دولت اینده نباید شهرداری‌ها را تنها بگذارد

۱۴۰۰/۰۳/۰۴ ۱۶:۰۳:۵۶


گفت و گوی شهردار تهران با روزنامه دنیای اقتصاد دولت اینده نباید شهرداری‌ها را تنها بگذارد شهرداری تهران بزرگنمایی : اریا بانو - شهر : حناچی از 20، به خودش نمره ای بین 15 تا 16 می‌دهد و در عین حال معتقد است « شهرداری بدشانس » در این دوره باعث شد « سخت‌ترین دوره مدیریت شهری » در تهران رقم بخورد , به گزارش شهر ، روزنامه دنیای اقتصادی در گفت وگویی با پیروز حناچی ، شهردار تهران که در شماره امروز خود منتشر کرده ، نوشته است : شهردار تهران خلاصه تجربه 30 ماهه‌اش در اداره پایتخت را به شکل « ارزوهای محقق نشده »، « جفاها و سیاسی کاری‌های صورت گرفته » و همچنین « توصیه‌های کلیدی به شهردار اینده » ارائه کرد , پیروز حناچی در گفت وگو با « دنیای اقتصاد »، درباره « اصلاحات پایه ای که انتظار می‌رفت در این دوره مدیریت شهری انجام شود »، یک پاسخ مشترک می‌دهد و ان « اختیارات محدود شهرداری تهران در پایتخت و دوپارگی دستگاه مسول امور شهرداری‌ها در دولت » است .

او در این گفت وگو تلاش می‌کند نقدها و گلایه هایش از دولت را به گونه ای بیان کند که به این دوره اصابت نکند اما درباره اتفاقی که این روزها از ان باعنوان « ماه عسل دولت و شهرداری تهران در این دوره » یاد می‌شود و به « جلوگیری از حضور شهردار در جلسات هیات دولت » مربوط است ، می‌گوید « خلافی مرتکب نشدم که بخواهم برای ان پیگیری کنم », حناچی از 20، به خودش نمره ای بین 15 تا 16 می‌دهد و در عین حال معتقد است « شهرداری بدشانس » در این دوره باعث شد « سخت‌ترین دوره مدیریت شهری » در تهران رقم بخورد , یکی از مهم‌ترین سوالاتی که با توجه به نزدیک بودن به « پایان این دوره از مدیریت شهری » مطرح است ، اینکه شما به عنوان شهردار تهران ، چه برنامه‌ها ، طرح‌ها یا اقداماتی را در نظر داشتید که انجام دهید اما امکان یا فرصت اجرای ان فراهم نشد ؟ فکر می‌کنید چه اقداماتی برای توسعه تهران ضروری است و باید حتما انجام شود ؟ مدیریت شهری در دوره خاصی اداره پایتخت را بر عهده داشت .

برخی معتقدند دولت اقای روحانی دولت بدشانسی بود , شاید این گفته در مورد این دوره از مدیریت شهری نیز صدق کند چراکه این دوره به لحاظ تاثیرات اقتصادی همزمان تحریم‌ها و کرونا ، سخت‌ترین دوره مدیریت شهری بود , به عنوان مثال اثرات ناشی از این دو عامل موجب شد فقط در حوزه حمل و نقل عمومی ماهانه حدود 100 میلیارد تومان ضرر و زیان اقتصادی به بودجه شهرداری وارد شود .

تاثیرات درامدی ناشی از این دو عامل به گونه ای بوده که حتی اگر شرایط تهران عادی اعلام شود ؛ مسافران حمل و نقل عمومی در مترو و اتوبوسرانی از 50 درصد افزایش پیدا نمی‌کند ، در حالی که پیش از این دوره روزانه ، بین دو میلیون تا دو میلیون و 300 هزار نفر در مترو و دو میلیون و 400 هزار نفر در اتوبوسرانی مسافر جابه جا می‌کردیم , این نکته در سایر بخش‌های خدماتی شهرداری نیز قابل تسری است , به عنوان مثال اگرچه تمامی مجموعه‌های ورزشی و فرهنگی تحت مالکیت شهرداری به دلیل شرایط فراگیری کرونا تعطیل هستند اما شهرداری ناگریز به پرداخت حقوق و دستمزد پرسنل انها است .

قابل پیش بینی نیست که تا چه مدت می‌توان این شرایط را ادامه داد اما واقعیت این است که به لحاظ اقتصادی شرایط مدیریت شهری در این دوره خاص و سخت بود , اما صرف نظر از این شرایط خاص اگر بنا باشد به سوال شما پاسخ دهم باید بگویم که یکی از وعده هایی که در ابتدای دوره مدیریت خود در شهرداری به ان تاکید داشتم و تمایل زیادی به انجام ان داشتم ، طرح lrt ولیعصر و ثبت جهانی ولیعصر بود , البته ثبت جهانی خیابان ولیعصر در حال پیگیری و انجام است اما مهم‌ترین علت عدم پیگیری و اجرایی نشدن lrt ولیعصر ( راه اندازی قطار سبک شهری ) ان بود که در این مقطع زمانی بودجه شهرداری ظرفیت اجرای ان را ندارد و نیاز است برای اجرای چنین طرح هایی از مشارکت بخش خصوصی استفاده شود .

طرح lrt ولیعصر از جمله وعده‌های کلیدی برنامه شما برای اداره پایتخت بود اما مگر شما در همان ابتدا از شرایط اقتصادی و بحران مالی شهرداری اطلاع دقیق نداشتید ؟ اطلاع داشتم اما در ابتدا تصور می‌کردم می‌توان به روش‌های مختلف اجرای این طرح را پیگیری کرد , البته تکرار می‌کنم که از همان ابتدا نگاه استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری را داشتم اما به طور قطع شرکت‌های بزرگ خارجی این حوزه در شرایط تحریم امکان مذاکره را نداشتند , هنوز هم دلم می‌خواهد که این اتفاق صورت بگیرد چراکه اعتقاد دارم این پروژه می‌تواند یک تحول در شهر ایجاد و فضای شهر را متفاوت کند به ویژه انکه قسمت هایی از خیابان ولیعصر به شدت پتانسیل پیاده شدن دارد ، ولی الان نمی‌شود این کار را انجام داد ، چون بالاخره موضوع حمل و نقل را باید یک طوری حل کنید .

