنگردید و چند روز را در یک مکان دیگر ساکن شوید , به خود وقت بدهید تا وضعیت روانی پایدارتری را تجربه کنید مثلا می‌توانید برای چند روز ، کار را تعطیل کنید و به سفر بروید و یا در مورد خانم‌ها ، می‌توانید چند روز را به خانه پدری خود باز گردید و در ان مقطع از یک مشاور مشورت بگیرید .

بعد از اینکه فشار روانی موضوع را برای خود کاهش دادید می‌توانید برای اقدامات متناسب بعدی خود را اماده کنید , 2, زود قضیه را علنی نکنید در مورد برخورد با خیانت‌های زناشویی تصمیم گیرنده‌های اصلی و نهایی ، خود زن و مرد هستند ولی در صورت اطلاع سایرین و بستگان از موضوع ، شاید مسئله بسیار پیچیده و بغرنج شود و به نوعی تبدیل به یک گره کور شود که راه هرگونه تعامل و کنار امدن را بر زوجین ببندد .

پس در مورد مسائلی که مستقیما به زندگی شما مربوط می‌شوند ، پای هر کسی را باز نکنید و شتابزده اتفاق پیش امده را علنی نکنید ولی می‌توانید از افرادی دلسوز و نزدیک به خود که به انها اطمینان دارید مشورت بگیرید تا در نهایت بتوانید تصمیم درستی بگیرید و مشکل از کنترل خارج نشود , 3, اطمینان و یقین از وقوع خیانت داشته باشید و ان را قاطعانه نشان دهید در صورتی که یقین در مورد وقوع خیانت وجود نداشته باشد هر گونه برخورد با خیانت ، شکل گمانه زنی به خود می‌گیرد و تاثیر چندانی برای حل مشکل نخواهد داشت حتی ممکن است تاثیر معکوس داشته باشد و همسر خیانت دیده در معرض اتهام بدگمانی و شکاکی قرار بگیرد .

چون همسر خیانت کار ، در بسیاری از موارد از ابتدا و بدون شواهد محکم اعتراف به خطای خود نمی‌کند و اگر هم قلبا از کار خود پشیمان باشد شاید ترجیح به پنهان کاری داشته باشد تا اینکه علیه خود افشاگری کند , ولی اگر مطمئن باشد همسرش کاملا به موضوع پی برده است از ان به بعد است که می‌توان اولین قدم‌ها را برای تصمیم‌گیری در برخورد با خیانت برداشت , 4.

خیانت را ریشه‌یابی کنید عوامل زیادی ممکن است زمینه ساز خیانت زناشویی شوند که برخی از انها ، انگیزه‌ها و افکار خود طرف خیانت کار هستند و برخی دیگر ریشه در کمبود‌های رابطه دارند , در صورت وجود کمبود ، فرد تلاش می‌کند خلاهای موجود در رابطه خود را به روش‌های نادرستی چون خیانت پر کند , باید بدانید که بخش زیادی از انچه افراد فکر می‌کنند در رابطه انها وجود ندارد قابل اصلاح و بهبود است و تنها نیاز به همکاری و تفاهم بیشتر زن و مرد دارد .

5, مقابله به مثل ، بدترین روش ممکن برخی از افراد ، بعد از خیانت دیدن از جانب همسر خود بسته به اجبار شرایط و یا به اختیار خود ، رابطه را حفظ می‌کنند ولی یک مسیر بیمار و انتقامی را در پیش می‌گیرند به این صورت که انها نیز در تلافی خیانت ، خود دست به خیانت می‌زنند که این بدترین روش ممکن است , این مسئله باعث هر چه الوده تر شدن زندگی مشترک خواهد شد .

با مقابله به مثل در خیانت هیچ چیز حل نخواهد شد بلکه طرف سالمی هم که در زندگی مشترک وجود داشت ، ان نیز به یک انحراف و بیماری مبتلا می‌شود , مقابله به مثل کردن یا هر اقدام انتقامی دیگر راه حل درستی برای برخورد با خیانت نیست , 6.

فرصت دوباره اصلاحی در هر زندگی مشترک ، ممکن است چندین سال از عمر و سرمایه طرفین صرف شده باشد و فرزندانی حاصل شده باشد , اقدام به طلاق و جدایی ، صدمات زیادی را به زن و مرد و به فرزندان وارد می‌کند , پس اگر به شرط اصلاح و عدم تکرار خیانت ، یک فرصت مجدد به شخص خطاکار داده شود کاری فداکارانه و در عین حال منطقی و عاقلانه است .

اگر مشخص شود دلیل خیانت زناشویی ، یک کمبود و کم کاری است و همسر خیانت دیده هم در ان مقصر است شاید بتوان با رفع مشکل اصلی ، یک فرصت دوباره به فرد خطاکار داد , چون این فرصت ، برای هر دو طرف خواهد بود که رابطه خود را حفظ کنند و از اتفاقی که هر دو نفر به نوعی در ان مقصر بوده‌اند عبور کنند ولی این به معنی توجیه خیانت نیست و فرد خیانت کار باید عدم تکرار خطا را متعهدانه تضمین کند و کاملا ارزش این بخشش و فرصت دوباره را درک کند , 7.

