نقشی در تصمیم‌گیری دولت نداشتم / در 4 سال می‌شود بسیاری از مشکلات اقتصادی را حل کرد

۱۴۰۰/۰۶/۲۰ ۰۱:۴۴:۳۹

کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت : در 4 سال می‌شود بسیاری از مشکلات اقتصادی را حل کرد مگر اینکه درگیر بحث سیاسی شویم . همین بحث‌های سیاسی به صورت جدی باعث شده نتوانیم در پیشبرد اقتصادی و افزایش رفاه مردم موفق باشیم .به گزارش اقتصادانلاین به نقل از فارس ، عبدالناصر همتی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در برنامه گفت وگوی مستقیم با دوربین شبکه یک سیما گفت : جایگاه اقتصاد ایران همتراز شجاعت ، صبر و تلاش‌های مردم ایران نیست , وی ادامه داد : دلایل زیادی برای این موضوع وجود دارد , امروز چیزی بنیادی تر از بهتر شدن وضعیت معیشت مردم نیست و هر برنامه از سوی نامزدها ارائه شود باید برای همین باشد .

الان با توجه به برداشتی که بنده دارم بیش از 60 تا 70 درصد مردم دغدغه شان اقتصادی است و بنابراین محور اصلی دولت اینده باید رفع مشکلات اقتصادی مردم باشد , همتی تصریح کرد : بحث‌های سیاسی باعث شده نتوانیم در افزایش رشد اقتصادی مردم موفق باشیم , همه اینها به حکمرانی اشتباه اقتصادی است .

برخی سوال می‌کنند خود من به عنوان کسی سه سال رییس بانک مرکزی بوده چرا اقدامی انجام نداده ای ؟ باید بگویم من برای تغییر ، اختیاراتی فراتر از بانک مرکزی نیاز دارم , نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت : برای رسیدن به اهدافم نیاز به اقداماتی داریم , مردم کشورمان تحمل این روند اقتصادی را دیگر ندارند .

ما در فرصت 4 ساله اینده اگر نتوانیم مشکلات را حل کنیم ممکن است خیلی دیر شود , علت حضور بنده وجود این دغدغه بوده است , وی تاکید کرد : فرصت 4 ساله اینده یک فرصت استثنایی و بسیار حساس است اگر نتوانیم مشکلات اقتصادی و عقب ماندگی اقتصادی که ایجاد شده است و انسدادی که در داخل ایجاد شده و انزوای بین‌المللی که پیدا کرده‌ایم را در 4 سال اینده حل کنیم ممکن است دیگر دیر شود .

همتی خاطر نشان کرد : من ظرف سه سال گذشته با مسئولیتی که داشتم متغیرهای اقتصادی را پیگیر بودم و تلاش زیادی کردم که ببینم گیر اصلی کشور برای عدم پیشرفت چه چیزی است گیر اصلی کشور برای این است که تولید شکل نمی‌گیرد , وی با طرح این پرسش که چرا این تورم مزمن چند دهه ای از بین نمی‌رود گفت : به مردم اعلام می‌کنم که این موضوع یک روز و دو روز نیست , اگر بینش اقتصادی را در اقتصاد و در راس ان در خود رییس جمهور و مجموعه اصلی دولت نداشته باشیم نمی‌توان مشکل را حل کرد .

تجربه ثابت کرده است دیگر ما نمی‌توانیم بر اساس ازمون و خطا پیش برویم , نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت : من چند امار را خدمت مردم عرض می‌کنم تا ببینیم عمق مشکلات کجاست , چند متغیر در کشور وجود دارد که مردم هر روز با ان درگیر هستند یکی از انها رشد اقتصادی است .

