مکاتبات بخش خصوصی گردشگری برای واردات واکسن نتیجه نداشت

۱۴۰۰/۰۴/۳۰ ۱۴:۱۸:۰۴

فعالان گردشگری سلامت در یک نشست مجازی گفتند که به رغم اولتیماتوم سازمان غذا و دارو به شرکت‌های متقاضی واردات واکسن هیچ یک از پیگیری‌های انها برای واکسن گردشگری نتیجه ای نداشته است .خبرگزاری مهر - گروه جامعه ؛ از اوایل سال بحث واردات واکسن کرونا به کشور توسط بخش خصوصی به صورت جدی تر مطرح شده بود ، ناصر ریاحی عضو هیئت رییسه اتاق بازرگانی تهران گفت : اگر همه چیز خوب پیش برود بخش خصوصی می‌تواند هفته ای 250 هزار دوز واکسن وارد کند , اما این اتفاق توسط بخش خصوصی نیفتاد , بخش خصوصی ادعا می‌کرد که وزارت بهداشت مخالف واردات واکسن است .

کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو و رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت این ادعا را رد کرد و گفت : وزارت بهداشت ، 38 مورد مجوز واردات واکسن صادر کرده است ، اما شرکت‌های خصوصی در زمینه واردات واکسن کرونا موفق عمل نکردند , چند روز پیش هم رییس سازمان غذا و دارو به این شرکت‌ها اخطار داد که مهلت 3 ماهه مجوزهای واردات انها رو به اتمام است و در صورتی که نتوانند در فرصت باقیمانده واکسن وارد کنند مجوز انها لغو خواهد شد , از طرفی بخش خصوصی گردشگری چشم امید به واردات واکسن کرونا به کشور داشت تا بتواند چرخه سفر را در کشور بعد از مدت‌ها راه بیاندازد .

سکوت به جای پاسخگویی ! در این باره ، حسن تقی زاده انصاری رییس جامعه گردشگری الکترونیک و یکی از فعالان حوزه گردشگری سلامت در نشستی گفت : ایمنی اعضای صنعت گردشگری یکی از درخواست‌های ما از دولت جدید است , اکنون همکاران ما برای ارائه خدمات با پاره ای از مشکلات مواجه هستند , این مشکلات اسیب زیادی به اعضای صنعت وارد کرده است از این رو پیشنهاد واردات واکسن کرونا را در حال پیگیری هستیم به همین دلیل از وزارت بهداشت و گردشگری واردات 10 میلیون دوز واکسن روسی برای جذب توریست‌ها و حل مشکلات اعضای صنعت گردشگری درخواست کرده‌ایم تا بتوانیم از این فرصت استفاده کنیم .

در اولویت قراردادن فعالان صنعت گردشگری نسبت به تزریق واکسن اتفاقی است که در دیگر کشورها نیز می‌افتد , به همین دلیل بخش‌های مختلف صنعت گردشگری نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و اعلام کردند که باید فعالان را در اولویت واکسیناسیون قرار داد در این باره نیز هتلداران ایران به همراه بخش‌های دیگر از صنعت گردشگری ، نامه هایی برای واردات واکسن نوشتند , ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی نیز در پاسخ به مطالبه فعالان گردشگری گفته است : این موضوع از دو مسیر وزارت بهداشت و شرکت‌های تولیدکننده واکسن داخلی در حال پیگیری است .

پیرو این اظهار نظرها ، نشست مجازی با حضور فعالان گردشگری سلامت برگزار شد تا موضوع واردات واکسن برای حوزه گردشگری مورد بررسی قرار گیرد , از انجا که در این میان ، افرادی از جمله حسن انصاری رییس جامعه گردشگری الکترونیک ، امین حقیقت دبیر شورای راهبری گردشگری سلامت و جمشید حمزه زاده رییس جامعه هتلداران ایران در این باره صحبت هایی کرده ، قول هایی داده و مطالباتی داشته‌اند به همراه ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی به عنوان متولی دولتی قول دادند که در این نشست پاسخگو باشند اما چنین اتفاقی نیفتاد و این نشست مجازی بدون حضور انها و یا با صلاحدید انها برگزار شد , برخی از این افراد معتقدند که پرداختن به موضوع واردات واکسن برای گردشگری اکنون که در حال تغییر دولت دوازدهم به سیزدهم هستیم ، جایز نیست انها از مافیایی صحبت می‌کنند که در این میان ، خللی در تقاضای انها ایجاد خواهد کرد که اجازه نمی‌دهد دولت بعد انان را به نتیجه دلخواه برساند .

