انتظار فعالان از معاون گردشگری دومین وزیر

۱۴۰۰/۰۶/۲۴ ۱۹:۲۲:۲۰

داشتن قدرت ریسک بالا ، ارتباط گرفتن با دانشگاهیان و ذینفعان و تعامل با معاونت صنایع دستی و میراث فرهنگی از جمله درخواست‌های فعالان گردشگری از وزیر میراث فرهنگی هنگام انتخاب معاون گردشگری بود .خبرگزاری مهر ؛ گروه جامعه _ فاطیما کریمی : فعالان گردشگری و روسای اصناف مختلف مرتبط با همراهی نمایندگانی از شورای هماهنگی تشکل‌های گردشگری میراث فرهنگی در نشستی که به صورت مجازی برگزار شد ، مطالبات و انتظارات خود را از وزیر جدید میراث فرهنگی برای انتخاب معاون گردشگری بیان کردند و به مطالبه برنامه‌ها و پرهیز از برخی رفتارها پرداختند , در این باره سجاد شالیکار یکی از فعالان گردشگری و مدیرعامل یکی از اژانس‌های بین‌المللی بیان کرد : اگر این وزارتخانه نتواند کارامدی لازم را داشته باشد هیچ تفاوتی ندارد که چه کسی معاون گردشگری باشد , یک نفر می‌گوید اگر این معاون از درون سازمان انتخاب شود بهتر است دیگری می‌گوید باید متخصص باشد .

ما همه این مدل‌ها را در سالهای اخیر دیده‌ایم , وی بیان کرد : اولین چیزی که معاون گردشگری باید به ان توجه کند این است که بداند چه سیستم ساختاری منجر به توسعه خواهد شد , برجام مدتی گردشگری را نجات داد و ما پشت ان پنهان شدیم .

اگر برجام نبود گردشگری الان در چه حدی بود ؟ خارج از اینکه معاون گردشگری چه کسی باشد باید بدانیم او چه کاری می‌تواند انجام دهد , وضعیت اورژانسی گردشگری در دوران کرونا محمد محب خدایی معاون سابق گردشگری وزارت میراث فرهنگی با تاکید بر اینکه اکنون صنعت گردشگری در شرایط اورژانسی به سر می‌برد ، تصریح کرد : هر معاونی که می‌خواهد این مسئولیت را بپذیرد نباید به دنبال ایده‌های شخصی خود باشد , مثل چند سال اخیر .

ما می‌توانیم به دنبال توسعه نرویم بلکه به بهره وری از وضع موجود بپردازیم , دولت‌ها همیشه به دنبال ساخت و ساز بودند در حالی که از داشته هایمان هیچ استفاده ای نکردیم , با توجه به شرایط کرونایی که پیدا کردیم باید شخصی معاون وزیر باشد که قدرت ریسک داشته باشد و موقعیت‌ها را تثبیت کند تا از وضعیت فعلی رهایی یابیم چون ما اکنون با وجود کرونا در وضعیت اورژانسی به سر می‌بریم .

وی ادامه داد : ما نیاز داریم مطالعاتی که در چند سال اخیر انجام شده را از کتابخانه‌ها خارج کرده و از انها بهره بگیریم , شاید اصلاحاتی نیاز داشته باشند , الان باید از جسارت‌های فردی ، توانمندی و تفکرات راهبری وزیر جدید میراث فرهنگی استفاده کامل ببریم چرا که او اختیار کامل به حوزه هایش می‌دهد .

محب خدایی تاکید کرد : برخی از برنامه‌ها را از قبل داشته‌ایم و مطالعاتی انجام شده است , ما حساب‌های اقماری را از گذشته داشتیم ولی به ان پرداخته نشد , به عنوان مثال رادیو گردشگری را خاموش کردند .

مطالعات زیادی انجام شده بود باید سوال شود که چرا از این مطالعات استفاده ای نمی‌شود , به عنوان مثال سند راهبردی گردشگری وجود دارد و باید معاون جدید گردشگری ان را روی میز بگذارد و مورد استفاده قرار دهد , چون این معاونت یک حوزه تخصصی است و نه سیاسی .

99 درصد عملکرد معاون گردشگری به بخش خصوصی وابسته است , معاون گردشگری استقلال فکری داشته باشد رقیه حاتمی پور یکی دیگر از فعالان حوزه گردشگری است که در این نشست ، اظهار داشت : با توجه به بررسی هایی که کرده‌ایم ، اقای ضرغامی باهوش ، مستقل و مبرا از گروه بندی و گرایش‌های خاص است , ما می‌خواهیم معاونی انتخاب کند که بتواند با استفاده از استقلال فکری کارها را پیش ببرد و به وظایف ذاتی معاونت گردشگری بپردازد .

