اقایان مجرد از امروز در سامانه ملی مسکن ثبت نام کنند

۱۴۰۰/۰۸/۱۹ ۱۲:۲۶:۲۸

وزیر راه و شهرسازی گفت : دوشنبه هفته اینده تصویب خواهیم کرد که ثبت نام اقایان مجرد در سامانه ملی مسکن قانونی شود اما مجردها از امروز می‌توانند اقدام کنند .به گزارش خبرنگار مهر ، رستم قاسمی امروز در حاشیه سیزدهمین همایش قیر و اسفالت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه نهضت ملی مسکن فرصت مناسبی برای خانه دار شدن است ، گفت : ایجاد بانک زمین را ابلاغ کرده‌ایم و تاکنون در 900 شهر بانک زمین شکل گرفته است , در سامانه ای که راه اندازی کرده‌ایم ، می‌دانیم در کجا زمین داریم ، کاربری ان چیست و تا یک ماه اینده کل بانک زمین تکمیل می‌شود , وی افزود : برای 4 میلیون واحد مسکونی زمین تهیه کردیم و تا امروز حدود 900 هزار نفر در سامانه سمن ثبت نام کردند و اگر در همه شهرها ثبت نام اغاز شود بالای 4 میلیون متقاضی مسکن داریم .

قاسمی تصریح کرد : ساخت مسکن متقاضی محور است و اگر در هر شهری همه افراد متقاضی باشند برای انها زمین تامین خواهیم کرد , وزیر راه و شهرسازی یاداور شد : در حال حاضر ساخت بیش از 160 واحد مسکن ملی شروع شده و در خصوص نهضت ملی مسکن نیز با توجه به اینکه ساخت مسکن در ایران یک سال و نیم طول می‌کشد ، برای رسیدن به تعهد چهار میلیون مسکن ساخت دو میلیون واحد را شروع کردیم , وی ادامه داد : در حال حاضر به استان‌ها اعلام کردیم تا زمین دو میلیون واحد اولیه را پیش بینی کنند .

در بسیاری از شهرها این اراضی تعیین تکلیف شده است , قاسمی تاکید کرد : تسهیلات 360 هزار میلیارد تومانی هفته گذشته در شورای پول و اعتبار تصویب و به همه بانک‌ها ابلاغ شد , این تسهیلات برای امسال است .

هر سال هم طبق تورم افزایش می‌یابد , بانک‌ها اگر این تسهیلات را پرداخت نکنند ، 20 درصد جریمه مالیاتی می‌شوند , وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد : زمین‌های وزارت راه و شهرسازی را برای ساخت مسکن انتخاب کردیم .

پیمانکاران هم بعضا تعیین شدند , مثلا در اراک 15 هزار واحد اماده عملیات اجرایی است , در روستاها با کد ملی افراد واجد شرایط که عمدتا تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند ، انتخاب و به بانک مسکن ابلاغ کرده‌ایم که شروع به ساخت کنند .

وی درباره ثبت نام مجردها ، خاطرنشان کرد : براساس قانون فعلی ، خانم‌های مجرد بالای 35 سال و زنان سرپرست خانواده ، امکان ثبت نام دارند اما با تاکید رییس جمهور دو شنبه هفته اینده مصوب خواهیم کرد مجردها می‌توانند ثبت نام کنند اما از الان مجردها وارد سامانه شوند و ثبت نام کنند اما زمان تحویل باید ازدواج کرده باشند , در کشور ما اقایان مسئول تامین خانه هستند , قاسمی درباره تسهیلات نهضت ملی مسکن بیان کرد : برای هر واحد در تهران 450 میلیون تومان وام می‌دهیم .

بازپرداخت ان 20 ساله است و تیمی از وزارت راه ، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی در حال برنامه ریزی هستند که اقساط بازپرداخت ان پلکانی باشد , وزیر راه و شهرسازی گفت : قیررایگان قرار است از هفته اینده در اختیار دستگاه‌ها قرار گیرد , وزارت نفت هم همکاری خواهد کرد .

وی در مورد ساخت مسکن یاداور شد : کیفیت خوبی در ساخت خانه نداریم که ناشی از نبود اموزش ، مصالح نامناسب ، روش‌های ساخت سنتی و … است , در وزارت راه به دنبال افزایش کیفیت ساخت و ساز هستیم , قاسمی در خصوص واحدهای مسکن مهر بی کیفیت ، اظهار داشت : بخشی از مسکن مهر توسط تعاونی‌ها ساخته شده که روی انها نظارت نبوده و شرایط خوبی ندارند .

ما از تجربه مسکن مهر استفاده می‌کنیم تا کیفیت افزایش یابد , تعدادی از واحدهای مسکن مهر در سطح کشور باقی مانده که قطعا انها را تمام می‌کنیم ,.