زمان واریز یارانه 200 هزار تومانی مشخص شد

۱۴۰۰/۰۷/۱۷ ۱۱:۴۷:۴۵

، ابراهیم رییسی در برنامه‌های اقتصادی خودش اعلام کرده یکی از برنامه هایش برای کمک به معیشت خانوار پرداخت یارانه جدید است .روزنو : یارانه جدید دولت همان یارانه 200 هزار تومانی است که ابراهیم رییسی وعده داد در برنامه‌های اقتصادی خود اجرا می‌کند و به پنج دهک اول تعلق می‌گیرد , زمان واریز یارانه 200 هزار تومانی کی است ؟ ، ابراهیم رییسی در برنامه‌های اقتصادی خودش اعلام کرده یکی از برنامه هایش برای کمک به معیشت خانوار پرداخت یارانه جدید است , زمان واریز یارانه 200 هزار تومانی براساس اظهارات ابراهیم رییسی اذر امسال است ، یعنی حدود دو ماه دیگر .

یارانه 200 هزار تومانی وعده ای است که رییس جمهور دولت سیزدهم داده و گفته که به پنج دهک اول پرداخت می‌شود , زمان واریز یارانه 200 هزار تومانی به گفته رییس جمهور از اذر امسال یعنی دو دیگر است , به گفته او قرار است برای خانوارهای پنج دهک اول کارت اعتباری معیشت صادر شود .

این کارت‌ها هر ماه به ازای هر نفر بین 150 تا 200 هزار تومان شارژ می‌شوند , پنج دهک اول جمعیت کشور این یارانه را می‌گیرند ، با این تفاوت که دهک‌های اول ، دوم و سوم به ازای هر نفر 200 هزار تومان و دهک‌های چهارم و پنجم به ازای هر نفر 150 هزار تومان دریافت می‌کنند , انطور که رییس جمهور توضیح داده این یارانه نوعی وام قرض الحسنه است که با کارمزد دو درصد پرداخت می‌شود .

بنابراین نمی‌توان گفت که این یارانه بلاعوض است اما نکته اصلی اینجاست که ابراهیم رییسی گفته دولت به خانوارهایی که توان پرداخت ندارند کمک می‌کند , در این وعده رییسی پیش بینی شده که به خانوارهایی که توانایی بازپرداخت اقساط را نداشته باشند یارانه بازپرداخت اقساط تعلق می‌گیرد , معمولا حمایت‌های دولتی به گروه هایی مثل افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و افراد با درامد کم تعلق می‌گیرد .

براساس براوردها این پنج دهک شامل افرادی می‌شوند که هر دو یارانه نقدی و معیشتی را دریافت می‌کنند , با واریز یارانه 200 هزار تومانی از اذر امسال ، یارانه پنج دهک اول جامعه چندین برابر می‌شود , خانوارهایی که در سه دهک اول باشند با فرض یک خانواده پنج نفره ، یارانه ای می‌گیرد به شرح زیر است .

یارانه نقدی : 227 هزار تومان ( زمان پرداخت 10 اذر ) یارانه معیشتی بنزین : 205 هزار تومان ( زمان پرداخت 20 اذر ) یارانه جدید : یک میلیون تومان ( زمان پرداخت احتمالا اخر اذر ) اگر یک خانواده در دهک‌های چهارم و پنجم باشد ، وضعیت یارانه هایی که از اذر دریافت می‌کنند به شرح زیر است : یارانه نقدی : 227 هزار تومان ( زمان پرداخت 10 اذر ) یارانه معیشتی بنزین : 205 هزار تومان ( زمان پرداخت 20 اذر ) یارانه جدید : 750 هزار تومان ( زمان پرداخت احتمالا اخر اذر ).