روایتی از خلبانی که نه در اسمان بلکه روی اب‌ها به شهادت رسید

۱۴۰۰/۰۹/۱۰ ۱۴:۳۸:۴۹

یکی از خلبانان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به شکل متفاوتی در دفاع مقدس به شهادت رسید .به گزارش پایگاه 598، به نقل از باشگاه خبرنگاران ، نیروی هوایی ارتش از پیروزی انقلاب اسلامی تا اغاز دفاع مقدس نقش پر رنگی در دفاع از کشورمان دارد , به خصوص اینکه در هنگام تهاجم رژیم بعث به ایران اسلامی در 31 شهریور ماه 1359 نیز به عنوان یک نیروی واکنش سریع وارد عمل شد و امیر سرلشکر خلبان شهید فکوری فرمانده وقت این نیرو با طراحی عملیات 140 فروندی نخستین پاسخ را به تجاوز ارتش بعثی داد , خلبانان نیروی هوایی ارتش از نخستین روز‌های پیروزی انقلاب اسلامی و بعد‌ها در طول دفاع مقدس علاوه بر عملیات‌های مهمی ، همچون حمله به الولید یا اچ 3، حمله به اوسیراک ، کمان 99، بمباران شهر کوت و بسیاری دیگر از عملیات‌ها نقش مهمی در نابودی توان نظامی ارتش بعثی داشت و در این راه شهدای بسیاری را هم به انقلاب و کشورمان تقدیم کرده است .

اف 5‌ها و اف 4‌های ایرانی نیز ستون‌های زرهی رژیم بعث را در دشت خوزستان به گونه ای مورد هدف قرار دادند که دشمن نتوانست به هدف خود برای تصرف جنوب خوزستان و دزفول دست پیداکند , باید توجه کنیم که خلبانان ایرانی باعث شدند تا صادرات نفت عراق از حدود دو میلیون بشکه به 800 هزار بشکه در روز کاهش یافت , نبرد‌های هوایی خلبانان ایران اسلامی علیه رژیم بعثی عراق نیز بخشی جذاب از جنگ است که کمتر به ان پرداخته شده است .

اف 14‌های ایران در دست خلبانانی همچون امیران ؛ یدالله خلیلی ، اسدالله عادلی ، حسین خلیلی ، جلیل زندی ، فضل اله جاویدنیا و ده‌ها مرد بزرگ دیگر ، نه تنها هشت سال مانع تسلط هوایی دشمن بر اسمان ایران شدند ، بلکه بین 130 ( پیروزی هوایی ثبت شده ) تا 190 ( پیروزی غیررسمی ) را کسب کردند , در حالی که دشمن تنها توانست پنج فروند اف 14 ایران را ساقط کند , نیروی هوایی ارتش در دفاع مقدس به طور کلی چهار وظیفه اصلی را انجام می‌داد که عبارتند از ؛ شناسایی هوایی ، ترابری هوایی تاکتیکی ، انهدام زیرساخت‌های اقتصادی و نظامی رژیم بعث عراق و دفاع از تاسیسات زیربنایی کشور .

در این بین ، اما یکی از مهم‌ترین وظایف این نیرو در دفاع مقدس ، انهدام و نابودی مقر‌های استقرار نیرو‌های بعثی بود , یعنی همان نقاطی که باید منهدم می‌شدند تا در موج حملات دشمن بعثی علیه کشورمان وقفه ایجاد شود , در این میان نقش جنگنده‌های تایگر یا f-5 و خلبانان ان در اجرای این وظیفه بسیار مهمی و حیاتی بود .

کدام خلبان در ناوچه پیکان حضور داشت ؟ امیر سرلشکر خلبان شهید ابراهیم شریفی یکی از خلبانان شهید نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران است که در نخستین روز از مهرماه سال 1329 چشم به جهان گشود , سال‌های کودکی را در محله مسجد الرضا در خیابان قصرالدشت شیراز سپری کرد و تحصیلات ابتدایی را در کازرون و در دبستان مرات پشت سر گذاشت , ابراهیم به مطالعه و علم اموزی علاقه بسیاری داشت و شعر و خوشنویسی را هم دنبال می‌کرد ؛ به نحوی که با انشاء‌های خوب در میان مردم معروف بود .

دیپلم خودش را در سال 1349 از دبیرستان خرد شیراز دریافت کرد ، پرواز را از کودکی دوست داشت , به همین دلیل با پیگیری علاقه‌اش توانست در ازمون خلبانی شرکت کند , از بین 300 نفر داوطلب ، 12 نفر قبول شدند که ابراهیم جزء نفرات برتر بود .