اگر شهروندان منطقه در ابتدای اجرای پروژه به شکل مناسب توجیه نشده باشند احتمال دارد مخالفت هایی را بروز دهند , اگر پروژه lrt ولیعصر اجرایی شود ، می‌توان brt را جمع و ساعاتی از روز ولیعصر را حتی پیاده راه کنید و این اتفاق ، اتفاق خوبی است , براورد اولیه برای بودجه lrt ولیعصر در سال نخست مدیریت شهری پنجم چقدر بود ؟ فکر می‌کنم حدود 250 میلیون یورو برای تمام خیابان ولیعصر .

یک نکته را مدنظر قرار دهیم که ما بنا نداشتیم از هر مسیری برای اجرای پروژه‌های بزرگ مقیاس در شهر ، تامین بودجه کنیم , به عنوان مثال قرار نبود با فشار روی سیستم صدور پروانه ساختمانی و فروش تراکم ، برای اجرای این پروژه‌ها ، منابع تامین شود چون معتقدیم این روش اثرات بلندمدت مناسبی بر شهر ندارد , شما در ابتدای ورود به شهرداری ، 33 وعده کلیدی را به شهروندان برای تغییر در سطح شهر دادید .

بررسی این وعده‌ها نشان می‌دهد بخش زیادی از انها هنوز در دستور کار قرار نگرفته یا اینکه حتی اجرایی نشده است , یکی از طرح هایی که شما عنوان می‌کردید نیاز به بودجه زیادی ندارد اما می‌تواند تغییر زیادی در سطح شهر ایجاد کند ، « رنگ درمانی در شهر » بود , چرا اجرای این طرح‌ها و وعده‌ها کلید نخورد ؟ در مورد رنگ درمانی در شهر تهران جریانی به وجود امده و در برخی مناطق همچون باغ اذری ، در منطقه 16، در منطقه 9، در منطقه 10 به صورت پایلوت اجرا شده و نتایج خوبی از اجرای ان به دست امده است .

در این پروژه هزینه زیادی از سوی شهرداری نشده بود و بخش زیادی از امور هم توسط مردم محله انجام شده بود که نتایج خوبی داشت , هرچند این پروژه هنوز به یک جریان عمومی تبدیل نشده و پایلوت است اما نتایج خوبی داشته است چون معتقدیم اگر با لحاظ تمامی جوانب اجرایی نشود ممکن است اثرات مخربی نیز داشته باشد , این پروژه به شکل‌های دیگر نیز برای اجرا در سایر مناطق شهر در حال پیگیری است ؛ به عنوان مثال بنا داریم میله‌های کوره‌های اجرپزی تهران را با رنگ متفاوت کنیم .

این بخش نیز به صورت پایلوت در محدوده ازادگان در حال پیگیری و اجرا است , یکی دیگر از وعده‌های کلیدی شما در ابتدای این دوره ، ساخت پل طبیعت در ازای جمع اوری پل سواره روی گیشا بود , این راه هم اجرا نکردید .

در مورد پروژه پل گیشا دو نگاه وجود داشت , ایده اولیه ان بود که پل گیشا جمع اوری نشود و بخشی از همان پل ، به پیاده راه تبدیل شود , طرفداران این ایده معتقد بودند که جمع اوری پل پرهزینه است به ویژه انکه یک زیرگذر وجود داشت و برای حفظ ان باید عملیات پیچیده ای اجرایی می‌شد .

نگاه دیگر ان بود که با روش‌های ویژه که امکان کاهش هزینه جمع اوری پل را فراهم می‌کرد ، پل جمع شود , در نهایت من با ایده دوم موافقت کردم ولی اینکه چه پروژه ای باید جایگزین پل شود هنوز نیاز به بررسی و پیگیری دارد , در روزهای گذشته نیز این موضوع پیگیری شد و مدیران مربوطه به من اعلام کرده‌اند که به زودی طرح نهایی و اماده ارائه می‌شود .

چطور می‌شود که طراحی این طرح جایگزین این همه زمان نیاز دارد ؟ پروژه پل طبیعت گیشا چند مشکل داشت , برای جمع اوری پل طرح تهیه نشده بود ، در ایده اولیه یک موضوع دیگر هم وجود داشت که برای دسترسی پیاده گیشا به ایستگاه مترو بود اما با توجه به پیش بینی یک ایستگاه خط هفت مترو در پارک گفت وگو ، نیاز به طراحی این دسترسی دیگر وجود ندارد , علاوه بر این برای دسترسی به ایستگاه تربیت مدرس هم یک تسهیل چهارطرفه بزرگراهی نیاز است که با پل پیاده امکان‌پذیر می‌شود .

با وجود همه این مشکلات و ابعاد ، کمبود منابع هم محدودیت بیشتری در اجرای طرح ایجاد کرد , بنابراین هر دوطرح شهری مطلوب شما و شهروندان یعنی lrt ولیعصر و پل طبیعت گیشا که جزو طرح‌های اولیه خود شما بود به دلیل کمبود منابع اجرایی نشد , البته پروژه نخست جزو ارزوهای بنده و پروژه دوم جزو ایده‌های من بود .

