قول مهم دو چهره دولت برای گشایش اقتصادی

۱۴۰۰/۰۹/۰۳ ۰۰:۰۰:۰۶


شغل کاذب به نوعی روی دیگری از بیکاری برای جامعه ، شناخته می‌شود , در این گونه شغل‌ها اشخاص ، در جایگاه و یا موقعیت شغلی که متناسب با تحصیلات ان‌ها و یا مهارت‌های ان‌ها نیست قرار داده شده‌اند , این قبیل مشاغل به این علت که منجر به ارائه خدمت خاص و یا عرضه یک کالا در جامعه نمی‌گردند ، به عنوان شغل کاذب شناخته می‌شوند .

در این تعریف باید بدانیم مسئله بر خوب یا بد بودن موقعیت شغلی که شخص مذکور در ان مشغول به کار است ، نیست ؛ بلکه این عدم تناسب بین مهارت‌ها ، دانش و ان شغل است که مشکل زا می‌شود , شغل‌های کاذب یکی از مشکلات اجتماعی - اقتصادی بسیار خطرناک برای جامعه محسوب می‌شوند , در همین راستا ما در گسترش نیوز گفتگویی داشتیم با نماینده مجلس یازدهم از حوزه کنگاور ، صحنه و هرسین .

برای خواندن مشروح این خبر با ما همراه باشید : بیکاری درد دارد علی رضایی نماینده مردم کنگاور در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی گسترش نیوز در مورد موضوع یاد شده اظهار کرد : بیکاری در کشور چندین نوع دارد , یکی از انواع بیکاری واقعی است و دیگری بیکاری پنهان , یعنی شخص دارای مدرک ارشد است اما شغل کاذب دارد و در خیایان دست فروشی می‌کند .

ایا مرکز امار این مشاغل را جز اشتغال حساب می‌کند ؟ ما اکنون بیش از 30 درصد بیکار در جامعه داریم , عضور کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار کرد : بیکاری ناراحت کننده است , درد دارد .

نمی‌شود با امارهای الکی ان را پوشش داد , اگر بیکاری 8 درصد است پس این همه نارضایتی به چه علت است ؟ الان بیکاری در جوانان با تحصیلات عالیه موج می‌زند , بنده کسی را می‌شناسم که فارغ التحصیل دکتری مهندسی مکانیک است اما حاضر است که حتی سرایدار یک شرکت شود .

ایا مرکز امار لبو فروشی را هم شغل حساب کرده است ؟ اینها شغل محسوب نمی‌شود , امار بیکاری کل کشور بیش از 30 درصد است , در شهرهای کوچک اما امار وحشتناک است .

رضایی ادامه داد : علاوه بر بیکاری ، تبعیض‌ها ازار دهنده است , اکنون کسانی که دیپلم هستند سرکارند و به فارغ التحصیلان دانشگاهی می‌گویند دیر امدی شغل نیست , این امر ناراحت کننده است و علائم نارضایتی در جامعه از اینجا شروع می‌شود و بعد به سوی سفره مردم می‌اید .

وقتی خانواده ای دو سه فرزند بیکار دارد و پدر درامدی ندارد ، قطعا دچار نارضایتی خواهند شد , به حرف نیست به عمل است نماینده مجلس یازدهم بیان کرد : ما باید اقتصاد را درست کنیم , تنها با حرف زدن نمی‌شود عمل کرد .

نمی‌توان بیان کرد اقتصاد پیشرفت کرده , بهبود اقتصاد علائمی دارد که در طول حدودا 100 روز از روی کار امدن دولت چیز خاصی ندیدیم , اما ما در مجلس و دولت امیداواریم که اوضاع بهتر شود .

در اقتصاد ثبات نداریم رضایی گفت : ما در اقتصاد اکنون ثبات نداریم , از سویی قیمت سیمان را کنترل می‌کنیم اما از ان طرف قیمت برنج افزایش می‌یابد و این خیلی برای اقتصاد و کشور بد است , اقایان محسن رضایی و مخبر در جلسه ای که در کمیسیون اقتصادی برگزار شد هردو قول داده‌اند که تا یک ماه اینده گشایشی در اقتصاد ایران رخ دهد .

نماینده مجلس یازدهم در مورد جلسه کمیسیون اقتصادی و وزیر اقتصاد اظهار کرد : در جلسه ای که با اقای خاندوزی داشتیم , به او گفتیم زمانی که هنوز وزیر نبودید در مورد بورس نظرهای متفاوتی می‌دادید اما اکنون به شکلی دیگر رقم می‌خورد , ناگفته نماند که ما در کنار دولت هستیم اما گاهی اوقات مجلس نظر خودش را دارد .

رضایی در پایان درمورد ورود مجلس به بحث اصلاح قانون 41 کار اظهار کرد : این اصلاحیه قطعا به نفع کارگران است و در تدوین حمایت از قانون کار و کارگری کمیسون اجتماعی مجلس مباحثی را دارد که هنوز چکش کاری نشده است , اقتصاد ایران پوشش دولت کمیسیون اقتصادی محسن رضایی کپی شد.