وی برنامه اساسی معاونت گردشگری را اموزش از ریشه دانست و گفت : اموزش‌های گردشگری که الان داده می‌شود در حد استانداردهای بین‌المللی نیست , ما باید بدانیم که امروز ، فردا ، ماه و سال اینده ، بخش خصوصی و بخش دولتی گردشگری چه کاری باید انجام بدهند , این همان نقشه اجرایی است .

درست مثل نقشه کاری که ما باید برای بیزینس خودمان تعریف کنیم , همین برنامه باید در سطح کلان گردشگری تعریف شود , حاتمی پور به ظرفیت انجمن‌های دوستی ایران و سایر کشورها اشاره و تصریح کرد : این انجمن‌ها می‌توانند به عنوان بازوی معاونت گردشگری کم هزینه‌ترین راه برای معرفی ایران باشند و از ظرفیت انها به بهترین شکل استفاده کرد .

ما در 90 کشور این انجمن‌ها را داریم که می‌توان از ظرفیت انها استفاده‌های زیادی برای گردشگری کرد , قوانینی در حوزه گردشگری داریم که اجرا نمی‌شود باید به این بخش نیز نظارت شود وی همچنین افزود : تدوین استانداردها و چارچوبی که در ان هر کسی وظایف خود را بداند از دیگر نکاتی است که باید به ان توجه شود , ما قوانینی در حوزه گردشگری داریم که اجرا نمی‌شود .

باید نظارت دقیقی روی فعالیت‌های گردشگری ایران شود تا چهره دقیقی از ایران به مسافران نشان داده شود , وی افزود : مشارکت جمعی ، جمع اوری ایده‌ها و تدبیر ان مهمترین چیزی است که از معاون جدید گردشگری می‌خواهیم , نباید این معاون جدید کسانی که دارای ایده هستند را کنار بگذارد و تحت فشار از افراد دیگر استفاده کند .

ارش نوراقایی از پژوهشگران حوزه گردشگری در این نشست بیان کرد : معاون گردشگری یا با افرادی سر و کار دارد که مرتبط با او هستند و یا او باید با افراد و سازمان‌های دیگر در ارتباط باشد , باید این معاون گردشگری در تعامل با همه بخش‌های وزارت نیز فعالیت کند , چه با مجموعه خودش در وزارت متبوعه و چه در خارج از ان .

همچنین باید بتواند ارتباط موثری بین سه بخش ذی نفعان ، دولت و دانشگاه برقرار کند , چون ما در این سال‌ها نتوانسته‌ایم این سه بخش را با هم مرتبط کنیم , به عنوان مثال دانشگاهیان با کسانی که قانونگذار هستند و یا ذینفع بوده‌اند ، ارتباط کمتری داشتند .

همچنین معاون گردشگری باید بتواند امار و تحلیل امار را بفهمد و بداند که از انها چطور استفاده کند , این کار باید با مشورت توسط کسانی که در حوزه ریاضی محض تخصص دارند , باید از ظرفیت انها استفاده شود .

این امارهای گردشگری نباید برای گزارش دادن به مدیران دولتی باشد بلکه باید بتوان انها را تحلیل و استفاده کرد , الیار عاصمی زاده رییس شورای هماهنگی تشکل‌های مردم نهاد صنایع دستی و میراث فرهنگی و گردشگری در این نشست در تایید صحبت‌های نوراقایی گفت : در سند ملی 1404 اورده شده که باید ایران میزبان 20 میلیون گردشگر باشد در حالی که طی 15 سال تنها حدود 45 درصد این امار محقق شده است و نشان می‌دهد یا عددگذاری‌ها اشتباه بوده یا برنامه ریزی‌ها برای رسیدن این هدف , عاصمی زاده بیان کرد : در حال حاضر هر یک از معاونت‌های وزارت میراث فرهنگی در دنیای خودشان سیر می‌کنند و تعاملی با هم ندارند .

معاون گردشگری باید بتواند این ارتباط را بین سه معاونت برقرار کند همچنین نماینده بخش خصوصی باشد نه نماینده شخص , راه رفته را تکرار نکنید وی افزود : انتظار داریم معاون گردشگری سیاست‌زدایی کند و امیدواریم تخصص‌گرا باشد و یک بازخوانی نسبت به اقدامات گذشته انجام دهد چون خیلی از افراد ، راه هایی را رفته‌اند که جواب نداده است , نباید دوباره خطا کرد و منتظر نتیجه ماند .

باید معاون گردشگری نگاه عارضه‌یابی داشته باشد , ما از اقای ضرغامی می‌خواهیم که سریع تر معاون گردشگری را انتخاب کند تا وضعیت این روزها به ثبات برسد , حرمت الله رفیعی رییس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران ، از دیگر افرادی بود که در این نشست مجازی گفت : ما از معاون گردشگری می‌خواهیم این صنعت را به حال خود بگذارد تا راهش را پیدا کند .

