تکواندو در انتظار برگزاری انتخاباتی سرنوشت ساز / رکوردشکنی پولادگر یا تزریق خون تازه ؟

۱۴۰۰/۰۹/۰۴ ۰۳:۱۵:۳۰

انتخابات ریاست فدراسیون تکواندو می‌تواند اغاز برای بازگشت این رشته به ریل موفقیت باشد .اعتمادانلاین | بنا بر تصویب هیات رییسه فدراسیون تکواندو و با تایید وزارت ورزش و جوانان ، مجمع انتخاباتی این فدراسیون به منظور انتخاب رییس و اعضای هیات رییسه روز چهارشنبه ، 15 دی ماه برگزار می‌شود , 15 داوطلب ثبت نام کرده بودند که پولادگر ، جمشیدی ، حسین زاده ، رضایی و ساعی به عنوان حائزین شرایط مدیریتی تایید شدند , براساس ماده 10 دستورالعمل ، لیست نفرات تایید شده مدیریتی برای طی مراحل قانونی مرتبط با اجزای " الف " و " ج "، بند " یک " ماده 22 اساسنامه به مراجع ذیصلاح ارسال شد .

به گزارش فارس ، این انتخابات در شرایطی قرار بود برگزار شود که در اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی امده بود هر فرد می‌تواند حداکثر تا 3 دوره به عنوان رییس در یک فدراسیون به کار خود ادامه دهد ، اما اضافه شدن بندی در مصوبه موجب شد تا راه برای ادامه فعالیت این افراد باز شود , اگر این بند اضافه نمی‌شود عملا برخی از مدیران مجبور به ترک صندلی‌های خود بودند ، اما حالا شرایط تغییر کرده است , حالا سال اینجاست که اضافه شدن کدام بند موجب تمدید فعالیت احتمالی برخی مدیران شده است ؟ بر اساس بند 3 ماده 22 اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی اماتوری ، در صورتی که رییس فدراسیون ، یکی از اعضای هیات رییسه جهانی یا رییس ، نایب رییس و دبیرکل کنفدراسیون‌های اسیایی باشد ، انتخاب مجدد وی تا زمان تصدی پست‌های مورد اشاره بیش از سه دوره بلامانع است .

محمد پولادگر ، رییس فدراسیون تکواندو حالا در شرایطی قرار است یک بار دیگر در انتخابات این فدراسیون حضور پیدا کند که از سال 1379 بر صندلی ریاست نشسته و با توجه به اینکه نایب رییس اتحادیه اسیا است ، مشکلی برای حضور در این مجمع نخواهد داشت , اگر اعضای مجمع بازهم به وی اعتماد کنند ، می‌تواند رکورد 25 سال ریاست بر یک فدراسیون را به نام خود ثبت کند , در چنین شرایطی باید منتظر ماند و دید که ایا اعضای مجمع یک بار دیگر به پولادگر اعتماد خواهند کرد یا اینکه اتفاقات دیگری رخ خواهد داد .

سوال دیگری که مطرح می‌شود این است که چرا اعضای مجمع باید به پولادگر اعتماد کنند ؟ او که طی سال‌های 1373 تا 1379 در سمت نایب رییسی فدراسیون حضور داشت ، تاکنون توانسته عناوینی زیادی را برای تکواندوی ایران کسب کند ، اما به گواه برخی کارشناسان ، این رشته در سراشیبی قرار گرفته و اگر قرار باشد فصل مدیریت وی ادامه پیدا کند ، باید بازنگری جدی در بسیاری از بخش‌ها صورت بگیرد , مدیریت طولانی مدت در هر فدراسیون با مزایا و معایب مختلفی روبرو است , ثبات و شناخت کافی از شرایط شاید مهمترین مزایای این ماجرا باشد ، اما بی انگیزگی و تکراری بودن برنامه‌ها می‌تواند افتی جدی باشد .

حالا سوال اینجاست که ایا پولادگر بعد از 20 سال مدیریت در فدراسیون تکواندو برنامه جدیدی برای برون رفت از شرایط این رشته دارد یا خیر ؟ ایا اتمام دوران مدیریت وی به سود تکواندو خواهد بود یا تمدید حضورش ؟ واقعیتی که بر هیچکس از اهالی ورزش ، مخصوصا خانواده تکواندو پوشیده نیست ، سیر نزولی این رشته در سال‌های اخیر در حوزه کسب نتیجه است , شاید هنوز تکواندو به بن بست نرسیده باشد ، اما مسیری که در پیش گرفته ، نگرانی‌های زیادی را در پی داشته ست , هرچند نمی‌توان اینده را به صورت دقیق و درست پیش بینی کرد ، اما با نگاهی به مسیر سال‌های اخیر شاید خیلی از ابهامات برطرف شود .

شاید بتوان امیدوار بود که این رشته جذاب در بازی‌های اسیایی و المپیک پیش رو حرف هایی برای گفتن داشته باشد ، اما با مسیری که در ان قرار گرفته ، نیازمند بازنگری بیشتری است تا بار دیگر به جایگاه ویژه خود بازگردد , اگرچه پولادگر ساختار و چارت خوب و قابل قبولی را در فدراسیون ایجاد کرده و نظم مثال زدنی دارد که می‌تواند الگوی بسیاری از فدراسیون‌ها باشد ، اما در موضوعات فنی و تکنیکی نیازمند تغییر تفکر و خانه تکانی اساسی است , نتایج المپیک نشان داد که اگر خواستار حرکت رو به جلوی این رشته هستیم ، باید خونی تازه در تفکرات فنی جاری کرد .

شاید بهتر باشد تغییرات اساسی در بخش فنی انجام شود تا این رشته از نقطه کنونی خارج شود , اهالی تکواندو دلشان برای روزهای درخشان این رشته تنگ شده و باید دید مجمع انتخابی پیشرو ، کدام گزینه را اصلح در رسیدن به این هدف می‌بیند ,.