بنابراین حاضر نشدند در این نشست گفتگو کنند , برخی دیگر در این نشست از وجود مافیایی حرف زدند که اجازه واردات واکسن را به بخش خصوصی نمی‌دهد , ترکیه چطور گردشگری را با واکسن نجات می‌دهد ؟ در این نشست مجازی ، مهدی عباسی از فعالان گردشگری در ابتدا از تجربه کشورهای دیگر در حوزه واردات واکسن در جهت رونق گردشگری صحبت کرد و گفت : تا کنون در ترکیه حدود 62 میلیون دوز واکسن تزریق شده است به این دلیل که گردشگری صنعت اول این کشور است .

در 6 روز گذشته یک میلیون و 200 هزار گردشگر تنها وارد انتالیا شده‌اند , در ترکیه سیستم حس یا کد سلامتی را راه اندازی کردند , برای اینکه هر گردشگری وقتی وارد مجموعه تفریحی و اقامتی می‌شود ، همه ملزم به ثبت نام در سامانه هستند اگر قبلا به کرونا مبتلا شده‌اند در ان سامانه نشان می‌دهد که چه زمانی تست منفی شده یا چه زمانی واکسن زده است .

هر گردشگر ورودی در این سامانه باید ثبت نام کند , یک راهکار دیگر این بود که برنامه گارانتی را در همه هتل‌ها اجرا کردند , هتل‌های 4 و 5 ستاره با رویکردی که داشتند گفتند اگر مسافری در طول مدت اقامتش دچار کرونا شد ، 14 روز با هزینه هتل در بخش ویژه اقامت کند .

عباسی گفت : واکسیناسیون کارکنان هتل‌ها و فعالان گردشگری مهم‌ترین کاری بود که برای نجات گردشگری ترکیه اتفاق افتاد بعد از بخش حوزه درمان ، کارکنان گردشگری تا دوز سوم واکسن را تزریق کردند , این موضوع به وضعیتی که الان در ترکیه شاهد هستیم کمک کرد , در ادامه ، محمد جهانگیری ، رییس انجمن گردشگری سلامت ایران نیز گفت : واردات واکسن در ایران بیشتر از انچه که فکر کنیم پیچیده تر شده است .

موضوع را در اتاق ایران مطرح کردیم , برای واردات واکسن مشکل ارز وجود داشت و ناهماهنگی‌های بین وزارت بهداشت و ارگان‌های دیگر درباره مجوز واردات بود , اولین توصیه این بود که مداخله کنیم با کشورهایی که فاز مطالعاتی را پیش می‌برند .

چون اگر بخش خصوصی در این زمینه اقدام نکند قطعا دولت هم نمی‌تواند , اگر دولت بخواهد انجام دهد گروههای دیگر از جمله سالمندان ، بیماری‌های خاص و … هستند و نمی‌تواند به سرعت پیش ببرد , این صحبت‌ها شده بود اما امروزه نتیجه را باید در نظر بگیریم .

وی گفت : امروزه در ترکیه برنامه ریزی هایی انجام شده و می‌بینیم که به صورت سیستماتیک کار را پیش می‌برند و متولیان گردشگری به کمک وزارت بهداشت رفته‌اند , در ایران ما هیچ اقدام عملی را از سوی متولیان جز چند نامه و درخواست نمی‌بینیم , باید در این حوزه پیگیری‌های قوی‌تری انجام شود .