به نظر می‌رسد بازکننده گره مشکلات اقتصادی اداره پایتخت که از همان ابتدا نیز از سوی کارشناسان اقتصاد شهری به شما پیشنهاد می‌شد ، تغییر « فرمول اخذ عوارض نوسازی » یا همان « شارژ شهری » است ، به گونه ای که هزینه شارژ شهری متناسب با محله سکونت شهروندان ( برخوردار یا کم برخوردار ) متفاوت تعریف شود اما مدیریت شهری در این دوره اقدامی در این جهت نکرد , به عنوان مثال فردی که در منطقه یک یا دو شهر ساکن است با فردی که در یکی از مناطق جنوبی شهر ساکن است تقریبا هر دو یک میزان عوارض نوسازی را به شهرداری پرداخت می‌کنند که رقم ان حدود 150 تا 200 هزار تومان در سال است ، یعنی معادل یک دهم شارژ اپارتمان , چرا این معادله معیوب را اصلاح نکردید ؟ اصلاح فرمول عوارض نوسازی نیاز به تغییر قانون دارد که در حوزه اختیارات و مسولیت‌های شهرداری نیست بلکه در محدوده وظایف وزارت راه و شهرسازی است .

مگر مسولیت اداره شهر بر عهده وزارت راه و شهرسازی است ؟ شهرداری شهر را اداره می‌کند اما مبنای قانون نوسازی و عمران شهری با وزارت راه و شهرسازی است و باید پیگیری شود البته عوارض شارژ شهری که ما معمولا از طریق عوارض نوسازی می‌گیریم ، خیلی عادلانه نیست , نکته مهم ان است که یک حساب و کتاب ساده نشان می‌دهد که سایر شهرداری‌های دنیا با تعریف یک فرمول مناسب که دست کم نیم درصد ارزش خانه محل سکونت هر فرد است ، درامد پایدار و قابل توجهی برای اداره شهر به دست می‌اورند , به عنوان مثال بررسی‌ها نشان می‌دهد در صورتی که فرمول عوارض نوسازی اصلاح شود و به حدود نیم درصد ارزش املاک شهر تهران برسد ، مدیریت شهری می‌تواند بودجه ای در حدود 10 هزار میلیارد تومان سالانه از این محل به دست اورد .

چگونه است که شهرداری سراغ این اقدام نمی‌رود ؟ یک نکته که به نظر می‌رسد از نگاه شما مغفول مانده این است که امکان افزایش رقم عوارض نوسازی به صورت یک مرحله ای و یک دفعه وجود ندارد , چرا امکان‌پذیر نیست ؟ این در حالی است که مبلغ ماهانه شارژ ساختمان چندین برابر رقمی است که اکنون به عنوان عوارض سالانه به شهرداری پرداخت می‌شود , به عنوان مثال رقم شارژ ماهانه اپارتمان حدود یک میلیون تومان است اما رقم عوارض نوسازی که شهرداری سالانه دریافت می‌کند به 200 هزار تومان نیز نمی‌رسد .

اصلاح فرمول عوارض نوسازی ، می‌تواند « تبعیض عادلانه » به نفع اقشار کم برخوردار باشد , در لایحه منابع مالی پایدار شهری ظرفیت هایی پیش بینی شده است که فکر می‌کنم در دوره‌های بعدی مدیریت شهری قابلیت اجرایی شدن پیدا کند , گذشته از غفلتی که در حوزه « استفاده از ظرفیت بکر شارژ شهری » در این دوره شد ، برای « خاموش کردن » ماشین تغییر کاربری هم ان اتفاقی که باید رخ می‌داد ، صورت نگرفت .

طی سال‌های اخیر ، موارد زیادی از تخلفات ساختمانی در سطح شهر مشاهده شد که پس از پیگیری مشخص شد پروانه صادر شده مربوط به دوره قبلی مدیریت شهری است و با مجوز کمیسیون ماده 5 صادر شده است , ان طور که شما نیز اعلام کرده‌اید اعتبار پروانه‌های ساختمانی تا 9 سال قابل تمدید است , این در حالی است که این دوره زمانی خود منشا بروز فساد و تخلف می‌شود .

در مورد تغییر زمان اعتبار پروانه‌های ساختمانی چرا اقدام خاصی نشد ؟ همان طور که شما هم اشاره کردید این نوع از پروانه‌های ساختمانی دارای مجوز از کمیسیون ماده 5 هستند و حتی در صورت پیگیری در محاکم ، رای به نفع مالکان صادر می‌شود , البته مطابق با مصوبه شورای شهر ، هر پروانه ساختمانی دو سال اعتبار دارد و اگر در این مدت مالک اقدام به ساخت نکرد ، برای حداکثر یک دوره دیگر قابل تمدید است و بعد هم باطل می‌شود , اما برخی موارد که رای کمیسیون ماده 5 را دارند تا مدت زمان بیشتری پروانه ساختمانی دارای اعتبار است .

مواردی از این نوع باعث می‌شود که طبق گفته شما ماشین شهرفروشی همچنان در حال حرکت باشد هر چند حرکت ان کند شده باشد , یک نکته را در نظر بگیرید که عارضه شهرفروشی تا سالیان سال در شهر و بودجه اداره پایتخت وجود دارد , به عنوان مثال اگرچه صدور مجوز برج باغ در این دوره متوقف شده اما 62 پرونده به دلیل انکه عوارض خود را پرداخت کرده‌اند و حقوق مکتسبه برای انها ایجاد شده باید مجوز ساخت برای انها صادر شود .

نکته مهم ان است که تصمیم‌گیری در حوزه‌های مختلف چه اثری بر زندگی و اقتصاد ساکنان شهر می‌گذارد , در این رابطه به یاد دارم در سال 82، توقف فروش تراکم در مسیر خوبی جریان پیدا کرد اما اقای خاتمی در این خصوص ملاحظاتی داشتند , ایشان می‌گفتند تصمیماتی که در این رابطه پشت درهای بسته گرفته می‌شود روی زندگی مردم تاثیرگذار است .

این در حالی است که تعداد زیادی از ساکنان زندگی خود را براساس تصمیمات گذشته تنظیم کرده‌اند , بنابراین اگر قرار است روال گذشته در صدور مجوزهای ساختمانی متوقف شود باید یک فرجه زمانی مثلا سه ماهه تعریف شود و بعد از ان تصمیم به توقف صدور یک مجوز خاص بگیرید , در مورد باغات هم ما باید همین کار را انجام می‌دادیم ، ولی به هر صورت انی قطع شد .

