زلاتکو کرانچار ؛ از فتح ومبلی تا دائم الخمری !

۱۴۰۰/۰۴/۲۸ ۱۴:۵۲:۴۷


هفته نامه تماشاگر : زلاتکو کرانچار این روزها ، یکی از مهم‌ترین نام‌های مطرح شده در ورزش ایران است , این که این مربی چه ویژگی‌های رفتاری دارد و چگونه به این حال و روز افتاده را در دیگر صفحات این شماره تماشاگر مطلع می‌شوید , اما جالب است بدانید که در مواجهه با موضوعات این روزها ، دو نوع طرز فکر وجود دارد .

گروهی که بیشتر ان‌ها منتقدان و مخالفان سیاست‌های وزارت ورزش و جوانان هستند ، کرانچار را یک مربی موفق با کارنامه ای درخشان خطاب می‌کنند و محور بیشتر اظهارنظرهای شان تخصیص بالای کرانچار و لزوم به کارگیری این تخصیص در خدمت ورزش است , گروه دوم اما به بی اخلاقی‌های متعدد کرانچار اشاره می‌کنند , این گروه را بیشتر حامیان سیاست‌های وزارت ورزش و جوانان و فعالان رسانه ای همسو با روابط عمومی این وزارتخانه تشکیل داده‌اند .

این گروه با اشاره به انواع و اقسام اشتباهات فردی کرانچار در دوران مدیریت ورزشی‌اش ، معتقدند حضور وی در راس تیم ملی المپیک ایران ، می‌تواند باعث و بانی بروز یک حاشیه دیگر از این جنس باشد , در این صفحه شما با کرانچار از هر دو زاویه اشنا می‌شوید , یکی کرانچاری با همه مشخصات یک مربی موفق و دیگری کرانچاری با انواع و اقسام حاشیه‌های اخلاقی .

شاید این بهترین شیوه برای معرفی یک حاشیه جالب از دنیای ورزش به سیک ایرانی باشد , • اول ؛ کرانچار پرافتخار ,.

,, با کوهی از رکوردها زلاتکو کرانچار فوتبال را از 7 سالگی به تیم پایه دیناموزاگرب و در 17 سالگی به تیم اصلی ان پیوست .

او در خلال سال‌های 1966 تا سال 1983 در 556 بازی برای این تیم به میدان رفت و توانست 98 گل به ثمر برساند , وی همچنین سابقه بازی در تیم‌های راپیدوین و سنت پولتن را هم دارد و به همراه راپیدوین به مقام نایب قهرمانی جام برندگان ج �� م اروپا در سال 1985 نیز رسید , کرانچار همچنین یکی از بازیکنانی بود که پس از فروپاشی و تجزیه یوگسلاوی و تشکیل کشور کرواسی در نخستین بازی تیم ملی فوتبال این کشور برابر امریکا در 17 اکتبر 1990 به میدان رفت و نخستین کاپیتان تاریخ تیم ملی فوتبال کرواسی به شمار می‌اید .

وی پس از خداحافظی از بازیکنی فوتبال ، پای به دنیای مربیگری فوتبال گذاشت , سال 1991 مربیگری را از یک تیم باشگاهی اتریش اغاز کرد , وی سابقه مربیگری در تیم‌های زیادی از جمله دیناموزاگرب را دارد .

او مربی تیم‌های ملی فوتبال کرواسی و مونته نگرو هم بوده است , تیم ملی کرواسی با هدایت کرانچار به عنوان تیم اول از گروه 8 موفق به راهیابی به جام جهانی 2006 شد , کرانچار به عنوان بازیکن در دیناموزاگرب لیگ اول یوگسلاوی را در سال 82، دو جام یوگسلاوری را در سال‌های 1980 و 1983 و با راپیدوین نیز دو بار بوندس لیگای اتریش را در سال‌های 87 و 88 فتح کرد .

وی به عنوان سرمربی در دیناموزاگرب دو بار لیگ برتر را در سال‌های 96 و 2002 و دو بار جام کرواسی را در سال‌های 94 و 96 فتح کرده است , در سپاهان نیز دو بار لیگ برتر و یک بار جام حذفی را فتح کرده و یکی از مربیان پرافتخار لیگ برتر به شمار می‌رود , در عرصه ملی وی علاوه بر موفقیت با تیم ملی کرواسی در صعود به جام جهانی ، در تیم مونته نگرو نیز عملکرد خوبی داشت و حتی توانست انگلیس را در ومبلی شکست بدهد .

اما به دلیل مشکلات انضباطی از قبیل شرب خمر ، از سمت خود برکنار شد , کرانچار کرواسی را بدون شکست به جام جهانی برد و در انجا تنها با نتیجه یک بر صفر به برزیل باخت و با دو تساوی در دیار قبلی ، از صعود به دور بعدی رقابت‌ها بازماند , زلاتکو کرانچار قبل از این که سرمربی ساپاهان شود برای چند هفته و در فصول قبل ، هدایت تیم پرسپولیس را در اختیار داشت .

وی تیم سرخپوش پایتخت را پس از چند ماه با رتبه سومی لیگ برتر و حضور در مرحله نیمه نهایی جام حذفی تحویل علی دایی داد , در ان فصل پرسپولیس به رتبه چهارم لیگ رسید و البته قهرمان جام حذفی شد , پس از مدتی کرانچار به ایران بازگشت و این بار هدایت تیم سپاهان را در اختیار گرفت .

