ترانزیت ریلی ایران و فنلاند راه اندازی شد

۱۴۰۰/۰۸/۱۹ ۱۲:۴۱:۴۷

وزیر راه و شهرسازی گفت : قطار کانتینری حامل کالاهای فنلاند از مسیر ایران را عبور داده‌ایم .به گزارش خبرنگار مهر ، رستم قاسمی در سیزدهمین همایش قیر و اسفالت با اشاره به اینکه در ساخت وساز از روش‌های سنتی استفاده می‌کنیم که سبب شده عمر متوسط ساختمان‌ها به 15 تا 20 سال برسد ، گفت : در هیچ جای دنیا چنین روش هایی متداول نبوده و منطقی نیست که به این روش‌ها ادامه دهیم ، بنابراین باید از روش‌های نوین ساخت وساز استفاده کنیم تا کیفیت ساختمان‌ها افزایش یابد , وی ادامه داد : مصرف انرژی در کشور ما بسیار بالاست و در هیچ کجای دنیا این مقدار نیست , علاوه بر این ، سرعت تعمیرات مسکن به لحاظ بازسازی به قدری بالاست که در کمتر کشوری شاهد ان هستیم و نگرانی جدی در حوزه مسکن داریم .

به همه دستگاه‌های تابعه وزارت راه و شهرسازی دستور داده‌اند که روش‌های نوین را جایگزین کنند , اگر این توانمندی را در داخل نداشتیم ، تا این حد اصرار نمی‌کردم که از فناوری‌های نوین ساخت وساز استفاده شود , وزیر راه و شهرسازی افزود : در حوزه حمل ونقل موقعیت جغرافیایی بسیار مناسبی داریم که می‌تواند ثروت ساز شود .

در نشستی که دو روز قبل با مقامات پاکستانی داشتیم ، توافق کردیم که کامیون‌های ما از کشور پاکستان مستقیما به چین بروند و کامیون‌های انها از ایران به اروپا تردد کنند ؛ این موضوع را تست کرده‌ایم و جواب داده است , قاسمی گفت : قطار کانتینری حامل کالاهای فنلاند را از مسیر ایران عبور داده‌ایم که 21 روز طول کشید , اگر به طور عادی از دریا عبور می‌کرد ، سه ماه زمان می‌برد .

قاسمی با اشاره به تعیین سقف 30 درصدی ظرفیت حمل بار ریلی در قانون برنامه ششم توسعه گفت : متاسفانه به این رقم نرسیدیم و در حال حاضر سهم ریل از حمل بار کمتر از 10 درصد است , وی دیگر ایرادات صنعت ریلی را برشمرد و گفت : پایین بودن سرعت قطارها که سبب شده حمل بار بیشتر از معمول طول بکشد ، متصل نبودن کریدورهای ریلی به چشمه‌های بار در کشور ، فرسوده بودن ناوگان ریلی و پایین بودن بهره وری شبکه ریلی علیرغم وجود 15 هزار کیلومتر خط ریلی در کشور از معایب حمل و نقل ریلی ماست , وزیر راه و شهرسازی با اشاره به وجود حجم بسیار زیاد راه در کشور که تبدیل به ثروت شده است ، تصریح کرد : به غیر از ضعف هایی که در قیر داریم کیفیت ساخت جاده هم ایرادات جدی دارد .

وی افزود : زیرسازی‌ها و بسترسازی‌های صنعت راهسازی مشکل دارد , جاده‌های ما بعد از چند سال دچار اعوجاج می‌شوند , همه اینها نشان می‌دهد در حوزه ساخت چه مسکن و چه جاده ضعف جدی داریم .

قاسمی تاکید کرد : با وجود داشتن 200 هزار کیلومتر راه اسفالته ، بیش از 30 هزار میلیارد تومان برای نگهداری و بازسازی انها باید هزینه کنیم که نشان دهنده ضعیف بودن صنعت راهسازی است , وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه در وزارت راه و شهرسازی از همه شرکت‌های دانش بنیان که روش‌های نوین ساخت و ساز را چه در حوزه حمل و نقل و چه در بخش مسکن ارائه کنند ، حمایت می‌کنیم ، خاطرنشان کرد : دیگر با روش‌های قبلی که اتلاف منابع است ، نمی‌توانیم به روند ساخت و ساز ادامه دهیم , مطمئنم دانش فناوری‌های نوین در کشور ما وجود دارد .

من روش‌های سنتی ساخت در حوزه حمل و نقل و مسکن را قبول ندارم , باید حتما اصلاح شود , وی افزود : ما هنوز از گرید‌های سه و فناوری‌های نوین ساخت مسکن استفاده نمی‌کنیم در حالی که در دنیا گرید‌های 7 و 8 در حال استفاده هستند .

با این شیوه ساخت فعلی نمی‌توانیم چهار میلیون مسکن بسازیم , قاسمی ادامه داد : شش یا هفت سال قبل ، 4 هزار واحد مسکن مهر در یک منطقه ساخته شده است , وقتی از انها بازدید کردم متوجه شدم همه انها نیاز به بازسازی دارند .

وزیر راه با اشاره به تردد 360 هزار دستگاه کامیون در جاده‌های کشور اظهار داشت : بخش زیادی از ناوگان جاده ای ما فرسوده است که هم جاده‌ها را تخریب و هم زمان حمل بار را اتلاف می‌کند , یک کامیون از تهران که به بندرعباس می‌رود و بر می‌گردد 10 روز طول می‌کشد , گازوییل یارانه ای لیتری 300 تومان مصرف می‌کند .

اینها اتلاف منابع کشور است , وی گفت : بودجه عمرانی ما در سال معادل نصف هزینه نگهداری جاده‌های موجود است , در حالی که باید با استفاده از این بودجه ، ازادراه ، بزرگراه و راه‌های روستایی جدید هم بسازیم .

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد : با همکاری مجلس در بودجه 1401 کاری کردیم که برای پروژه‌های عمرانی نیاز به بودجه عمرانی نباشد , در برنامه اتی ما توسعه ازادراهی و حمل و نقل کشور با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است , امسال هم مجوز محدودی گرفتیم تا ازادراه‌سازی را با 6 هزار میلیارد تومان با استفاده از این روش اغاز کنیم .

قاسمی به افزایش قیمت قیر در چند ماه پیش اشاره و تصریح کرد : این افزایش قیمت در شرایط فصل سرما رخ داده که امکان اجرای پروژه‌های عمرانی را سخت تر کرده است , با مجلس جلساتی برگزار کردیم که قانون قیر رایگان دائمی شود , وی افزود : وقتی وزیر نفت بودم قرار شد قانون یارانه نقدی اجرا شود .

با پالایشگاه‌ها جلسه گرفتیم ، نتیجه این شد که دولت به پالایشگاه‌ها نفت خام بدهد تا انها فراورده تحویل بدهند , صد درصد هزینه‌های فرایند تولید را هم برعهده گرفتیم , این گونه شد که پالایشگاه‌ها برای سرمایه‌گذاری در تولید فراورده‌های نفتی ترغیب شدند و این حوزه برای انها سودده شد .

باید در حوزه ازادراه‌ها همین کار را بکنیم , نباید دولت زمان bot قراردادها را کم کند بلکه باید افزایش دهد تا برای سرمایه گذار جذاب شود ,.