حتی تماسی با بنده درخصوص کسب اطلاع در مورد 62 پرونده باغات گرفته شد , در پاسخ از یک مثال استفاده کردم , عنوان کردم فرض کنید یک قطار ( صدور مجوزها ) با سرعت 200 کیلومتر بر ساعت در حال حرکت بوده و اکنون ترمز این قطار کشیده شده است این پرونده‌ها نیز حکم خط قرمز قطار را دارند .

چراکه بهای صدور مجوز از مالک اخذ شده اما هنوز مجوز صادر نشده است , به نظر شما ، این « ابهام » متن قانون قدیمی شورای عالی شهرسازی نیست که باعث شده کمیسیون ماده 5 به جای « نگهبان شهری »، از منافع عده ای خاص با صدور مجوزهای خاص ، حمایت کند ؟ البته در دوره جدید برای مصوبات کمیسیون ماده 5 « مهلت زمانی » تعیین شده است اما از انجاکه هیچ یک از اینها به قانون تبدیل نشده بستگی دارد دبیر کمیسیون ماده 5 چقدر این موارد را جدی بگیرد , بنابراین راهکار اصلی مقابله با چنین مواردی ، اصلاح قانون است .

فکر می‌کنم باید قبول کنید که دو معاونت در شهرداری تهران در پیشبرد این موارد کوتاهی کرده‌اند , این طور نیست , چون من پیش از این در دولت هم حضور داشته‌ام ، پیشنهاد این گونه لوایح ابتدا در کمیسیون زیربنایی دولت از سوی وزارت راه یا وزارت کشور مطرح می‌شود چراکه جزو وظایف حاکمیتی است هر چند که شهرداری نیز از جمله ذی نفعان ان است .

با این توصیف ، ماموریت شورای شهر به عنوان نهاد سیاستگذار شهری چه می‌شود ؟ اگر مسولیت مستقیم موارد این چنینی با شهرداری و شورای شهر نیست پس فرمان اداره شهر را هم باید به دولت سپرد , شاید اقدام اصلاحی ان باشد که به جای وزارت کشور که بیشتر نقش و جایگاه سیاسی دارد ، وزارت راه و شهرسازی به عنوان متولی اصلی اداره امور شهرداری تعیین شود , در این صورت شورای شهر هم در جایگاه اصلی خود می‌تواند تصمیم‌گیری کند .

البته یک علت اصلی شکل‌گیری ساختار فعلی ان است که وزارت مسکن در دهه 50 از درون حوزه عمرانی وزارت کشور بیرون امد , زمانی که قانون احداث وزارت ابادانی و مسکن اجرایی شد ، وظایف عمرانی وزارت کشور را به وزارت مسکن دادند , اگر در قانون تامل کنید مثلا مواد 97 و 98 قانون شهرداری‌ها لغو می‌شود و قانون احداث جایش را می‌گیرد اما ماده 99 لغو نمی‌شود و برای وزارت کشور باقی می‌ماند در حالی که ان هم مربوط به حریم شهرها و تخلفات ساختمانی است ، از همین رو بسیاری از برخوردها با تخلفات با نگاه سیاسی عجین شده است .

قبل از اینکه شهردار شوید ، از دو زاویه به تراکم فروشی و شهرفروشی نقد جدی وارد می‌کردید , نخست انکه شهرفروشی برخلاف ضوابط شهرسازی است و اسیب‌های جدی به کالبد شهر وارد می‌کند دوم انکه تراکم فروشی بر قیمت مسکن اثرگذار است و بازار مسکن را به نوعی دچار التهاب می‌کند , باوجود چنین نقدهایی ، درامد حاصل از عوارض ساختمانی در بودجه 1400 به عنوان اخرین بودجه دوره مدیریتی شما در شهرداری ، یکی از ردیف‌های اصلی کسب درامد را تشکیل می‌دهد .

شما اظهار می‌کنید سرعت ماشین شهرفروشی کاهش پیدا کرده است , اول انکه این فرضیه چطور حاصل شده و دوم انکه چرا نتوانستید ماشین شهرفروشی را به طور کامل متوقف کنید ؟ به نظرم شما در سوال خود ، حکم صادر کردید , حکم صادر نشد ، تماما گفته‌های شما در دوران قبل از شهرداری و اکنون است .

اگر می‌خواهید ببینید ما واقعا تراکم می‌فروشیم یا نه ، تعداد پروانه‌های صادره و متراژ پروانه‌های صادره را بررسی کنید و با دوره‌های قبل به راحتی مقایسه کنید , اگر طبق گفته شما کسب درامد از این محل نسبت به دوره‌های گذشته کاهش پیدا کرده پس چرا همچنان بخش زیادی از درامدهای بودجه 1400 از محل همین عوارض ساختمانی تعیین شده است ؟ سهم بیشتر عوارض ساختمانی از بودجه اداره شهر در سال جاری به این دلیل است که تعرفه اخذ عوارض ساختمانی برای سال 1400 افزایش پیدا کرده است , یعنی فروش کمتر با بهای بالاتر ؟ عمدتا محصول گران تر شده ، چون ما مسیرهای فروش تراکم را همچون شوراهای معماری مناطق مسدود کرده‌ایم .

اما منافذ شورای معماری مناطق بسته نشده است ضمن انکه سازوکار جدیدی برای فعالیت ان نیز در نظر گرفته شده است , شوراهای معماری مناطق در سازوکار جدید دیگر نمی‌توانند مجوز تراکم اضافه و فراتر از طرح تفصیلی یا مجوز ساخت برج را صادر کنند , اما از انجاکه شهر پویا است و تمامی ابعاد ضوابط ساخت وساز در لایه‌های مختلف طرح تفصیلی ملاک عمل دیده نشده است لازم است شورای معماری مناطق برای موارد خاص تصمیم‌گیری کنند .

البته محدوده تصمیم‌گیری شورای معماری مناطق ، به موارد جزیی مثل نورگیر و ,,.