دولت‌ها به دولت‌ها واکسن می‌فروشند مصطفی سروی عضو هیات مدیره جامعه تورگردانان ایران نیز در این نشست مجازی گفت : واکسن کرونا یک دارو نیست یک فرادارو است , این واکسن را دولت‌ها به دولت‌ها می‌فروشند , وزارت بهداشت 36 مجوز داده تا بخش خصوصی واکسن وارد کند .

اما تنها تجربه ای که برای بحث خرید واکسن توسط بخش خصوصی وجود دارد را در ایران شاهدیم چون در کشورهای دیگر دولت‌ها برای مردم واکسن تهیه می‌کنند , وی افزود : کشورهای دیگر می‌گویند ما به دولت واکسن می‌فروشیم پس باید نامه ای از سوی دولت بیاورید , این نامه‌ها در سه مورد از طرف دولت داده شده است .

وقتی شما مثلا به دولت روسیه مراجعه می‌کنید می‌گوید قرار بوده دو میلیون دوز واکسن به ایران بدهد , او یک میلیون را به دولت می‌دهد و یک میلیون را به بخش خصوصی , بنابراین چیزی بالاتر از تعهدش به دولت ایران عرضه نمی‌شود تا ان را به بخش خصوصی بدهد .

اینجاست که دولت برای واردات واکسن موافقت نمی‌کند , سروی گفت : دولت هایی مثل استرالیا واکسن استرازنکا را خریدند ولی مردم انها نمی‌زدند , شرکت‌های واسطه دارویی در هند هستند که این واکسن‌ها را می‌خرند .

این واکسن‌ها یک ماه تاریخ انقضا دارند , وزارت بهداشت می‌گوید در صورتی می‌توانید وارد کنید که از ان شرکت تعهد دوز دوم را هم بگیرید , هندی‌ها چنین چیزی را ندارند .

وزارت بهداشت هم می‌گوید وقتی دوز اول را مردم بزنند و برای دوز دوم چیزی نباشد ، مردم از وزارت مطالبه می‌کنند , اینجاست که از واردات واکسن جلوگیری می‌شود , مردم برای واکسن گردشگری موضع می‌گیرند این فعال گردشگری بیان کرد : تا امروز یک دوز واکسن هم توسط بخش خصوصی وارد نشده و قرار نیست به این زودی‌ها وارد شود .

چون هیچ شرکت واسطی نمی‌تواند تعهد دوز دوم واکسن را بدهد , گردشگری شاید دغدغه مردم ترکیه باشد اما دغدغه مردم ایران نیست , اول که واکسن امد هنرپیشه‌ها گفتند به ما بزنید و مردم موضع گرفتند که مگر خون انها از ما رنگین تر است .

الان اگر بگوییم به فعالان گردشگری بزنید باز هم مردم موضع می‌گیرند و می‌گویند ما داریم می‌میریم خوزستان و بلوچستان این مشکلات را دارد الان چرا باید گردشگری در اولویت باشد , تا امروز یک دوز واکسن توسط بخش خصوصی به کشور وارد نشده و قرار نیست به این زودی‌ها وارد شود علی اکبر عبدالمالکی رییس کمیسیون گردشگری اتاق ایران گفت : چند روز پیش جلسه ای با اقای ریاحی داشتیم و گفتند که چه اقداماتی انجام شد و تا چه مرحله ای پیش رفت و متاسفانه دچار بروکراسی اداری شدیم و بخش خصوصی نتوانست در حوزه واردات واکسن فعالیتی کند , وی گفت : تنها دغدغه ای که در کشور ما نیست گردشگری است .