وی افزود : میانگین رشد اقتصادی ما در سه دهه گذشته 3 درصد بوده است در حالی که ما پیش بینی و برنامه بلندمدت کشورمان این بود که سالانه 8 درصد رشد داشته باشیم , اگر همین 3 درصد رشد اقتصادی سالانه و به صورت مداوم بود قابل تحمل بود اما این رشد 3 درصد بسیار با نوسان درگیر بوده است , همتی تصریح کرد : در سال هایی رشد منفی 5 و منفی شش درصد داشتیم در سالهایی این رشد ارقام دیگری داشته است .

مهم‌ترین طرح هایی که برای توسعه اقتصادی گفته شده لازمه ان رشد مداوم تولید و رشد مداوم اقتصاد باشد , اگر نتوانیم رشد مداوم را ایجاد کنیم عملا پیش بینی‌ناپذیر شدن اقتصاد موجب می‌شود لطمات زیادی را از این بابت ببینیم , وی تصریح کرد : من فکر می‌کنم اگر می‌خواهیم به رشد توجه کنیم باید ببینیم چه پیش نیازهایی برای ان نیاز است و دولت اینده چه برنامه هایی برای ان دارد .

همتی اضافه کرد : دومین موضوع بحث نرخ تورم است ، ظرف 30 سال گذشته و حتی 50 سال گذشته میانگین نرخ تورم حدود 20 درصد بوده است و این موضوع نشان می‌دهد یک ساختار مشکل ساز وجود دارد , نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت : نکته دیگر میانگین رشد نقدینگی بوده که در سه دهه گذشته سالیانه 27,5 بوده است .

این رقم خیلی زیاد است یعنی با توجه به رشد 3 درصدی اقتصاد در سال ، یعنی 24 واحد درصد بیشتر از رشد اقتصادی ان نقدینگی رشد کرده است , وی در مورد پایه پولی بیان داشت : پایه پولی ، پولی است که توسط بانک مرکزی به اقتصاد عرضه می‌شود اگر پایه پولی ما رشد پیدا کند با ضریب فزاینده که در حال حاضر 7 و نیم است یعنی وقتی می‌گوییم نرخ رشد سه دهه گذشته پایه پولی مان نزدیک 22 درصد بوده است باید ببینیم چه دلایلی باعث میانگین 22 درصد شده است و چرا بانک مرکزی در سه دهه گذشته مجبور شده است سالی 20 درصد به صورت میانگین رشد پایه پولی داشته باشد , همتی تاکید کرد : بانک مرکزی در دولت رای ندارد بنابراین من نقشی در تصمیم‌گیری دولت ندارم .

باید با چین و روسیه تعامل کنیم , با غرب هم باید بر اساس منافع ملی کار کنیم , وی اظهار داشت : عوامل سیاسی و نظرات سیاسی بر نظرات فنی حاکم شده است .

یکی از دلایلی که من به این نتیجه رسیدم که در رقابت انتخاباتی وارد شود همین است که فن سالاری را در تنظیم و اجرای بودجه حاکم بکنیم , مادر همه مشکلات ما ، بودجه سالانه است , نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت : بودجه ما نسبت به سال گذشته تقریبا 100 درصد افزایش پیدا کرد .

این 100 درصد افزایش پیدا کند منابع ان از کجا می‌اید ؟ نتیجه این سلطه مالی بر سیاست‌های پولی یعنی تداوم روند تورم‌های گذشته که تمام سیاست‌های بانک مرکزی را خنثی می‌کند , همتی خاطر نشان کرد : ما تورم را با هدف 8 تا 12 درصد پیش بینی می‌کنیم که ان شاء الله بتوانیم تحقق ببخشیم و رشد اقتصادی حداقل 5 درصد , من فکر می‌کنم بر اساس برنامه بلند مدت باید بشود 8 درصد .

با توجه به مشکلاتی که تحریم ایجاد شده و کمبودهایی که در سرمایه‌گذاری ها داشتیم ، من با احتیاط می‌گویم حداقل 5 درصد میانگین رشد 4 سال اینده را باید در اقتصاد شاهد باشیم ,.