شاید در سه دهه ای که سازمان میراث فرهنگی تشکیل شد تنها یک بار معاون گردشگری در قامت خود نشست , بیشترین اسیب در ادوار گذشته و از سمت کسانی بود که از بدنه این سازمان انتخاب شده بودند , بنابراین هر کسی که می‌خواهد روی این صندلی بنشیند ، باید با گردشگری اشنا باشد .

ضمن اینکه همه قبول داریم در گردشگری دولت باید تسهیل گر باشد و بسیاری از کارها به بخش خصوصی واگذار شود , به عنوان بخش خصوصی می‌خواهیم معاون گردشگری در تعامل با بخش خصوصی باشد ما دست بیعت دراز کردیم وی افزود : ما می‌خواهیم معاون گردشگری در تعامل با بخش خصوصی باشد ما دست بیعت دراز کردیم , پس وزیر میراث فرهنگی باید معاونی انتخاب کند که از این ویژگی برخوردار باشد .

بخش خصوصی بدون حمایت حداقلی از سوی دولت هنوز سرپاست , انتظار داریم قانون 5 ساله هفتم با مشورت بخش خصوصی گردشگری و اهل فن نوشته شود , همچنین بخشنامه هایی در روزهای اخیر ابلاغ شده که ناقص و یا دست و پاگیر بودند .

نسبت به رفع انها نیز می‌خواهیم اقدام شود , پیشنهاد دیگر این است که بخش خصوصی در یک هم اندیشی بتواند انتخاب خود را برای معاون گردشگری به اقای ضرغامی اعلام کند , داشتن قدرت ریسک ویژگی مهم معاون گردشگری باشد میرزایی از جمله افرادی بود که به عنوان نماینده ای از جامعه تشکل‌های مردم نهاد صحبت کرد و گفت : در حال حاضر شرایط به شدت مواجی داریم که باید تثبیت شود .

باید معاون گردشگری قدرت استراتژیک و مدیریت ریسک داشته باشد , ضرغامی ریسک‌پذیر است و به احتمال زیاد معاون را از میان افرادی انتخاب می‌کند که چنین ویژگی ای داشته باشد , اما این ویژگی زمانی جواب می‌دهد که ان فرد به دانش مدیریت ریسک هم اشنا باشد .

وی افزود : ما افرادی را در بخش خصوصی و دانشگاهی داریم که مدل‌های کسب و کار بلد هستند , وزارت میراث فرهنگی با توجه به جدید بودنش امکان ندارد این دانش و انرژی را داشته باشد اما اگر معاون گردشگری در تعامل با این سرمایه‌ها باشد می‌تواند از ظرفیت انها و ngo‌ها استفاده کند , همه این عوامل می‌توانند با شبکه‌سازی و دانش پشت سر معاون گردشگری باشند به شرطی که معاون گردشگری هم به توانمندی انها اعتماد داشته باشد .

صادق کاظمیان نیز از اعضای جامعه اقامتگاه‌های بوم گردی در این نشست مجازی گفت : مشکل ما این است که افرادی از حوزه‌های غیرتخصصی وارد معاونت گردشگری می‌شوند در حالی که ما می‌خواهیم این معاون از خانواده گردشگری باشد , افرادی بوده‌اند که تخصصی نداشته و کاری نکرده‌اند در حالی که تجربه‌های جهانی قابل دسترسی است و می‌توان از انها بهره برد , تفویض اختیار به بخش خصوصی همیشه به کلام بوده اما عملی نشده است .

در حالی که می‌دانیم هیچکس بهتر از فعالان گردشگری نمی‌تواند این صنعت را اداره کند , تنها کافیست معاون گردشگری در کنار اساتید ، متخصصان و جوانان حرفه ای که نقش پررنگی دارند ، حضور داشته باشند , وزیر نیز باید با این جوامع جلساتی را برگزار کند و در کنار تیم کارشناسی از حضور انها به صورت مداوم استفاده کند .

وی افزود : بعضا دیده شده برخی افراد در استان‌ها مانند مدیران کل استانی توانایی لازم را ندارند و بدون نگاه کارشناسی مجوز می‌دهند , ان هم در صورت فشاری که به انها وارد می‌شود , این نکته نیز باید مدنظر قرار گیرد .

به مشارکت‌های مردمی توجه بیشتری شود سمیه مراقی دبیر شورای هماهنگی تشکل‌های مردم نهاد بیان کرد : انجمن هایی به صورت داوطلبانه در حوزه گردشگری فعالیت می‌کنند که برای این معاونت شناخته شده نیستند , وی به فرهنگ‌سازی و مشارکت مردمی اشاره و تصریح کرد : باید از ظرفیت این تشکل‌ها استفاده کرد و به جلب مشارکت مردمی پرداخت , فرید جواهر زاده رییس انجمن علمی طبیعت گردی نیز اظهار داشت : سیاسی کاری در حوزه گردشگری زیاد است .

متاسفانه معاونت گردشگری را تخصصی و عمل‌گرا نمی‌دانند , اکنون گردشگری فاقد نظام علمی است ,.