« اصل » یا « ماده »؟

۱۴۰۰/۰۹/۰۴ ۰۳:۱۵:۳۱

رحمت اله بیگدلی به ستون « دیگه چه خبر » روزنامه ایران پاسخ داد .اعتمادانلاین | رحمت اله بیگدلی به ستون « دیگه چه خبر » روزنامه ایران پاسخ داد , 1, دیروز 29 ابان ماه 1400، ساعت 20:28، سرکار خانم رضایی خبرنگار محترم روزنامه ایران ( ارگان دولت ) با من تماس گرفت و در باره یادداشت منتقدانه من در خصوص استفاده از واژه « ماده » به جای « اصل » در نامه اقای ابراهیم رییسی به مجلس شورای اسلامی در معرفی اقای یوسف نوری وزیر جدید اموزش و پرورش توضیح خواست و گفت که در تصویر نامه ای که اکنون در دست ان هاست واژه « اصل » امده است ! من به ایشان گفتم : « در فیلم موجود ، اقای علی نیکزاد نایب رییس مجلس شورای اسلامی ، « ماده » قرائت می‌کند و بین کلمه « ماده » و « اصل » هم هیچ تشابهی نیست که ما بتوانیم احتمال اشتباه بدهیم .

نامه ای هم که اکنون در دست شماست معلوم نیست که دقیقا همان نامه ای باشد که اقای نیکزاد خواند , ممکن است که ان را ویرایش و سپس برای شما ارسال کرده باشند , ضمنا اگر واقعا این طور بوده ، اقای علی نیکزاد باید رسما بگوید که در قرائت نامه اشتباه کرده است و عذرخواهی کند .

» 2, اما روزنامه ایران امروز 30 ابان ماه 1400 در صفحه 3 ستون « دیگه چه خبر » تحت عنوان « اول نیکزاد بعد من » نوشته است : « رحمت اله بیگدلی فعال سیاسی اصلاح‌طلب در مطلبی مدعی شده بود که رییس جمهور علی رغم سابقه طولانی در دستگاه قضا ، در نامه معرفی « یوسف نوری » به عنوان وزیر پیشنهادی اموزش و پرورش ، به جای واژه حقوقی « اصل 133 قانون اساسی » از عبارت « ماده 133 قانون اساسی » استفاده کرده است , استناد بیگدلی به سخنان علی نیکزاد ، نایب رییس دوم مجلس شورای اسلامی در زمان قرائت نامه ایت الله رییسی برمی‌گردد به این که نیکزاد به جای « اصل 133» قانون اساسی ، « ماده 133» قرائت کرده است .

این درحالی است که رسانه‌ها پیش از این ، نامه رییس جمهور خطاب به مجلس را منتشر کرده بودند که در ان به درستی از واژه « اصل 133» استفاده شده بود و در واقع این اشتباه از ناحیه علی نیکزاد رخ داده است , بیگدلی در گفت وگو با خبرنگار ایران پیرامون ادعای خود گفت : بهتر این است که نیکزاد به اشتباه خود اعتراف کند و من هم در ان صورت حرف خود را پس می‌گیرم ,» 3.

شایان تامل است که من رحمت اله بیگدلی قبل از نوشتن یادداشت خودم ، احتمال دادم که شاید اقای نیکزاد اشتباه کرده باشد , از این رو به خبرگزاری ایرنا ( خبرگزاری رسمی دولت ) مراجعه کردم و دیدم ایرنا نیز « ماده » نوشته است ! البته ایرنا بعد از این که یادداشت من منتشر شد ، اقدام به ویرایش و درج « اصل » به جای « ماده » کرد ، غافل از این که در نقل این خبر توسط سایت‌ها و پایگاه‌های خبری از ایرنا همان واژه « ماده » امده است و ان سایت‌ها و پایگاه‌ها هنوز خبر منقول از ایرنا را ویرایش نکرده‌اند و همچنان واژه « ماده » به نقل از ایرنا در خبر انان هست ، مگر این که دستوری برسد و ان‌ها را هم وادار به ویرایش کنند ! البته از خبرگزاری بین‌المللی ایرنا انتظار می‌رفت که با توجه به اهمیت موضوع ، اخلاق حرفه ای را رعایت و اعلام کند که خبر خود را ویرایش و « اصل » را جایگزین « ماده » کرده است ! 4, پس این که روزنامه ایران نوشته است : « رسانه‌ها قبلا نامه را با واژه « اصل » منتشر کرده بودند »، درست نیست و ایرنا که خبرگزاری رسمی دولت است نیز خبر را با واژه « ماده » منتشر کرده بود ! 5.

پس برای رفع این شبهات ، اگر واقعا اشتباه از جانب اقای علی نیکزاد بوده ، ضروری است که اقای نیکزاد رسما اشتباه خود را اعلام و عذرخواهی کند تا مقاماتی در حد روسای قوا و نواب رییس مجلس و ,,.

حواسشان جمع باشد که نباید در چنان جایگاهی مرتکب چنین اشتباهات فاحشی بشوند ! 6, ضمنا من هرگز نگفتم که من حرف خود را پس می‌گیرم ؛ چون این حرف مال من نبوده است که پس بگیرم , من گفتم : در صورت اعتراف به اشتباه اقای نیکزاد ، ان وقت ، ما اعلام می‌کنیم : ایها الناس ، اشتباه از جانب اقای نیکزاد بوده است و اقای نیکزاد در جایگاه نایب رییس مجلس ، چشمش « اصل » را ماده می‌بیند و « ماده » می‌خواند و باعث این همه دردسر می‌شود !.