مربوط می‌شود , در مورد فروش تراکم من به قاطعیت می‌گویم ؛ با هوشمند شدن نقشه‌های تهران و نشاندن انها روی طرح تفصیلی ، دیگر پروانه ساختمانی مغایر با ضوابط طرح تفصیلی صادر نمی‌شود , این موضوع نیز به راحتی از طریق سامانه شفافیت و با وارد کردن کد نوسازی برای هر شهروند امکان‌پذیر است .

اما هنوز شهرداری شیشه ای در این بخش به طور کامل مفهوم ندارد چراکه امکان مشاهده مجوزها برای تمامی ساختمان‌های شهر از سوی همه شهروندان امکان‌پذیر نیست , هر شهروند با وارد کردن کدنوسازی ملک خود ، نهایتا می‌تواند مجوز ملک خود یا حداکثر ملک مجاور را مشاهده کند که ان هم مشخص نیست پروانه ساختمانی ، مغایر یا مطابق طرح تفصیلی است , این موضوع به راحتی از شهرداری‌های مناطق و دفاتر خدمات الکترونیک قابل پیگیری است .

با توجه به نکته ای که شما درخصوص شهرداری شیشه ای اشاره کردید ، مطابق با برنامه ریزی‌های انجام شده قرار است که در مرحله بعد اطلاعات تمامی پروانه‌های ساختمانی صادرشده اعلام و اطلاع‌رسانی عمومی شود , به این موضوع پاسخ ندادید که چرا ماشین شهرفروشی به طور کامل متوقف نشد ؟ برای پاسخ به این بخش نیاز است که ابتدا در مورد مفهوم اصلی شهرفروشی به توافق برسیم , شهرفروشی به معنای « فروش فضای شهر خارج از قاعده طرح تفصیلی » است .

فکر می‌کنم فقط همین مورد نباشد , شما در جلسه ای در فضای مجازی نیز با ارائه یک مثال ، به مورد دیگری اشاره کردید , در ان جلسه عنوان کردید در منطقه یک ارزش واقعی یک مترمربع تراکم ، قیمت یک متر زمین است .

مفهوم این گفته شما این است که مدیریت شهری هر متر تراکم ساختمانی را در زمینی که سهم ان در هر مترمربع بنا مترمربعی 12 میلیون تومان ارزش دارد ، به قیمت سه میلیون تومان می‌فروشد که این هم شهرفروشی محسوب می‌شود , این در حالی است که اگر فرمول محاسبه عوارض ساختمانی متناسب با قیمت زمین اصلاح شود به صورت اتوماتیک ساخت وساز مناطق مستعد شهر به سمت نوسازی سوق پیدا می‌کند , در بخش قبلی صحبتم به این نکته اشاره کردم که شرایط اقتصادی جامعه در مقطع کنونی اجازه چنین اقدامی را فعلا به شهرداری نمی‌دهد اما در هر صورت در این دوره از مدیریت شهری به طور کامل تلاش شد تا رفتارهای خلاف ضوابط بالادست به کمترین سطح کاهش پیدا کند .

بنابراین یک بار دیگر تاکید می‌کنم که همچون گذشته پدیده ای به نام تراکم فروشی وجود ندارد و اگر مواردی باشد ، از جنس تخلف بوده و قابل پیگیری است , نمی‌توانم بگویم روی یک میلیون پلاک در سطح شهر هیچ کسی تخلف نمی‌کند ، ولی اگر باشد حتما تخلف محسوب می‌شود و قابل پیگیری است , اقای دکتر ! طرح تفصیلی مثل برجام شده ، ظاهرا هست ، ولی نیست .

مطابق با ضوابط نخست بنا بود طرح تفصیلی که در اردیبهشت 91 رونمایی و ابلاغ شد ، پس از پنج سال به صورت کامل مورد بازنگری قرار گیرد اما چنین اتفاقی نیفتاد , چرا این مساله پیگیری نشد ؟ همین غفلت از رسیدگی به ان باعث از کارافتادن طرح و سوء استفاده در صدور برخی مجوزها شده است , بازبینی طرح تفصیلی در شورای عالی شهرسازی مطرح شده و بنا بود هفته گذشته نیز در کمیته فنی این شورا مطرح شود .

این نکته را در نظر بگیرید که تصمیم‌گیری در این حوزه فقط در محدوده اختیارات شهردار تهران نیست بلکه در کمیسیون ماده 5 و سپس شورای عالی شهرسازی باید درخصوص ان تصمیم‌گیری شود , در همین راستا نیز اصلاحیه ضوابط با تغییرات گسترده در لایه‌های مختلف طرح تفصیلی پیشنهاد شده است , مثل چه تغییری ؟ به عنوان مثال در اصلاحیه جدید به این موضوع توجه شده که قاعده تامین پارکینگ در تمامی نقاط شهر نباید یکسان باشد .

اینکه در مناطق مرکزی یا تاریخی شهر قاعده تامین پارکینگ همچون سایر نقاط شهری باشد محل اشکال است ، بنابراین این حوزه نیاز به بازنگری دارد , در حوزه تراکم ساختمانی چه اصلاح مثبتی پیش بینی شده است ؟ به نکته جالبی اشاره کردید , ببینید در ماهیت تراکم ساختمانی یک پلاک 198 مترمربعی با یک پلاک 200 مترمربعی به لحاظ شهرسازی تفاوتی ندارند ، این در حالی است که در طرح تفصیلی موجود ، یک سقف تراکم به پلاک 198 مترمربعی داده نمی‌شود اما برای پلاک 200 متری صادر می‌شود .

چنین روندی سبب می‌شود که بعد از سال‌ها ، شهری با ساختمان‌های دندانه دندانه و بدقواره شکل بگیرد , این نکته از جمله مواردی است که نیاز به اصلاح دارد و به شورای عالی شهرسازی پیشنهاد شده است و منتظر پاسخ هستیم , سطح پهنه‌های چهارگانه در شهر تهران تغییری پیدا نکرد ؟ به عنوان مثال پهنه مسکونی کاهش پیدا نکرد یا اینکه به سطح پهنه خدماتی افزوده نشد ؟ خیر ، تغییر گسترده در میزان سطح پهنه‌های چهارگانه در شهر تهران پیش بینی نشده است .