خروج از زندگی مشترک با طلاق بخشش خیانت و دادن فرصت مجدد ، نباید جنبه یک اقدام ساده انگارانه و بی نتیجه به خود بگیرد و هیچ اثر اصلاحی بر خانواده و جلوگیری از تکرار خیانت نداشته باشد چون در این صورت ، هم ارزش‌های اخلاقی که خانواده بر پایه انها استوار است نقض خواهند شد و هم به خود و فرزندان ظلم کرده‌اید , به علاوه با توجه به تاثیر تربیتی هر کدام از والدین بر فرزندان و اینکه انها الگوهایی برای فرزندان خود هستند در صورتی که تصمیم در برخورد با خیانت ، درست نباشد یا سست با قضیه برخورد شود احتمال سرایت انحراف اخلاقی به فرزندان نیز وجود دارد , پس اگر امیدی به اصلاح فرد نیست جدایی و طلاق تنها راه و بهترین راه حل باقی مانده است .

سخن پایانی / دو راهی سرنوشت ساز البته که تصمیم‌گیری در مورد حفظ ازدواج یا طلاق و جدایی بعد از خیانت همسر ، یک تصمیم سخت و یک دوراهی سرنوشت ساز است و بسته به مورد اتفاق افتاده ، نیاز به لحاظ کردن همه جوانب مثبت و منفی بعدی دارد , پس در این تصمیم‌گیری ، شرکت در جلسات مشاوره و نظرخواهی از افراد مطلع و صلاحیت دار هم خالی از لطف نخواهد بود , دوشنبه 3 خرداد 1400 - 17:10:08 11 بازدید اریا بانو لینک کوتاه : https://www.

banounews,ir/fa/news/593334/ نظرات شما ارسال دیدگاه خطا : درج دیدگاه در کادر مربوطه الزامی میباشد ! خطا : درج کد امنیتی الزامی میباشد ! مخاطبان عزیز به اطلاع می‌رساند : از این پس با‌های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می‌توانید از امکان جستجوی ان عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز ارشیو این پایگاه بهره مند شوید , این امکان برای اولین بار در پایگاه‌های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای اریا برای مخاطبان عزیز ارائه می‌شود .

امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد , سایر مطالب خواص باورنکردنی گلاب برای زیبایی و سلامتی 13 کاربرد عجیب نوشابه در خانه داری و زندگی روزمره ناگفته‌های سلامتی بانوان نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی افزایش 142 درصدی عبور کالاهای ترانزیتی از قلمرو ایران انتخابات و عبور از ایستگاه احراز صلاحیت ها فروش الماس کمیاب شکوفه گیلاس در یک حراجی به قیمت 29/3 میلیون دلار 5 سلبریتی که سبک زندگی شان شما را متعجب می‌کند با این ترفندها ، بدون ارایش زیبا شوید ثروتمند‌ترین بازیگران جهان را بشناسید شما از یک دختر سطح پایین برام رقیب ساختید جعفر دهقان : خانه ندارم ، مستاجر زنم هستم ! غذاهایی که اخر شب نباید خورد چرا زنبورهای عسل برای ادامه زندگی ما مهم‌اند ؟ مبارزه با تومور مغزی با دستکاری سلول‌های ایمنی فلج شده 25 عکس فوق العاده از حیات وحش رضا بابک در " مهمانی کاراییب " بهزاد فراهانی + عکس انتصاب غیرقانونی افشاریان از سوی عزیزی خادم ! طارمی پیشنهاد رسمی ندارد / مهدی در پورتو ماندنی است تعطیلات لیگ به سود استقلال شد بغض شبانه تارتار و عذرخواهی از میثاقی زمان جدایی‌ام از پرسپولیس رسیده بود رمزگشایی از شادی خاص مهاجم پرسپولیس واکنش ستاره استقلال به احتمال جدایی در پایان فصل سکوت ستاره پرسپولیس درباره پیشنهاد سنگین قطری ها گران‌ترین خارجی لیگ برتر در پرسپولیس ؟! تمجید فرگوسن از گواردیولا عملکرد عجیب دروازه‌بان مطرح مقابل پرسپولیس بخشی از کتاب / کوچیک‌ترین سگ بیشترین سروصدا رو دارد قابوس نامه ؛ اثر تعلیمی دانشمند گلستانی برای تمام تاریخ برگزیدگان کنگره « شعر مقاومت » معرفی شدند چرا با وجود رعایت بهداشت دهان و دندان بازهم دندان‌ها دچار پوسیدگی می‌شوند ؟ نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی اخرین خبرها از واکسن‌های ایرانی کرونا / دردسرهای محتمل قطع برق برای ساخت واکسن رژیم غذایی برای کاهش استرس و اسیب قلبی کاهش تپش قلب با گیاه بالنگو بالاخره به چینی‌ها رسیدیم / مصرف داروی 84 میلیون نفر مساوی جمعیت 1,4 میلیاردی ! تشخیص بیماری‌های مزمن کلیه با کمک هوش مصنوعی 18 هزار نفر مددجوی بهزیستی در اردبیل مستمری دریافت می‌کنند پرداخت بیش از 635 میلیارد تومان تسهیلات طرح‌های ارائه شده در اشتغال پایدار روستایی و عشایری خراسان رضوی با حکم محمد شریعتمداری ؛ سرپرست اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان منصوب شد معاون امور اقتصادی : حجم امار و اطلاعات تولید شده در وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی قابل قیاس با دیگر وزارتخانه‌ها نیست دستور شریعتمداری برای برخورد با مقصرین حادثه معدن خاک نسوز و جانباختن دو کارگر با « مرفین » حمید عسکری ارام شوید وقتی پازل بند سونامی به راه انداخت سرایداری که خیر مدرسه ساز شد زن جوان : من پلیس را منحرف می‌کردم ! بارش باران در نوار شمالی کشور ؛ وقوع سیلاب در برخی استان ها هشدار درباره طغیان سرخک در ایران ؛ مشاهده 25 مورد ابتلا در برخی استان ها کلاهبرداری‌های سریالی با تیغ جراحی !.