من شنیده‌ام که یک از شرکت‌های خودروسازی که مشکل ارز هم ندارد ، حتی برای واردات واکسن اقدام کرده بود اما واقعا نمی‌دانم که این وسط چه مافیایی هست که انقدر قوی است و اجازه نمی‌دهد واکسن با قیمت نازل به دست مردم برسد , مکاتبات مناطق ازاد هم نتیجه ای نداد مرتضی شیخ زاده به عنوان سرپرست معاونت فرهنگی ، اجتماعی و گردشگری دبیرخانه مناطق ازاد کشور نیز در این نشست پیرو این موضوع که مناطق ازاد قرار بود برای واردات واکسن پیگیری هایی را انجام دهد و جایی مانند جزایر کیش و بعد از ان قشم بتواند به عنوان پایلوت گردشگری واکسن در نظر گرفته شود توضیح داد : در مناطق ازاداز ابتدای شروع کرونا کمک‌های خوبی را مناطق ازاد به وزارت بهداشت کرد , اولین بخش محصولات مانند ماسک و … را یکی از مناطق ازاد به ایران وارد کرد که مستقیما به انبار وزارت بهداشت رفت .

هزینه تزریق واکسن مستتر می‌شود در توری که شخص در محدوده گردشگری می‌زند وی گفت : در مناطق ازاد 131 هتل داریم , در کیش 14 تا 15 هزار تخت اقامتی در قشم نیز 10 تا 11 هزار تخت داریم , تقریبا در هر دو جزیره 25 هزار نفر را می‌توانیم اقامت دهیم .

اگر برای هر کسی اقامت 10 روزه هم در نظر گرفته شود مناطق ازاد ما این ظرفیت را دارند , می‌توانستیم هر تعداد واکسنی که در ارمنستان زده شد در همین دو جزیره بزنیم , ما می‌توانیم واردات واکسن را انجام دهیم رایزنی‌ها انجام شده منابع مالی ان تامین شده است .

بخش خصوصی گردشگری پشت کار خواهد بود تا واکسن‌ها را خریداری کند , مدل پیاده‌سازی این طور است که وزارت بهداشت از مرحله خرید تا تزریق را نظارت می‌کند و واکسن به صورت رایگان تزریق خواهد شد و هزینه تزریق مستتر می‌شود در توری که شخص در محدوده گردشگری می‌زند , شیخ زاده بیان کرد : تاسیسات گردشگری هم ورود و خروج‌ها را نظارت دارد .

نگاهمان را باید نسبت به فعالان گردشگری تغییر دهیم , وزارت بهداشت بنا ندارد بابت تزریق واکسن از مردم پول بگیرد , کاملا هم منطقی است .

اما قبول کنیم در یک جامعه بزرگی زندگی می‌کنیم که مرزهایمان باز است و اگر کسی بتواند وارد کشور دیگری شود ، می‌رود و هدفشان تزریق واکسن است , وی همچنین درباره نتیجه مکاتبات مناطق ازاد با وزارت بهداشت در حوزه ورود واکسن گفت : اخرین مکاتباتی که کردیم هنوز پاسخ مکتوب و رسمی از وزارت بهداشت نگرفته‌ایم ,.
ترکیه انتالیا کرونا ایران هند خوزستان بلوچستان جزایر کیش قشم کیش ارمنستان سازمان غذا و دارو خبرگزاری مهر گروه جامعه وزارت بهداشت وزارت بهداشت و گردشگری روسی ایران دولت دوازدهم ترکیه اتاق ایران وزارت بهداشت و ارگان دولت روسیه دولت ایران استرالیا هندی وزارت مطالبه شرکت واسطی مردم ایران ناصر ریاحی کیانوش جهانپور حسن تقی زاده انصاری تیموری حسن انصاری امین حقیقت جمشید حمزه زاده مهدی عباسی عباسی محمد جهانگیری مصطفی سروی سروی علی اکبر عبدالمالکی اقای ریاحی مرتضی شیخ زاده شیخ زاده عضو هیئت رییسه اتاق بازرگانی تهران سخنگوی سازمان غذا و دارو و رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت رییس سازمان غذا و دارو رییس جامعه گردشگری الکترونیک معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی دبیر شورای راهبری گردشگری سلامت رییس جامعه هتلداران ایران رییس انجمن گردشگری سلامت ایران عضو هیات مدیره جامعه تورگردانان ایران رییس کمیسیون گردشگری اتاق ایران سرپرست معاونت فرهنگی ، اجتماعی و گردشگری دبیرخانه مناطق ازاد کشور