یکی از مواردی که در بین وعده‌های کلیدی شما به چشم می‌خورد در مورد کاهش سالانه 6 درصدی نیروی انسانی مازاد شهرداری است , در این حوزه اقدام خاصی انجام نشد ؟ تعدیل سالانه 6 درصد نیروی انسانی پیگیری و اجرایی شد , مطابق امار در ابتدای دوره ، مدیریت شهری شهرداری تهران معادل 67 هزار و 300 نفر نیروی انسانی داشت که اکنون به کمتر از 60 هزار نفر کاهش پیدا کرده است .

در این مسیر نیز به جای انکه به اخراج نیروی انسانی اقدام کنیم ، تصمیم دیگری گرفتیم , برخی از اعضای شورای شهر مدعی هستند که کاهش نیروی انسانی از لایه‌های ضعیف بدنه شهرداری بوده است , این طور نیست .

روش ما به این صورت بود که کسانی که به طور طبیعی بازنشسته شدند در مجموعه باقی نماندند و رفتند , این هم دیگر مدیر و غیرمدیر ندارد ؛ هم بالایی‌ها بازنشسته می‌شوند و هم سطوح پایینی به طور طبیعی , خیلی از مدیران هم بازنشسته شدند .

در این مورد سعی کردیم عادلانه رفتار کنیم ، به جز موارد خاصی که واقعا نیاز داشتیم , در مقابل به جذب نیرو هم اقدام کردید , به عنوان مثال در سال گذشته به جذب نیروهایی تحت عنوان دستیاران شهردار اقدام کردید .

بالاخره وقتی از سازمان کسی خارج می‌شود ، می‌توانیم جذب کنیم , فرض کنید مثلا چهار نفر که رفته‌اند ، یک نفر به جایش گرفتیم , نکته مهم ان است که جذب نیرو مطابق با سلیقه شخصی یا سفارش نبوده است .

این موضوع قابل تایید است که شهرداری تهران پس از 20 سال ، در قالب یک فراخوان عمومی اقدام به جذب نیرو کرده است و مهم تر انکه نیروهای جذب شده از بهترین نیروهای نخبه کشور هستند , اگر بخواهید دوره شهرداری خود را به طور جدی نقد کنید ، مهم‌ترین نکته ای که به ان اشاره می‌کنید چیست ؟ خیلی دلم می‌خواست در حوزه قلمرو عمومی بیشتر از این فعال شوم ؛ چون از این طریق تفاوت شیوه اداره شهر در دوره فردی که متخصص است با دوره‌های دیگر به صورت واضح ، مشخص می‌شد , هرچند در این حوزه اقدامات مناسبی صورت گرفته است اما هنوز شیرینی ان را شهروندان نچشیده‌اند .

دقیقا به چه مواردی اشاره دارید ؟ در این دوره جنس طرح‌ها و پروژه‌های اجراشده در سطح شهر متفاوت بود , به عنوان مثال ، پروژه میدان امام خمینی ، محور قطار تهران - تبریز در مناطق 17 و 18، باغ راه حضرت فاطمه و 14 پروژه پلازای شهری در محور ولیعصر از جمله پروژه‌های عمرانی هستند که در این دوره با نگاه متفاوت اجرایی شدند اما از انجاکه هنوز به طور کامل اجرایی نشده‌اند شیرینی انها حس نشده است , اگر بنا باشد براساس روابط دولت با شهرداری این دوره را با دوره‌های گذشته مقایسه کنیم ، کدام یک از روسای جمهور ( اقایان احمدی‌نژاد و روحانی ) سهم پایتخت را پرداخت کرده‌اند ؟ در دولت قبل به پایتخت جفا شد چون با وجود منابع فراوان ، سهم پایتخت از ان اندک بود ، اما در این دوره با توجه به اینکه در مقطعی در دولت حضور داشتم و از شرایط دولت شناخت داشتم ، باید بگویم نمی‌توان انتظار زیادی از دولت داشت ، به ویژه در مقاطعی که دولت حتی برای پرداخت حقوق سر ماه کارمندان نیز دغدغه داشت .

اما اینطور هم نبود که کاری برای پایتخت انجام نشود , به طوری که فکر می‌کنم در این دوره از مدیریت شهری نزدیک به پنج هزار میلیارد تومان از بدهی‌های دولت به شهرداری در قالب تهاتر پرداخت شد , همین طور در بحث ان سوبسیدی که از وزارت نفت بابت صرفه جویی مصرف سوخت است ، بالاخره این مکانیزم راه افتاده و در حال پیشرفت است و حتی در شرایط کرونایی 50 درصد هم افزایش پیدا کرده است ، به طوری که در هر دوره از پرداخت‌ها بین 120 تا 200 میلیارد تومان به شهرداری پرداخت می‌شود .

بابت یارانه بلیت مترو و اتوبوس نیز در پایان سال ، مبلغی به شهرداری پرداخت می‌شود , ارقام قابل توجه نیست اما پرداخت می‌شود , در مورد قطار ملی نیز برای انعقاد قرارداد 100 با استفاده از منابع دولت در حال پیگیری است .

همچنین بازسازی 400 درصد واگن‌های مترو نسل اول در دستور کار است که دولت تعهد داده است , چرا حضور شهردار در دولت که در این دوره استارت خورد ، در همین زمان متوقف شد ؟ این نکته را درنظر بگیرید که حضور شهردار در هیات وزیران الزام نیست بلکه یک نوع همکاری است که قطعا برقراری ان می‌تواند به نفع دولت و پایتخت باشد اما به هر حال قطع شد , برای ادامه حضور پیگیری نکردید ؟ خیر .