پس از این بود که در سال‌های ابتدایی دهه 50 اموزش‌های مقدماتی را در تهران گذراند , اما باید برای طی دوره‌های پیشرفته به امریکا می‌رفت ، به همین دلیل او را به ایالت می‌سی سی پی اعزام کردند , به امریکا که رفت ، دوره‌های پیشرفته خلبانی با جنگنده f-4 را در سه سال طی کرد .

همین شد که توانست با کسب رتبه‌های عالی شاخص شود , وینگ خلبانی را که دریافت کرد به اشیانه بازگشت , ابراهیم پیش از حمله بعثی‌ها علاقمند بود تا با هواپیمای مسافربری پرواز کند .

اما انقلاب اسلامی تصمیمش را تغیر داد , وقوع جنگ تحمیلی نیز او را مصمم کرد برای پرواز با جنگنده , انقلاب اسلامی مانند همه مردم ابراهیم را هم برانگیخت .

او با کارکنان نیروی هوایی ارتش در تظاهرات علیه رژیم ستمشاهی حضور پیدا می‌کرد , اما در این حین سعی می‌کرد تا بقیه را نیز با خود همراه کند , همکاران ، دوستان ، اقوام و اشنایان او افرادی بودند که از سوی ابراهیم به تظاهرات دعوت می‌شدند .

انقلاب اسلامی که به پیروزی رسید , او ازدواج کرد و صاحب یک فرزند دختر شد , بعثی‌ها در اواخر تابستان سال 1359 به ایران حمله کردند .

وقتی متوجه تهاجم به خانه‌اش شد ، لباسش را پوشید , با همرزمانش همچون شهید عباس دوران و محمد پیروان به بوشهر پرواز کرد , 45 روز بیشتر از جنگ نگذشته بود که امیر شهید جواد فکوری فرمانده نیروی هوایی ارتش به بوشهر رفت .

اما با هدایایی ویژه و خاص , ابراهیم و خلبانانی با بیش از 50 سورتی پرواز برون مرزی تقدیر شدند , در یکی از پروازهایش در خاک عراق هدف ضد هوایی دشمن قرار گرفت .

مهارتش اجازه نداد اتفاقی برای جنگنده رخ دهد و در دزفول فرود امد , بار دیگر نیز همین حادثه رخ داد و این بار جنگنده را با موفقیت در پایگاه حمید به زمین نشاند , دو ماه بیشتر از اغاز جنگ نگذشته بود .

فرمانده نیروی هوایی دستور مهمی را صادر کرد , در ان دستور گفته شده بود که باید هر ناوی که به دریا می‌رود یک خلبان شناسایی به همراه داشته باشد , یک هفته ای از اذرماه 1359 گذشته است .

یکی از خلبانان نیروی هوایی باید به یک ماموریت برود اما این نه بار با جنگنده , خلبانی که باید به ماموریت می‌رفت درگیر بیماری همسرش بود , ابراهیم با مشاهده این مشکل بجای او به ماموریت رفت .

نیروی دریایی و نیروی هوایی ارتش در این روز توانستند ضمن نابودی سکوهای « البکر » و « العمیه »، نیروی دریایی بعثی‌ها را منهدم کنند , همه فکر می‌کردند که ایران در این عملیات که مروارید نام داشت ، تلفاتی ندارد , همه توان بعثی‌ها نابود شد و ایران پیروز نبرد .

اما یک ناوچه بعثی زیر یکی از سکوها مخفی شده بود , او به تلافی پیروزی ایران در این نبرد ناوچه پیکان را هدف قرار داد , ناوچه پیکان با همه 34 نفر نیرویش غرق شد .

نیروها به شهادت رسیدند و ناخدا همتی هم , دو خلبان نیروی هوایی به نام‌های ستوان مفتخری و سروان روستا نیز اسمانی شدند , خلبان ابراهیم هم انجا بود و اسمانی شد .

لحظاتی بعد یک شبح در اسمان ظاهر شد و اوزا را قبض روح کرد , گفتنی است ، پیروزی ­‌های بزرگ هفتم اذرماه سال 1359، همچون منهدم کردن بزرگترین اسکله ­‌های نفتی عراق به نام ­‌های « البکر » و « العمیه » و شکار چندین ناو عراقی ، ضربات شدیدی بر پیکر نیروی دریایی عراق وارد کرد و صدام تا اخر جنگ نتوانست نیروی دریایی خود را به حالت اول برگرداند , این عملیات که عملیات مروارید نامگذاری شده بود ، در پایان ماموریت خود به سر می‌­ برد که ناوچه پیکان مورد هدف چند موشک ناوچه اوزای رژیم بعث عراق قرار گرفته و برای همیشه در اعماق اب ­‌های خلیج همیشه فارس ، ارام گرفت .

.