فساد و رانت ، تنها نتیجه دو نرخی شدن بنزین

۱۴۰۰/۰۶/۲۰ ۰۷:۳۸:۳۲


دو نرخی شدن بنزنی مسئله ای است که این روزها بسیار مورد توجه قرار گرفته است , صحبت‌های مختلفی در این زمینه انجام شده اما همچنان به نتیجه مشخصی دست یافته نشده است , – در گفت وگوی گسترش نیوز با رییس کانون کارفرمایان جایگاه سوخت مطرح شد : فساد و رانت ، تنها نتیجه دو نرخی شدن بنزین دو نرخی شدن بنزنی مسئله ای است که این روزها بسیار مورد توجه قرار گرفته است .

صحبت‌های مختلفی در این زمینه انجام شده اما همچنان به نتیجه مشخصی دست یافته نشده است , گسترش نیوز : از سال گذشته تا کنون خبرهای مختلفی در زمینه سهمیه بندی و استفاده مجدد از کارت سوخت اعلام شده است , با این وجود همچنان تصمیم قطعی در مورد این موضوع گرفته نشده است و ابهامات مختلفی در این زمینه وجود دارد .

عده ای یکی از عمده‌ترین دلیل استفاده مجدد از کارت سوخت و سهمیه بندی را جلوگیری از قاچاق سوخت اعلام کرده‌اند , همچنین به گفته برخی از مسئولان اعلام شده بود سهمیه بندی بنزین پس از اربعین حسینی اعمال خواهد شد اما تا کنون اتفاقی در این زمینه رخ نداده است , در ادامه گفت و گویی توسط خبرنگار گسترش نیوز با ناصر رییسی فر ، رییس کانون کارفرمایان جایگاه سوخت صورت گرفته است .

زمان دو نرخی شدن بنزین مشخص است ؟ ناصر رییسی فر در ابتدا در رابطه با مسئله دو نرخی شدن بنزین به این مورد اشاره کرد : همچنان اطلاع دقیقی از زمان دو نرخی شدن بنزین در دسترس نداریم ضمن این که مسئولان نیز احتمالا به تصمیم‌گیری مشخصی در مورد زمان انجام این کار نرسیده‌اند , از ابتدا نیز بنده به این موضوع اشاره کرده‌ام که به طور قطع با مسئله دو نرخی شدن بنزین مخالف هستم , طرح جایگزین رییس فر در ادامه در مورد طرح‌های پیشنهادی افزود : لازم به ذکر است که در این زمینه طرح‌های مختلفی نیز به وزارت نفت ارائه کرده‌ایم .

یکی از طرح هایی که ارائه داده‌ایم این است که با حذف کارت سوخت ، نحوه و میزان سوخت‌گیری از طریق دستگاه‌های pos پیگیری شود در نتیجه امار مختلف سوخت‌گیری نیز قابل مشاهده خواهد بود , ضمن این که با حذف کارت سوخت و پیگیری از این طریق دیگر شاهد مواردی نظیر خرید و فروش کارت‌های سوخت نخواهیم بود , با این وجود این امکان وجود دارد که برخی از افراد بخواهند مبلغ را به صورت نقدی پرداخت کنند و برای ان نیز راه حل هایی در نظر گرفته خواهد شد .

تبعات دو نرخی شدن بنزین چیست ؟ وی در ادامه به تبعات دو نرخی شدن بنزین اشاره کرد : دو نرخی شدن بنزین در صورتی که به وقوع بپیوندد مسئله ای است که به جز رانت و فساد در این زمینه نتیجه دیگری نخواهد داشت , ضمن این که فشار اجتماعی زیادی به افراد مختلف جامعه اعمال خواهد شد , بنزین یک کالا استراتژیک مصرفی است و نمی‌توان ان را به عنوان یک کالای سرمایه ای در نظر گرفت .

نفت کالایی سرمایه ای است و نمی‌توان ان را با بنزین مقایسه کرد ؛ هر فردی می‌تواند متناسب با نیاز خود بنزین مصرف کند و در ازای ان مبلغی را بپردازد , در صورتی که مواردی مانند سهمیه بندی اعمال شود راه‌های انحرافی برای دور زدن این مورد نیز به وجود خواهد امد , ایا قاچاق سوخت عامل اصلی دو نرخی شدن است ؟ رییسی فرد در مورد قاچاق سوخت اظهار کرد : بسیاری از افراد عامل اصلی دو نرخی شدن بنزین و استفاده مجدد از کارت سوخت را جلوگیری از قاچاق سوخت می‌دانند .

در این رابطه باید گفت که قاچاق سوخت توسط جایگاه‌ها به صورت گسترده انجام نمی‌شود ضمن این که اگر دو نرخی و یا سهمیه بندی شود قاچاق سوخت نیز همچنان ادامه خواهد داشت , در این زمینه قاچاقچیان به سادگی کارت‌های دارای سهمیه را از شهرهای کوچک خریداری می‌کنند و به فعالیت خود ادامه می‌دهند , وی در انتها در مورد کارت سوخت اظهار کرد : در چند سال اخیر بسیاری از خودروها فاقد کارت سوخت بودند همچنین عده ای نیز که صاحب کارت سوخت بودند ممکن است کارت‌های خود را گم یا رمز ان را فراموش کرده باشند .

در نتیجه در صورتی که دو نرخی شدن بنزین بخواهد عملی شود ابتدا باید مسئله چنین کارت‌های سوختی مشخص شود و درباره ان‌ها تصمیماتی اتخاذ شود , کلید واژه‌ها : بنزین – کارت سوخت – کارفرمایان – سهمیه بندی بنزین – سهمیه – مسئولان – کارت‌های سوخت – نیوز – رانت – صورت – فساد – اربعین حسینی – خرید و فروش – تصمیم – تصمیم‌گیری – هایی – خبرنگار – اجتماعی – اربعین – صورتی – رابطه – اطلاع – حسینی – وزارت – میزان – جامعه – قاچاق – نقدی – فروش – امار.