چون شهرداری اقدام خلاف قانون نداشت , برخلاف اعتقاد شما که عنوان می‌کنید شهرداری تهران در بین دستگاه‌های اجرایی در پایتخت ، فعال‌ترین و پرقدرت‌ترین دستگاه است ، در عمل چنین برداشتی از عملکرد شهرداری وجود ندارد , در بسیاری از حوزه‌ها ، باوجود اینکه شهرداری مخالف اجرای یک تصمیم بوده اما عملا به ان تن داده است .

به عنوان مثال خاموشی بزرگراه‌ها از جمله مواردی است که شهرداری با ان مخالف است اما دیده می‌شود که در دوره منع ترددهای شبانه بخش زیادی از بزرگراه‌های پایتخت خاموش شدند , یا اینکه لغو طرح ترافیک از مواردی بوده که شهرداری با ان مخالفت جدی داشته است , چرا شهرداری نمی‌تواند در اینگونه موارد قوی تر عمل کند ؟ اتفاقا ان موقع در ستاد کرونا اعتراض کردیم که لغو طرح ترافیک تاثیری بر کنترل شیوع کرونا ندارد ، اقای رییس جمهور موضوع را به شورای ترافیک ارجاع دادند ، ولی در موج چهارم کرونا و وجود این نگرانی که تعداد کشته‌ها ممکن است به مرز 600 نفر در روز نیز برسد وظیفه خود دانستیم که با تصمیم دولت همراهی کنیم .

اگر یک بار دیگر از شما درخواست شود که شهردار تهران شوید ، قبول می‌کنید ؟ بستگی دارد چه کسی تقاضا بکند , بالاخره این که چه شورایی شکل پیدا می‌کند ، برای ما مهم است که شهرداری که می‌خواهد کار کند ، باید با شورایی کار کند که نظراتش را قبول کنند , من امیدوارم که مردم به گونه ای در انتخابات شرکت کنند که کسی با 100 هزار رای به شورا راه پیدا نکند ، یعنی واقعا کسانی که انتخاب می‌شوند ، نماینده جریان عمومی باشند و با مشارکت بالا اتفاق می‌افتد .

من همیشه یک مثالی درباره ذی نفعان شهری دارم که اگر فضای ساخته شده در شهر تصور کنید سه دایره با مساحت مساوی با همدیگر تلاقی کنند و یک پهنه مشترک ان وسط باشد , یک دایره حوزه منافع سرمایه گذاران و سرمایه داران است ، یک دایره حوزه سیاستمداران و سیاستگذاران ، کسانی که اراده می‌کنند در شهر یک پروژه ای اتفاق بیفتد , حوزه سوم حوزه منافع شهروندان است ؛ اگر این حوزه سوم حذف شود ، پروژه‌های ناهنجار در سطح شهر اتفاق می‌افتد که هیچ تناسبی با محیط اطرافش ندارد با همین دیدگاه بود که ما تلاش کردیم در شعار « تهران شهری برای همه » در تصمیماتمان ان حوزه سوم را دخیل کنیم .

مصداق ان نیز پروژه‌های عمرانی در حال اجرا در این دوره است که توضیح دادم , اگر بنا باشد از 20 به عملکرد خود نمره بدهید ، ان چند است ؟ در حوزه تغییر نگرش نمره ای که به خود می‌دهم بین 15 تا 16 است , در سایر حوزه‌ها نیز تمامی تلاش مدیریت شهری این بود که تصمیمات به نفع عموم جامعه گرفته شود .

به عنوان مثال درخصوص پادگان 06 برخلاف طرح اولیه که بنا بود اجرای 2 میلیون و 200 مترمربع ساخت وساز در دستور کار قرار گیرد ، با پیگیری‌های شهرداری در این دوره تا سطح 640 هزارمترمربع نیز کاهش دادیم تا از این طریق 35 هکتار در اختیار حوزه عمومی قرار گیرد ضمن انکه اثر خاطره ارتش حفظ شود , علاوه بر این در این دوره تعداد 18 پارک در مناطق مختلف شهر ایجاد شدند , ضمن انکه تلاش کردیم شهر را ارزان تر با بهره وری بالاتری اداره کنیم ، به دنبال پروژه هایی که خیلی در معرض دید است ، نبودیم ، ما زیر زمین زیاد کار کردیم ؛ هم در مترو و هم در بحث سیلاب خیلی کار کردیم .

علت این که در تهران می‌بینید در بارندگی‌های سنگین اب گرفتگی شدید و سیل نداریم ، این است , از همین رو بود که در جریان سیل فروردین 98 که بسیاری از شهرهای کشور درگیر شدند خطر سیل در تهران دفع شد , حتی در مواردی متهم به کم کاری شدیم اما واقعیت ان است که در این دوره از مدیریت شهری منابع شهری نامحدود تلقی نشد و تلاش شد تا یک انضباط شهری بر اداره شهر حاکم شود .

توصیه شما به شهردار بعدی تهران چیست ؟ تسلط نگاهی به شهر که هر دوره از مدیریت شهری ، اخرین دوره مدیریتی نیست و منابع شهر باید برای ایندگان نیز باقی بماند من فکر می‌کنم این مسیر ما است ؛ هر فرد دیگری هم که شهردار می‌شودباید این مسیر را تعقیب کند , حالا اگر شیرینی این حرکت برای مردمی که در این شهر زندگی می‌کند احساس نشده است ، مطمئنا هر کسی بیاید ، بخواهد این ریل را تغییر دهد ، دیگر نمی‌تواند به عقب برگردد , به ویژه انکه در این مسیر با منابع محدود ، به اقداماتی اولویت داده شد که مردم بیشتر از ان استفاده می‌کنند .

مثل حوزه قلمروی عمومی , به دولت اینده هم توصیه می‌کنم شهرداری‌ها را تنها نگذارند , چهارشنبه 29 اردیبهشت 1400 - 15:30:36 17 بازدید اریا بانو لینک کوتاه : https://www.

banounews,ir/fa/news/590200/ نظرات شما ارسال دیدگاه خطا : درج دیدگاه در کادر مربوطه الزامی میباشد ! خطا : درج کد امنیتی الزامی میباشد ! مخاطبان عزیز به اطلاع می‌رساند : از این پس با‌های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می‌توانید از امکان جستجوی ان عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز ارشیو این پایگاه بهره مند شوید , این امکان برای اولین بار در پایگاه‌های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای اریا برای مخاطبان عزیز ارائه می‌شود .

امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد , سایر مطالب خواص باورنکردنی گلاب برای زیبایی و سلامتی 13 کاربرد عجیب نوشابه در خانه داری و زندگی روزمره ناگفته‌های سلامتی بانوان نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی افزایش 142 درصدی عبور کالاهای ترانزیتی از قلمرو ایران انتخابات و عبور از ایستگاه احراز صلاحیت ها فروش الماس کمیاب شکوفه گیلاس در یک حراجی به قیمت 29/3 میلیون دلار 5 سلبریتی که سبک زندگی شان شما را متعجب می‌کند با این ترفندها ، بدون ارایش زیبا شوید ثروتمند‌ترین بازیگران جهان را بشناسید شما از یک دختر سطح پایین برام رقیب ساختید جعفر دهقان : خانه ندارم ، مستاجر زنم هستم ! غذاهایی که اخر شب نباید خورد چرا زنبورهای عسل برای ادامه زندگی ما مهم‌اند ؟ مبارزه با تومور مغزی با دستکاری سلول‌های ایمنی فلج شده 25 عکس فوق العاده از حیات وحش رضا بابک در " مهمانی کاراییب " بهزاد فراهانی + عکس انتصاب غیرقانونی افشاریان از سوی عزیزی خادم ! طارمی پیشنهاد رسمی ندارد / مهدی در پورتو ماندنی است تعطیلات لیگ به سود استقلال شد بغض شبانه تارتار و عذرخواهی از میثاقی زمان جدایی‌ام از پرسپولیس رسیده بود رمزگشایی از شادی خاص مهاجم پرسپولیس واکنش ستاره استقلال به احتمال جدایی در پایان فصل سکوت ستاره پرسپولیس درباره پیشنهاد سنگین قطری ها گران‌ترین خارجی لیگ برتر در پرسپولیس ؟! تمجید فرگوسن از گواردیولا عملکرد عجیب دروازه‌بان مطرح مقابل پرسپولیس بخشی از کتاب / کوچیک‌ترین سگ بیشترین سروصدا رو دارد قابوس نامه ؛ اثر تعلیمی دانشمند گلستانی برای تمام تاریخ برگزیدگان کنگره « شعر مقاومت » معرفی شدند چرا با وجود رعایت بهداشت دهان و دندان بازهم دندان‌ها دچار پوسیدگی می‌شوند ؟ نگاهی به استایل بازیگران زن در سریال‌های تاریخی اخرین خبرها از واکسن‌های ایرانی کرونا / دردسرهای محتمل قطع برق برای ساخت واکسن رژیم غذایی برای کاهش استرس و اسیب قلبی کاهش تپش قلب با گیاه بالنگو بالاخره به چینی‌ها رسیدیم / مصرف داروی 84 میلیون نفر مساوی جمعیت 1,4 میلیاردی ! تشخیص بیماری‌های مزمن کلیه با کمک هوش مصنوعی 18 هزار نفر مددجوی بهزیستی در اردبیل مستمری دریافت می‌کنند پرداخت بیش از 635 میلیارد تومان تسهیلات طرح‌های ارائه شده در اشتغال پایدار روستایی و عشایری خراسان رضوی با حکم محمد شریعتمداری ؛ سرپرست اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان منصوب شد معاون امور اقتصادی : حجم امار و اطلاعات تولید شده در وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی قابل قیاس با دیگر وزارتخانه‌ها نیست دستور شریعتمداری برای برخورد با مقصرین حادثه معدن خاک نسوز و جانباختن دو کارگر با « مرفین » حمید عسکری ارام شوید وقتی پازل بند سونامی به راه انداخت سرایداری که خیر مدرسه ساز شد زن جوان : من پلیس را منحرف می‌کردم ! بارش باران در نوار شمالی کشور ؛ وقوع سیلاب در برخی استان ها هشدار درباره طغیان سرخک در ایران ؛ مشاهده 25 مورد ابتلا در برخی استان ها کلاهبرداری‌های سریالی با تیغ جراحی !.
تهران ولیعصر خیابان ولیعصر شهر تهران باغ اذری منطقه 16 منطقه 9 محدوده ازادگان گیشا پل گیشا ایستگاه تربیت مدرس پل طبیعت گیشا شهر پویا میدان امام خمینی محور قطار تهران تبریز 18 باغ راه حضرت فاطمه محور ولیعصر خرمشهر کرمانشاه شهرداری تهران روزنامه دنیای اقتصادی تهران شهرداری وزارت راه و شهرسازی شورای عالی شهرسازی کمیسیون زیربنایی دولت وزارت راه وزارت کشور اداره امور شهرداری وزارت مسکن وزارت ابادانی و مسکن کمیسیون ماده 5 و سپس شورای عالی شهرسازی وزارت نفت هیات وزیران ستاد کرونا شورای ترافیک پایگاه های خبری تحلیلی گروه رسانه ای اریا شرکت های کره ای پرسپولیس استقلال سپاهان وزارت نیرو بهزیستی زنجان بخش تعاون هرمزگان وزارت تعاون دانشگاه ازاد حریرچی حناچی اقای روحانی اقای خاتمی شهرفروشی اقای دکتر احمدی نژاد روحانی محمود کریمی احمدرضا عابدزاده امیر پوریا پورسرخ ویلی وانکا میترا حجار یحیی مجیدی نصرتی محمود نیکبخت پژمان جمشیدی شهاب عیسی زاده شهردار تهران دبیر کمیسیون ماده 5 رییس جمهور شهردار بعدی تهران وزیر نیرو هافبک پرسپولیس معاون سابق وزیر بهداشت روز ولیعصر