در حالی که طلایی پوشان نصف جهان 9 امتیاز از صدرنشین مسابقات کمتر امتیاز داشتند ، در نهایت توانستند به قهرمانی برای سپاهان به ارمغان اورده و فصل قبل نیز اسیر بازیکنانی مانند جباری و افشین شد که به امضای خود پایبند نبودند ! در رزوهایی که مربیان داخلی ریسک‌پذیر نبوده و به ندرت از بازیکنان جوان استفاده می‌کردند ، کرانچار با شهامت چندین بازیکن را به فوتبال کشور معرفی کرد , امین جهان عالیان ، مهدی شریفی ، علی کریمی ، حسین مرادمند ، امیرحسین کریمی و سعید قائدی فر شاگردان این مربی هستند که حالا در لیگ کشوری برای خود نامی به دست اورده‌اند , ایا همه مربیان ما در این سال‌ها از یک مربی دارای ضعف اخلاقی و عدم تعادل روانی شکست خورده و جام قهرمانی را به وی تقدیم کرده‌اند ؟ پس وای به حال فوتبال ما ! پی نوشت : سوای انچه از زبان مدیرعامل باشگاه بزرگی چون سپاهان و مترجم کرانچار به میان امد ، ایا اهالی فوتبال در حین کنفرانس‌های مطبوعاتی یا پخش زنده مسابقات فوتبال حرکت نادرستی از کرانچار دیده‌اند ؟ جالب است بدانید که تقریبا تمام بازی‌های سپاهان چه از شبکه‌های سراسری و چه از شبکه استان اصفهان به صورت زنده پخش می‌شود .

در این سال‌های حضور این مربی کروات روی نیمکت سپاهان هرگز حرکت ناپسندی از وی دیده نشده است , در بیشتر تمرینات سپاهان همواره تعداد زیادی از هواداران این تیم حضور دارند و از نزدیک نظاره گر تمرینات تیم محبوب خود هستند , اگر چنین مشکلی در سر تمرینات سپاهان به وجود می‌امد شک نکنید با توجه به وسایل ارتباط جمعی و شبکه‌های اجتماعی به سرعت در کشور پخش می‌شد .

از بازیکنان ایرانی حرکت‌های غیراخلاقی دیده‌ایم ولی از مربی ای که نماینده وزرات ورزش علنا وی را دائم الخمر معرفی می‌کند خیر ! اگر چنین مشکلی وجود داشته چرا نهادهای ذی ربط در این سال‌ها دست روی دست گذاشته‌اند و اجازه کار به این مربی داده‌اند ؟! ایا سایر مربیان خارجی که در فوتبال و سایر رشته‌های ورزشی کشورمان به فعالیت مشغول هستند با توجه به اداب و فرهنگ خود با مساله ای از این دست مواجه نیستند ؟ • دوم ؛ کرانچار بی اخلاق پرده اول ؛ کتک زدن رییس ماجرای دائم الخمر بودن پدر بازیکن سابق تاتنهام از چه زمانی رسانه ای شد ؟ پای شخصی به نام « زدراکو مامیچ » رییسی که از سال 2003، 15 مربی دیناموزاگرب را عوض کرد ، وسط است , او به عنوان مخالف سنتی مربیان تیمش ، وقتی سال 1998 با دیکتاتوری کرانچار و نپذیرفته شدن بازیکن توصیه شده توسط سرمربی مواجه شد در اقدامی تلافی جویانه در مصاحبه ای با روزنامه « یوتارنی لیست » از دائم الخمر بودن و اقدامات غیراخلاقی سرمربی وقت تمیش ( کرانچار ) حرف زد , براساس گزارشی که سال 2009 در روزنامه کروات اسلوبودنا دالماتسیا منتشر شده ، او یک بار حتی در شرایطی غیرمتعادل با رییس باشگاهش دست به یقه شده و سرانجام حکم اخراج را مقابل خود دیده است .

جالب این که به فاصله تنها چندماه ، کرانچار سرمربی پرسپولیس شد و هیچ کدام از کمیته‌های فوتبال ایران ، مانعی سر راه او قرار ندادند , پرده دوم ؛ شرایط یکسان با گاسکویین هیچ کس تصور نمی‌کرد بلایی که سر گاسکویین امد ، بین مربیان شاغل در ایران هم نمونه مشابه داشته باشد امادرست اندکی پس از زد و خورد با رییس اشترادا ، خبر رسید کرانچار پس از مصرف مقدار زیادی الکل ، کنار در خانه‌اش زمین خورد و به شدت از ناحیه چشم اسیب دید , مراحل انتقال او به بیمارستان ، بعد خبری گسترده ای در رسانه‌های کرواسی داشت .

پرده سوم ؛ فریاد برانکو کرانچار شاهکارهایش را تا جام جهانی هم پیش برد , اردوی کرواسی در جام جهانی 2006 محلی برای مصرف مشروبات الکلی از سوی سرمربی وقت کروات‌ها بود ؛ به حدی که داد امثال برانکو و بلاژویچ ، سرمربیان سابق تیم ملی کرواسی هم در امد و ان‌ها از جو متشنج تیم انتقاد کردند , حذف کروات‌ها و تداوم دائم الخمری‌های کرانچار ، ادامه حضور او در سمت سرمربیگری کرواسی را ناممکن می‌کرد .

پرده چهارم ؛ در حاشیه خلیج فارس کرانچار عادت بد خود را ترک نکرد و در روزهای مربیگری در امارات ( کشوری با حجم گسترده مسلمانان ) مدام در حال مصرف مشروبات الکلی دیده شد , این اقدام او ، خشم روسای تیم‌های عربی را در پی داشت و عاقبت زلاتکو از خلیج فارس هم جداشد , در همان زمان بسیاری از روزنامه‌های وطنی ، سربسته و اشکارا از مشکل اخلاقی سرمربی دارای تجربه قهرمانی در لیگ برتر کشورمان نوشته بودند .

.